Утвърждавам: р е к т о р: /доц д-р Д. Греков



Дата01.02.2018
Размер117.33 Kb.
#52283
ТипЛекции



АГРАРЕН УНИВЕРСИТЕТ - П Л О В Д И В
ФАКУЛТЕТ ПО лозаро-градинарство


УТВЪРЖДАВАМ:
Р Е К Т О Р:

/доц. д-р Д. Греков/

У Ч Е Б Н А П Р О Г Р А М А



за дисциплината ЗЕЛЕНЧУКОПРОИЗВОДСТВО

включена, като задължителна в учебния план на
специалност АГРОНОМСТВО ЛОЗАРО-ГРАДИНАРСТВО

област 6.0 - Аграрни науки и ветеринарна медицина,
професионално направление 6.1. РАСТЕНИЕВЪДСТВО
за образователно-квалификационна степен “Бакалавър”
форма на обучение - Задочна


КАТЕДРА ГРАДИНАРСТВО


Утвърдена на заседание на КС на катедра Градинарство с протокол № 2 от 04.02.2008 г.

П л о в д и в, 2008 г


У Ч Е Б Н А П Р О Г Р А М А
І. ИЗВАДКА ОТ УЧЕБНИЯ ПЛАН

Код



Водещ преподавател





Основна


форма на контрол

Часове

Кредитни

точки


Аудиторни

Извънаудиторни

Всичко

Лекции

Упражнения,

семинари


Учебни практики

Други форми

040802

Доц.д-р Красимир Михов

писмен изпит

30

30

-

190

250

10



ІІ. АНОТАЦИЯ

Целта на курса по Зеленчукопроизводство е на основата на постиженията на агробиологичната наука на студентите да се дадат задълбочени познания по биологичните изисквания на зеленчуковите култури, проблемите на разсадопроизводството, социално-икономическите предпоставки за разработването и внедряването на зеленчуковите сеитбообращения, биологичните основи и принципи за прогнозиране на беритбите, добивите и срока за постъпване на продукцията, изисквания към качеството на продукцията за експорт и за вътрешния пазар, теоретичните основи на полското зеленчукопроизводство и тенденциите за внедряване на промишлени технологии. В специалната част студентите ще се запознаят със структурните изменения на полското зеленчукопроизводство, ботаническата и биологична характеристика на отделните зеленчукови култури, новите насоки и структура на сортовия състав, изискванията към сортовия състав, за нуждите на консервната промишленост и за еднократно механизирано прибиране и технологии за получаване на високи и качествени добиви.



Получените знания по време на курса ще са необходими в бъдещата им работа при производството на зеленчуци във ферми, кооперации, частни и държавни фирми.
ІІІ. СЪДЪРЖАНИЕ НА УЧЕБНАТА ПРОГРАМА.

ІІІ.1. АУДИТОРНА ЗАЕТОСТ – 60 ЧАСА.

ІІІ.1.1. ЛЕКЦИИ – 30 ЧАСА.

  1. Състояние и насоки за развитие на зеленчукопроизводство у нас – 1 час.

  2. Хранително значение и биологична стойност на зеленчуците. Възможности за повишаване качеството на зеленчуците чрез селекция, агротехническите мероприятия и др. – 1 час.

  3. Произход и произходни центрове при зеленчуковите култури. Значение и предпоставка за изучаване биологичните особености на зеленчуковите растения и при селекцията. Постановки при класификацията на зеленчуковите култури – 2 часа.

  4. Биологична характеристика на зеленчуковите култури. Изисквания към топлинния и светлинен режим. Особености в изискванията към температурата и светлината през различните фази от развитие на растенията. Влияние на високите и ниските температури върху растежа, развитието и плододаването. Отражение на интензивността и продължителността на осветлението. Взаимовръзка между температурата и светлинния режим – 2 часа.

  5. Специфични изисквания на зеленчуковите растения към водния, хранителния и въздушно-газов режим. Особености на водния и хранителния режим във връзка с регулиране растежа, развитието, плододаването и качеството на продукцията – 2 часа.

  6. Проблеми при размножаването на зеленчуковите култури чрез семена, по вегетативен начин, чрез присаждане и приложение на тъканните култури – 1 час.

  7. Теоретични основи и технологични решения при разсадопроизводството на зеленчуковите култури в култивационни съоръжения и на открито – 2 часа.

  8. Социално-икономически предпоставки и нови решения за разработването и внедряването на зеленчукови сеитбообращения. Биологична самопоносимост и предшественици при зеленчуковите култури. Схеми на зеленчукови сеитбообращения – 1 час.

  9. Агротехнически основи на полското зеленчукопроизводство. Природни и икономически предпоставки за развитие на полското зеленчукопроизводство. Природни и икономически предпоставки за развитие на полското зеленчукопроизводство. Принципно нови технологични решения при почвообработката и напояването – 1 час.

  10. Специфични особености при торене на зеленчуковите култури, свързани с подобряване на качеството, насоката на производство и биологичната реакция на растенията – 1 час.

  11. Биологични основи и принципи за прогнозиране на беритбите, добивите и срока за постъпване на продукцията при зеленчуковите култури. Изисквания към качеството на продукцията за експорт и за вътрешния пазар – 1 час.

  12. Плодови зеленчукови култури от сем. Картофови – домати, пипер, патладжан. Стопанско значение, концентрация и специализация на производството. Биологична характеристика. Насоки на полското производство, сортова структура и технологични решения – 2 часа.

  13. Плодови зеленчукови култури от сем. Бобови – зелен фасул, зелен грах и бакла. Стопанско значение, биологична характеристика на културите. Проблема за сорта и технологични решения – 2 часа.

  14. Плодови зеленчукови култури от сем. Тиквови – краставици, дини, пъпеши и тикви. Стопанско значение и биологични особености на видовете. Насоки на производство, сортова структура и технологични решения – 2 часа.

  15. Зелеви зеленчукови култури – видове, стопанско значение, биологична характеристика, сортова структура, насоки за производство и технологични решения – 2 часа.

  16. Листни зеленчукови култури – видове, стопанско значение, биологични изисквания, проблеми за сортовия състав, насоки на полското производство и технологични решения – 1 час.

  17. Кореноплодни зеленчукови култури – моркови, целина, магданоз, ряпа и репички. Стопанско значение, биологични изисквания, сортова структура и технологични решения при полското производство – 2 часа.

  18. Лукови зеленчукови култури – лук, чесън и праз. Стопанско значение, биологична характеристика на видовете, сортове и технологични решения – 2 часа.


ІІІ.1.2. УПРАЖНЕНИЯ – 30 ЧАСА.

  1. Запознаване с култивационните съоръжения за производство на разсад – стоманено-стъклени оранжерии, съоръжения покрити с пластмаса и др. Преценка при избора на място. Особености в използването и експлоатацията на съоръженията – 4 часа.

  2. Прогнозиране за състоянието на зеленчуковите култури по време на вегетацията и оценка за необходимите агротехнически мероприятия при отглеждане на растенията – 4 часа.

  3. Плодови зеленчукови култури от сем. Картофови (домати, пипер и патладжан), сем. Тиквови (краставици, дини, пъпеши и тикви) и сем. Бобови (зелен фасул, зелен грах и бакла). Преценка върху ботаническите признаци, показатели за апробацията и преценка на сортовете. Разучаване на основните и перспективни сортове – 6 часа.

  4. Зелеви и лисни зеленчукови култури – главесто зеле2, цветно зеле и алабаш, спанак и салата. Ботанически признаци, преценка върху апробационните показатели. Разучаване на основните и перспективните сортове – 4 часа.

  5. Кореноплодни и лукови зеленчукови култури – морков, целина, магданоз, репи, репички, лук, чесън и праз. Ботаническа характеристика на видовете. Запознаване с апробационните признаци и тяхното изменение. Разучаване на основните и перспективните сортове от тези групи – 4 часа.


ІІІ.1.3. Семинарни занятия

  1. Запознаване с морфологичните особености на зеленчуковите семена. Изучаване класификацията на зеленчуковите култури по ботанически признаци. Определяне стопанската стойност и посевната норма за отделните видове – 4 часа.

  2. Прожекции на цветни диапозитиви от сортове зеленчукови култури, видеофилми, решаване на практически задачи свързани с проблемите на разсадопроизводството и при определяне на хранителната площ на зеленчуковите растения – 4 часа.


ІІІ.2. ИЗВЪНАУДИТОРНА ЗАЕТОСТ.

ІІІ.2.1. Самоподготовка за практическите упражнения – 30 часа.

ІІІ.2.2. Разработване на протоколи – 20 часа.

ІІІ.2.3. Самоподготовка за текущ контрол – 30 часа.

ІІІ.2.4. Консултации – 30 часа.

ІІІ.2.5. Самоподготовка за изпит – 80 часа.
ІV. ТЕХНОЛОГИЯ НА ОБУЧЕНИЕТО

Лекциите се извеждат чрез онагледяване на изнесения материал с плаки, таблици, фигури и схеми.

Практическите упражнения се извеждат в УОП на катедрата. От предвидените четири часа, 30 минути са за проверка на протоколите и въвеждане в новата тема, след което студентите участват практически в тематичната единица.

Освен полски тематични единици има и две семинарни.

Семинарните занятия се провеждат в учебната лаборатория и включват морфология на зеленчуковите семена и прожекции на видеофилми за видове и сортове зеленчукови култури и технологии при отглеждането им.

Заверката на практическите упражнения е въз основа на присъствието. На студенти, които не са имали възможност да си вземат занятията отработват самостоятелно тематичната единица, след което се изпитват от водещия упражненията преподавател. По време на разговора преподавателят дава и допълнителни разяснения.



Изпитът е писмен. Оценката е въз основа на знанията. Оценяването е по шестобалната система.
V. ИЗПИТНА ПРОГРАМА ПО ДИСЦИПЛИНАТА ЗЕЛЕНЧУКОПРОИЗВОДСТВО ЗА СТУДЕНТИТЕ СПЕЦИАЛНОСТ АГРОНОМСТВО (ЛОЗАРО-ГРАДИНАРСТВО)

ПРИ АУ – ПЛОВДИВ, ОКС “БАКАЛАВЪР”,

ЗАДОЧНО ОБУЧЕНИЕ 2007/2008 УЧЕБНА ГОДИНА

  1. Насоки за развитие на зеленчукопроизводството.

  2. Произходни центрове при зеленчуковите култури.

  3. Класификация на зеленчуковите култури.

  4. Хранително значение и биологична стойност на зеленчуците.

  5. Изисквания на зеленчуковите култури към светлината.

  6. Изисквания на зеленчуковите култури към топлината.

  7. Изисквания на зеленчуковите култури към водния режим.

  8. Изисквания на зеленчуковите култури към хранителните елементи.

  9. Изисквания на зеленчуковите култури към въздушно-газовия режим.

  10. Сеитбообръщения при зеленчуковите култури – предпоставка, особености и схеми при съставянето им.

  11. Размножаване на зеленчуковите растения.

  12. Култивационни съоръжения за разсадопроизводство.

  13. Особености на зеленчуковото разсадопроизводство – предимства, недостатъци, смески и субстрати използвана в разсадопроизводството.

  14. Технологии при отглеждане на разсад за ранно плоско производство – сеитба и пикировка.

  15. Особености при производството на разсад на открити лехи.

  16. Вегетативни начини за размножаване при зеленчуковите растения.

  17. Особености при обработката на почвата при зеленчуковите култури.

  18. Особености в напояване на зеленчуковите култури.

  19. Особености при торенето на зеленчуковите култури.

  20. Грижи за зеленчуковите култури през време на вегетацията.

  21. Прибиране на реколтата при зеленчуковите култури – сортиране, опаковка, транспорт и доузряване.

  22. Плодови зеленчукови култури – видове и биологична характеристика.

  23. Домати – значение, класификация, ботаническо описание и биологични изисквания.

  24. Технология при ранно полско производство на домати.

  25. Средно ранно и късно полско производство на домати – сортове и технология на отглеждане.

  26. Пипер - значение, класификация, ботаническо описание и биологични изисквания.

  27. Пипер – насоки на производство и технология на отглеждане.

  28. Патладжан - значение, ботаническо описание, биологични изисквания и технология на отглеждане.

  29. Сем. Тиквови – видове и биологична характеристика.

  30. Дини – значение, ботаническо описание, сортове и технология на отглеждане.

  31. Пъпеши - значение, ботаническо описание, сортове и технология на отглеждане.

  32. Готварски тиквички - значение, ботаническо описание, сортове и технология на отглеждане.

  33. Тикви – видове, ботаническо описание, сортове и технология на отглеждане.

  34. Краставици - значение, ботаническо описание, биологични особености.

  35. Краставици – насоки на производство и технология на отглеждане.

  36. Сем. Бобови – видове и биологична характеристика.

  37. Фасул – значение, ботаническо описание и технология на отглеждане.

  38. Грах - значение, ботаническо описание, сортове и технология на отглеждане.

  39. Бакла - значение, ботаническо описание, сортове и технология на отглеждане.

  40. Бамя - значение, ботаническо описание, сортове и технология на отглеждане.

  41. Зелеви зеленчукови култури – видове, и биологична характеристика.

  42. Главесто зеле – значение, класификация и ботаническо описание.

  43. Главесто зеле – насоки на производство и технология на отглеждане.

  44. Цветно зеле - значение, ботаническо описание, сортове и технология на отглеждане.

  45. Алабаш - значение, ботаническо описание, сортове и технология на отглеждане.

  46. Листни зеленчукови култури – видове и биологична характеристика.

  47. Салати - значение, ботаническо описание, сортове и технология на отглеждане.

  48. Спанак - значение, ботаническо описание, сортове и технология на отглеждане.

  49. Кореноплодни зеленчукови култури – видове и биологична характеристика.

  50. Моркови - значение, ботаническо описание, и биологични изисквания.

  51. Моркови - насоки на производство и технология на отглеждане.

  52. Целина – класификация, ботаническо описание, сортове и технология на отглеждане.

  53. Магданоз - класификация, ботаническо описание, сортове и технология на отглеждане.

  54. Репи и репички - значение, ботаническо описание, сортове и технология на отглеждане.

  55. Лукови зеленчукови култури – видове и биологични особености.

  56. Лук – значение, ботаническо описание и сортове.

  57. Промишлени технологии при отглеждане на лук – арпаджик.

  58. Технология на отглеждане на лук чрез директна сеитба и разсад.

  59. Праз - значение, ботаническо описание, сортове и технология на отглеждане.

  60. Чесън - значение, ботаническо описание, сортове и технология на отглеждане.

  61. Ранно полско производство на картофи – сортове и технология на отглеждане.


VІ. ЛИТЕРАТУРА.

А. Основна.



    1. Карталов П. и др. - Зеленчукопроизводство със семепроизводство, София, Земиздат, 1990.

    2. Муртазов, Т. и др. Зеленчукопроизводство със селекция и семепроизводство, Пловдив, 1984.

    3. Карталов П. и др. - Зеленчукопроизводство със семепроизводство, София, “Виденов & син”, 1999.

    4. Петров, Хр. И др. – Ръководство за упражнения по зеленчукопроизводство със семепроизводство – София, Земиздат, 1988.

    5. Официална сортова листа на Република България, 2007, Свитък 2, за сортове от видове зеленчукови култури, София, 2007.

Б. Допълнителна

1. Веселинов, В. и др. - Пипер, София, 1984.

2. Жечева, Ж. И Ст. Бъчваров – Лук, София, БАН, 1973.

3. Маджарова Д., и др. – Растения - подправки , София, 1980.

4. Михов, Ат. и др. - Краставици, София, Земиздат, 1984.

5. Михов, Ат. и др. - Дини и пъпеши, Пловдив, Изд. “Хр. Г. Данов” 1980.

6. Михов, Ат. и др. - Промишлени технологии в зеленчукопроизводството, Пловдив, , Изд. “Хр. Г. Данов” 1982.

7. Муртазов Т. и др. - Домати, София, Земиздат, 1987.

16.01.2008 г.

Пловдив СЪСТАВИЛ:

/доц.д-р Красимир Михов/
РЪКОВОДИТЕЛ

НА КАТЕДРАТА:

/доц. д-р Красимир Михов/
Д Е К А Н НА Л-ГР. Ф-Т:

/доц. д-р Ангел Иванов/




Каталог: cntnr -> uchebni programi -> gradinarstvo
gradinarstvo -> Утвърждавам: рекор: /доц. Д-р д. Греков/ у ч е б н а п р о г р а м а
gradinarstvo -> Утвърждавам: р е к т о р: /доц. Д-р димитър греков
gradinarstvo -> Утвърждавам: рекор: /доц. Д-р д. Греков/ у ч е б н а п р о г р а м а
gradinarstvo -> Факултет по лозаро-градинарство утвърждавам: ректор: /доц. Д-р д. Греков
gradinarstvo -> Утвърждавам: р е к т о р: /Доц д-р Д. Греков
gradinarstvo -> Утвърждавам: р е к т о р: /доц. Д-р димитър греков
gradinarstvo -> Утвърждавам: р е к т о р: /доц д-р Д. Греков
gradinarstvo -> Утвърждавам: рекор: /доц. Д-р д. Греков/ у ч е б н а п р о г р а м а


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница