Усъвършенстване на туристическия продукт на хотелски комплекс "Етъра" гр. Габрово



страница1/2
Дата11.01.2018
Размер0.74 Mb.
#43548
ТипАнализ
  1   2


Усъвършенстване на туристическия продукт на хотелски комплекс “Етъра” – гр. Габрово
Съдържание:

Увод.....................................................................................................стр.2

Глава първа. Анализ на хотелиерския макропродукт

    1. Анализ на местоположението.................................................стр.5

    2. Оценка на материалната база..................................................стр.8

1.2.1.Материална база на ресторанта...................................стр.11

1.2.2.Материална база на хотела..........................................стр.19



    1. Характеристика на туристическите ресурси в района......................................................................................стр.24

1.4. Оценка на конкуренцията........................................................стр.29
Глава втора. Анализ на хотелиерския микропродукт...................стр.34

2.1. Анализ на човешките ресурси................................................стр.35

2.2. Анализ на технологията на обслужване в хотела................стр.45

2.3. Анализ на технологията на обслужване в ресторанта.........стр.50

Глава трета. Насоки за развитие на продукта на хотелиерски комплекс “Етъра” – гр. Габрово

3.1. Възможности за усъвършенстване на материалната база.....стр.63

3.2. Развитие на човешките ресурси...............................................стр.66


  1. Насоки за подобряване на технологията на обслужване......стр.69

Заключение.......................................................................................стр.74

Библиография...................................................................................стр.77

Приложение......................................................................................стр.78


УВОД


Хотелът е основен представител на класическото хотелиерство. Той е най-масовото и най-представителното заведение за пребиваване. Най – общо казано, хотелът предоставя комплексен продукт с високо равнище на комфорт.

Създаденото и утвърденото реноме на хотела, като място за пребиваване и отдих, се дължи на богатия исторически опит на хотелите, на най-добрите национални традиции в обслужването, които те отразяват и на непрекъснатото усъвършенстване и обогатяване на предлагането.

За популярността на хотелите не по - малко значение има комплексният им характер, свързан с удовлетворяване както на двете основни човешки потребности, така и на ред допълнителни. Ето защо, повечето автори, занимаващи се с проблемите на туризма общо и на хотелиерството в частност, се опитват да изследват хотелите, да изяснят същността им и значението им за туристическите потоци.

Световната туристическа организация също активно участва в опитите да се дефинира хотелът като най-разпространен вид. Основните характеристики на заведението, което може да се нарече хотел, според Световната туристическа организация са следните:


  • да разполага най-малко с 10 стаи;

  • да има строга стандартизация на санитарно-хигиенните възли както за гостите, така и за персонала;

  • цялата суперструктура (екстериор и интериор) да отговаря на категорията на хотела;

  • персоналът да притежава необходимата за конкретното работно място и категория на обекта квалификация, утвърдена от националната туристическа организация;

  • всеки хотел да предлага необходимия комфорт, задължителен за дадената му категория;

  • всеки хотел да разполага с необходимите съоръжения за безопасност (според разпоредбите в отделната страна);

  • всеки хотел да има условия за оказване на първа медицинска помощ като специално оборудване се налага само при определени случаи.

Разгледаните дотук постановки за хотела, неговата същност и дефиниция не правят изключение за България и нейното хотелско предлагане и обслужване. Нещо повече, задълбоченото изследване на хотелския продукт, който се предлага в страната е необходима предпоставка за развитието на хотелиерския бизнес у нас. Това, именно определя актуалността на избраната за настоящата разработка тематика.

Предмет на настоящата работа са начините, средствата, пътищата и методите за повишаване на качеството на обслужване в хотелски комплекс, а оттам и цялостно усъвършенстване на хотелиерския продукт.

Обект на разработката е хотелски комплекс “Етъра” – гр. Габрово.

Целта на разработката е да се дадат основните насоки и възможности за подобряване на качеството на обслужване в хотелски комплекс “Етъра” – гр. Габрово.


Така формулираната цел изисква решаването на няколко задачи:

  • да се анализира макропродукта на хотелски комплекс “Етъра” – гр. Габрово;

  • да се изследва развитието на микропродукта на хотелски комплекс “Етъра” – гр. Габрово;

  • на базата на така предоставените данни и анализи, да се формулират основните възможности за бъдеща перспектива и развитие на туристическия продукт на хотелски комплекс “Етъра” – гр. Габрово.




Глава първа.
Анализ на хотелиерския макропродукт




    1. Анализ на местоположението

Хотелиерският макропродукт обединява общата концепция, схващането, идеята за обекта, конкретизирани във вид, категория, капацитет, разположение, етажност, експлоатационен период, външен и вътрешен дизайн, помещения и функционални връзки между тях, прилежаща територия, системни инфраструктурни съоръжения.

При анализа на макропродукта на изследвания хотелски комплекс трябва да се отчете влиянието на голям брой фактори от околната среда. Съчетанието на природни, социални, историческо – географски, екологични и икономически условия са превърнали хотелския комплекс в уникално по местоположение заведение за отдих и пребиваване.

Хотелски комплекс “Етъра” е построен в непосредствена близост до Национален археологически резерват “Велики Преслав”, на 5 км от общинския център град Велики Преслав, област Шумен.

На около 50 метра от туристическия обект тече река Камчия.

Обектът е приет и пуснат в експлоатация с решение №11 от 25 ноември 2000 г. на РДНСК – гр. Шумен.

Известно е, че хотелиерството е териториално определено, затова на първо място се изследва влиянието на природната система със следните елементи:


  • ландшафт или терен – близостта до река Камчия е причина за пищната растителност, която заобикаля комплекса. Широколистна растителност, девствени лонгозни гори, многообразни растителни видове са характерен белег на местността около обекта. Трябва да се отбележи, че непосредствената близост до Националния археологически резерват “Велики Преслав”, както и отсъствието на големи промишлени и индустриални замърсители в близост до обекта са запазили околната среда чиста и с екологично издържани показатели.

  • географска среда – отново близостта на река Камчия гарантира сравнително влажен климат, като широколистната растителност осигурява чист въздух и прохлада, дори и през летните месеци. От друга страна, е запазена възможността заведението да се посещава целогодишно, защото растителността покрай пътя, водещ до заведението, както и близостта до община Велики Преслав не позволяват натрупването на снежни преспи през зимния период. Трябва да се отбележи също, че близостта до областния център град Шумен улеснява доставката на продукти и снабдяването на комплекса.

  • флора и фауна – флората и фауната са характерни за този географски район на България. Около хотела изобилства с дребен пернат дивеч, а запазената гориста и храстовидна растителност е представена от цер, благун, космат дъб и съпътстващите ги  - сребролистна липа, мъждрян, габър, брекиня, полски клен. От храстите, преобладаващи са люляк, дървовидна зайчина, жасмин, драка. Тук се срещат вече редки видове за българската флора - тънкожилест пелин, плосколистно подрумниче, и защитените видове обикновена ефедра, български клейстогенес. Екосистемите с лонгозен характер заемат значителна част около хотела. Те се срещат по места с висока почвена и въздушна влажност. Това са широколистни дървесни видове /полски ясен, цер, обикновен габър, бяла топола, елша, махалебка/ обрасли с увивна растителност: повет, скрипка, дива лоза, бръшлян, хмел и гърбач. От тревистите видове се срещат хвощ, момкова сълза, салеп, петнист змиярник.

Теренът и географската среда са оказали влияние върху разположението и вида на заведението, върху ориентацията на сградата, дизайна, етажността, експлоатационен период, вида на услугите. Двата елемента на природната система не са ограничили или оскъпили строителството на хотелския комплекс с крайните си (т. нар. екстремални) величини, защото за местността не са характерни ронливите почви, силен вятър, свлачища, лед, летни горещини, широки температурни амплитуди, отровни змии и др. За хотелския комплекс, тези елементи не са форсмажорни (непредвидими), а вътрешни (ендогенни) за системата, тяхното внимателно проучване и прогнозиране в дългосрочен план е една от предпоставките за успех на комплекса.

Достъпът до комплекса е улеснен от добре поддържана първокласна пътна настилка, с маркировка и обозначени пътни знаци.

Местоположението на комплекса е благоприятно и заради пътните табели, ориентиращи точно посетителя.

Ръководството на комплекса се стреми да запази екосистемите при ежедневната експлоатация на обекта.





    1. Оценка на материалната база

Хотелски комплекс “Етъра” е всъщност реконструираното и модернизирано бивше заведение за обществено хранене “Етъра”, стопанисвано дълги години от община Велики Преслав. След като общината решава, че стопанисване на подобен род заведение е нерентабилно, то бива затворено, а малко по – късно и продадено на фирма ЕТ “Хриси – Христо Кюркчиев”, заедно с цялото оборудване и материално – техническа база.

След две години ремонт и реконструкция, от предишното оборудване не е останало почти нищо, а заведението е превърнато в успешна туристическа атракция за региона.

Преди реконструкцията, собственикът е провел анализи в следните направления:

- пазарен фактор – за изследването му е обработена голяма по обем информация, на чиято основа са изведени тенденции и са направени прогнози. Най-напред е анализирано потенциалното хотелиерско търсене, чиито характеристики непрекъснато се менят, като особено трудно се прогнозира човешкото поведение при съчетаване на потребителски и психологически мотиви. За изпълнение на проекта, важното е било да се определят следните параметри на потенциалното търсене – обем (приблизителен брой), който влияе върху капацитета и вида на новото заведение, разпределение, което се отразява върху експлоатационния период и сегментация, чиито характеристики профилират макропродукта, вид на услугите, външния и вътрешния дизайн и др.

При направения анализ е установено, че заведението може да се експлоатира целогодишно.


- конкуренти - по отношение на предлагането на хотелиерския продукт са анализирани другите продавачи и пазарният дял, който заемат като специално внимание е отделено на потенциалните конкуренти .

При този анализ, собственикът на заведението е установил, че на пазара на туристически услуги в района липсва заведение от този тип – сравнително близко до населено място, но все пак обкръжено от естествен горски парк; добре издържано в стил българска архитектура от възрожденски тип; съчетаващо в себе си уют и удобство за гостите.

Според териториалното разположение на бъдещия обект, собственикът е анализирал съществуващите в туристическото място, инфраструктура и суперструктура.

По отношение на инфраструктурата са определени видът, капацитетът и стандартът на съоръженията, поемната способност и възможностите за развитие, начинът на стопанисване.

Съществуващата суперструктура е анализирана по брой обекти, вид, капацитет, период на експлоатация и пр., но не за нуждите на конкуренти, а за да се съпостави наличната база с параметрите на туристическите ресурси и да се установят възможностите за развитие на обекта.

От тази гледна точка суперструкурата е представена по следния начин: тя е определена като развиваща се (прогресивна), защото капацитетът на наличните заведения в района е по-малък от поемната способност на ресурсите.

Анализът на собственика е бил улеснен от факта, че при реконструкцията планирането на макропродукта е по-лесно, защото някои негови черти са известни, остават същите или трябва само да се модифицират, т.е. старият продукт не се отхвърля изцяло, а се подобрява. Затова теоретичната обосновка на реконструкцията е включила подробно изследване на съществуващия продукт, на слабите и силните страни с цел да се изведат проблемите и предимствата на обекта.

В хотелския комплекс, реконструкцията се е осъществила за до подмени физически изхабената сграда, инфраструктурните съоръжения, цялостното обзавеждане. Тя е послужила още за:



  • удължаване на експлоатационния период на обекта,

  • за превръщането му в целогодишно заведение,

  • за промяна на категорията и специализацията на заведението за пребиваване,

  • за увеличаване на капацитета му,

  • за превръщането му в комплекс,

  • за внедряване на нови технологии на хотелиерско обслужване.

При планиране на реконструкцията на обекта е осъществен и икономически и социален анализ, отнасящ се до сигурността на инвестициите и условията за възвращаемостта им, обема на собствения капитал и възможностите за привличане на други, стимулиращи или рестриктивни фактори.

Собственикът е получил кредитиране в размер на 70% от покупната цена от Българо – американска кредитна банка – Варна, като към настоящия момент кредитът е погасен. Остатъкът от средства за закупуване, реконструкция и модернизация на обекта са осигурени с личен капитал на собственика.

При анализа на влиянието на новото заведение върху локалната среда, заетостта и набавянето на квалифицирана работна ръка, възможността за вписване в социалната среда е установено, че заведението ще наеме работна ръка от региона, като с това се способства за намаляване на безработицата в общината, особено сред младите хора.

Реконструкцията и модернизацията на заведението е направена чрез проект на проектантска група от гр. Варна.

Според проекта, основната сграда, чието предназначение както вече бе споменато е било заведение, разполага с кухненски блок, зала за гости и хотелска част, построена над залата за гости.

Прилежащото пространство е оформено според транспортната достъпност, големината на територията, разположението, природната система, и е съчетано с архитектурния стил, за да подчертава предимствата на сградата, като загатва за класата на пребиваването, комбинира естествените с изкуствените атракции. Същевременно околното пространство осигурява достъпа до заведението, дава възможности за паркиране и маркировка, ясни и видими указания за гостите в рамките на функционалното единство с останалите зони и помещения. Немалка роля в това отношение изпълнява и външното осветление, което е достатъчно ярко, за да подчертае наименованието и марката и да внуши сигурност и спокойствие.


1.2.1. Материална база в ресторанта

Вече бе изяснено, че при реконструкцията на заведението се е търсил стил, който да се впише по естествен начин към заобикалящата среда. Такъв е намерен с изграждането на фасадата на обекта в леко пречупен, за да не звучи еклектично поствъзрожденски стил. За подобна атмосфера благоприятстват два основни елемента на външната фасада – широкият цокъл от дялан камък, който опасва сградата на височина около 2 метра и изградените външни колонносители от тъмен дъб. Така се е постигнало създаване на естествена веранда, по цялата лицева част на основната сграда, като тази веранда се използва и е оформена като градина, с поставени маси за посетителите. Заслонът позволява тези маси да се използват и през някои по – топли дни на зимните месеци, като от тях посетителите имат възможност да се насладят на пищната растителност около обекта.

Духът и атмосферата на заведението се допълват от саксийна растителност, старателно поддържана от персонала на обекта.

От паркинга към заведението водят 16 стъпала, по чиито перила са поставени фенери от ковано желязо, допълващи духа на заведението. Пред самият вход на заведението има изградени два басейна, с размери 2м на 2 м, които играят ролята на живарници за риба /предимно сом, сулка, шаран/. Тази нотка внушава на посетителя, че заведението предлага в менюто си прясна риба.

На терасата има открит външен барплот, който с успех се използва през летните месеци и предлага както алкохолни, така и безалкохолни напитки и коктейли.

Следва масивна дървена врата, която води към търговската зала. Тя е издържана в общия стил на сградата.

Водоснабдяването на заведението е осъществено чрез отклонение от централен водопровод към Община Велики Преслав и има собствено хлораторно отделение. Захранването на сградата е изпълнено с поцинкована тръба 1. В района на обекта няма изградена канализация за отпадни води, като те са включени в съществуваща попивна яма.

Изхвърлянето на отработения въздух от вентилационната система на комплекса става над високата част на сградата, като се завършва с шапка тип “зонта”. В залата за посетители се постига надналягане, което предотвратява проникването на отработен въздух от топлата кухня.

Цялата вентилационна система може да се окачестви като изключително модерна и професионално изпълнена от фирма “Дейзи – клийн” ЕООД – гр. Шумен, в съответствие с изискванията на РИОС – Шумен.

Електрообзавеждането на обекта е направено по проект на фирма ЕТ “Живо – Живко Милев” – Варна. То обхваща вътрешни елинсталации за осветление и контакти, силова, заземителна и гръмоотводна инсталация.

Външното елзахранване на главното елтабло се осъществява с кабел от трафопост, намиращ се близо до обекта.

Вътрешната елинсталация е изпълена с проводници тип ПВВМ, положени под мазилката. Броят на осветителните тела в залата за хранене и топлата кухня е определен на базата на направените светлотехнически изчисления от фирма “Габровски” ООД – Варна и се окачествява като оптимален.

Вече бе уточнено, че залата, където се настаняват и се поднасят ястията на посетителите се намира непосредствено след главния вход на заведението.

Ресторантът разполага със 100 места в закритото помещение и 200 места на откритата тераса.

Първоначално прави впечатление масивната камина, която служи за отопление през зимните месеци и създава неповторима атмосфера, като допълва общото звучене на залата за посетителите.

Стените на заведението са покрити с масивна или декоративна дърворезба /Виж Приложение № 1/, както и с изкусно аранжирани сухи цветя.

Масите и посетителските столове са изработени от масивна дървесина в тъмен цвят. От същия материал е и подковидния вътрешен барплот.

Осветлението е леко приглушено през летните месеци и по – ярко през зимните, което естествено създава уют на заведението.

В по – отдалечения край на залата има обособен кът за оркестър, снабден с необходимата озвучителна техника.

Зад залата за посетители и вляво от нея е ситуирана кухнята и останалите помощни и санитарни помещения.

Към кухненския блок има изградено помещение, в което се приемат доставните продукти, както и широк плот, върху, който се проверяват етикетите и срока на годност и съхранение. Кухнята разполага със собствен санитарен възел за работещите в нея. Също така е обособено специално предназначено помещение за събиране на твърдите отпадъци.

Стените на обекта са изградени от тухли и покрити с хидро- и топлоустойчива мазилка. В санитарните помещения и кухненския блок има поставен фаянс. Подът на обекта е покрит с теракотни плочи, с изключение на стаите за отдих, които са покрити с ламиниран паркет.

При реорганизацията на хотелския комплекс е подменено почти цялото кухненско оборудване, като е запазена много малка част от оборудването на бившия собственик. Понастоящем, заведението разполага със сравнително модерно, добре разположено и оптимизирано кухненско оборудване, което гарантира качество, хигиена и скорост на изпълнение на предлаганите в менюто храни.

Таблица 1.1. дава представа за притежаваните от хотела кухненски съоръжения:



Списък на притежаваното кухненско оборудване

Таблица 1.1





Вид

М-ка

Бр

Година

на пр-во


Направление



Хладилни съоражения:













1

Хладилна витрина

Торго

4

1999

Полупрофесионална

2

Хладилник за дълбоко замразяване

Снайг

2

2000

Професионален

3

Хладилник за съхранение при плюсови температури

Хот Пойнт

4

1999

Полупрофесионален




Топлинни съоражения:













4

Газови котлони

Индезит

6

2002

Професионален

5

Електрически фурни

Индезит

3

2000

Професионален

6

Уреди за пържене

Филипс

2

2000

Полупрофесионален

7

Електрически скари

Филипс

2

2002

Професионален

8

Грил - скари

Сименс

2

2001

Професионален

9

Микро

вълнови печки



Ел Джи

2

2000

Полупрофесионален




Други:













10

Миксери за студена кухня

Филипс

2

2002

Полупрофесионален

11

Уред за приготвяне на хляб

Сименс

1

2000

Полупрофесионален

12

Автоматичен нож за рязане

Сименс

2

2000

Полупрофесионален

13

Машина за биене на сметана

Филипс

1

2000

Полупрофесионален

14

Съдомиялна машина

Индезит

2

2000

Професионален


Източник:

1.Счетоводни документи на ЕТ “Хриси – Христо Кюркчиев”

2.Система за самоконтрол в хотелски комплекс “Етъра” – Велики Преслав

От таблицата е видно, че заведението разполага с всичко необходимо за работа в кухня. Заедно с широките и удобни плотове за работа и помощни маси се осигурява не само качество на храната и бързина на обслужване, но и удобство за работещите в кухнята.

Оборудването е закупено от световни лидери в производството на професионална кухненска техника.

Основно място в кухненския блок заемат подготвителните за топла и студена кухня, където се произвеждат и оформят готовите кулинарни изделия.

Производственият процес в студената кухня протича в две направления:


  • приготвяне и издаване на салати, студени предястия, закуски и др..;

  • издаване на кулинарна продукция, произведена в други звена, като: сладкарски изделия, замразени десерти, плодове и др..

В студената кухня основно се извършват операции по нарязване и оформяне на салати, порциониране на студени предястия, десерти и т.н. Повечето технологични процеси се извършват ръчно и затова тя е обзаведена основно с маси и вани за измиване, стелажи за кратковременно съхраняване на суровини и готова продукция. Механичното обзавеждане включва: машини за нарязване на колбаси, хляб, плодове и зеленчуци. За приготвянето на разнообразните сосове, панировки, коктейли служат пасатори и миксери. Те влизат в употреба и при приготвянето на тесто, кремове, майонези и др., които са основа за приготвяне на някои от кулинарните изделия.

Универсалната машина за биене на сметана се използва както в кухнята, така и за приготвяне на част от десертите приготвяни в заведението.

Съоръженията в топлата кухня, необходими за производството на ястия са много и различни според самото ястие и технологията му на производство.

От таблицата е видно, че заведението е оборудвано с:

Електрическа печка с универсално предназначение, използват се за комбинирана обработка /варене, печене, задушаване/.

Професионалната готварска печка и печка с керамични плотове служат за бързо приготвяне на ястия.

Електическите скари в заведението са предназначени за бързо приготвяне на богатия асортимент от ястия от различни видове месо и риба. Със същото предназначение са и грил-скарите, но разликата е в начина на топлообмен, който им предава и по-различен вкус. Предимството на грил-скарите е, че топлинната обработка е чрез инфрачервени лъчи и това ускорява процеса на приготвяне и повишава качеството на продуктите. За производството на същите продукти се използва и барбекю на дървени въглища. Хранителните продукти в този случай придобиват съвсем различен вкус, дължащ се също на начина на топлинна обработка.

Пържените ястия се приготвят във фритюрници и на тиган. Разликата е в количеството мазнина, което се използва за приготвянето им. По- голяма част от ястията частично или напълно преминават за топлинна обработка през тиганите. Панираните ястия основно се приготвят във фритюрник като за различните видове меса и риба се използват и различни фритюрници.

За бързото затопляне на ястия, за размразяване или запичане на заливки се използват микровълнови фурни.

Вече завършени кулинарните изделия преминават в помещението за издаване на готова продукция. То е оборудвано основно със стелажи, апарати и съоръжения за запазване на температурата и качеството на готовите ястия като: бен марита, специални съдове от йена – глас, снабдени с инфрачервени лъчи, които поддържат необходимата температура и др. Машините и съоръженията, намиращи широко приложение в това заведение, са част от инвестирания в него капитал. Тук кулинарното изкуство не е в противоречие със съвременната кулинарна техника и се опира на нея, като я използва напълно и е фактор за повишаване конкурентноспособността на фирмения продукт. Използваната техника дава възможност в заведението да се произвежда голямо количество кулинарна продукция, като напълно се запазват нейните вкусови и хранителни качества.

Като обобщение може да са каже, че производствено складовата част на заведението е добре структурирана, осигурени са необходимите функционални връзки между отделните й звена. Съоръженията, апаратите и инвентара са разположени така, че достъпът до тях да е бърз и лесен и това спомага за навременното приготвяне и издаване на кулинарната продукция. Недостатък е прекалено малката площ, на която е разположено производственото звено.
1.2.2. Материална база на хотела

Хотелски комплекс “Етъра” е категоризиран през 2003 година, като попада в три – звездната европейска система.

Трябва да се отбележи, че хотелиерският макропродукт определя основните характеристики на заведението за пребиваване, включително и устройството му, т. е. помещенията и функционалните връзки между тях. Броят, видът и разположението им са свързани с всички елементи на макропродукта, но най-вече с вида и категорията. При разработване на проекта за реконструкция на хотелски комплекс “Етъра”, на базата на идеите на хотелиера, са спазени две основни изисквания:


  1. Броят и функционалните връзки между помещенията зависят от категорийните изисквания и от последователността на етапите в технологията на обслужване на туристите, които са специфични за хотела.

  2. Разположението на помещенията е проектирано взависимост от вътрешните комуникации, които са следствие от технологични процеси и изисквания за сигурност на гостите и персонала.

Според посочените правила в обекта са формирани следните вътрешноустройствени зони:

  1. Зона за обслужване (представяне на основни и допълнителни услуги);

  2. Зона за пребиваване (основни услуги), включваща помещения за нощувка на гостите – стаи, апартаменти и др.

  3. Зона за хранене (основни услуги), включваща помещението за хранене на туристите;

  4. Спомагателна зона (хотелско домакинство, производствени операции) – складови помещения от различен характер: за суровини, амбалаж, материали, бельо и пр.; камериерски и сервитьорски офиси, перално стопанство и други подобни.

  5. Технически (поддържаща) зона – помещения за разполагане на инсталациите, кухни, работилници и др. (ремонт, производствени операции);

  6. Административна зона (управление, човешки ресурси) – офис за управленския персонал, както и всички помещения за работещите в заведението (санитарно-хигиенни, за хранене, битови).

Тези зони са взаимосвързани от системата за вътрешни комуникации, състояща се от входове, коридори и стълби. Вътрешноустройственото разделяне на заведението е до голяма степен условно, но необходимо, за да се обхванат всички необходими помещения и най-вече да се определят функционалните връзки между тях.

В търговската зала на обекта има голяма вита стълба, която ненатрапчиво подсказва наличието на по – горе разположени помещения. Това са помещенията за престой и отдих на посетителите. Стаите на хотела са разположени точно над залата за посетители. Надеждната звукоизолация е осигурена от фирма “Фибран – България”. Хотелската част разполага със седем двойни стаи и един апартамент. Всяка от стаите е със собствен санитарен възел, душ – кабини, вана. Апартаментът е снабден с масивна холова гарнитура, спалня и миниатюрна кухня с бар. Стените на стаите са облицовани с коркови плочи, които освен че, осигуряват топлина, са и естествен звукоизолатор. Мебелировката на стаите и апартамента е поръчана във фирма “Велмар – стил” - София, като е избран стил, които да е едновременно удобен, практичен, лесен за поддръжка и хигиена, както и да се вписва в общото звучене при оборудването. Стаите и апартамента са украсени със стайна растителност – драцена бръшлян, дифенбахия и др.

Отоплението на стаите е подово, тоест е скрито под настилката.

Според проекта за реконструкция, чрез вътрешните комуникации всички зони са свързани с обслужващата, която изпълнява ролята на център, на ядро за заведението за пребиваване. Основният й елемент е т. нар. централна зала или зала за посетители. От нея, клиентите придобиват първото впечатление за обекта от прилежащото пространство, външната архитектура и рекламата (наименование, марка, символ и знак за категория, външното и вътрешното осветление). Рекламните и опознавателни елементи са инкорпорирани във фасадата на сградата, като наименованието е над централния вход.

В зоната за посрещане и обслужване в търговската зала, ненатрапчиво място заема рецепцията, където се изпълняват голяма част от обслужващите и контролните функции на заведението за пребиваване. Тук се посрещат (приемат, регистрират, настаняват) гостите; тук напускат и плащат; извършват се резервации и се предоставят част от допълнителните услуги (събуждане, информация, обмяна, мероприятия и др.). Тук са концентрирани и контролните панели на противопожарната система, за сигурност, за вътрешна комуникация; телевизионна и радиосистеми, телефонна централа, компютърната резервационна система.

Рецепцията на хотелския комплекс е т. нар. островна рецепция – представлява иновация в традиционния дизайн, възникнала в скандинавските страни, експериментирана във Франция и Швейцария. Проектът при реконструкцията е акцентиран върху персонализираното посрещане и обслужване и интегрирането в обекта чрез представата за рецепцията като естетика и гостоприемство. В случая рецепцията представлява един сектор, разположен близо до основния вход. Той е оборудван да извършва самостоятелно всички операции. Установява се непосредствен контакт с клиентите и се избягва движението на останалия персонал зад гърба на обслужващия, както и шумния диалог с други гости. Дизайнът и оборудването са с малка площ, не много високи, с подходяща форма, изработени в съзвучие с останалата мебелировка от тъмно масивно дърво, и според функциите си е снабден с формуляри, касов апарат, компютър и др.

Независимо от разположението, зоната за пребиваване в обекта е съвкупност от хотелски стаи и апартамент, с еднаква големина, разпределение, вид, категория, обзавеждане /за хотелските стаи/, вътрешни комуникации за гостите (коридор и стълба) и етажна камериерска стая.

При обзавеждането и оборудването на помещенията за нощувка са приложени два основни методи:



  1. На стандартизацията, при който стаите са еднакви за целия обект. Така се пестят време и ресурси при проектирането и реализацията, предлага се типово качество, съответно цена; по-ефективна е организацията по почистване, поддържане и преоборудване. Но пък предлагането е унифицирано с намалена еластичност при пазарни промени. Въпреки това, методът на стандартизацията е по-разпространен.

  2. Метод на индивидуализацията, при който апартамента на хотела е решен по различен начин по отношение на обзавеждане, комфорт, услуги.

В категорията “оборудване” при хотелиерското обслужване влизат машините и съоръженията в заведението за пребиваване. Те се разделят основно на два вида – системно и несистемно оборудване. Към несистемното, отнасящо се към микропродукта и наричано още механично или изолирано, спадат уредите за почистване на хотелските стаи, за поддържане на околното пространство и общите помещения, другите допълнителни съоръжения и т. н.

Системното оборудване включва уредите и инсталациите в следните системи: система за безопасност, резервационна система, отоплителна, осветителна, транспортна, кухненска.

Несистемното оборудване на хотела е закупено непосредствено сред реконструкцията му и включва машина за почистване на подови настилки, машина за почистване на теракотни плочи и перална машина.

Системното оборудване на хотела е проектирано от водещи български фирми, още при модернизацията на сградата и отговаря на съвременните изисквания, като осигуравя безопасност и комфорт за гостите на хотела.

Компютъризацията на заведението е важен елемент на оборудване, Инвестирането в компютърен хардуер и хотелски софтуер е оправдано от гледна точка, че клиентите очакват качество, а туроператорите и турагентите – акуратно счетоводство и гъвкавост при настаняването.

Компютърната информационна система в хотела дава възможност за взаимна обвързаност между трите основни модула – статус на хотелските стаи, резервации и отчетност. Така се улесняват управленските функции, получава се необходимата информация за всяко работно място, изчисляват се всякакви икономически показатели, проучва се и се прогнозира търсенето и

т. н. Освен това компютърната система упражнява контрол върху разходите за енергия в хотелските стаи.


1.3. Характеристика на туристическите ресурси в района
Туристическите ресурси в района са част от природната система или дело на човешката цивилизация. След като влизат в състава на хотелиерския продукт, естествено те се проучват и планират внимателно. При особеностите на структурата на обекта бе посочена взаимовръзката й с туристическите ресурси и особено влиянието на параметрите им количество, качество, ценност върху изграждането и развитието й. Следователно за анализа на макропродукта, те трябва се анализират обстойно, защото са определящи за вида, категорията, капацитета, експлоатационния период, архитектурния дизайн на заведението.

Природната система и туристическите ресурси теоретично се изменят бавно, но през последното десетилетие в България, с оглед либерализирането на търговията и установяване на пазарни отношения и в сферата на туризма и обслужването промените се ускоряват, някои елементи са свръх натоварени и губят ценността си в по-голяма степен от допустимото. На тази тенденция противостоят пречиствателните съоръжения и съвременните технологии, но не могат да спрат необратимия характер на тези процеси, въпреки че намаляват зависимостта на хотелиерския макропродукт от природните елементи.

При изследването на туристическите ресурси на хотелския комплекс, не трябва да се пропуска факта, че той се намира в непосредствена близост до град Велики Преслав. От тази гледна точка, за целите на анализа е целесъобразно да се изследва и опише накратко историята на Велики Преслав.
Велики Преслав

Величествените останки на стария град са открити на 2км. южно от днешния Велики Преслав. Той е бил столица на Българското Царство от 893 до 969 година в епохата на нейното върховенство и развитие на старата българска култура. Градът е възникнал през първата половина на 9 век по време на управлението на хан Омуртаг (814 – 831) като военен лагер с укрепен дворец и гарнизон. За столица я провъзгласява цар Симеон ( 893 – 927), след като я премества от Плиска тук. Основава я като административен и културно – религиозен център, известен със своите забележителни конструкции на паметниците, постиженията в приложните изкуства, рисуваните керамики и с известното литературно училище.


Велики Преслав израства систематично като град.

Преслав е истинското име на старобългарската столица, а името Велики е прибавено когато столицата се е превърнала в наистина огромен и представителен град за времената си.

Като място, където се е намирала Втората  Столица на България през IХ-Хв., Преслав е благословен с уникален и изключително силен туристически ресурс - Археологическият резерват на Древната Столица и съвременния музей. Те могат да се използват и да бъдат разглеждани с удоволствие, както от професионалния археолог, така и от дошлия на почивка турист.

Градът има удобни шосейни връзки, като отстои на 20км от областния център Шумен и на 25 от Търговище. Достъп от юг през Стара Планина осигурява Върбишкият проход, чиито пътища са в добро състояние. Освен с автомобилен транспорт, до В.Преслав може да се стигне и с влак от София, Варна или Русе, като се слезе на гара Шумен или гара Търговище. От гр.Шумен може да се ползва автобус или маршрутно такси .



Туристически ресурси

В Национален архитектурен музей “Велики Преслав” са събрани накитите от Преславското златно съкровище, рисувана керамика, множество старинни надписи, уникална колекция от оловни печати и др. /Виж Приложение № 2/

Огромната площ, на която е разположен старинния град е невъзможно да бъде обходена за ден. Основни забележителности са Желязната порта, Златната порта, Патриаршията, Кръглата църква, останки от сгради и др. /Виж Приложение №3/.

В резервата са запазени и могат да се видят и останки от църквите на стария град.



Туристически ресурси извън резервата и по – отдалечени туристически ресурси

В град Велики Преслав

Освен в самият архитектурен резерват, във Велики Преслав също има редица забележителности и притегателни за чужди и български туристи обекти. Най-закътан в планината е прочутият манастир в м. Патлейна. /виж Приложение №4/. На север от манастирската кръстовидна куполна църква "Св. Пантелеймон" се намира монашеската гробница, а на юг - други сгради. Произвежданата в манастира художествена керамика се използвала не само за украса на манастира, но и на други сгради в столицата.

Забележителна е вътрешната декорация на църквата на манастира в местността Тузлалъка, направена от облицовъчни белоглинени плочки. Дълги сгради, състоящи се от правилно разположени във верижен план жилищни помещения, ограждат манастирския двор. В южната част на двора се издига квадратна по план постройка. В четирите й ъгъла били обособени отделни квадратни помещения, така че между тях се образувало кръстовидно пространство с квадрат в центъра.

Шуменско плато

На около 18 км от хотелския комплекс отстои Природен парк “Шуменско плато”. Това е възвишение в Североизточна България, между долините на Врана и Пакуша и Шуменското поле. /виж Приложение №5/ Най-висок връх е Търнов дял (502 m).

Река Камчия

Въпреки, че основно местоположението на хотелския комплекс е свързано с река Камчия, тя може да се отбележи и като туристически ресурс.

Най-характерната особеност на лонгозната гора са периодичните заливания, свързани с измененията на нивото на р. Камчия.

В река Камчия се срещат 25 вида риби, което съставлява по-голямата част от българската сладководна ихтиофауна.



Село Осмар

Нещо необичайно за традиционния туризъм може да се приживее в малко селце, скътано в полите на древни хълмове, на 14 км южно от Шумен. Село Осмар не е в непосредствена близост до хотела, но трябва да се спомене, защото то действително е местна атракция и привлича български и чужди туристи, които често са и гости на хотелския комплекс. Тук са си дали среща традиционното българско гостоприемство, благият характер на хората и веселието, което се ражда и поддържа от прочутото горчиво вино "Осмарски пелин". Пелинът се прави само тук, по древна рецепта, която се предава от баща на син. Село Осмар се превръща в емблема на най-известния с винарството си край в България. Неслучайно, хотелски комплекс “Етъра” предлага тази ароматна напитка “Осмарски пелин”.

1.4. Оценка на конкуренцията

При оценка на конкуренцията на хотелския комплекс, може да се анализират обекти, които са в непосрествена близост до него. Като такива могат да се посочат:



І. Заведения за отдих и пребиваване

1. Хотел Велики Преслав / в момента в реконструкция/




Град:

Велики Преслав

Местонахождение:

в центъра на града

Обектът работи:

от януари до декември

Етажи: 5

общо легла: 90

Заведения:

коктейл бар механа ресторант

В стаите:

самостоятерен санитарен възел

В комплекса:

информация конферентна зала паркинг персонален сейф салон с TV телефон в хотела

В близост:

автобусна спирка ж.п. гара магазини поща такси стоянка

Предлага:

бизнес и познавателен туризъм

2. Хижа Тича





Град:

Велики Преслав

Местонахождение:

до язовир Тича, по пътя Преслав - Върбица

Обектът работи:

от януари до декември

Етажи: 3

общо легла: 20

Общо стаи: 10

двойни: 8 апартаменти: 2

Заведения:

дневен бар ресторант

В стаите:

румсервиз самост. сан. възел

В комплекса:

информация паркинг салон с TV телефон в хотела

Услуги:

риболов

Предлага:

планинска почивка и познавателен туризъм




  1. Хотел Бохеми




Град:

Шумен

Местонахождение:

Кв. Дивдядово

Описание:

Стилна обстановка и изключителво качествено обслужване.

Обектът работи:

от януари до декември

Етажи: 2

общо легла: 36

Общо стаи: 17

двойни: 8 апартаменти: 9

Заведения:

аква бар барбекю лоби бар нощен клуб ресторант

В стаите:

SAT TV вана климатик минибар радио румсервиз самост. сан. възел телефон хладилник ютия

В комплекса:

детски басейн джакузи закрит басейн информация конферентна зала локално парно лятна градина открит басейн охраняем паркинг персонален сейф салон с TV сауна собствен плаж телефон в хотела фитнес център

Услуги:

rent-a-car детска площадка екскурзии козметичен център компаньонки масаж наем спортни уреди настаняване инвалиди обменно бюро пикник пране и хим. чистене рехабилитация риболов спортна площадка тенис корт фризьорски салон

В близост:

автобусна спирка магазини поща такси стоянка

Предлага:

планинска почивка, познавателен и алтернативен туризъм, релакс

Атракции:
(забележителности) 


Всяка вечер в прохладната гора на комплекса отваря врати Нощен клуб Бохеми, за да предложи неповторимо усещане на наслада.


ІІ. Заведения за хранене

  1. Ресторант “Златен век” – намира се в самия град и предлага 45 места за посетители, пиртежава приятна открита тераса и българска кухня;

  2. Механа “Старата къща” – намира се във Велики Преслав, разполага с 40 места, музика на живо, предлага основно скара и други типични български ястия;

  3. Ресторант “Ловец” – намира се в извънградската част на Велики Преслав, предлага основно дивечова кухня;

  4. Заведения за бързо хранене, по – малки кафенета, предлагащи отдих и освежаване на туристите.

При така представената структура на конкурентската маса на хотелски комплекс “Етъра” могат да се направят следните изводи:

Първо. С изключение на хотел Бохеми, към момента няма силно представени конкурентни хотели, които да са в същата категория, като анализирания обект и да оказват силен натиск върху него. Не бива да се пренебрегва предстоящото отваряне на хотел Велики Преслав, чийто пусков срок е до края на годината и който би представлявал притегателен център за посетители, които целят само познавателен туризъм.

Второ. Хотел Бохеми има силни конкурентни предимства, добре изградена инфраструктура, подходяща суперструктура, но и съществен недостаък – голямата му база, многобройните услуги, които предлага го правят сравнително оживено и шумно място, на което му липсва уюта и спокойствието на “Етъра”.

Трето. От заведенията за хранене, анализираният обект няма силни конкуренти, от гледна точка на изключително разнообразното меню, което се предлага в “Етъра”.

Четвърто. Конкуренцията в региона за момента не може да се окачестви като силна. Очаква се пусковият срок на хотел Велики Преслав, който би могъл да отнеме част от туристическия поток, ако ръководството на хотела не предприеме своевременни мерки.

Като обобщение на така направеният анализ на макропродукта на хотелски комплекс “
Етъра” може да се отбележат следните пунктове:

Първо. Местоположението на обекта е изключително благоприятно. Умереният климат, богатата горска растителност, добре изградената инфраструктура, намиращата се наблизо река Камчия се окачествяват като изключително позитивни фактори за продажбата на туристическия продукт. Като благоприятен се отчита и фактът, че обекта е в непосредствена близост до общински център /500 м./ и недалечна близост /20 км/ от областен център. Така разположен, обектът може да привлича и привлича туристи, във връзка с алтернативния туризъм, ловно – рибарския туризъм, селския туризъм.

Второ. Като положителна черта се отбелязва неотдавнашната реконструкция и модернизация на обекта. Така оформен, обектът може да привлича и привлича както български, така и чужди туристи и посетители. Закупеното кухненско оборудване гарантира високо качество на приготвяната храна, както и бързина на обслужване, въпреки че след кратък период от време ще се наложи подмяната на оборудването, предвид засилената му експлоатация. Добре издържаната в стилово отношение фасада се вписва в общата природна среда около обекта, а вътрешния дизайн и оформлението на интериора поддържат българския поствъзрожденски стил, като създават усещане за уют и топлина.

Трето. Много важна роля при анализа на макропродукта играят туристическите ресурси около обекта. За целта трябва да се отбележат архитектурните забележителности във Велики Преслав, манастирите, около него, Шуменското плато, село Осмар и др. От тази гледна точка, обектът е в изключително благоприятна позиция.

В заключение може да се каже, че в района на хотелския комплекс се развиват и ще продължават да се развиват различни видове туризъм - алтернативен туризъм, ловно – рибарския туризъм, селски туризъм, познавателен туризъм, екологичен туризъм и др.



Хотелът трябва да изгради ясна концепция по отношение на участието си във всеки един от тези видове туризъм.

Каталог: files -> files
files -> Р е п у б л и к а б ъ л г а р и я
files -> Дебелината на армираната изравнителна циментова замазка /позиция 3/ е 4 см
files -> „Европейско законодателство и практики в помощ на добри управленски решения, която се състоя на 24 септември 2009 г в София
files -> В сила oт 16. 03. 2011 Разяснение на нап здравни Вноски при Неплатен Отпуск ззо
files -> В сила oт 23. 05. 2008 Указание нои прилагане на ксо и нпос ксо
files -> 1. По пътя към паметник „1300 години България
files -> Георги Димитров – Kreston BulMar
files -> В сила oт 13. 05. 2005 Писмо мтсп обезщетение Неизползван Отпуск кт


Сподели с приятели:
  1   2




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница