Утвърдил: декан Проф дфзн Ал. Драйшу



Дата11.01.2018
Размер115.02 Kb.
#44412



Утвърдил: …………………..

Декан

Проф. дфзн Ал. Драйшу

Дата .............................

СОФИЙСКИ УНИВЕРСИТЕТ “СВ. КЛИМЕНТ ОХРИДСКИ”

Факултет: Физически факултет


Специалност: физика





























Магистърска програма: (код и наименование)

Ф

З

Ф

3

0

2

1

1

4

Физика на ядрото и елементарните частици

УЧЕБНА ПРОГРАМА

М

4

7

2

Дисциплина:

СИМЕТРИИ ВЪВ ФИЗИКАТА НА ЕЛЕМЕНТАРНИТЕ ЧАСТИЦИ

Преподавател: проф. дфн Румен Ценов


Асистент:


Учебна заетост

Форма

Хорариум

Аудиторна заетост

Лекции

45

Семинарни упражнения




Практически упражнения (хоспетиране)




Обща аудиторна заетост

45

Извънаудиторна заетост

Самостоятелна работа в библиотека или с ресурси

40

Подготовка на презентация

30

Подготовка за изпит

20










Обща извънаудиторна заетост

90

ОБЩА ЗАЕТОСТ

135

Кредити аудиторна заетост

1.5

Кредити извънаудиторна заетост

3.0

ОБЩО ЕКСТ

4.5





Формиране на оценката по дисциплината1

% от оценката


Презентация на предварително избрана тема

80


Изпит

20

Анотация на учебната дисциплина:

Курсът е предназначен за студенти от магистърската програма по физика на ядрото и елементарните частици. Може да бъде слушан и от други студенти, които удовлетворяват предварителните изисквания.

Целта на изложението е да направи систематичен преглед на пространствено-временните и вътрешни симетрии и произтичащите от тях закони за запазване, на които се подчиняват познатите взаимодействия и участващите в тях фундаментални частици. Основно внимание се обръща на опитната проверка на законите за запазване и достигнатите в това отношение експериментални граници. В кратка форма се разглеждат теоретични модели, които допускат неинвариантни ефекти относно разглежданите симетрии. Като правило тези теории разширяват минималния Стандартен модел на фундаменталните взаимодействия и частици. Обсъждат се бъдещи експерименти, които биха могли да демонстрират необходимостта от такова разширение.

В курса се разглеждат главно от експериментална гледна точка такива въпроси като СР-неинвариантни ефекти при разпаданията на неутралните каони и В-мезони, търсене на разпадане на протона, наблюдаване на осцилации на неутрината в експерименти с ускорителни, реакторни, атмосферни и слънчеви неутрина и други. Материалът се основава главно на обзори и оригинални статии, публикувани в последните години. Някои от резултатите вече намират място и в последните издадени учебници и монографии.

Предвидените часове и кредити извънаудиторна заетост са за самостоятелна работа с литературните източници, за подготвяне на самостоятелна презентация по предварително съгласувана с преподавателя тема и за подготовка за изпита.




Предварителни изисквания:

Студентите трябва да имат подготовка по квантова механика и субатомна физика в рамките на основните курсове, четени във Физическия факултет. Необходими са и знания по квантова теория на полето и физика на елементарните частици в рамките на предлаганите във факултета избираеми специализиращи курсове за бакалаври “Увод във физиката на елементарните частици”, “Увод в теорията на елементарните частици” и “ Квантова теория на полето”.



Очаквани резултати:

След успешно завършване на курса студентите ще владеят физическите понятия за преобразувания, симетрии и свързаните с тях запазващи се динамични величини. Ще бъдат наясно с физическите основания, диктуващи въвеждането на запазващи се квантови числа при различните процеси и реакции в микросвета. Ще се ориентират в съвременното състояние на такива фундаментални насоки на изследване във физиката на елементарните частици като CP-неинвариантни ефекти в слабите взаимодействия, осцилации на неутрината, незапазване на адитивни квантови числа като лептонен и барионен заряди в разширения на Стандартния модел, търсене на електро-диполни моменти на квантовите обекти и други ефекти, свързани със симетриите на фундаменталните взаимодействия.


Учебно съдържание







Тема:

Хора-риум

1

Преобразувания и симетрии. Симетрии и закони за запазване. Теорема на Ньотер и динамични инварианти

2

2

Дискретни пространствени симетрии. Пространствено отражение и Р — четност. Запазване на пространствената четност в силните и електромагнитните взаимодействия. Експериментални граници. “100 %-но”нарушение на Р-четността в слабите взаимодействия — двукомпонентно неутрино.

2

3

Зарядово спрягане — замяна на частиците с античастици и С-четност. Съхранение в силните и електромагнитните процеси. Експериментална проверка. Нарушаване на С-четността в слабите взаимодействия. СР-инвариантност на слабото взаимодействие

3

4.

Обръщане знака на времето. Т-инвариантност на силните, електромагнитните и почти всички слаби процеси. Експериментална проверка. Електрически диполен момент на неутрона

3

5.

СРТ-теорема. Експериментални доказателства за СРТ-инвариантността на познатите фундаментални взаимодействия.

2

6.

Неутралните мезони и нарушаване на СР-инвариантността в техните разпади. Системата К° — °. Осцилации на странността и регенерация. Амплитуди на разпад. Параметри, свързани с СР-неинвариантността и тяхното експериментално определяне. Достигнати експериментални точности. Проверка на СРТ-инвариантността в разпадите на неутралните К-мезони.

8

7.

Нарушаване на СР-инвариантността в разпадите на неутрални мезони, съдържащи тежки кварки (c, b). Преглед на експерименталната ситуация – измерени величини, сравнение с К-мезонния сектор.

3

8.

Произход на СР-неинвариантните ефекти. Мили-силно, мили-слабо, супер-слабо взаимодействия. Обяснение на феномена в рамките на Стандартния модел

3

9.

Абелеви вътрешни симетрии и свързаните с тях квантови числа и закони за запазване . Електричен заряд. Лептонни и барионно числа и закони за запазването им.

2

10.

Експерименти, търсещи незапазване на електричния заряд и достигнати граници.

1

11.

Теоретично и експериментално изследване на процеси, незапазващи барионното число. Разпад на протона. Детектор SuperKamiokaNDE. Достигнати експериментални граници

4

12.

Процеси, незапазващи лептонните числа. Осцилации на неутрината: експерименти с ускорителни, атмосферни и слънчеви неутрина. Експериментални резултати, възможни теоретични модели. Обзор на ситуацията и бъдещи експерименти.

8

13.

Двоен бета-разпад, разпадане на мюона на електрони и позитрони, μ-захват и други процеси, незапазващи лептонните заряди. Майоранови неутрина.

3

14.

Решаващата роля на експерименталната проверка на теоретичните модели за разбиране на същността на физическите явления.

1


Конспект за изпит

Изпитът по тази дисциплина се провежда като студентски семинар. Студентите избират предварително по една тема от програмата. Заедно с преподавателя те подбират литература по нея и оформят план на изложението. Семинарът се разгласява предварително във факултета и се поканват всички интересуващи се. На семинара студентите правят в рамките на 15-20 мин. презентация на същността на разработената тема. Презентацията се оценява от преподавателя и влиза с тегло 80% в крайната оценка. След това въпроси се задават от всички присъстващи и най-вече от преподавателя-лектор по презентацията и в рамките на конспекта за изпит. Оценката на отговорите е с тежест 20%. От изложението и отговорите на въпросите се преценява доколко студентът е усвоил физическите идеи, изложени в лекциите и доколко умее сам да ги излага с добър физически стил и език. Ударението при оценяването от преподавателя се поставя върху физическите идеи и прилагането им при анализа на различните експерименти, търсещи нарушаване на различните симетрии. Не се изисква запаметяване на факти, формули и прочее.







Въпрос

1

Понятие за преобразование върху физическа система. Преобразование на симетрия. Връзка между симетрия и запазващи се динамични величини. Пример: едномерна транслация. Видове симетрии.

2

Пространствено отражение и Р-четност. Запазване на пространствената четност в силните и електромагнитните взаимодействия. Експериментални граници. “100 %-но” нарушение на Р-четността в слабите взаимодействия. Двукомпонентно неутрино.

3

Обръщане знака на времето. Т-инвариантност на силните, електромагнитните и почти всички слаби процеси. Експериментална проверка. Електрически диполен момент на неутрона.

4.

Зарядово спрягане: замяна на частиците с античастици и С-четност. Запазване в силните и електромагнитните процеси. Експериментална проверка. Нарушаване на С-четността в слабите взаимодействия. СР-инвариантност на слабото взаимодействие.

5.

Системата К° — °. Канали на разпадане на два и три пиона. Полу-лептонни разпадания. Осцилации на странността и регенерация.

6.

Експериментално наблюдаване на СР-неинвариантни ефекти. Феноменологично описание.

7.

Произход на СР-неинвариантните ефекти. Обяснение на феномена в рамките на Стандартния модел: матрица на Кабибо-Кобаяши-Маскава.

8.

СРТ-теорема. Експериментални проверка на СРТ-инвариантността чрез разпаданията на К-мезоните.

9.

Лептонни и барионно числа и закони за запазването им. Експериментални граници.

10.

Осцилации на неутрината. Феноменологично описание. Източници на неутрина.

11.

Експерименти с атмосферни и слънчеви неутрина и резултати.

12.

Експерименти с реакторни неутрина и неутринни снопове от ускорители. Резултати и перспективи.

13.

Теории за Великото обединение. SU(5) и разпадане на нуклона. Експерименти.

14.

Двоен бета-разпад, разпадане на мюона на електрони и позитрони, μ-захват и други процеси, незапазващи лептонните числа. Майоранови неутрина.


Библиография
В долния списък са дадени само учебници и монографии, които могат да бъдат полезни за изясняване на основните понятия. Списъкът на обзорите и оригиналните статии се обновява периодично и се предоставя на студентите по хода на изложението.



  1. E. M. Henley, A. Garcia, Subatomic Physics , 3rd edition, Marston Book Services Ltd., 2007

  2. D. Perkins, Introduction to High Energy Physics, 4th edition, Cambridge University Press, 2000.

  3. A. Bettini, Introduction to Elementary Particle Physics, Cambridge University Press, 2008;

  4. L. Ryder, Elementary Particles and Symmetries, Gordon and Breach Science Publishers, 1984

  5. Fayyazuddin and Riazuddin, A Modern Introduction to Particle Physics, World Scientific, 2000

  6. Т.-П. Ченг, Л.-Ф. Ли, Калибровочные теории в физике элементарных частиц, изд. “Мир”, Москва, 1987 г.

  7. Rabindra N. Mohapatra, Palash B. Pal, Massive Neutrinos in Physics and Astrophysics, 3d ed., World Scientific, 2004

Дата: 21 февруари 2013 г. Съставил: проф. дфн Румен Ценов

tsenov@phys.uni-sofia.bg



http://atomic.phys.uni-sofia.bg/Members/tsenov


1 В зависимост от спецификата на учебната дисциплина и изискванията на преподавателя е възможно да се добавят необходимите форми, или да се премахнат ненужните.


Каталог: for-students -> mag -> ucheben-plan -> magistrska-programa-fizika-na-yadroto-i-elementarnite-chastici-3-semestra -> programi-na-disciplinite
programi-na-disciplinite -> Факултет: Физически
for-students -> Конспект (2010/2011) Курс: Атомна и ядрена физика Специалност : Ядрена химия
programi-na-disciplinite -> Утвърдил: декан /проф дфн Ал. Драйшу
ucheben-plan -> Програма по дисциплината: суперсиметрии, квантови деформации и модели на взаимодействащи системи
mag -> Програма по дисциплината: Физика извън Стандартния модел включена в учебния план на специалност


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница