Утвърден със Заповед № рд 26/19. 02. 2010 г. Годишен план за пашата и ползването на сено



Дата15.01.2018
Размер76.99 Kb.
#47291


Утвърден със Заповед № РД - 26/19.02.2010 г.
ГОДИШЕН ПЛАН

ЗА ПАШАТА И ПОЛЗВАНЕТО НА СЕНО

В НАЦИОНАЛЕН ПАРК ЦЕНТРАЛЕН БАЛКАН

2010 Г.


  1. Настоящият План за пашата и ползването на сено се издава на основание чл.5, т.2 б от Правилника за условията и реда за управлението, възлагането на дейностите по поддържане и възстановяване, възлагането на туристически дейности, охраната и контрола в горите, земите и водните площи в защитените територии - изключителна държавна собственост.

  2. Целта на този план е, чрез успешни практики за паша и сенокос да се опазват и поддържат в благоприятно състояние природни местообитания и местообитания на видове във високопланинската част на парка.




  1. Годишният план за пашата и ползването на сено определя:

  • Видът и броят на домашните животни, местата и площите за пашата им (Приложение 1);

  • Условията за опазване и поддържане на природни местообитания чрез сенокос, райони и периоди (Приложение 1).

  • Условията за опазване и поддържане на пасищата в НП Централен Балкан, в т.ч. периодът, през който може да се извършва пашата (Приложение 2);

  • Описание на процедурата за издаване на разрешителни за паша и сенокос.




  1. Въз основа на настоящия Годишен план се издават разрешителни за 2010 г. за паша и сенокос на територията на НП Централен Балкан.




  1. Пашата на селскостопански животни (крави, овце, коне) и сенокосът се извършва по пасищни райони и пасища (поддържани площи), без да се надвишава допустимото натоварване, посочени в Приложение 1.




  1. Пасищата (поддържаните площи), предмет на настоящия план, са обособени, отчитайки:

  • Целите на управление на НП, съгласно чл. 18 (2) от Закона за защитените територии, и специфичните управленски цели (Идеални цели I и IV), режими и норми на Плана за управление на НП Централен Балкан;

  • състояние на природните местообитания;

  • наличие на консервационно значими местообитания и видове;

  • налични водоизточници за водопой и пасищна инфраструктура;

  • налични орографски граници – водосливи, водораздели.




  1. Разрешителни за паша се издават на физически и юридически лица, земеделски стопани, собственици /или упълномощени от тях лица със заверено пълномощно/ на домашни животни, за пашуването на които е подадено заявление.




  1. За издаване на разрешителното лицата подават Заявление (Приложение 4), предоставят съответни описани в заявлението документи и попълват Декларация за спазване на правилата и изискванията при пашата на домашни животни в НП Централен Балкан (Приложение 3) по приложените образци. Бланка на Заявлението и декларациите могат да се получат в централния и местните офиси на Дирекцията, както и от Интернет на адрес: www.centralbalkan.bg.




  1. Заявлението се подава и разглежда при спазване на следния ред:


Приоритетна група 1 Пасторализъм

От 1 март до 12 март 2010 г. включително се приемат заявления и издават разрешителни на Земеделски стопани, одобрени за 2009 г. по мярка 214 Агроекологични плащания, подмярка 5: Традиционни практики за сезонна паша на животните (пасторализъм).

Лицата от тази група ползват същите парцели и получават разрешителни за съответния брой животни, отговарящи на площта, така, както са одобрени от ДФЗ-РА за период от 5 последователни години. Стопаните могат да подават заявление за животни, различни по брой и вид от предходната година, но при изчисляване на натоварването то не трябва да надвишава одобрената площ.

Лицата от тази група, заявяващи искане за предоставяне на пасище с по-голяма площ от заявената по мярка 214 Агроекологични плащания през 2009 г., кандидатстват за нови пасища по реда и процедурата на Приоритетна група 2 или 3 или 4 (според това, в коя от групите попадат).

След преглед и оценка на съответствието на документацията по подадени заявления от Приоритетна група 1, ръководителят на съответния Парков участък предлага на директора да издаде индивидуален административен акт - Заповед за разрешаване/ отказ на пашата. В деня на издаването си Заповедта се обявява публично в местния офис или на друго подходящо и предварително оповестено обществено място.


Приоритетна група 2 Традиционни животновъди

Преди и след създаването на парк Ц. Балкан няколко десетки земеделски стопани/ пастири са практикували лятна паша в пасищата в Централна Стара планина, като са допринасяли в значителна степен за поддръжката на местообитанията и видовете във високопланинските райони. Те се обособяват в приоритетна група „Традиционни животновъди (Земеделски стопани, традиционно пашуващи в НП Централен Балкан)”.

Парковата дирекция, въз основа на издадените разрешителни за паша в периода 2000 – 2009 г., e изготвила официален списък на земеделски стопани, традиционно пашуващи в парка (земеделският стопанин е „традиционно пашуващ в НП”, ако на негово име/ на името на негов пряк или по съребрена линия родственик през последните 10 години има издадени от парковата дирекция за 5 и повече години разрешителни за паша). Земеделският стопани, традиционно пашуващ в НП ЦБ, получава годишно разрешително за 2010 г. на пасище, където традиционно е пашувал поне 2 години, като е допустимо броят на животните, които извежда на паша в НП, да е до най-големия брой животни, отразени в наличните в Д НП ЦБ разрешителни до 2009 г. включително.

До 01.03.2010 г. Парковата дирекция публично оповестява официалния списък с Традиционните животновъди (в парковите офиси и на интернет адрес www.centralbalkan.bg).

До 7 календарни дни от оповестяването му лицата, които считат, че отговарят на посочените критерии, но не фигурират в списъка, могат да оспорят, като представят копия от издадени разрешителни за 5 години от периода 2000 – 2009 г. на тяхно име или на името на техен родственик, с който отглеждат едни животни.

Заявленията на стопаните от тази група се приемат, разглеждат и одобряват от 8 март до 15 март 2010 включително.

След преглед и оценка на съответствието на документацията по подадени заявления от Приоритетна група 2, ръководителят на съответния Парков участък предлага на директора да издаде индивидуален административен акт - Заповед за разрешаване/ отказ на пашата. В деня на издаването си Заповедта се обявява публично в местния офис или на друго подходящо и предварително оповестено обществено място.
Процедурата по издаване на разрешителни за Приоритетна група 2 Традиционни животновъди приключва на 26.03.2010 г.
Приоритетна група 3 Местни земеделски стопани

До 02 април включително парковата дирекция изнася списък и картен материал с останалите свободни (след издаване на разрешителните за Приоритетни групи 1 и 2) предвидени за поддържане чрез паша пасищни райони.

Местни земеделски стопани, за целите на този план, са земеделски стопани, чиито постоянен адрес е в едно от следните населени места: с. Дивчевото, с. Рибарица, с. Чифлик, с. Бели Осъм, с. Балканец, с. Черни Осъм, гр. Априлци, с. Кръвеник, с. Стоките, с. Манолово, с. Тъжа, с. Търничене, с. Асен, с. Скобелево, с. Габарево, гр. Калофер, с. В. Левски, с. Сушица, гр. Карлово, гр. Сопот, с. Анево, с. Иганово, с. Певците, с. Кърнаре, с. Христо Даново, с. Розино, гр. Клисура, с. Антон, гр. Пирдоп, гр. Павел баня, с. Горно Съхране.

От 02 април до 16 април 2010 г. включително се приемат заявления на Местни земеделски стопани и на такива, които заявяват паша в НП на застрашени от изчезване местни породи. В Заявлението лицата посочват в пасищата на кой Парков участък желаят да пашуват животните си.
След преглед и оценка на съответствието на документацията по подадени заявления по Приоритетна група 3. Местни земеделски стопани, до 20 април 2010 ще бъдат публично оповестени датата, мястото и началния час на провеждане на процедурата по избора на ползвателите и разпределение на пасищата за поддържане за 2010 г. Изборът ще се извършва чрез жребий.
След приключване на избора ръководителят на съответния Парков участък предлага на директора да издаде индивидуален административен акт - Заповед за разрешаване/ отказ на пашата. В деня на издаването си Заповедта се обявява публично в местния офис или на друго подходящо и предварително оповестено обществено място.
Процедурата по издаване на разрешителни за Приоритетна група 3 Местни земеделски стопани приключва до 01.05.2010 г.
Група: Други заявители

От 01.05. до 30.05. се приемат и разглеждат Заявления паша и сенокос за всички свободни площи, които ще се поддържат чрез паша, включително и тези, неподлежащи за подпомагаме по критериите на Държавен фонд Земеделие – РА.

След преглед и оценка на съответствието на документацията по всяко заявление, ръководителят на съответния Парков участък предлага на директора да издаде индивидуален административен акт - Заповед за разрешаване/ отказ на пашата.

Приемането на заявленията започва от 8°° часа на 1 март 2010 г. по приоритетни групи по офиси, както следва:


  • В офис Рибарица (понеделник от 8°° до 12°° и от 13°° до 17°°) подават заявления физически или юридически лица от прилежащите населени места: с. Черни Вит, с. Дивчовото, с. Рибарица, Тетевен. Адрес и тел. за контакти: с. Рибарица 5720, Кметство, тел.: 0889 781 822.

  • В офис Троян (вторник от 8°° до 12°° и от 13°° до 16°°) подават заявления физически или юридически лица от прилежащите населени места: с. Чифлик, с. Бели Осъм, с. Балканец, Троян, с. Орешак, с. Черни Осъм. Адрес и тел. за контакти: Троян 5600, ул. “Г. С. Раковски” № 55, ет. V, тел.: 0887 937 838.

  • В офис Априлци (понеделник от 9°° до 17°°) подават заявления физически или юридически лица от прилежащите населени места. Адрес и тел. за контакти: Гр. Априлци, кв. Център, офиса на ДНП, тел.: 0889 862 218.

  • В офис Павел Баня (понеделник от 13°° до 17°° и вторник от 9°° до 12°) подават заявления физически или юридически лица от прилежащите населени места: с. Скобелево, с. Асен, с. Търничене, с. Габарево, с. Тъжа, с. Манолово, с. Осетеново, с. Александрово, с. Горно Сахране, Павел Баня. Адрес и тел. за контакти: Павел Баня, Туристически информационен център, тел.: 0889 862 216.

  • В офис Калофер (понеделник и четвъртък от 9°° до 12°°) подават заявления физически или юридически лица от прилежащите населени места: Калофер, с. Васил Левски. Адрес и тел. за контакти: гр. Калофер 4370, ул. “Г. Шопов” №3, тел.: 0889 862 219.

  • В офис Сопот (понеделник от 8°° до 17°°) подават заявления физически или юридически лица от прилежащите населени места: с. Сушица, Карлово, Сопот, с. Анево. Адрес и тел. за контакти: гр. Сопот 4330, тел.: 0888 796 056.

  • В офис Информационен център Розино (всеки ден 8°° до 12°° и от 13°° до 16°°) или офис Сопот подават заявления физически или юридически лица от прилежащите населени места: с. Христо Даново, с. Розино, Клисура, Антон, Пирдоп, с. Кърнаре, с. Иганово, с. Певците. Адрес и тел. за контакти: с. Розино, Читалището, тел.: 0885 696 098.

Приемането на заявленията се удостоверява с разписка. Заявления, които не са попълнени по образец или не са съпроводени от съответните документи, описани в Заявлението, се връщат на заявителя от служителя, приемащ заявленията, за допълнения и корекции. Приетите в местните паркови офиси заявления се сканират и завеждат в деловодния регистър в Централния офис от приемащия парков служител.




  1. Разрешително за паша се издава в съответния местен парков офис от определените длъжностни лица (служители Паркова охрана) след заплатена такса съгласно Тарифата за таксите (Постановление на МС № 93 от 29.05.2000 г. обн. ДВ, бр. 46 от 06.06.2000 г.). В случай, че до 7 работни дни от датата на заповедта, разрешаваща паша, не е заплатена дължимата такса и не е придобито поисканото разрешително, посоченото в заповедта пасище се счита за свободно и подлежи на ново разпределение.




  1. Когато собственикът на дом. животни и пастирът/ пастирите са различни лица, то на гърба на разрешителното се вписват трите имена и ЕГН на пастирите. Копие от Разрешителното придружава стадото.




  1. Пастирът е длъжен винаги да носи в себе си своя екземпляр от разрешителното.




  1. Разрешителното се придружава от Карта на блок на земеделското стопанство (пасището) или скица на пасището, които се изчертават от:




  1. Лице, придобило право през 2010 г. да пашува домашни животни в НП, което не изпълни ангажимента си по поддръжка на определеното му пасище (не осигури присъствието на животните на терен за най-малко 3 месеца), се лишава от приоритета си за следващата година.


Николов/Станева/Фичева




Каталог: assets -> userfiles -> file -> Administration
Administration -> О т ч е т на дирекция “национален парк централен балкан” за периода 01. 01. 31. 12. 2011 г
Administration -> Закон за лечебните растения Обн., Дв, бр. 29 от 04. 2000 г., изм., бр. 23 от 03. 2002 г., бр. 91 от 25. 09. 2002 г., в сила от 01. 2003 г., бр. 30 от 11. 04. 2006 г., в сила от 12. 07. 2006 г., бр. 65 от 11
Administration -> Стратегия за развитие на устойчив туризъм за региона на национален парк
Administration -> План за ползване на лечебни растения 2010 г. І. Основание
Administration -> Отчет по програми за периода 01. 01. 2008 31. 12. 2008 Г. На д "нп централен балкан" габрово
Administration -> Дирекция „национален парк централен балкан” – габрово бенефициент по оперативна програма „околна среда 2007 – 2013 г.”
Administration -> Конкурс за назначаване на държавен служител на длъжността инспектор в отдел контрол и охрана


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница