Утвърдил: р е к т о р: /проф д-р запрян козлуджов



Дата01.12.2017
Размер99.04 Kb.
#35812
УТВЪРДИЛ:

Р Е К Т О Р:

/проф. д-р ЗАПРЯН КОЗЛУДЖОВ/

ПЛОВДИВСКИ УНИВЕРСИТЕТ “ПАИСИЙ ХИЛЕНДАРСКИ”

ВЪТРЕШНИ ПРАВИЛА ЗА РАБОТНАТА ЗАПЛАТА

Раздел първи

ОБЩИ ПОЛОЖЕНИЯ

Чл. 1. Настоящите правила уреждат общите положения за организацията на работната заплата, както и реда, условията и критериите за: образуване и разпределение на средствата за работна заплата; определяне и изменение на основните работни заплати по длъжности и работни места; формиране на индивидуалните работни заплати; определяне видовете и размерите на допълнителните трудови и други възнаграждения; регламентиране реда и начина за изплащане на заплатите на работниците и служителите.

Чл. 2. (1) Тези вътрешни правила имат за цел:

  1. Да конкретизират определените в Кодекса на труда и в подзаконовите нормативни актове разпоредби за заплащане на труда в съответствие със спецификата за организациите на бюджетна издръжка.

  2. Да посочат условията и реда за определяне или диференциране на основната заплата в зависимост от изпълняваната длъжност, образователното и професионално-квалификационното равнище.

  3. Да формират индивидуалната работна заплата според постигнатите текущи и крайни резултати от трудовата дейност и общата оценка на трудовото изпълнение.

  4. Да стимулират изпълнението на възложени допълнително задачи на съответните структурни звена.

  5. Да стимулират усъвършенстването на организацията за управление на учебния процес и на свързаната с него преподавателска дейност за утвърждаване на Пловдивския Университет като авторитетен образователен и научен център.

(2) Целите на тези правила се осигуряват чрез определяне на основната месечна работна заплата и допълнителните трудови възнаграждения с индивидуалните трудови договори, както и чрез допълнително материално стимулиране и прилагане на специфична за висшето училище политика за управление на персонала.

Чл. 3. Нормативните актове по заплащането на труда, КТД, Вътрешният правилник на ПУ и др., чийто разпоредби не са конкретизирани в тези правила и имат приложение при определяне на трудовото възнаграждение на работниците и служителите, се прилагат на общо основание по установените в тях размери.
Раздел втори

ОПРЕДЕЛЯНЕ И РАЗПРЕДЕЛЕНИЕ

НА СРЕДСТВАТА ЗА РАБОТНА ЗАПЛАТА

Чл. 4. (1) Средствата за работна заплата се формират от консолидирания бюджет на база средната работна заплата и общата численост на персонала, одобрени от АС.

(2) Средствата по ал. 1 се коригират по ред, установен в нормативен акт на Министерския съвет за организациите на бюджетна издрьжка и/или с решение на Академичния съвет.

Чл. 5. (1) От средствата за работна заплата по чл. 4 – § „Заплати и възнаграждения на персонала, нает по трудови и служебни правоотношения" от Единната бюджетна класификация, се изплащат:

  1. Основните трудови възнаграждения;

  2. Допълнителните трудови възнаграждения по Наредбата за структурата и организацията на работната заплата (НСОРЗ), други нормативни актове, КТД и/или определените с тези правила;

  3. Допълнителното материално стимулиране за постигнати резултати – наднормено възнаграждение, положен допълнителен труд по магистърски програми, КСК и други;

  4. Възнагражденията за извънреден труд, положен из­вън месечния график;

  5. Възнагражденията за работа през дните на официални празници, включени в месечните графици;

  6. Възнагражденията за платен годишен отпуск или за друг платен отпуск, изплащани от средствата за заплати;

  7. Целевите награди и средствата, изплащани за Коледа и/или Великден или по друг повод, когато не са за сметка на социалните разходи;

(2) Плащанията по ал. 1 се извършват последователно по реда на тяхната степенуваност или възникнали основания.
Раздел трети

ОПРЕДЕЛЯНЕ И ИЗМЕНЕНИЕ

НА ИНДИВИДУАЛНИТЕ РАБОТНИ ЗАПЛАТИ

Чл. 6. (1) Индивидуалната брутна месечна работна заплата включва елементите, посочени в чл. 5, ал. 1.

(2) В брутното трудово възнаграждение за определяне на въз­награждението за платен отпуск по чл. 177 или на обезщетенията по чл. 228 от Кодекса на труда, се включват само трудовите възнаграждения определени в чл. 17, ал.1 от НСОРЗ.

Чл. 7. (1) Основните заплати са възнаграждения за изпълнението на определените с длъжностните характеристики на работните места (длъжностите) трудови задължения и отговорности, в съответствие с качеството и времетраенето, както и с годишния планов норматив на преподавателския персонал.

(2) Началните основни месечни работни заплати (НОМРЗ) за длъжностите, заемани по трудови правоотношения, се опреде­лят и одобряват от АС. НОМРЗ от м.януари 2015г. са, както следва:

Професор - 832 лв.

Непреподавателски персонал с висше образование - 497 лв.

Доцент - 712 лв.

Непреподавателски персонал със средно образование - 450 лв.

Главен асистент - 624 лв.

Персонал с основно образова-ние -380 лв.

Асистент - 588 лв.




(3) Конкретният размер на основната месечна заплата на отделния работник или служител по ал. 1 се определя с индивидуалния трудов договор или допълнително споразумение към него.

(4) Критериите за опрeделяне на индивидуалната работна заплата се съобразяват с характера и отговорността, качеството и количеството на изпълняваната работа, професионалния опит и квалификация на лицето за заеманата длъжност и образователната степен.

Чл. 8. (1) От 01.01.2015 г. основните месечни работни заплати (ОМЗ) по длъжности са, както следва:

Професор - 1071 лв.

Непреподавателски персонал с висше образование от 587 лв. до 652 лв.

Доцент - 927 лв.

Непреподавателски персонал със средно образование от 508 лв. до 529 лв.

Главен асистент - 779 лв.

Персонал с основно образование - 447 лв.

Асистент - 702 лв.




(2) Преподавателският персонал получава пълния размер на определената основна месечна заплата, когато изпълнява утвърдения от Ректора индивидуален учебен план съгласно решение на АС.

(3) При планиране на годишен норматив по-нисък от 360 часа, основната месечна работна заплата се редуцира съобразно планирания и изпълняван брой часове за съответната учебна година.

* При заболяване да се редуцира пропорционално на отсъсътвията годишният норматив на преподавателите по предложение на Катедрения съвет и решение на Факултетния съвет.

(4) Неизпълнението на годишния норматив се санкционира с процент от годишната основа заплата, съответстващ на процента на неизпълнението.

(5) Наднормените часове на преподавателския персонал се изплащат в интервала от 400 часа нагоре (при изпълнена аудиторна заетост минимум 240 часа), ако финансовото състояние на съответния факултет и университета го позволяват и на основание решение на АС за всяка учебна година.

(6) Основните работни заплати на ръководните служители в Университета се определят от Ректора.

(7) При последващи увеличения на заплатите, за основните месечни заплати в Юридически факултет (определени с K - 1.5, съгласно решение на АС), увеличението да бъде с % към началните заплати.

(8) Когато отделни лица не показват необходимите професионално-квалификационни качества и системно не изпълняват своите задължения, прекият ръководител предлага на Ректора промяна на заплатата.

(9) Възраженията относно предложената основна месечна заплата се отнасят до Ректора и се разглеждат съвместно с ръководителя на структурното звено.

Чл. 9. Възнагражденията за ръководни функции, допълнителен труд, заместване или работа, която не е в кръга на основните трудови задължения, но се изпълнява в работното време по основното трудово правоотношение, се определят от Ректора.
Раздел четвърти

ОПРЕДЕЛЯНЕ И ИЗМЕНЕНИЕ НА

ДОПЪЛНИТЕЛНИТЕ ТРУДОВИ ВЪЗНАГРАЖДЕНИЯ

Чл. 10. На работниците и служителите в Университета се заплащат допълнителни и други трудови възнаграждения в съответствие с разпоредбите на КТ и НСОРЗ, КТД и настоящите ВПРЗ.

Чл. 11. (1) За придобит трудов стаж и професионален опит се заплаща допълнително месечно възнаграждение в % върху основната работна заплата, за всяка година трудов стаж и в следните размери:

– от 1 г. до 29 г. – 1.3 % ;



– над 29 г. – 1.4 %.

(2) Правото за получаване на това възнаграждение възниква при трудов стаж, не по-малък от една година.

(3) Правата на новопостъпилите работници и служители с оглед размера на допълнителното възнаграждение за трудов стаж и професионален опит се установяват след преценяване и определяне на продължителността на трудовия стаж на същата, сходна или със същия характер работа, длъжност или професия, придобит по трудово правоотношение или на граждански договор.

(4) Трудовият стаж, придобит в държави членки на ЕС, на сходна или със същия характер работа, зачетен като такъв съгласно законодателството на тези държави, се признава за стаж по ал. (1).

(5) Размерът на допълнителното възнаграждение се увеличава от 1-во число на месеца, следващ месеца, през който е навършен по-голям в години трудов стаж.

(6) Допълнително трудово възнаграждение по този член не се заплаща за минало време, когато по причини, зависещи от работника или служителя, не са представени своевременно съответните документи, удостоверяващи времето, което се зачита за трудов стаж.

(7) Когато несвоевременното определяне на допълнителното възнаграждение е по причини на администрацията, то се заплаща и за минало време.

(8) Допълнителното трудово възнаграждение по този член се начислява върху основната месечна заплата за действително отработеното време в рамките на съответната нормална месечна продължителност на работното време само по основното трудово правоотношение.

(9) Времето, което се признава за трудов стаж, без да е съществувало трудово правоотношение (случаите по чл. 354 от КТ) не се зачита при определяне на възнаграждението за придобит трудов стаж и професионален опит.

Чл. 12. (1) За образователна и научна степен “доктор” и за научна степен “доктор на науките” се изплаща допълнително месечно възнаграждение в съответствие с решението на Академичния съвет.

(2) Възнаграждението по ал.1 се изплаща само по основното трудово правоотношение и не се редуцира при назначените на непълно работно време.

Чл. 13. (1) За всеки отработен час между 22.00 ч. и 06.00 ч., независимо дали са включени в графика на работното време, на работниците и служителите се заплаща допълнително трудово възнаграждение в размер 20%, но не по-малко от 0.25 лв. на час.

(2) При въвеждане на сумирано работно време, отчитането и начисляването на възнаграждението за нощен труд става помесечно, без да се изчаква приключване на избрания период на сумиране.

Чл. 14. (1) За положен извънреден труд и работа през официалните празници се заплаща с увеличение в размери по реда на чл. 262 и чл. 264 от КТ.

(2) Увеличението се изчислява на базата на основната работна заплата и допълнителните трудови възнаграждения с постоянен характер.

Чл. 15. Допълнителни и други трудови възнаграждения извън тези по чл. 11, 12 и 13 се определят и заплащат при условията, по реда и в размерите, установени в КТ и НСОРЗ.

Чл. 16. (1) Полагащите се трудови възнаграждения за допълнителни дейности (КСК, магистърски програми, курсове, специализации и др.) се начисляват и изплащат в рамките на предвидените средства в план-сметките, а за КСК – съгласно решение на АС. Конкретните размери се предлагат от ръководителите на програмите и/или деканите на факултети и се начисляват съгласно заповед на Ректора.

(2) Факултетите и останалите звена, включени в системата за работа при планово разпределен годишен ресурс, когато реализират ресурс за допълнително разпределение по отчет за предходната година и имат планов остатък от ресурс за разпределение през текущата година, при нормално протичане изпълнението на бюджета добиват право на допълнително материално стимулиране на периоди и размери съгласно решение на Академичния съвет. Персоналните възнаграждения се предлагат от деканите на факултетите (ръководителите на звената) и се начисляват съгласно заповед на Ректора.

Раздел пети

ГОДИШНО СТИМУЛИРАНЕ И НАГРАДИ

Чл. 17. (1) При наличие на средства може да се заплаща допълнително възнаграждение и награди по решение на Ректора, АС и договореностите в КТД.

(2) В заповедта за заплащане на еднократното допълнително възнаграждение могат да се включат правила и критерии, свързани с определянето му съгласно нормативен акт и/или решение на АС.

(3) Предложение за награждаване по алинея (1) се прави от прекия ръководител, приел изпълнението на задачата, а размерът на наградата се определя със заповед на Ректора.

(4) Еднократното допълнително възнаграждение и целеви награди се определят само на работници и служители, които са в трудови правоотношения към датата на определянето им.

Раздел шести

ЗАКЛЮЧИТЕЛНИ РАЗПОРЕДБИ

§ 1. Настоящите вътрешни правила за организация на работната заплата са разработени на основание КТ и чл. 22 от НСОРЗ и са неразделна част от КТД.

§ 2. Изменения и допълнения на правилата се извършват по реда на приемането им.

§ 3. Последните изменения и допълнения към текста са приети от АС с протокол №39 от 02.02.2015г. и влизат в сила от 01.01.2015 година.

НАЧАЛНИК ОТДЕЛ «УЧР»: ГЛ. СЧЕТОВОДИТЕЛ:

/Н. ПЪКОВА/ /Л. ПЕТКОВА/




Каталог: uploads -> site
site -> Програма за развитието на силите на мозъка. През 1978 г въз основа на разработените принципи той започва да обучава хора, а към 1980 г неговите лекции вече се ползват с колосален успех в цял свят
site -> Българска телеграфна агенция
site -> Естествена разделителна способност 800 X 600 (svga)
site -> На кандидат-студенти в пу „паисий хилендарски” филиал-смолян за уч. 2015/2016 г. По входящ номер
site -> Алое вера за здрава и красива коса
site -> Алое вера и алергии
site -> Димитър Николов – Мениджър
site -> Дп рвд – в търсене на бъдещи „Ръководители на полети” през месец април в университетите на България
site -> У с л о в и я за участие на в открита процедура за възлагане на общестена поръчката с предмет
site -> Техническа оферта от „ ”


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница