Утвърждавам: ректор: декан: /доц д-р Д. Греков/ /доц д-р Я. Димитров



Дата09.03.2017
Размер137.92 Kb.
#16531
ТипЛекции
АГРАРЕН УНИВЕРСИТЕТ - ПЛОВДИВ

ФАКУЛТЕТ ПО РАСТИТЕЛНА ЗАЩИТА И АГРОЕКОЛОГИЯ


УТВЪРЖДАВАМ:
РЕКТОР: ДЕКАН:

/доц. д-р Д. Греков/ /доц. д-р Я. Димитров/

У Ч Е Б Н А П Р О Г Р А М А



За дисциплината: ОБЩА ЕНТОМОЛОГИЯ

Включена като: Задължителна в учебния план на



специалност “РАСТИТЕЛНА ЗАЩИТА”

област 6. Аграрни науки и ветеринарна медицина

професионално направление 6.2. Растителна защита

за образователно-квалификационна степен “БАКАЛАВЪр”


Катедра : Ентомология /доцент д-р Радослав Андреев/



П л о в д и в, 2008 г.


Учебна програма


по дисциплината Обща Ентомология

I. ИЗВАДКА ОТ УЧЕБНИЯ ПЛАН

Код

Водещ преподавател

Основна форма на контрол

Часове

Кредит-ни

точки


Аудиторни

Извънаудиторни

Всичко

Лекции

Упражнения

семинари


Учебни практики

Други форми




Доц. Р. Андреев

писмен изпит

45

45

15

70

175

7


ІІ. Анотация
Студентите от специалността “Растителна защита” при Факултета по РЗА на АУ – Пловдив, през V семестър от своето следване изучават дисциплината Обща ентомология, включена като задължителна за специалността. Знанията, които те получават, отговарят на съвременните тенденции за обучение на специалисти-агрономи и са свързани с насекомите – неприятели по културните растения, както и борбата с тях, като основен елемент от технологиите при отглеждане на земеделските култури.

Курсът на следване има за цел да въведе студентите в многообразния свят на насекомите, като се акцентира върху вредителите по земеделските култури и техните естествени регулатори, с полезната им роля за човека.

В тази част студентите се запознават с по-общи въпроси и проблеми на земеделската ентомология. В нея те получават основни знания върху морфологичните и анатомични особености на вредните насекоми; върху физиологичните и биологични процеси свързани с тяхното размножаване, растеж и развитие; върху тяхната систематика; върху био-екологичните и биоценологичните им особености свързани с адаптационните им механизми и начини за оцеляване. Задълбочено се изучават общите принципи, средства и методи за борба с неприятелите.

По време на лабораторните занятия студентите се запознават с морфологичните и биологични особености на насекомите, както и с повредите, които нанасят вредните видове.


ІІІ. Съдържание на учебната програма
III.1. Лекции – 45 часа
ЛЕКЦИЯ 1

Предмет и задачи на общата ентомология. Кратки исторически сведения. Произход на насекомите и мястото им в класификацията на членестоногите организми. Причини за процъфтяването на клас insecta и значението му за човека


ЛЕКЦИЯ 2

Морфологични особености на насекомите. Устройство и функции на отделните телесни дялове. Значение на морфологията за систематиката.


ЛЕКЦИЯ 3

Анатомия и физиология: телесна покривка и придатъци към нея. Окраска при насекомите и нейното значение. Мускулна система и движение. Телесна празнина и разположение на вътрешните органи. Храносмилателна система и физиология на храносмилането.


ЛЕКЦИЯ 4

Анатомия и физиология: кръвоносна система, кръв и кръвообрашение. Дихателна система и физиология на дишането при насекомите. Отделителна система. Жлези, секреторна и екскреторна дейност. Химична комуникация на насекомите помежду си и с другите организми.


ЛЕКЦИЯ 5

Анатомични и биологични особености: нервна система – устройство и функциониране. Сетивни органи. Нервна дейност и поведение при насекомите.


ЛЕКЦИЯ 6

Биологични особености: полова система – устройство и функциониране. Размножаване и размножителна дейност. Развитие и метаморфоза. Типове яйца, ларви и какавиди при насекомите. Полиморфизъм - същност, видове и значение.


ЛЕКЦИЯ 7

Биологични особености: поколения при насекомите, сезонно развитие, годишен цикъл и неговото графично представяне. Физичен и физиологичен покой – същност, видове и значение.


ЛЕКЦИЯ 8

Систематика на насекомите: систематиката като наука. По-важни систематични единици (таксони). Обща систематична характеристика на клас insecta. Морфологични и биологични особености на разред orthoptera, Thysanoptera и hemiptera. По-важни семейства.


ЛЕКЦИЯ 9

Систематика на насекомите: морфологични и биологични особености на разред lepidoptera, coleoptera, neuroptera, hymenoptera и diptera. По-важни семейства.


ЛЕКЦИЯ 10

Екология: екологични фактори и екологични свойства на насекомите. Температурата като екологичен фактор. Правило за термалната константа и неговото използване в прогнозата и сигнализацията.


ЛЕКЦИЯ 11

Екология: влагата и валежите като екологичен фактор. Съвместно влияние на температурата и влагата. Светлината, вятъра и релефа като екологични фактори. Почвата като екологичен фактор.


ЛЕКЦИЯ 12

Екология и биоценология: храната като екологичен фактор. Вредна дейност и типове повреди от насекомите. Взаимоотношения между насекомите и другите организми.


ЛЕКЦИЯ 13

Популация. Масово намножаване и типове популационна динамика при насекомите. Местообитание и ареал. Зони на вредност. Биоценология и изменение на биоценозите.


ЛЕКЦИЯ 14

Антропогенни фактори. Методи за борба с вредните насекоми: Агротехнически, Физико-механичен и Генетичен методи.


ЛЕКЦИЯ 15

Методи за борба с вредните насекоми: Биологичен и Химичен методи. Съвременни комплексни системи за борба с вредните насекоми.


III.2. Практически упражнения – 45 часа


  1. Морфология на насекомите. Общо устройство на възрастно насекомо: глава и придатъци към нея.

  2. Морфология на насекомите. Типове устни органи – устройство и функциониране.. Връзка между типа на устните органи и ролята на насекомите в живота на човека.

  3. Морфология на насекомите. Устройство на гръдния дял и дорзалните придатъци към него. Особености на крилата като основен систематичен белег.

  4. Морфология на насекомите. Вентрални придатъци на гърдите (крака) – устройство и видове. Коремче и придатъци към него.

  5. Анатомия на насекомите. Запознаване с устройството на Кръвоносна, Храносмилателна, Отделителна, Нервна, Дихателна и Полова система.

  6. Биология на насекомите. Запознаване с устройството и типовете яйца, ларви и какавиди. Развитие и метаморфоза. Поколение, годишен цикъл и неговото графично представяне (фенологичен календар).

  7. Типове повреди от насекомите. Работа с определител.

  8. Систематика на насекомите. Запознаване с морфологичните характеристики на разредите от клас Insecta. Определяне по възрастно насекомо.

  9. Систематика на насекомите. Запознаване с морфологичните характеристики на по-важните семейства от разредите Orthoptera, Thysanoptera и Hemiptera - подразред Heteroptera.

  10. Систематика на насекомите. Запознаване с морфологичните характеристики на по-важните семейства от разред Hemiptera - подразреди Sternorrhyncha и Auchenorrhyncha (Homoptera).

  11. Систематика на насекомите. Запознаване с морфологичните характеристики на по-важните семейства от разред Coleoptera по възрастното насекомо и ларвите.

  12. Систематика на насекомите. Запознаване с морфологичните характеристики на по-важните семейства от разред Lepidoptera по възрастното насекомо и ларвите.

  13. Систематика на насекомите. Запознаване с морфологичните характеристики на по-важните семейства от разред Hymenoptera по възрастното насекомо и ларвите.

  14. Систематика на насекомите. Запознаване с морфологичните характеристики на по-важните семейства от разред Diptera по възрастното насекомо.

  15. Събиране и съхраняване на насекоми. Изготвяне на ентомологични сбирки.


III. 3. СЕМИНАРИ ЗАНЯТИЯ

През семестъра се провеждат две семинарни занятия, като за целта студентите получават предварително задание. Подготовката продължава три седмици, след което се насрочва дата за семинара. Студентите се мотивират чрез получаване на бонуси върху общата оценка от изпита.


III. 4. ФОРМИ НА ИЗВЪНАУДИТОРНА РАБОТА
III. 4.1. Учебна практика – 15 часа

Първата част на учебната практика се планира обикновено през първите 2-3 седмици от семестъра. Студентите посещават Учебно-Опитното Поле на АУ и се запознават с насекомите в различни агро- и биоценози. С помощта на ентомологични сакове те събират насекоми, с което си помагат за изготвянето на ентомологичната сбирка.

Втората част на практиката включва гледане на научно-популярни филми за насекомите или посещение на по-големи ентомологични експозиции в ПУ, Природонаучния музей или катедрата по АЕ при АУ.
III. 4.2. Изготвяне на ентомологична сбирка – 20 часа

Студентите самостоятелно събират и препарират 50 вида насекоми. По време на мероприятието те посещават различни посеви и градини, запознават се с насекоми от различни разреди, както и с нанасяните повреди от вредните видове.


III. 4.3. Подготовка за тест върху морфологията, практическия и теоритичния изпит – 40 часа
IV. ТЕХНОЛОГИЯ НА ОБУЧЕНИЕТО

Обучението включва стандартни лекции, четени от хабилитиран преподавател и лабораторни практическите упражнения, извеждани от квалифицирани преподаватели в катедрата по Ентомология.



Лекциите и другите аудиторни форми на обучение са осигурени с богат нагледен материал: компютърни презентации, транспарентни плаки, цветни табла и кутии с препарирани насекоми, както и хербаризирани повредени растителни части.

За извеждане на упражненията се използват 3 лаборатории в катедра Ентомология, снабдени с необходимите нагледни материали и апаратура. Прилагат се най-съвременни начини на презентация.

За максимално усвояване на материала, предвиден като практически упражнения, студентите работят самостоятелно, с написани за целта учебни помагала, под методичното ръководство на преподавателите и изготвят протоколи.

Заверката на лекциите и упражненията се прави съгласно общоприетите изисквания за присъствие и участие в учебния процес.



Изпитът се провежда в три части:

1-тест върху морфологичните особености на насекомите;

2-практически за разпознаване на насекоми от различни разреди и семейства както по възрастния, така и по ларвния стадий;

3-теоретичен (върху знания от лекционния материал, допълнени с тези от препоръчаните литературни източници). Провежда се в писмена форма, с последващо събеседване.

Тежестта при съставяне на крайната оценка е съответно ¼ на теста, ¼ на практическия изпит и 2/4 (½) на теоретичния изпит. За да бъдат успешно положили изпита студентите трябва да имат положителна оценка и на трите части.

Оценяването е по шестобалната система.
ПРОГРАМА

по обща ентомология

на студентите от III-ти курс, специалност РЗ
1. Предмет, задачи и развитие на общата ентомология.

Морфология


2. Общо устройство на насекомното тяло. Устройство на главата при насекомите.

3. Придатъци на главата: устни органи и антени - устройство и типове.

4. Устройство на гърдите при насекомите.

5. Придатъци към гърдите: крака и крила - устройство и типове.

6. Коремче – устройство, типове и придатъци.

7. Значение на морфологията за систематиката на насекомите.



АНАТОМИЯ И ФИЗИОЛОГИЯ

8. Телесна покривка и придатъци към нея. Окраска при насекомите и нейното значение.

9. Мускулна система и движение.

10. Телесна празнина и разположение на вътрешните органи.

11. Храносмилателна система и физиология на храносмилането.

12. Кръвоносна система, кръв и кръвообрашение.

13. Дихателна система и физиология на дишането при насекомите.

14. Отделителна система. Жлези, секреторна и екскреторна дейност.

15. Химична комуникация на насекомите помежду си и с другите организми.

16. Нервна система – устройство и функциониране. Сетивни органи.

17. Нервна дейност и поведение при насекомите.

18. Полова система – устройство и функциониране.



БИОЛОГИЧНИ ОСОБЕНОСТИ

19. Размножаване и размножителна дейност.

20. Развитие и метаморфоза.

21. Типове яйца, ларви и какавиди при насекомите.

22. Полиморфизъм - същност, видове и значение.

23. Поколения при насекомите. Годишен цикъл и графично представяне.

24. Покой при насекомите – същност, видове и значение.

СИСТЕМАТИКА НА НАСЕКОМИТЕ

25.Систематиката като наука. По-важни систематични единици (таксони). Обща систематична характеристика на клас Insecta.

26. Морфологични и биологични особености при разред Orthoptera, по-важни семейства.

27. Морфологични и биологични особености при разред Thysanoptera , по-важни семейства.

28. Морфологични и биологични особености при разред Hemiptera, по-важни семейства.

29. Морфологични и биологични особености при разред Lepidoptera, по-важни семейства.

30. Морфологични и биологични особености при разред Coleoptera, по-важни семейства.

31. Морфологични и биологични особености при разред Neuroptera, по-важни семейства.

32. Морфологични и биологични особености при разред Hymenoptera, по-важни семейства.

33. Морфологични и биологични особености при разред Diptera, по-важни семейства.



ЕКОЛОГИЯ И БИОЦЕНОЛОГИЯ

34. Екологични фактори и екологични свойства на насекомите.

35. Температурата като екологичен фактор. Правило за термалната константа и неговото използване в прогнозата и сигнализацията.

36. Влагата и валежите като екологичен фактор.

37. Светлината, вятъра и релефа като екологични фактори.

38. Почвата като екологичен фактор

39. Храната като екологичен фактор.

40. Вредна дейност и типове повреди от насекомите.

41. Взаимоотношения между насекомите и другите организми.

42. Местообитание и ареал. Зони на вредност.

43. Биоценология на насекомите. Изменение на биоценозите.

44. Популация. Масово намножаване и типове популационна динамика при насекомите.

45. Антропогенни фактори.

МЕТОДИ ЗА БОРБА С ВРЕДНИТЕ НАСЕКОМИ

46. Агротехнически метод за борба.

47. Физико-механичен метод за борба

48. Генетичен метод за борба.

49. Биологичен метод за борба.

50. Химичен метод за борба.

51. Съвременни комплексни системи за борба с вредните насекоми.
литература
Андреев, Р. 2004-2009. Земеделска ентомология за всички. Компютърен справочник (на CD). Аграрен Университет, Пловдив.

Андреев, Р. Я. Димитров, В. Харизанова, Х. Самалиев. 2004. Ръководство за упражнения по ентомология. Академично издателство при АУ – Пловдив.

Бабрикова, Т., А. Матеева, И. Лечева, 1991 – Ръководство за упражнения по ентомология, София, Земиздат.

Буров, Д. 1975, Обща ентомология, София, Земиздат.

Буров, Д., А. Павлов, 1988, Обща ентомология, София, Земиздат.

Коларов, Я. 1998. Ентомология. Университетско издателство “Св. Климент Охридски”, София.

Михайлова П., Страка Ф., Апостолов И., 1982, Растително-защитна прогноза и сигнализация, София, Земиздат.

Наков, Б., Р. Ангелова, М. Накова, Р. Андреев. 2007. Прогноза и сигнализация на болестите и неприятелите по културните растения. Учебник за студентите, специалност РЗ. Издателство ИМН – Пловдив.

Павлов, А, А. Матеева. 1988. Ръководство за упражнения по обща ентомология. София, Земиздат.

Попов, В., Ст. Григоров, М. Макаров, Д. Буров. 1971. Определител на вредните насекоми по културните растения. Земиздат. София.

Харизанов, А. Т. Бабрикова, В. Харизанова, 1996 – Биологична борба срещу неприятелите по културните растения, София, Агропрес.

Харизанов, А. Р. Ангелова, Т. бабрикова , 1996. Ентомология, София, Земиздат.

Харизанов, А. Р. Ангелова, Т. бабрикова , 2002. Ентомология, Пловдив, Виденов и син.

Пловдив Съставил:



15.09.2008. /доц. д-р Р. Андреев/
Каталог: cntnr -> uchebni programi -> U programi RZA
U programi RZA -> Факултет растителна защита и агроекология
U programi RZA -> Лекции Упражнения, семинари
U programi RZA -> Лекции Упражнения, семинари
U programi RZA -> Лекции Упражнения, семинари
U programi RZA -> Лекции Упражнения семинари Учебни практики Други форми 01. 01. 04
U programi RZA -> Програма за дисциплината цветарство включена като факултативна в учебния план на специалност екология и опазване на
U programi RZA -> Утвърждавам: р е к т о р: /доц. Д. Греков
U programi RZA -> Лекции Упражнения семинари Учебни практики Други форми 01. 01. 03
U programi RZA -> ПроФ. дсн Йорданка Кузманова


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница