Устойчивият туризъм грижата за опазване на Природата



Дата21.01.2018
Размер31.26 Kb.
#49696

Едноличен търговец „Хестия-Б. Балинова”

Тел. 052/305 503, 087 8853 550,0882 264 635


УСТОЙЧИВИЯТ ТУРИЗЪМ

Грижата за опазване на Природата датира от първоначалното развите на производителните сили на човечеството. Особенна скорост тя набира с появата на Индустриалната революция в Европа. Замърсяването на околната среда, изчезването на животински и растителни видове, глобалните промени на климата водят до нарастване на екологичното съзнание и създаването на популярни движения, мощни институции и неправителствени организации за защита на човешката цивилизация. Приемат се закони, програми, междуправителствени спогодби и конвенции за синхронизиране действията на всички участници в общественния живот на Планетата.

Устойчивото развитие се появява като термин в доклад на Комисията по околна среда и развитие към Общото събрание на ООН през 1983 година. Дефинира се като „ ...развитие, което задоволява потребностите на настоящите поколения, без да отнема възможността на бъдещите поколения да задоволяват техните потребности”. Оттогава то непрекъснато се изпълва със съдържание и се разграничава в три области – Екология, Общество и Икономика.

За да се осъществи световният туристически процес се потребяват много ресурси. През 2013 година са отчетени 1,1 млрд. пътувания в света. Като се има предвид, че темпът на ръста на този показател ежегодно е 3-4%, можем да си представим какви рискове се крият в развиването на този водещ отрасъл на Световната икономика.



Устойчив туризъм е този, който щади, опазва и развива туристическите ресурси, допринася за икономическия просперитет и благоденствието на местното население и временно пребиваващите в съответните дестинации. Той събира в един възел интересите на всички страни, участници в туристическия процес. Наричат го още Отговорен туризъм, защото изразява осъзнатата необходимост от поддържане на екологията, от опазване на природните дадености и биоразнообразието, от съхраняване на местната идентичност и национален колорит, от справедливо разпределение на приходите, от премахване на бедността и създаване на стабилна трудова заетост.

През 2006 година Европейският съвет приема документ, касаещ обновената политика за туризма. А през следващата година същият се конкретизира в „Дневен ред за устойчив и конкурентноспособен туризъм”, в който се определят специфичните за отрасъла цели – управление на ресурсите, намаляване замърсяването на туристическите територии, намаляване сезонния характер на търсенето, справяне с негативния ефект на транспорта, подобряване качеството на работните места, гарантиране безопасността на пребиваващите и местни хора.

Паралелно с институционалните мерки се появява и новия разумен потребител, който се грижи за здравето си и опазване на природната среда, за физическа активност, личностно развитие и социална справедливост. Този пазарен сегмент, който търси устойчив начин на живот наричат „Зелен”. Той представлява 51% от

пътуващите германци, 66% - от австрийците, 86% от италианците, 90% от британците и т.н.

Отговорът на предлагащите туристически услуги е концепцията „Зелен хотел”. Съществуват вече множество асоциации и други форми на организация на тези хотели. Мениджърите им въвеждат програми за ползване на естествени материали при строителство и обзавеждане, снабдяване с еко-храни от местен произход, пестене на вода и еленергия, разделно събиране и рециклиране на отпадъците, обработка на отпадните води, използване на щадящи околната среда почистващи препарати и дезинфектанти, екологично образование на персонала, даване екологична информация на гостите, сертифициране по ISO 14001:2004 и др. Особенно чувствителни към темата са италианските хотелиери. 72% от собственниците на хотели в тази страна са предприели вече еко-мерки, половината от наличната база е сертифицирана като „зелена”, а за останалата част изготвят програми.

Международната хотелиерска верига AKKOR, например, базира своята нова фирмена философия на 7 „стълба” – Здраве, Природа, Хигиена, Иновации, Местни производства, Заетост, Диалог. Последният касае обединяване усилията на всички власти, мениджмънт на туристическите обекти и туристи за „зелената” кауза.



Устойчивостта е присъща на всички области на икономиката. Появи се и Устойчивата архитектура, която насочи усилията си в създаване на органични, свързани с Природата сгради. Използват се възобновяеми източници на енергия, дъждовни води за почистване и миене, дуални ВиК-инсталации, естественни начини за охлаждане на сградите, биометоди за пречистване на водата, естественни материали и мн. др. Плод на новите виждания за изграждането на съвременни съоръжения за настаняване са т.нар. дифузни хотели и ризорти. Те се разполагат функционално в ландшафта, а някой негови елементи – като зелени стени, градинска растителност, природни обекти и артефакти се включват в сградите.




Каталог: dokumenti
dokumenti -> Предизвикателства при настаняването и адаптацията на бежанците мюсюлмани
dokumenti -> Какви документи се издават на учениците със соп при завършване на клас, етап и степен
dokumenti -> Социална работа с бежанци със специални нужди непридружени малолетни и непълнолетни, бежанци с
dokumenti -> Отчет за изпълнение на бюджета и сметките за средства от Европейския съюз
dokumenti -> Птг”д-р н. Василиади”-габрово заповед
dokumenti -> Наредба no 14 от 12 декември 2006 г. За придобиване на квалификация по професия "машинен техник"
dokumenti -> Заседание на общински съвет калояново докладна записка от инж. Александър Кръстев Абрашев Кмет на Община Калояново Относно


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница