Утвърдил: декан Дата



Дата10.04.2017
Размер81.9 Kb.
#18841
ТипЛекции



Утвърдил: …………………..

Декан

Дата .............................

СОФИЙСКИ УНИВЕРСИТЕТ “СВ. КЛИМЕНТ ОХРИДСКИ”

Факултет: Философски


Специалност: (код и наименование)

Ф

Ф

С

3

8

0

1

1

2

Трудови пазари и развитие на човешките ресурси

УЧЕБНА ПРОГРАМА

З

0

0

5

Дисциплина:

ЕМПИРИЧНО СОЦИОЛОГИЧЕСКО ИЗСЛЕДВАНЕ

Преподавател: Гл.ас.д-р Петя Иванова Славова





Учебна заетост

Форма

Хорариум

Аудиторна заетост

Лекции

30

Семинарни упражнения

-

Обща аудиторна заетост

30

Извънаудиторна заетост

Доклад/Презентация

10

Курсов учебен проект

30

Самостоятелна работа в библиотека или с ресурси

20

Обща извънаудиторна заетост

60

ОБЩА ЗАЕТОСТ

90

Кредити аудиторна заетост

1

Кредити извънаудиторна заетост

2

ОБЩО ЕКСТ

3






Формиране на оценката по дисциплината

% от оценката



Изготвяне на проект за изследване през семестъра

50%



Защита на проекта за изследване под формата на писмена курсова работа

100%




Анотация на учебната дисциплина:

Предлаганият курс е приложно ориентиран, така че да обучи студентите в подготовката и провеждането на емпирично социологическо изследване.

Тематично, лекционните занятия са организирани в три групи: 1. Създаване на проект за ЕСИ; 2. Провеждане на ЕСИ и 3. Анализ и разпространение на резултатите от ЕСИ. Идеята е да бъдат разгледани стъпките при подготовката и провеждането на ЕСИ (с акцент върху анализ на качествени данни). Ще бъдат разгледани и различните методи за събиране и анализ на емпирична информация. Ще бъде отделено и внимание на подготовката на анализите и тяхното представяне.

Теоретичните знания и практическите умения за провеждане на ЕСИ са необходими за реализиране на проучвания в областта на човешките ресурси и на трудовите пазари, както и за провеждането на различни изследвания в областта на социологията и маркетинга.




Предварителни изисквания:

Задължително е минимум 2/3 от занятията да бъдат посетени. Курсът предполага извършването на самостоятелна извън аудиторна работа (изготвяне на проект и презентация) и точно тя ще подлежи на проверка и оценяване, както и участието в дискусии по време на лекции.




Очаквани резултати:

Студентите участвали систематично в този курс ще могат:

Да разработват изследователски проект за провеждане на ЕСИ

Да използват различни методи и инструменти за регистрация и анализ на данни

Да защитават публично проект





Учебно съдържание




Тема:

Хорариум

1

Емпиричните социологически изследвания (ЕСИ) като средство за регистриране, анализ и решаване на проблеми. Разлика между ЕСИ и другите емпирични изследвания. Кой има нужда от ЕСИ? ЕСИ в областта на човешките ресурси. Приложение на резултатите от ЕСИ в практиката.

2 ч.л.

2

Видове ЕСИ. Изграждане на теоретичен модел на ЕСИ. Цели, задачи и хипотези на ЕСИ

2 ч.л.

3

Единици на изследване. Източници на информация и методи за регистрация на информацията.

2 ч.л.

4.

Планиране на ЕСИ. Запознаване с проектна документация за провеждане на ЕСИ (Национални финансиращи институции (едностранен екип), Българо-Швейцарска програма за научни изследвания (двустранни екипи) и 7РП на ЕС (консорциуми)). Етапи в изграждането на проектите.

2 ч.л.

5.

Провеждане на ЕСИ чрез качествени методи. Видове качествени методи за регистрация на информация: проучване и анализ на документи (Desk Search), работа с архив и наблюдения

2 ч.л.

6

Провеждане на ЕСИ чрез качествени методи (продължение). Видове качествени методи за регистрация на информация: Видове интервюта. (продължение)

2 ч.л.

7

Фокус групи.

2 ч.л.

8

Методи за анализ на събраната чрез качествени методи информация – първа част

2 ч.л.

9

Методи за анализ на събраната чрез качествени методи информация – втора част

2 ч.л.

10

Провеждане на ЕСИ чрез количествени методи1. Видове количествени ЕСИ. Проблеми, които количествените ЕСИ решават и комбинацията между количествени и качествени изследвания.

2 ч.л.

11

Инструмент за регистрация на данни при количествено ЕСИ: Въпросник

2 ч.л.

12

Създаване на въпросник. Теоретични и емпирични индикатори. Формулиране на въпроси

2 ч.л.

13

Продължение от лекция 12. Организация на теренно проучване чрез въпросник. Логически оглед на попълнените въпросници. Регистрация на данни2

2 ч.л.

14

Социологически анализи на данни, обработени чрез математико-статистически методи. Прочит на едномерни и двумерни разпределение.

2 ч.л.

15

Представяне на резултатите. Научни, политически и експертни жанрове за представяне на резултатите от ЕСИ пред различни публики

2 ч.л.


Конспект за изпит

Няма конспект за изпит. 80% от оценката се формира кумулативно чрез работа по различни етапи от подготовката на проекта за ЕСИ. Знанията и уменията усвоени чрез изслушване на лекции и дискусии трябва да бъдат показани чрез реализация на изследователски проекти. Последните 20% от оценката се формират чрез публично представяне на проекта пред курса. Публичните представяния са отворени, всеки който иска може да присъства, провеждат се под формата на студентска конференция, организирана в панелни тематични сесии, съобразно темите на разработените проекти. Студентите, явяващи се на поправителна сесия, представят същите компонента на изпита, изискуеми при явяване на редовна сесия.



Библиография

Основна:

Denzin, N. K., & Lincoln, Y. S. 2011. The SAGE Handbook of qualitative research ( 4th ed.). Los Angeles: Sage Publications.


Franklin, M. I. 2012, Understanding Research: Coping with the Quantitative-Qualitative Divide. London/New York. Routledge

Kaplan, D. 2004, Handbook of Quantitative Methodology for the Social Sciences, SAGE Publications Inc


Гиглион, Р. и Маталон, Б. 2007, Социологическите анкети. Теория и практика, Наука и Изкуство, София

Манов, А. 2001, Статистика с SPSS. Тракия-М, София

Найденова, В., Джамджиева, М., и Стаевска, В. 2008, Качествени методи в социалните науки: Въведение, Университетско издателство „Св. Климент Охридски”, София

Becker, H. 2002, Les ficelles du métier : comment conduire sa recherche en sciences sociales, La Découverte, Paris

Berthier, N. 2006, Les techniques d’enquête en sciences sociales. Méthode et exercices corrigés. Collection Cursus, Armand Colin, Paris

Démazier, D et Dubar, C. (1997) Analyser les entretiens biographiques. L’exemple des récits d’insértion. Nathan, Paris



Допълнителна:

Атанасов, А., Съйкова, Св., Молхов, М., Ченгелова, Е. и Георгиева, В., 2004, Емпиричното социологическо изследване на социалната действителност. Подходи, методи, организация. Проблеми и нови решения, Академично издателство „Марин Дринов”, София.

Атанасов, А., Молхов, М., Съйкова, С., Ченгелова, Е., Маркова, Е., Пейчева, Д. 2006, Електоралните изследвания: изследователски проблеми и прогностични възможности. Издателство “Фабер”, В. Търново

Атанасов, А., Молхов, М., Съйкова, С., Ченгелова, Е., Георгиева, В. 2001, Изследванията на общественото мнение в България – състояние, проблеми, перспективи, НЦИОМ София

Оверман, У. (2006), Към анализ на структурата на социално-интерпретативните модели, Социологически проблеми, кн. 3-4, стр. 131-155

Шютце, Ф. (2006), Биографичен анализ на живота на мелничаря, Социологически проблеми, кн.3-4, стр. 156 – 187




Дата: 24.04.2013 г. Съставил: д-р Петя Славова


1 В курса по Информационни системи и аналитични методи в УЧР при доц. Харалампиев, тази тема ще бъде продължена и задълбочена, в частта отнасяща се до генералната съвкупност, видовете извадки, представителността, надеждността и валидността на данните.

2 Практическите занимания по създаване на матрица в SPSS, регистрация на количествени данни и „изчиствана на данни” ще бъде преподавано в курса по Информационни системи и аналитични методи в УЧР при доц. Харалампиев.




Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница