Утвърждавам: р е к т о р: /Доц д-р Д. Греков



Дата29.08.2016
Размер101.36 Kb.
#7758


АГРАРЕН УНИВЕРСИТЕТ - ПЛОВДИВ

ФАКУЛТЕТ ПО ЛОЗАРО-ГРАДИНАРСТВО

УТВЪРЖДАВАМ:
Р Е К Т О Р:

/Доц. д-р Д. Греков/
У Ч Е Б Н А П Р О Г Р А М А

за дисциплината ЗЕЛЕНЧУКОПРОИЗВОДСТВО НА ТРОПИКА И СУБТРОПИКА – ІІ част


включена като задължителна в учебния план на

специалността Агрономство ( тропично и субтропично земеделие)


област: 6. Аграрни науки и ветеринарна медицина

от професионално направление 6.1. Растениевъдство


за образователно квалификационна степен бакалавър

форма на обучение: Редовна


Катедра Градинарство

Учебната програма е обсъдена и приета на заседание на КС на катедра Градинарство, с протокол № 2 от 04.02.2008 г.

П л о в д и в, 2008 г

У Ч Е Б Н А П Р О Г Р А М А



I. ИЗВАДКА ОТ УЧЕБНИЯ ПЛАН

Код

Водещ преподавател

Основна форма на контрол

Хорариум

Кредитни точки

аудиторни

извънаудиторни

всичко

лекции

упражнения, семинари

учебни практики

други форми

04.07.36

Проф.дсн Д. Чолаков

писмен изпит

30

30

8

65

125

5


II. АНОТАЦИЯ
В материала от лекционния курс на широка биологична основа и съобразно агроекологичните условия на тропичните и субтропични климатични зони, се разглеждат и изучават съвременни и перспективни технологии за отглеждане на най-широко разпространените зеленчукови видове, както и на някои култури, разпространени само в тези географски ширини.

Целта на настоящата програма е да осигури на студентите от специалността за трайна и ефикасна подготовка по основните биологични, технологични и екологични проблеми при отглеждането на зеленчукови култури в районите с тропичен и субтропичен климат, за да могат при производствени условия да се справят с множеството проблеми, които стоят пред зеленчукопроизводството в страните от тропика и субтропика. Само така бъдещите специалисти в областта на зеленчукопроизводството ще придобият способността да прилагат творчески технологичните решения съобразно конкретните производствени условия и ще могат да организират високоефективно производство в районите, където работят.

В програмата учебният материал е разделен по тематични единици. Те са взаимно свързани и взаимно се допълват без да се повтарят с тези от други дисциплини. За по-пълно изясняване на залегналите в основата на програмата проблеми и създаване у младите специалисти на по-ясна представа за естеството и специфичния характер на преподаваната материя, лекционният курс се допълва от цикъл тематични единици с практическа насоченост, произтичащи и подчинени на основната цел на програмата.
ІІІ. СЪДЪРЖАНИЕ НА УЧЕБНАТА ПРОГРАМА

ІІІ.1. АУДИТОРНА ЗАЕТОСТ – 60 ЧАСА

ІІІ.1.1. Лекции – 30 часа


    1. Биологични особености и основни технологични моменти при отглеждане на зеленчуковите култури от сем. Solanaceae – домати, пипер, патладжан, физалис – 5 часа.

    2. Биологични особености и основни технологични моменти при отглеждането на зеленчуковите култури от сем. Cucurbitaceae – краставици, дини, пъпеши, тикви, чайот – 5 часа.

    3. Биологични особености и основни технологични моменти при отглеждане на зеленчуковите култури от сем. Fabaceae – зелен фасул, фасул лима, зелен грах и сем. Malvaceae (бамя) – 4 часа.

    4. Биологични особености и основни технологични моменти при отглеждане на зеленчуковите култури от сем. Alliaceae (кромид) – лук, чесън, праз, египетски лук, лук шалот – 4 часа.

    5. Биологични особености и основни технологични моменти при отглеждане на листни и листно стъблени зеленчукови култури – главесто зеле, цветно зеле, китайско зеле, салати, спанак – 4 часа.

    6. Биологични особености и основни технологични моменти при отглеждане на кореноплодни зеленчукови култури – морков, магданоз, целина, салатно цвекло, ряпа, репички – 5 часа.

    7. Биологични особености и основни технологични моменти при отглеждане на някои многогодишни зеленчукови култури – кардон, артишок, аспержа, ревен – 3 часа.


ІІІ.1.2. Лабораторни упражнения – 6 часа

2.1. Запознаване с морфологичните особености, апробационните признаци и изискванията към сортове при листни зеленчукови култури от сем. Asteraceae – градинска салата, сем. Chenopodiaceae – спанак и манголд и сем. Lamiaceae - чубрица и джоджен – 3 часа.

2.2. Преценка на микрорелефа съобразно морфолого-биологичните особености на културите и начина на поливане. Запознаване с различните видове почвени профили, използвани в зеленчукопроизводството. Определяне хранителната площ на едно растение при редово и ленточно отглеждане на зеленчуковите растения. Решаване на задачи – 3 часа.
ІІІ.1.3. Практически упражнения - 21 часа.

3.1. Запознаване с морфологичните особености, апробационните признаци и изискванията към сортовете при плодовите зеленчукови култури от сем. Solanaceae – домати, пипер, патладжан, физалис – 6 часа.

3.2. Запознаване с морфологичните особености, апробационните признаци и изисквания към сортовете при плодовите зеленчукови култури от сем. Cucurbitaceae – краставици, тиквички, тикви, дини и пъпеши – 3 часа.

3.3. Запознаване с морфологичните особености, апробационните признаци и изискванията към сортовете при плодовите зеленчукови култури от сем. Fabaceae – зелен фасул, фасул лима, грах и сем. Malvaceae – бамя – 3 часа.

3.4. Запознаване с морфологичните особености, апробационните признаци и изискванията към сортовете при зеленчуковите култури от сем. Brassicaceae – главесто зеле, цветно зеле, алабаш, броколи, брюкселско зеле – 3 часа.

3.5. Запознаване с морфологичните особености, апробационните признаци и изискванията към сортове при зеленчукови култури от сем. Alliaceae - кромид-лук, чесън, праз – 3 часа.

3.6. Запознаване с морфологичните особености, апробационните признаци и изискванията към сортовете при кореноплодни зеленчукови култури от сем. Apiaceae – моркови, магданоз, целина, сем. Chenopodiaceae - салатно цвекло и сем. Brassicaceae – ряпа и репички – 3 часа.
ІІІ.1.4. Семинарни занятия – 3 часа.

4.1. Обобщаващо занятие с прожекции на диапозитиви и учебни филми и дискусия на представената материя – 3 часа.


ІІІ.2. Извънаудиторна заетост – 65 часа.

ІІІ.2.1. Учебна практика – 8 часа.



    1. Предзимно засяване и засаждане на студоустойчиви зеленчукови култури на полето – 4 часа.

    2. Засяване и засаждане на студоустойчиви уплътняващи зеленчукови култури в неотопляеми пластмасови оранжерии – 4 часа.


ІІІ.2.2 Разработване и защита на технологичен проект – 8 часа.
ІІІ. 2.3. Самостоятелна работа, включваща подготовка за проверка на знанията и подготовка на протокол за всяко отработено упражнение – 9 часа.

ІІІ.2.4. Подготовка за изпити – 40 часа (5 дни х 8 часа).
ІV. ТЕХНОЛОГИЯ НА ОБУЧЕНИЕТО.

  1. Извеждането на лекциите е съобразено с основните проблеми, набелязани в учебната програма. За повишаване ефективността на учебния процес и степента на усвояемост на преподавания материал лекционната тематика задължително се онагледява с подходящи материали в табличен вид, като схеми, или фигури, представени на термоустойчиво фолио или на диапозитиви, или на интермедия като компютърен образ. При необходимост и възможност се ползват картини или свежи материали в оригинален вид.

  2. Практическите упражнения се провеждат на УОП на катедрата а тези с лабораторен характер – в учебните лаборатории. Като учебна база се използват създадените учебни сортименти, хербаризирани материали, сбирки от семена, картини и диапозитиви, а така също производствените и опитни парцели в рамките на катедреното поле. В рамките на предвидените 3 или 4 учебни часа през първите 25-30 минути се проверяват протоколите и знанията на студентите от предишното упражнение и се дават общи указания за предстоящото. Следва практическата част на занятието и поставянето на конкретни задачи за изпълнение - индивидуално или на групи от по 2-3 човека. През тази част се упражнява контрол от страна на водещия преподавател, като се обръща внимание на допуснатите грешки и пропуски. Ако е необходимо се дават допълнителни обяснения и се демонстрира правилния вариант. Студентите получават семестриална заверка въз основа на присъствието и участието си в упражненията. На пропусналите по уважителни причини до ¼ от занятията се осигурява възможност да се подготвят самостоятелно, като представят протоколи, заучават теоретичната част и се явява на събеседване с водещия преподавател. Ако съществува технологична възможност се заработва и практическата част на упражнението под ръководството на помощно-техническия персонал.

  3. Учебните практика се провеждат в оранжериите или върху полските площи на УОП. Студентите действат индивидуално или сформират работни групи, в зависимост от естеството на зададената работа. Необходимо е оказването на постоянен контрол от водещия преподавател, за да се създадат у практикуващите правилни практически умения и похвати, както и професионална сръчност при извършване на конкретните технологични операции.

  4. Успоредно с извеждането на лекционния курс по Зеленчукопроизводство се разработват технологични проекти. Акцентира се върху основните технологични операции при някои по-слабо застъпени зеленчукови култури, които са включени в програмата, но поради недостатъчното време не могат да бъдат разгледани в хорариума предвиден за лекционния курс. В проекта задължително се посочва последователността в която се провеждат целият набор от технологични операции, приблизителните срокове за тяхното извършване (от – до) и начинът, по който се извършват (ръчно или механизирано). Обемът на тази разработка трябва да бъде от 6-8 страници, което позволява представянето й да стане за 6-7 минути по време на определените за лекции часове (2-4) през последните две седмици на семестъра.

  5. Оценката на придобитите знания се извършва по шестобална система въз основа на резултатите от еднократно положен писмен изпит. Ако е необходимо, изпитващия може да постави допълнителни въпроси. При оформяне на крайната оценка се има предвид представянето на студента при защитата на технологичния проект. Писмените работи от всеки семестриален изпит задължително се съхраняват в продължение на една година.


V. ИЗПИТНА ПРОГРАМА ПО ЗЕЛЕНЧУКОПРОИЗВОДСТВО ЗА СТУДЕНТИТЕ ОТ АУ – ПЛОВДИВ, СПЕЦИАЛНОСТ АГРОНОМСТВО (ТРОПИЧНО И СУБТРОПИЧНО ЗЕМЕДЕЛИЕ)

ОКС “БАКАЛАВЪР”, УЧЕБНА 2007/2008 ГОДИНА

  1. Домати - значение, разпространение, класификация, ботаническо описание и изисквания към екологичните фактори. Изисквания към сортовете.

  2. Технологии на отглеждане на доматите на открити площи.

  3. Пипер – значение, разпространение, класификация, ботаническо описание и изисквания към екологичните фактори. Изисквания към сортовете.

  4. Технология на отглеждане на пипера на открити площи.

  5. Патладжан – значение, разпространение – класификация, ботаническо описание и изисквания към екологичните фактори. Технология на отглеждане на открити площи.

  6. Физалис – значение, разпространение, ботанически особености, изисквания към екологичните фактори и технология на отглеждане.

  7. Бамя - значение, разпространение, ботаническо описание, изисквания към екологичните фактори и технология на отглеждане.

  8. Краставици – значение, разпространение, ботаническо описание, изисквания към екологичните фактори и технология на отглеждане.

  9. Технология на отглеждане на краставици на открити площи.

  10. Диня – значение, разпространение, ботаническо описание, изисквания към екологичните фактори и технология на отглеждане.

  11. Пъпеш – значение, разпространение, ботаническо описание, изисквания към екологичните фактори, сортотипове и технология на отглеждане.

  12. Тикви – значение, разпространение, видове, ботаническо описание, изисквания към екологичните фактори и технология на отглеждане.

  13. Тиквички – значение, ботаническо описание, изисквания към екологичните фактори и технология на отглеждане на открити площи.

  14. Градински фасул – значение, разпространение, ботаническо описание, изисквания към екологичните фактори и технология на отглеждане.

  15. Грах– значение, разпространение, ботаническо описание, изисквания към екологичните фактори и технология на отглеждане.

  16. Фасул Лима – значение, разпространение, ботаническо описание, изисквания към екологичните фактори и технология на отглеждане.

  17. Главесто зеле – значение, разпространение, ботаническо описание, изисквания към екологичните фактори и технология на отглеждане.

  18. Цветно зеле – значение, разпространение, ботаническо описание, изисквания към екологичните фактори и технология на отглеждане.

  19. Салата– значение, разпространение, ботаническо описание, изисквания към екологичните фактори и технология на отглеждане.

  20. Лук – значение, разпространение, ботаническо описание, изисквания към екологичните фактори и технология на отглеждане чрез арпаджик.

  21. Лук – технология на отглеждане чрез разсад и чрез директна сеитба.

  22. Чесън – значение, ботаническо описание, изисквания към екологичните фактори и технология на отглеждане.

  23. Праз– значение, ботаническо описание, изисквания към екологичните фактори и технология на отглеждане.

  24. Морков – значение, ботаническо описание, изисквания към екологичните фактори и технология на отглеждане.

  25. Магданоз – значение, ботаническо описание, изисквания към екологичните фактори и технология на отглеждане.

  26. Ряпа и репички – значение, ботаническо описание, изисквания към екологичните фактори и технология на отглеждане.

  27. Целина – значение, ботаническо описание, класификация, изисквания към екологичните фактори и технология на отглеждане.

  28. Многогодишни зеленчукови растения. Аспержа – ботаническо описание, изисквания към екологичните фактори и технология на отглеждане.

  29. Многогодишни зеленчукови култури. Артишок – ботаническо описание, биологични изисквания и технология на отглеждане.


VІ. ЛИТЕРАТУРА

Основна

  1. Чолаков, Д., 2001. Зеленчукопроизводство на тропика и субтропика. , Академично издателство на АУ – Пловдив.

  2. Чолаков, Д., Ст. Филипов, 2000 – Ръководство за упражнения по зеленчукопроизводство. Академично издателство на АУ – Пловдив.

  3. Карталов, П., Хр. Петров и др. 1999. Зеленчукопроизводство със семепроизводство, Земиздат.



Допълнителна


  1. Димитров П. , Д. Чолаков. 2002. Краставици. Серия технологии и технологични решения, Академично издателство на АУ – Пловдив.

  2. Пидов и др. 1996. Зеленчукопроизводство и бизнес, Изд. “Агропрес” – София.

  3. Чолаков Д. , Н. Алексиев, 2002. Домати. Серия технологии и технологични решения, Академично издателство на АУ – Пловдив.

29.01.2008 г. СЪСТАВИЛ: .........................................



Пловдив /проф.дсн Димитър Чолаков/
РЪКОВОДИТЕЛ НА

КАТЕДРАТА:........................................

/доц. д-р Кр. Михов/
Д Е К А Н:..............................................

/доц. д-р Ангел Иванов/


Каталог: cntnr -> uchebni programi -> gradinarstvo
gradinarstvo -> Утвърждавам: рекор: /доц. Д-р д. Греков/ у ч е б н а п р о г р а м а
gradinarstvo -> Утвърждавам: р е к т о р: /доц. Д-р димитър греков
gradinarstvo -> Утвърждавам: рекор: /доц. Д-р д. Греков/ у ч е б н а п р о г р а м а
gradinarstvo -> Факултет по лозаро-градинарство утвърждавам: ректор: /доц. Д-р д. Греков
gradinarstvo -> Утвърждавам: р е к т о р: /доц. Д-р димитър греков
gradinarstvo -> Утвърждавам: р е к т о р: /доц д-р Д. Греков
gradinarstvo -> Утвърждавам: рекор: /доц. Д-р д. Греков/ у ч е б н а п р о г р а м а
gradinarstvo -> Утвърждавам: р е к т о р: /доц. Д-р димитър греков


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница