Устойчиво развитие на транс-граничния регион между р българия и р македония



Дата15.08.2018
Размер124.88 Kb.
#79200
ВЪПРОСИ И ОТГОВОРИ

по схема за безвъзмездна финансова помощ с референтен номер на обявата: BG 2005/017-456.01/Grants - 05MAC02/02/02

и заглавие: Устойчиво развитие на транс-граничния регион между Р България и Р Македония





Въпрос

Отговор



Може ли да кандидатстват организации, които да са регистрирани извън граничния регион?

Съгласно Насоките за кандидатстване, секция 2.1.1, точка 6, се указва, че всеки кандидат следва да е регистриран (сп. съдебна регистрация) в някоя от допустимите български/македонски области.

В допълнение, моля обърнете внимание, че съгласно Насоките за кандидатстване, секция 2.1.2, точка Асоциирани, друго организации могат да вземат участие, НО в качеството си на АСОЦИИРАНИ ПАРТНОЬОРИ, Моля обърнете внимание, че асоциираните партньори не следва да отговарят на условията за допустимост, валидни за Кандидата/Партньора, както и същите нямат право да получават финансиране.





Възможно ли е да се сключи договор с физическо лице с необходимата квалификация за надзор на строителни дейности?

Допустимо ли е неговото възнаграждение да се счита за съ-финансиране от страна на кандидата?




Съгласно Насоките за кандидатстване, секция 2.1.3, и изискванията на компонент 1 за строителен надзор, моля вземете предвид следните факти:

    1. Закон за устройство на територията (ЗУТ) на Р България, ясно регламентирано лицата и условията, които имат правоспособност да осъществяват независим строителен надзор/контрол;

Относно втората част на въпроса Ви, съгласно Насоките за кандидатстване, секция 2.1.4,, приносът в натура не представлява действителен разход и в това си качество е недопустим.

В допълнение, моля обърнете внимание, че приносът в натура, не се третира като съ-финансиране от страна на кандидата. В тази връзка, разходи за възнаграждения по проекта, не са принос в натура и могат да бъдат счетени като съ-финансиране, ако бъдат изплатени от кандидата/партньора/-ите.





Допустима дейност ли е разработването на идеен проект за строителни дейности и свързаните с това предварителни проучвания?

Съгласно Насоките за кандидатстване, секция 2.1.3, компонент 1, под „инвестиционни дейности” се разбира” дейности, които предвиждат строителство/СМР и/или доставка на оборудване или дейности, които са подготвителни за строителство/СМР и/или доставка на оборудване”.

Съгласно Насоките за кандидатстване, секция 2.1.3, Недопустими дейности, последните седми ред, се описва че дейности за пред проектни проучвания и подготовка на Идеен проект са СМР са недопустими, в случай че същите касаят СМР, което ще се извършва по време на изпълнение на дейността/проекта.

В допълнение, съгласно Насоките за кандидатстване, секция 2.2.1, точка 5, в случай че проектното-предложение предвижда извършване на СМР, то към момента на кандидатстване следва да се представи анекс H: СМР, който се състои от (1) Обяснителна записка; (2) Количествено-стойността сметка в евро и (3) Идеен или Работен проект;

В тази връзка, кандидат, чието проектно-предложение предвижда извършване на СМР, следва към момента на кандидатстване да представи и анекс H: СМР.

Докато, кандидат, чието проектно-предложение предвижда само подготвителни дейности за СМР, които НЯМА да се изпълняват по време на проекта не представя H: СМР, най-малко поради факта, че подобна документация не е налична и кандидатът, кандидатства, за да получи финансиране за изработка на необходимата документация за извършване на инвестиционна дейност.




Има ли ограничение при планиране размера на разходите за „Доставки/услуги” и „Строителни дейности”?

Не. В настоящата схема за безвъзмездна помощ не са предвидени такива ограничения. Предложените разходи трябва да отговарят на критериите за допустимост, да са в съответствие с актуалните пазарни цени и да отговарят на предложените дейности. /Насоките за кандидатстване, секция 2.1.4 и Общите условия на Стандартния договор за финансиране – Анекс F/.



Какви са условията за провеждане на търговете с подизпълнители?

Където изпълнението на дейността предполага възлагане на поръчки на подизпълнители, Бенефициентът трябва да избере изпълнител според критерият - най-икономична оферта (съотношение цена-качество), в съответствие с принципите на прозрачност и равнопоставеност, избягвайки конфликт на интереси.

Към времето на изпълнение, Организациите ще следват правилата за договаряне:



  • за Български кандидати правилата, заложени в РешениеNo 55/12.03.2007 на МС на Р България: Правила и процедури за подизпълнители, приложими за бенефициенти по договори за безвъзмездна помощ, финансирани по пред присъединителните и структурни фондове на ЕС;

  • за Македонски кандидати правилата включени в Анекс 4 на стандартния договор за безвъзмездна помощ.






Има ли зависимост при оценяването на проектните предложения между средствата, които кандидата е управлявал и управлява до момента и сумата, за която кандидатства по настоящата грантова схема?

Да. Част от критериите за подбор имат за цел да помогнат оценяването на финансовия и оперативен капацитет и опит в управлението на проекти на кандидатите. Дали те притежават стабилни и достатъчни източници на финансиране, за да извършат дейностите по време на изпълнението на проекта и, където е необходимо, да участват във финансирането му.

/Насоките за кандидатстване - Раздел 2.3/3/





Кога се подава Анекс Е – Финансово-идентификационна форма?

Анекс Е - Финансово-идентификационна форма е част от пакета документи, които се прилагат след получаване на покана за представяне на документи за съответствие.

/Насоките за кандидатстване - Раздел 2.4, Приложение 3/





Какво се разбира под понятието - трансграничния ефект?

Съгл. Насоките за кандидатстване - Раздел 1.2 транс-граничния ефект следва да се разбира като:

  • съвместно генериране на проектна идея;

  • съвместно изработване на проектното предложение;

  • съвместно изпълнение на проектните дейности;

  • съвместно съ-финансиране на проектните дейности от двете страни на границата/ФАР-КАРДС/ и осигуряване на устойчив ефект на постигнатите резултати от страна на транс-граничните партньори.



Възможно ли е наличието на повече от 1 партньор в проект?

Да. Съгласно Насоките за кандидатстване - Раздел 2.1.2 задължително изискване е кандидатстващите организации да имат най-малко един партньор от другата страна на границата. Наличието на повече от 1 партньор е по преценка на Кандидата и няма задължителен характер.



При допълващи се проекти може ли един и същи човек да участва в екипа и на двата проекта (например лидер и координатор)?

Няма забрана за такова участие, стига експертът да може да изпълнява задълженията си. Препоръчително е разделяне на работните дни между двата проекта – например хонорар на половин работен ден.



Възможно ли е представяне на идеен проект, без архитектурен проект (чието изготвяне изисква повече време)?

Да. Според Насоките за Кандидатстване - раздел 2.2.1- при предвидени строителни дейности - Анекс Н: Строителство – следва да включва Идеен или Работен проект, Обяснителна записка и Количествено стойностна сметка.



Има ли минимален праг за продължителност на изпълнение на проекта?

Няма изискване за минимална продължителност на проектните предложения. Съгласно Насоките за Кандидатстване - раздел 2.3 – в секция Методология от оценителната решетка кандидатите ще бъдат оценявани по реалистичността на предложения план за действие.



Има ли ограничение за размера на средствата заложени в перо”Човешки ресурси”?

Съгл. Насоки за кандидатстване, секция 2.1.4 и Общите условия на Стандартния договор за финансиране – Анекс F - Разходите за персонал, назначен по проекта, следва да отговарят на действителните заплати на организацията, плюс начисленията за социално осигуряване и други, свързани с трудовото възнаграждение разходи. Заплатите и разходите не бива да надвишават обичайните за бенефициента или неговите партньори, освен ако това е обосновано и се докаже, че е съществено за изпълнението на проекта.



Кога се представя Договор между Кандидата и Областния Управител/друг държавен орган, регламентиращ ползване на публична собственост за времето на изпълнение на проекта?

Такъв договор се представя в случай на държавна собственост върху дълготрайните активи (земя и/или сгради), върху които се предвиждат Инвестиционни дейности, след получаване на покана за представяне на документи за съответствие.

/Насоките за кандидатстване - Раздел 2.4,

Приложение W3/

Моля да се има в предвид, че в този случай освен договор е необходими и писмо за подкрепа за проектното предложение, подписано от Областния управител.





Ако дейности по Компонент 1 по настоящата покана предвижда изграждане на еко-пътека, преминаваща през частен имот какво специално се изисква – като подкрепящ документ?


Съгл. Насоките за кандидатстване - Раздел 2.4 в случай, когато инвестиционните дейности предвиждат изграждане на еко-пътека, преминаваща през частни територии, трябва да се вземе разрешение от собствениците и то да бъде оформено в съответната правна форма. Документа следва да бъде представен след получаване на покана за представяне на документи за съответствие.

/Насоките за кандидатстване - Раздел 2.4,

Приложение W1/

Моля да се има в предвид за всички инвестиционни дейности, че следва да се осъществяват върху общинска или държавна собственост (земя и сгради).





Непредвидените разходи, надхвърлящи 5 % могат ли да бъдат разписани в бюджета?

Не, не могат. Съгл. Насоките за кандидатстване - Раздел 2.1.4 Непредвидени разходи не надвишаващи 5% от общата сума на преките допустимите разходи могат да бъдат включени в бюджета на проекта. Те могат да бъдат ползвани само след писменото разрешение на съответната Договаряща страна.



Задължителна ли е регистрира по ЗДДС при кандидатстване по грантовата схема?

Не. В Насоките за кандидатстване няма изискване кандидатстващите организации да са регистрирани по смисъла на ЗДДС. При сключване на договор за финансиране и изпълнение на проектно предложение в законодателствата на Р България и Р Македония са предвидени възможности за такава регистрация - за целите на проекта.



По Компонент 2 – Институционално изграждане – допустими ли са разходи за доставка на оборудване?

Да. Предложените разходи за доставка на оборудване трябва да са в съответствие с актуалните пазарни цени и да са съобразени с критериите за допустимост в Насоките за кандидатстване, секция 2.1.4 и Общите условия на Стандартния договор за финансиране – Анекс F.



Може ли проектът да включва едновременно дейности от двата компонента - инвестиционни и институционални дейности?

Не. Съгл. Насоките за кандидатстване - Раздел 2.1.3 може да се кандидатства само по един от двата компонента:

  • Компонент 1 - Инвестиционна подкрепа или

  • Компонент 2 – Институционално изграждане.



Допустимо ли е да се кандидатства по Компонент 1 - Инвестиционна подкрепа с проектно предложение, което предвижда реконструкция на част от определен обект, поради финансовите ограничения на настоящата грантова схема.

Да. В случай, че всички предложени дейности в проектното предложение отговарят на критериите за допустимост, публикувани в Насоките за кандидатстване по настоящата схема за безвъзмездна финансова помощ- Раздел 2.1.3.



Македонски партньор предлага участие по Компонент 1 - Инвестиционна подкрепа, българският - по Компонент 2 – Институционално изграждане. Как да се постигне допълващ ефект при кандидатстване с допълващи се проекти?

Съгл. Насоките за кандидатстване - Раздел 2.1.3 допълващите се проекти се осъществяват в тясно транс-гранично сътрудничество. Дейностите трябва да се реализират от двете страни на границата и да демонстрират силна взаимна обвързаност по отношение на своето съдържание, партньорство и транс-гранично въздействие, без да е необходимо предвидените дейности да бъдат огледални или подобни.



За Македонски партньор важи ли изискването за съдебна регистрацията в избираемия регион?

Да. Съгл. Насоките за кандидатстване - Раздел 2.1.2 Партньорите трябва да отговарят на същите критерии, на които отговаря и Кандидатът.



Задължително ли е Становището от РИОСВ за въздействие върху околната среда да бъде издадено специално за проектно предложение по настоящата грантова схема?


Да. Съгл. Насоките за кандидатстване - Раздел 2.1.3 всички организации кандидатстващи по Компонент 1 трябва да разполагат с положително решение за въздействие върху околната страна, което може да бъде под формата на становище, издадено от съответните публични институции, че подобно положително решение не се изисква за предлаганите дейности ИЛИ, че кандидатът разполага с одобрена от съответната институция оценка за въздействието върху околната среда (ОВОС).

В документа следва да бъдат посочени името на организацията, името на проекта и референтния номер на проектното предложение.





Колко таблици трябва да фигурират в раздел - 1.3 Cost of the action and amount requested from the Contracting Authority в случай на интегриран проект?


В случай на интегриран тип проект, следва да се запише стойността на исканата безвъзмездна помощ от ФАР, МРРБ (X), процентното й съотношение към общата стойност на бюджета (Y), както и общата стойност на съответния бюджета (Z).

Във втора таблица, следва да се запише стойността на исканата безвъзмездна помощ от КАРДС, ЕАР (А), процентното й съотношение към общата стойност на бюджета (Б), както и общата стойност на съответния бюджета (C).



1.3. Cost of the action and amount requested from the Contracting Authority

Total eligible cost of the action

Amount requested from the Contracting Authority

% of total eligible cost of action

EUR Z

EUR  X

Y %




Total eligible cost of the action

Amount requested from the Contracting Authority

% of total eligible cost of action

EUR C

EUR  А

B %

Така следва да представите информацията.



Кандидатите/трансграничните кандидати подписват ли декларацията за партньорство?

Не. Споразумението за партньорство се подписва само от партньорите/транс-граничните партньори. Става дума за споразумението за партноьрство, докато Кандидатът и транс-граничният кандидат следва надлежно да попълнят и  подпишат Декларация от кандидата и Декларация от транс-граничният кандидат.



Възможно ли по настоящата грантова схема една организация да бъде партньор повече от един път?

Да. Съгл. Насоките за кандидатстване - Раздел 2.1.3 Организация може да участва като Партньор в повече от едно Предложение по настоящата Покана.








Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница