Утвърждавам: р е к т о р: декан аф



Дата20.11.2017
Размер115.98 Kb.
#34999
ТипЛекции


АГРАРЕН УНИВЕРСИТЕТ - П Л О В Д И В

ФАКУЛТЕТ ПО АГРОНОМСТВО

_____________________________________________________________________________

УТВЪРЖДАВАМ:
Р Е К Т О Р: ДЕКАН аф:
/ДОЦЕНТ Д-Р ДИМИТЪР ГРЕКОВ/ /ДОЦ. Д-Р бОЖИН бОЖИНОВ/
У Ч Е Б Н А П Р О Г Р А М А

за дисциплината ОСНОВИ НА ХРАНЕНЕТО (ШИФЪР: 04.02.04)


включена като задължителна в учебния план на
специалността «животновъдство»
област 6.0 - «аграрни науки и ветиринарна медицина»
професионално направление 6.3 - « животновъдство »
за образователно-квалификационна степен “Бакалавър”
ФОРМА НА ОБУЧЕНИЕ: РЕДОВНО

ПРЕПОДАВАТЕЛ: ДОЦ. Д-Р ДИМО ПЕНКОВ
Утвърдена на заседание на КС на катедра животноВЪДНИ НАУКИ,

протокол №……….. от………………………2008г.


ПЛОВДИВ, 2008


У Ч Е Б Н А П Р О Г Р А М А




I. ИЗВАДКА ОТ УЧЕБНИЯ ПЛАН

Код



Водещ преподавател





Основна


форма на контрол

Часове

Кредитни

точки


Аудиторни

Извънаудиторни

Всичко

Лекции

Упражнения,

семинари


Учебни практики

Други форми

Ж.02.03.14


Доц. Д. Пенков


Изпит

30

30

0

65

125

5.0



II. АНОТАЦИЯ

Предмет на дисциплината “Основи но храненето” е изучаването на основните въпроси по химичния състав на фуражите, както и ергийната и протеинова хранителност на същите за различните видове и категории животни.

Целта на курса е да се дадат на студентите основни знания и умения за установяване на химичния състав на фуражите по различни съвременни методи, как те се разграждат и трансформират в животинския организъм и в крайна сметка какви хранителни вещества дават те за организма на различните видове и категории животни, т.е. да се установи тяхната енергийна и протеинова стойност. Отделно внимание се обръща и на витамините и хранителните добавки при храненето на животните.

Студентите ще ползват придобитите знания по – нататък в обучението си за определяне и групиране на различните фуражи по тяхната хранителна стойност за различните животни и за правилното балансиране на рационите за различните видове и категории селскостопански животни.

За изучаване на дисциплината студентът трябва да има подготовка по физиология и биохимия на животните.

Връзката на настоящия курс на обучение е:

Непосредствена: С курса на обучение по в следващия семестър- “Приложно хранене на животните”

Косвена: С всички специализирани животновъдни дисциплини, включващи технологии на отглеждане на различните видове и категории животни.



III. СЪДЪРЖАНИЕ НА УЧЕБНАТА ПРОГРАМА

III.1. ЛЕКЦИИ – 30 часа

Наименование на лекцията

Часове

1.Предмет на науката по хранене и кратка история на нейното развитие. Основни български и международни съкращения, ползвани в нея. Химичен състав на растителните и животинските продукти. Веенде метод. Вода. Минерални вещества. Значение на водата и минералните вещества за храненето на животните

2

2. Суров протеин. Азотсъдържащи фракции. Аминокиселини. Значение на азотсъдържащите фракции и изискване на различните видове животни към тях.

2

3. Сурови мазнини – значение и химичен състав. Мастни киселини- видове и значение. Сурови влакнини. Сурови безазотни екстрактни вещества. Значение и изискване на различните видове животни към тях

2

4. Ван Суст – анализ. Неутрално детергентни влакнини. Киселинно детергентни влакнини. Модифицирани киселинно детергентни влакнини. Хемицелулоза, целулоза лигнин. Киселинно детергентен протеин. Инфрачервен анализ.

2

52.Витамини и тяхното значение за селскостопанските животни. Мастноразтворими и водоразтворими витамини.

2

6.Минерални вещества и значението им при храненето на селскостопанските животни. Макро и микроелементи.

2

7. Смилаемост на фуражите. Методи за определяне на смилаемостта. Класически методи за определяне на смилаемостта. Пряк, диференциран класически опит, индикаторен метод, in sacco метод. Лабораторни методи.

2

8. Определяне на смилаемостта на различните хранителни вещества в отделните сектори на храносмилателния канал. Резорбция. Определяне на истинската смилаемост на хранителните вещества в тънките черва на животните чрез инфузия, подвижни торбички и други методи. Видима и истинска смилаемост - обменен азот във фекалиите (екскрементите). Фактори влияещи върху смилаемостта на фуражите, Асоциативен ефект при храносмилането.

2

9. Съдържание на енергия във фуражите и нейното използване от животните. Бруто енергия- определяне. Смилаема енергия- определяне Обменна енергия – определяне. Обменна енергия за преживни животни, свине и птици. Корекция на обменната енергия за азотен баланс.

2

10. Топлинен инкримент и нето енергия на фуража – определяне. Методи за определяне на топлопродукцията на животните - калориметрия. Методи за определяне на ретенцията на енергия – баланс на азота и въглерода, сравнителен кланичен метод, други съвременни методи. Сравняване на отделните методи.

2

11. Енергийна хранителност на фуражите за преживни животни. Исторически енергийни еквиваленти у нас и по света. Нов подход за определяне на енергийната хранителност на фуражите на база нето енергия. Нето енергия за мляко. Кръмни единици за мляко.

2

12. Нето енергия за растеж. Кръмни единици за растеж. Енергийна стойност на фуражите за свине и птици.

2

13. Протеинова хранителност на фуражите. Суров протеин, чисти белтъчини, аминокиселинни нива, смилаем протеин, смилаеми аминокиселини. Методи за определяне на качеството на протеина за непреживни животни и птици. Концепция за идеалния протеин.

2

14. Протеинова хранителност на фуражите за преживни животни. Разграждане на протеин в предстомашията и синтез на микробиален протеин. Смилаемост на протеин в червата. Протеин смилаем в червата. Баланс на протеина в търбуха.

2

15. Потребности на животните от енергия и хранителни вещества- норми. Методи за определяне на нормите. Норми за отделните функции. Фактори влияещи върху определянето на нормите. Консумация на фуражи

2


III. 2. ЛАБОРАТОРНИ УПРАЖНЕНИЯ- 18 часа

Наименование

Часове

1. Weende метод. Залагане на проби за сухо вещество, сурова пепел и суров протеин. Работа със сушилня, пещ и апарат на Kjeldal.

2

2. Отчитане на пробите и определяне на сухо вещество и пепели. Дестилация на проби на апарат Parnass – Wagner. Определяне на азот и суров протеин.

2

3. Залагане на проби за сурови влакнини и сурови мазнини. Работа с апарат на Sokslet. Третиране с киселина и филтруване на проби за сурови влакнини.

2

4. Отчитане на сурови мазнини. Третиране на проба за сурови влакнини с основа- отчитане на количество сурови влакнини.

2

5. Van Soest –анализ. Залагане на проби за неутрално детергентни влакнини (НДВ) и киселинно детергентни влакнини (КДВ). Филтруване

2

6. Отчитане на НДВ и КДВ. Залагане на проби за лигнин.

1

7. Отчитане на лигнин. Изчисление на целулоза и хемицелулоза.

1

8. Отчитане на енергия чрез директно калориметриране.

2

9. Определяне на аминокиселини- демонстрация и участие. Определяне на макро и микроелементи чрез атомно – абсорбционен спектрофотометър- демонстрация и участие

2

ПРАКТИЧЕСКИ УПРАЖНЕНИЯ – 10 часа

Наименование

Часове

1. Участие в демонстрационен балансов опит с птици.

2

2. Изчисляване на коефициенти на смилаемост, бруто енергия, смилаема енергия и обменна енергия на фуражи за различни видове животни.

2

3. Изчисляване на нето енергия за мляко и растеж според новата българска енергийна система за преживни животни

2

4. Изчисляване на баланса на азота и въглерода

2

III. 3. СЕМИНАРИ ЗАНЯТИЯ - 4 часа

Наименование

Часове

1. Сумарни норми за хранене на различни видове и категории животни (семинар)

2

2. Сумарни норми за хранене на различни видове и категории животни (семинар- продължение)

2



III. 4. ФОРМИ НА ИЗВЪНАУДИТОРНА РАБОТА
III. 4.2. Разработка и защита на индивидуални задания – 35 часа

Цели, студентите сами да разработят и да получат практически умения, за изчисляване на сумарни норми според основните норми за: поддържане на живота, различни млечни продуктивности, според лунарните месеци на бременността, степента на движение и др. С тези умения, студентите ще могат да определят сами общите изисквания за хранителни вещества на животните според вида им, възрастта, живото им тегло, технологията на отглеждане, продуктивността, телесното им състояние и др.

Обем на презентацията – 5-8 стандартни страници, предимно таблици, които ще представят на презентации в семинарните занятия. .

Схема на заданието:

Да се съставят норми за хранене във ферма за 10 дойни крави, заедно с младите разплодни животни по следната схема:

20% от животните са с жива маса 550 kg, 20 l дневна млечност с ОТС 4

20% са с жива маса 500 kg, 22 l дневна млечност и ОТС 2.0

50% са с жива маса 550 kg, 15 l дневна млечност, ОТС 3.5 и бременни от 4-8 месец.

10% от животните са с жива маса 550 kg, сухостойни и бременни 8-9 месец.

Всички животни извървяват дневно 10 km

Млади разплодни животни:

Общ брой- 8

От тях: Отбити телета 100 – 200 kg- 2 бр

Юнички 250-350 kg – 2 бр

Юници преди заплождане- 350-400 kg – 2 бр

Бременни юници – 5 месец- 450 kg – 2 бр

Всички млади разплодни животни извървяват по 40 km/ ден

………………………………………

Задачи


  1. Да се определи брояят на категориите животни във фермата

  2. Да се съставят сумарни норми за хранене за всички категории по следните основни параметри: (студентите сами търсят формулите и съотношенията на хранителните вещества за отделните функции)

  1. Поддържане на живота

  2. Движение

  3. Бременност

  4. Млечност

  5. Сигурност:

Показатели за нормиране (Студентите сами търсят показателите)
III. 4.3. Самоподготовка /за текущия контрол и изпита/ – 30 часа
IV. ТЕХНОЛОГИЯ НА ОБУЧЕНИЕТО

Обучението включва стандартни лекции, четени от хабилитиран преподавател, семинарни, лабораторни и практическите упражнения, и извънаудиторни ангажименти на студентите- самоподготовка и разработка на индивидуално задание.



Лекциите и другите аудиторни форми на обучение са осигурени с богат нагледен материал. Прилагат се най-съвременни начини на презентация (Power Point и др.).
За лабораторните упражнения, всеки студент има работно място, стъклария, реактиви и химикали. Извършват се в специализирана химична лаборатория и калориметрична лаборатория (и двете към катедра Животновъдство), както и в лабораториите за анализ на аминокиселини и AAS - към Централната научно- изследователска лаборатория

За практическите упражнения се ползват 2 зали и учебно – опитната база на кат. Животновъдство.

За максимално усвояване на материала, предвиден като практически упражнения, студентите работят самостоятелно под методичното ръководство на преподаватели с дългогодишен опит.



Семинарните занятия се провеждат под формата на 10 минутна презеннация на индивидуалните задания и дискусия между всички студенти и преподавателя по предварително подготвени, като извънаудиторен ангажимент теми.

Текущият контрол се осъществява устно и писмено върху материала от семинарните и практически упражнения.

Заверка на семестъра се извършва при 100 % посетени лекции и отработени упражнения и положителна оценка на презентацията на индивидуаалното задание, с изключение на случаите, регламентирани с решения на АС и Правилника за УД на АУ-Пловдив.

За проверка на знанията се предвижда практически изпит – след упражненията (за проверка на получените знания) и оценка на презентацията на индивидуалните задания в края на семестъра (семинарните занятия).

За окончателната оценка ще се взема предвид практическия изпит – 25% и оценката от индивидуалното задание – 25%. При оценка от който и да е от компонентите по – ниска от Среден 3, текущата оценка е Слаб 2, независимо от другите представяния и студентът не може да се яви на теоретически изпит.

Теоретическият изпит е писмен и участва с 50% в общата оценка, с изключение на случаите, когато оценката е Слаб 2.



Оценяването е по шестобалната система.
V. ИЗПИТНА ПРОГРАМА ПО ОСНОВИ НА ХРАНЕНЕТО*
  1. Кратка история и основни принципи на храненето. Основни понятия и техните съкращения при храненето на селскостопанските животни.


  2. Хранителни вещества на растителните и животинските продукти. Веенде анализ. Вода, сухо вещество, минерални вещества (сурова пепел), суров протеин, сурови мазнини, сурови влакнини, безазотни екстрактни вещества. Van Soest – анализ- НДВл, КДВл, суров лигнин, хемицелулоза, целулоза. Инфрачервен анализ.

  3. Въглехидрати, протеини липиди, минерални вещества, витамини. Състав, структура, особености, изисквания на животните към различните вещества.

  4. Витамини и минерални вещества – изисквания на различните животни към тях.

  5. Смилаемост и използване на хранителните вещества в организма. Видове смилаемост, методи за определяне на смилаемостта, асоциативен ефект на фуражите, фактори влияещи върху смилаемостта.

  6. Съдържание на енергия във фуражите и нейното използване в организма. Методи за определяне на различните видове енергия. Сравнение на отделните методи за калориметричните изследвания.

  7. Енергийна хранителност на фуражите за различните видове животни. Енергийни системи. Определение на енергийната хранителност на фуражите при практическа условия.

  8. Протеинова хранителност на фуражите за различните видове животни. Методи за определяне на протеиновата хранителност. Методи за определянето и. Показатели за оценка на протеиновата хранителност на фуражите.

  9. Потребности на животните от енергия и хранителни вещества. Норми за хранене. Норми за отделните функции. Сумарни норми. Консумация на фуражи и фактори, от които зависи.

* Забележка: Темите в програмата са общи. На изпит могат да се паднат подтеми и въпроси, включени към дадена тема

ЛИТЕРАТУРА


Основна:

1. Тодоров, Н. Б. Маринов, А. Алексиев, 1995, Основи на храненето, Агропрогрес, ISBN 954-467-012-2



  1. Кръстева, Е., Н. Тодоров, Б. Маринов, 1983, Ръководство за упражнения по хранене на селскостопанските животни, Земиздат

  2. Тодоров, Н. А. Илчев, В. Георгиева, Д. Гиргинов, Д. Джувинов, Д. Пенков, З. Шиндарска, 2004, Хранене на животните, София

  3. Алексиев, А. и др. 1986, Хранене на селскостопанските животни. Т. 1. Основи на храненето

  4. Кръстева, Е., Н. Тодоров, Б. Маринов, 1983, Ръководство за упражнения по хранене на селскостопанските животни, Земиздат

Допълнителна:

1. Ensminger, M. E. J. Oldfield, W. Heinemann, 1990, Feeds and Nutrition,



Съставил:

(доц. д-р Димо Пенков)


Ръководител на катедра:


(доц. д-р Васил Николов)


Каталог: cntnr -> uchebni programi -> jivotnovydstvo
jivotnovydstvo -> Програма по дисциплината: „частна генетика (шифър 04. 02. 01) включена като избираема в учебния план на специалността
jivotnovydstvo -> Програма по дисциплината: „tехнология на месото и месните продукти (шифър 02. 11. 05) включена като задължителна в учебния план на
jivotnovydstvo -> Програма по дисциплината: „tехнология на месото и месните продукти (шифър 02. 11. 05) включена като задължителна в учебния план на
jivotnovydstvo -> Утвърждавам: р е к т о р: Декан: / доц д-р Д. Греков / /доц д-р Б. Божинов
jivotnovydstvo -> Утвърждавам: р е к т о р: Декан: / доц д-р Д. Греков / /доц д-р Б. Божинов
jivotnovydstvo -> Утвърждавам: р е к т о р: Декан: / доц д-р Д. Греков/ /доц д-р Б. Божинов
jivotnovydstvo -> Програма по дисциплината: „рибовъдство (шифър 04. 02. 12) включена като задължителна в учебния план на


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница