Утвърдена със заповед № рд 09-576/18. 08. 2015 г. Министерство на културата на



Дата23.07.2016
Размер59.94 Kb.
#2347


УТВЪРДЕНА СЪС ЗАПОВЕД

№ РД 09-576/18.08.2015 г.

МИНИСТЕРСТВО НА КУЛТУРАТА НА

РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ


МЕТОДИКА
за определяне на средствата по чл. 23а от Закона за закрила и развитие на

културата на държавните културните институти, които осъществяват дейност в областта на сценичните изкуства за второто полугодие на 2015 година

1. С Методиката за определяне на средствата по чл. 23а от Закона за закрила и развитие на културата на държавните културни институти, които осъществяват дейност в областта на сценичните изкуства за второто полугодие на 2015 година, наричана за по-кратко „Методиката”, се уреждат редът за определяне на средствата и правилата за отчитане на продадените билети и реализираните от това приходи.
2. Средствата по чл. 23а от Закона за закрила и развитие на културата за 2015 г. на всеки държавен културен институт включват сума, определена по базов компонент за един лев реализирани приходи от брой продадени билети и средства, определени по допълнителни компоненти.
3. Сумата по базовия компонент се определя като произведение от приходите, реализирани от продажба на билети и утвърдените с Постановление № 192 на Министерския съвет от 23.07.2015 г. единни разходни стандарти за финансиране през второто полугодие на 2015 година за съответната група държавни културни институти. Единните разходни стандарти се прилагат за всички културни институти от съответната група, определени в Приложение 1.

3.1. За един продаден билет се счита един физически носител със съответната цена за едно заето зрителско място на представление, придружен с документ от фискално устройство, съгласно разпоредбите на Наредба № Н-18/2006 г. на министъра на финансите.

3.2. За определяне на субсидията по Методиката се признават само приходи от продадени билети за представления, свързани с основния предмет на дейност, дефинирани в Приложение 2.

3.3. При осъществяване на копродукции, в сключения договор се определя дяловото участие относно разходите и приходите на всяка от страните. За определяне на субсидията по Методиката се признават само приходите, които съответстват на дяловото участие на държавния културен институт.

Копродукция е творчески продукт, който отговаря на основния предмет, съгласно т. 3.2, създаден заедно с една или повече други културни организации със съответни творчески и технически вложения. При представяне на отчетите се прилагат копродуцентските договори и справка за извършените разходи и за разпределението на получените приходи и броя продадени билети.

3.4. При турнета в страната държавните културни институти продават собствени билети и отчитат приходите от тях.

3.5. Спектакли на външни продукции на сцената на държавен културен институт се реализират само с билети на съответните външни организации. Приходите от тези билети не се отчитат от културния институт, предоставил сцената. Страните предварително сключват договор за условията на гостуването, в това число заплащането на наем за ползване на салона, възнагражденията по извънтрудови правоотношения и др.

3.6. Приходи от билети, откупени от държавни и общински предприятия и организации и политически структури, не се отчитат и не се субсидират по реда на Методиката.

3.7. Приходите от билети, продадени при провеждане на фестивали не се отчитат за целите на определяне на субсидията, с изключение на случаите, когато организаторите на фестивалите представят собствена продукция в официалната селекция на фестивала.

3.8. Не се отчитат за целите на Методиката приходите, реализирани от представяне на продукция на културния институт извън пределите на страната.

3.9. Не се субсидират за целите на Методиката приходите от билети, за които вече е получена субсидия по реда на действащата до 30.06.2015 г. Методика утвърдена със Заповед № РД 09-109/13.02.2015 г., допълнена със Заповед № РД 09-338/01.06.2015 г.

3.10. За целите на определяне на субсидията по Методиката се признават само тези приходи от продажба на билети, които са внесени в Единната сметка за електронни бюджетни разплащания и централизирани в МК до края на отчетния период, независимо от месеца, през който е представен или ще бъде представен спектакъла. Приходите от билети се централизират към Единната сметка с отделно банково платежно нареждане / вносна бележка, в което задължително се посочва и броя на продадените билети, съответстващи на внесения приход.

Информация за получените и централизирани приходи от билети се подава съгласно справка – приложение № 6, с цел упражняване на последващ контрол от Министерството на културата и контролните органи.

3.11. Приходи, които не са централизирани или са централизирани извън установения ред в тази разпоредба, няма да бъдат признавани за целите на определяне на субсидията от държавния бюджет .

3.12.Сумата на централизираните средства за съответния отчетен период следва да съответства на сумата посочена като „приходи от продажба на билети“ в разшифровка на § 24-04 „Нетни приходи от продажба на услуги, стоки и продукция“, която е неразделна част от Отчета за касовото изпълнение на бюджета за съответния отчетен период
4. В случаи на продажба на билети от разпространители – физически или юридически лица, като приход се отчита и транзитира към МК цялата сума на продадените билети. Дължимата сума за извършената услуга се отчита като разход.
5. Средствата по допълнителните компоненти над средствата по базовия компонент се определят както следва:

5.1. Средства в размер от 2 000 лева до 5 000 лева на културен институт, който има участие във фестивали извън страната, спечелени награди и селекция на фестивали в страната, както следва:

5.1.1. За участие във фестивали извън страната по Приложение 3 - 5 000 лева.;

5.1.2. За спечелени награди на фестивали в страната по Приложение 4 - 3 000 лева. При спечелени повече награди на един фестивал, се премира една;

5.1.3. За селекция за участие на фестивали в страната по Приложение 5 - 2 000 лева. При определени от селекционера повече спектакли за участие в един фестивал, се премира един.

5.2. Средства в размер на 10 000 лв. еднократно за годината за реализиране на нови български оригинални авторски музикално-сценични и драматургични произведения, които се представят за първи път.


6. Размерът на субсидията се преизчислява след изтичане на съответния отчетен период - третото тримесечие, както и месеците октомври и ноември, на базата на показателите, отчетени за съответния период по реда на Методиката.

6.1. Министърът на културата утвърждава резултатите от преизчисленията до размера на средствата, определени и предоставени през 2014 г. на всеки културен институт, съгласно чл. 3 от Постановление № 192 на Министерския съвет от 23.07.2015 г. и на база приходи до размера на утвърдените в началото на годината по бюджета на всеки културен институт, съгласно чл. 2 от ПМС № 192 от 23.07.2015 г. Резултатът от преизчисленията се отразява в субсидията за следващия отчетен период. Дирекция „Бюджет и финансово-счетоводни дейности” изготвя уведомителни писма до директорите на държавните културни институти за извършените корекции по бюджетите им.

6.2 Когато определеният по реда на Методиката окончателен размер на средствата за съответния период е по-малък от размера на авансово получените за периода средства, разликата се намалява при определяне на средствата за следващия период, а за последното преизчисление - за сметка на годишния преходен остатък.

6.3. Когато при проверки на контролни органи на Министерството на културата относно достоверността на показателите, определящи размера на полагаемата се субсидия се налага извършване на корекция, тя се отразява в намаление или увеличение на бюджета на държавния за който се отнася промяната.


7. Държавните културни институти представят по електронна поща в дирекция „Сценични изкуства и художествено образование” до 5-то число на месеца, следващ съответното тримесечие, сканирана справка приложение № 6 с подписи и печат, а също и във формат ХLS. В същия срок справката се изпраща на файл само във формат ХLS в дирекция „Бюджет и финансово-счетоводни дейности” на e-mail.

7.1. След експертна проверка за достоверността на информацията за спектаклите и концертите, подадена в приложение № 6 в петдневен срок от получаване на справките, дирекция СИХО представя в дирекция БФСД доклад за одобрените показатели в приложение № 6 за извършване на преизчисленията по Методиката.



7.2. Окончателният размер на средствата по реда на Методиката се определя до 20 число на месеца, следващ отчетния период.
8. Директорите на културните институти утвърждават със заповед вътрешни правила за прилагане на Методиката, в които се определя редът за отчитане на продадените билети и реализираните приходи, своевременното централизиране на приходите, изготвянето и срочното представяне на отчетите, задълженията на длъжностните лица, отговорни за достоверността и своевременното представяне на информацията в Министерството на културата както и осъществяване на контрол върху верността на предоставената информация.
9. Инспекторатът на Министерството на културата извършва административни проверки относно вярното и коректно попълване и подаване на информация за отчитане на продадените билети в посочени от дирекции БФСД и СИХО държавни културни институти, в областта на сценичните изкуства, както и други административни дейности, свързани с прилагането на делегираните бюджети в тези институти.


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница