Утвърждавам



Дата22.07.2016
Размер197.06 Kb.
#648
СО

Район “Младост”
ОБЕДИНЕНО ДЕТСКО ЗАВЕДЕНИЕ

75

СЪРЧИЦЕ”

Утвърждавам :........................


Директор /М. Стойнова/

ДАТА : 16.09.2014г.

ПРАВИЛНИК


ЗА УСТРОЙСТВОТО, ДЕЙНОСТТА И ВЪТРЕШНИЯ РЕД

НА ОДЗ № 75

Глава първа


ОБЩИ ПОЛОЖЕНИЯ

Чл.1 С този правилник се уреждат онези положения от устройството, дейността и вътрешния ред на ОДЗ № 75, които не са регламентирани с повелителни разпоредби на нормативни актове от по-висок ранг, или пък имат нужда от специфично третиране. Правилникът има за цел да обезпечи правилната организация за повишаване на качеството на труда при отглеждането и възпитанието на децата.

Чл.2 Правилникът е задължителен за всички лица, намиращи се на територията на ОДЗ № 75 – директор, учители, родители, служители, медицински персонал, специалисти по дейности извън ДОИ и др. лица, извършващи епизодични дейности.

Чл.3 В ОДЗ № 75 се приемат деца в целодневни групи по реда, определен в реда за прием, определен от СО.

Чл.4 Детското заведение осигурява необходимите условия за физическо, духовно, нравствено и социално развитие на децата, гарантира техните права, възпитава ги в дух на мир и толерантност, приобщава ги към българските традиции и ценности.

Чл.5 ОДЗ 75 работи по системата на делегираните бюджети, а финансирането се осъществява от държавния и общинския бюджети.
Глава втора

ОРГАНИЗАЦИЯ И РЪКОВОДСТВО
Чл.6 /1/ ОДЗ № 75 е общинско детско заведение с целодневен режим на работа.

/2/ В ОДЗ № 75 се включват 6 групи детска градина /3-7 г./ и 2 детска ясла /10м.-3г./.

/3/ Децата, на които им предстои преминаване в начална степен на образование, се организират в задължителна подготвителна група.


  1. Работата в подготвителната група се провежда съобразно ЗНП и по определени от ДОИ изисквания.

  2. В подготвителната група се работи по “Програма за подготвителната група в детската градина” на МОН и одобрени от МОН учебни помагала.

  3. Комплектът учебни помагала се избира от учителите и се осигурява безплатно.

/4/ Възпитателната и образователната работа в ОДЗ №75 се извършва по програми, одобрени от МОН, съобразно избора на учителските екипи по групи, изпълнявайки критериите на ДОИ.

/5/ Учебните материали и пособия в групите /с изключение на подготвителната/ се осигуряват с помощта на родителите на децата.



Чл.7 В ОДЗ № 75 ежегодно се предлагат допълнителни педагогически услуги /ДПУ/.

/1/ Регламентът за осъществяване на ДПУ се определя в договор, сключен между страните-участници

/2/ ДПУ се финансират от родителите, като броят и видът им се определят в съответствие с техните желания.

/3/ Заниманията на ДПУ се провеждат по график, изработен от директора и специалистите по тези дейности.

/4/ Обучението по ДПУ се осъществяват във време, извън възпитателно-образователната работа по програмите и без да я възпрепятстват.

Чл.8 /1/ ОДЗ №75 се управлява от директор и неговите разпореждания са задължителни за учителите и останалия обслужващ персонал.

/2/ Колективен орган за управление е Педагогическият съвет, който съгласно ППЗНП е специализиран за разглеждане и решаване на основни педагогически въпроси. Той се председателства от директора, а в състава му влизат учителите и медицинските сестри.

/3/ В началото на всяка учебна година се избират родителски активи по групи.

/4/ Към ОДЗ №75 се сформира Родителско настоятелство съгласно Глава шеста от ЗНП. Статутът на този орган и неговите правомощия се определят от ЗНП и Устава, приет при учредяване.



Чл.9 /1/ ОДЗ № 75 е общинска собственост.

Чл.10 ОДЗ № 75 се финансира от бюджета на Столична община чрез район “Младост”.

Чл.11 /1/ Основен вид дейност в ОДЗ № 75 е педагогическата.

/2/ За осигуряване нормалното протичане на педагогическата дейност, се извършват още:



  1. Административна дейност.

  2. Стопанска дейност.

  3. Маркетингова дейност.

  4. Здравна дейност.

  5. Контролна дейност.

  6. Квалификационна дейност.


РАЗДЕЛ І. Приемане и отписване на децата. Такси

  1. Чл.12 /1/ Условията и реда за приемане на деца в детското заведение се определят от директора на основание ЗНП. Използват се списъците с класирани деца от Информационната система на СО.

/2/ Освен приетите чрез ИСОДГ, директорът по собствена преценка може да приема и деца с хронични заболявания и/или с тежки социални проблеми, съобразно условията в конкретната група.

/2/ В ОДЗ № 75 се приемат деца от 1 година до постъпването им в първи клас, като до 3-годишна възраст те се приемат в ясла, а от 3 години до постъпването им в първи клас - в група детска градина.

2.1. Постъпването на деца в детското заведение става по желание и избор на родителите/настойниците.

2.2. Подготовката на децата в подготвителна група, две години преди постъпване в І-ви клас е задължителна, съгласно чл. 20 от ЗНП.

2.3. Записването на децата в детското заведение се извършва на база регистрация в информационната система за обслужване на детските градини на Столична община и при спазване изискванията на чл.28, ал.1 от ППЗНП.

/3/ Приемането на децата се осъществява от директора въз основа на подадено от родителите заявление, редовни медицински документи и копие от удостоверението за раждане на детето /съгласно чл.2, ал.1 от ППЗНП/.

/4/ Медицинската сестра на ОДЗ №75 проверява медицинските документи от личния лекар и запознава родителите с настоящия правилник при постъпване на децата в детското заведение.

Чл.13 /1/ Децата се разпределят по възрастов принцип и според възможностите на детското заведение.

/2/ Броят на децата в групите се регламентира с Наредба №7 на МОН /измен. и доп. ДВ бр.27 от 11.03.08г./.



Чл.15 За времето, през което децата пребивават в детското заведение, родителят /настойникът/ заплаща такса по тарифа, определена от Наредбата за определяне и администриране на местни такси и цени на услуги.

/1/ Таксата се изчислява съобразно присъствените дни на детето за изтеклия месец и в съответствие със същата наредба.

/2/ Учителят вписва в дневника на групата и Заповедната книга за храна броя на присъстващите за деня деца и удостоверява верността му с подписа си. Директорът издава Заповед за броя на децата и персонала, които ще се хранят, в Заповедната книга за храна ежедневно.

/3/ Учителите нанасят от дневника на групата в справката за присъствията:



  • трите имена на детето;

  • броя на присъствените дни;

  • основание за преференциално заплащане на таксата;

  • брой на отсъствията без представена медицинска бележка;

  • брой на извинените отсъствия.

Срокът за подаване на тези данни е краят на последния работен ден от изтеклия месец.

За грешки при вписване на информацията, отговорност носи учителят, попълнил данните.

/4/ Посещението на децата може да бъде прекъсвано и подновявано с предварително писмено уведомяване от родителите в рамките на общо 30 работни дни в периода от 15.09 на текущата година до 31.05 на следващата година. За тези дни не се заплаща такса.

/5/ Не се заплаща такса за времето, в което детското заведение не работи, поради аварии, ремонти, карантини и др. обективни причини Когато в детското заведение се провеждат санитарно-хигиенни дейности в периода от 01.06 до 15.09, както и ваканциите, определени със заповед на министъра на МОМН за съответната учебна година. Родителят подава заявление за времето, през което детето ще посещава детското заведение и заплаща такса за заявените дни.

/6/ На основание Наредбата за определяне и администриране на местни такси и цени на услуги, предоставени от СО, месечната такса не може да бъде по-ниска от 50% от размера, определен от СОС и има характер на абонамент.

/7/ Отсъствията, направени по здравословни причини, се извиняват от учителите на база представена медицинска бележка, включваща: диагноза, периода на отсъствие и липса на контакт със заразно заболяване.

/8/ Преференциите, които ползват родителите при заплащане на таксите, се определят от съответните нормативни документи.

/9/ Правото на преференции се доказва от родителите, чрез представяне на необходимите документи в началото на всяка учебна година..

/10/ Таксата се заплаща при ЗАС за изтекъл месец от 5 до 10 число. По изключение и с изричното разрешение на директора – до 15-то число. След тази дата деца с неплатени такси не се допускат в детското заведение.

/11/ Родителят подписва и получава подпечатана квитанция /копие/, доказваща платената такса и я пази една година за справка.

/12/ При невъзможност на родителя да се срещне със ЗАС и изтичане срока на плащане, учителят е задължен да приеме нужната сума и да организира предаването й, както и осигуряване квитанцията за нея.

/13/ При неиздължаване на таксите повече от два месеца, децата се отписват от детското заведение.

/14/ При невъзможност /нежелание/ на родителите таксата да бъде заплатена, ръководството на ОДЗ подава информация до Кмета на р-н „Младост”.

Чл.14 Децата се отписват от детското заведение:


  1. По желание на родителите.

  2. При постъпване в първи клас.

  3. При неспазване на Правилника за вътрешния ред от родителите.


РАЗДЕЛ ІІ.Ежедневен прием, хранене. Детски отдих и туризъм.

Чл.15 Детското заведение е с целодневен режим на работа и работи целогодишно на петдневна седмица.

/1/ Работното време на ОДЗ № 75 с деца е :

от 07.00 часа до 19.00 часа

/2/ Сутрин след 09.00 часа, децата се водят закусили в детското заведение.

/3/ С оглед задължителната подготовка на децата за училище и системното участие в образователния процес най-подходящият краен час за сутрешно довеждане е 08.30 часа.

/4/ При закъснение на родителя след 19.00 часа, учителят оставя информация за местонахождението на детето, а при повторно такова, то се отписва от детското заведение.

/5/ Родителите водят и вземат децата лично от учителите, а при желание за по-различен начин на водене и вземане, се подписва декларация, която се съхранява в архива на групата.

/6/ При инцидентно вземане на детето от непознат за учителите човек, се разговаря по телефона с родителя. От вземащия детето се изисква писмено пълномощно от родителя и документ за самоличност.



Чл.16 /1/ Ежедневният прием на децата от групите ДГ се осъществява във фоайето на І-ви етаж от Медицинската сестра на ОДЗ/ДГ, Пазач/РПС, Общия работник и помощник-възпитателите. При необходимост родителите се допускат до групите, като се осъществява строг пропусквателен режим. В яслите родителите водят децата до съответната група и ги предават на медицинската сестра, която е на смяна.

Чл.17 /1/ Контролът по количеството и качеството на храната се осъществява ежедневно от директора, медицинската сестра и дежурния учител.

/2/ В детското заведение се приготвя храна според изискванията за рационално хранене и по рецептурник, одобрен от МЗ.

/3/ Менюто се изготвя ежемесечно от медицинската сестра на ОДЗ 75 и се заверява от директора най-късно в деня, в който се прави последната заявка за хранителни продукти за предишния месец.

/4/ Приемането на хранителни продукти от фирмата доставчик е задължение на ЗАС и работещите в кухнята на ОДЗ.

/5/ЗАС изработва требвателния лист на база дневна калкулация, изготвена от медицинската сестра и го предава на директора до обяд.

/6/ Хранителните продукти се съхраняват в подходящо помещение. Домакинът носи отговорност за правилното им съхранение и спазване срока на годност.



  • Работещите в кухнята носят отговорност за съхранението на продуктите, получени от склада до влагането им;

  • Готвачът отговаря за количеството, качеството, вида и влагането на изписаните продукти;

  • От храната се заделят проби, които се съхраняват при температура от 0 до 4 градуса в продължение на 48 часа;

  • Храната се разпределя от готвача под контрола на медицинската сестра;

  • Храната се получава от кухнята по определен график и се разпределя от помощник-възпитателят, а в яслените групи от медицинските сестри;

  • Медицинската сестра и учителите контролират ежедневно разпределянето и консумирането на храната.

/7/ Съобразно изискванията на СРИОКОЗ, хранителни продукти, които не са приготвени в кухнята на детското заведение, се приемат само ако са пакетирани и

задължително трябва да са в срок на годност.

/8/ Допуска се внасянето на торти по повод рождени дни на децата само със сертификат от производителя, на който да са изписани датата и часа на приготвянето им. Забранява се внасянето на домашни торти.

- Учителите са длъжни да изискват горепосочените документи.

- Помощник-възпитателите осигуряват 48 часови проби от тях с приложени сертификати и удостоверяват това с подписа си в кухненския блок.

Чл.18 В детското заведение се организират еднодневни излети, екскурзии, летни и зимни лагери при спазване изискванията на Писмо на МОН с изх.№9105-184/23.04.2004г. и Наредба №2 от 24.04.1997г. на МОН за организиране и провеждане на детски ии ученически отдих и туризъм /изм. И доп. В ДВ бр.9 от 25.01.2005г./, ДВ бр.24 от 21.03.2006г., както и Закона за туризма, чл.30а-пътуване на деца/ученици да се извършва в светлата част на деня.
РАЗДЕЛ ІІІ. Отговорности и задължения на родителите.

Чл.19. Родителите на децата са длъжни:

/1/ Да опазват чисти местата, през които се движат те и децата – фоайета, коридори, стълбища, тераси, помещения.

/2/ Да осигуряват нужните чисти дрехи, обувки, други вещи и материали, необходими за опазване здравето, живота, възпитанието и обучението на децата.

/3/ Да осъществяват връзка между медицинската сестра и личния лекар на детето.

/4/ Да изпълняват стриктно предписанията на личния лекар за контролни прегледи и консултации по повод физическото и психическото развитие на децата.

/5/ Да споделят с учителите и медицинските сестри здравни проблеми и особености, които има детето – алергии, хронични заболявания и други.

/6/ Да информират задължително учителите в групите и медицинската сестра за евентуално детско неразположение, настъпило у дома и при по-сериозен проблем да не водят детето в групата.

/7/ Да не носят лекарства в детската градина, а при необходимост от профилактика, да се обръщат към медицинската сестра за индивидуално решение на проблема.

/8/ Да следят стриктно за опаразитяването на децата – своевременно да предупреждават служителите в детската градина и да съдействат за бързото почистване.

/9/ При отсъствия на детето, обхващащи края и началото на два поредни месеца, да представят бележка за извинение на отсъствията в срок до сутринта на последния работен ден на изтичащия месец.

/10/ Да представят на учителите или медицинския персонал, сертификати със срокове на годност за донесени хранителни продукти от тях /торти, сладкиши и други/.

Чл.20 Родителите са длъжни:

/1/ Да оказват помощ на учителите и медицинските сестри за адаптацията на децата, при постъпването им в детската градина.

/2/ Да съдействат за преодоляване на отрицателните навици на децата като:


  1. Ползване на памперс след яслена възраст /над 3 години/.

  2. Смукане на биберон, пръсти и хранене с шише.

  3. Неправилен режим на хранене и бодърстване и неумения за самообслужване.

/3/ Да подпомагат децата при усвояване на полезни за тях умения и навици:

  1. Измиване преди хранене и след игра.

  2. Културно хранене, поддържане на личен тоалет и ежедневна смяна на бельо и замърсени дрехи.

/4/ Да присъстват на срещите с учителите и ръководството на детската градина.

Чл.21 Родителите са длъжни при забелязани нарушения от служителите на ОДЗ 75 спрямо децата, да уведомят директора.

Чл.22 При системно нарушаване на Правилника за вътрешния ред от родителите, детето се отписва от детското заведение.
РАЗДЕЛ ІV.Ръководство. Педагогически съвет.

Чл.23 ОДЗ № 75 има право самостоятелно да решава основни въпроси на възпитателно-образователната работа в съответствие със законодателните и нормативни документи в сферата на образованието, ДОИ, програмите за възпитателна работа и методическите насоки на МОН за учебната година.

Чл.24 Директорът ръководи цялостната дейност на ОДЗ № 75 и го представлява пред всички държавни и обществени организации.

Чл.25 При отсъствие на директора го замества и представлява назначен със заповед учител.

Чл.26 Директорът организира и контролира трудовата дисциплина, спазването на правилниците на ОДЗ, изпълнението на решенията на Педагогическия съвет и Общото събрание, ефективността и резултатите от възпитателно-образователната работа, анализира и дава препоръки.

Чл.27 Директорът направлява разходите на база анализа нуждите на детската градина, при строго съблюдаване на нормативните документи.

Чл.28 Директорът осигурява изпълнението на задачите по приетите планове

Чл.29 Директорът контролира стопанисването на имуществото.

Чл.30 Директорът сключва трудови договори, изменя и прекратява трудовите правоотношения с всички служители в съответствие с разпоредбите на КТ и други нормативни документи.

Чл.31Директорът води и съблюдава воденето на задължителната документация, регламентирана с Наредба № 4/16.04.2003 г. и Наредба за изменение и допълнение на Наредба №4 от 2003г. за документите в системата на народната просвета /ДВ, бр.27/11.03.2008г.

/1/ От учителите и медицинските сестри в група:



  1. Дневник на групата

  2. Материална книга

  3. Медицински бележки

/2/ От медицинските сестри на ДГ и ОДЗ:

  1. Лична амбулаторна карта на всяко дете

  2. Санитарен журнал

  3. Отчетни книги по изискванията на МЗ

  4. Документи по НАССР.

/3/ От счетоводителя

Всички документи, съгласно закона за счетоводството.

/4/ От ЗАС:


  1. Инвентарна книга

  2. Отчетни счетоводни форми и документи за изписване и отчитане на хранителните продукти

  3. Таксова книга

  4. Изискуемите документи от счетоводителя и от Закона за счетоводството.

/5/ От учител, назначен със специална заповед :

  1. Протоколната книга от заседанията на Педагогическия съвет.

  2. Протоколната книга от проведените педагогически съвещания.

/6/ Документацията на ОДЗ се номерира, прошнурова и прономерова и се подпечатва с печата на детската градина.

Чл.32 /1/ При допусната грешка в документ, който е прошнурован и прономерован, грешката се зачертава с една линия или се заличава с коректор, след което се нанася поправката. Поправката се заверява от директора и се подпечатва с печата на ОДЗ.

/2/ При грешка в документ, който не е прошнурован и прономерован, същия се унищожава и се изготвя нов.



Чл.33 Дейностите по вътрешния одит в съответствие с чл. 11, ал.1, т.2 от Закона за вътрешния одит в публичния сектор в ОДЗ 75 се изпълняват както следва:

/1/ Предварителен контрол , свързан с цялостната дейност на ОДЗ 75, се осъществява от ЗАС.



Чл.34 Директорът поощрява и наказва служителите в съответствие с разпоредбите на КТ. Незаконосъобразни разпореждания на директора могат да бъдат отменяни само от по-висшите административни органи.

Чл.35 Педагогическият съвет /ПС/ като специализиран орган за разглеждане и решаване на основни педагогически въпроси, приема стратегията за развитие, правилниците и плана за работа, избира програмите и учебните помагала, допълнителните дейности, извън ДОИ, както и взима отношение по всички въпроси, свързани с организацията и управлението на ОДЗ, възпитателно-образователната работа и здравеопазването на децата.

Чл.36 Педагогическият съвет се свиква най-малко веднъж на 2 месеца от директора. Извънредно съвещание се свиква по искане на най-малко 1/3 от числения му състав.

Чл.37 Педагогическият съвет, като специализиран орган на управление обсъжда:

/1/ Приема Правилника за вътрешния ред.

/2/ Приема годишните планове.

/3/ Определя организацията на педагогическия процес и дневен режим, избира формите за възпитателна работа.

/4/ Обсъжда и взема решения по резултатите от обучението.

/5/ Определя принципа на сформиране на групите.

/6/ Разглежда работата на отделни учители, медицински сестри, на различните работни групи.

/7/ Обсъжда и взема решения по анализа на здравното състояние и физическата дееспособност.

/8/ Определя необходимостта, методите и формите за повишаване квалификацията на учителите.

Чл.38 Дневния ред на заседанието на ПС се съобщава на членовете най-малко три дни предварително.

Чл.39 Протоколите от заседанията на ПС се водят от учител, избран за протоколчик в началото на годината и се подписват от директора и протоколчика.

Чл.40 Решенията на ПС се отменят само от същия с квалифицирано мнозинство – 2/3 от гласовете на присъстващите или от министъра на образованието.

Чл.41 ПС провежда педагогически съвещания на по-малки интервали от време, като за тях също се водят протоколи.

Чл.42 На Общото събрание се разглеждат и приемат решения по въпроси, които засягат дейността на всички служители по следните теми:

/1/ Правилник за вътрешния ред.

/2/ Правилник за здравословни и безопасни условия на труд.

/3/ Усъвършенстване на организацията на труда.

/4/ Разглеждане на нормативни документи.

Чл.43 Общото събрание взема решение за начина на разпределяне и използване на средствата от фонд СБКО.
РАЗДЕЛ V.Медицинско обслужване.

Чл.44 Медицинската сестра на ОДЗ/ДГ извършва сутрешен филтър за установяване здравословното състояние и липсата на опаразитени деца.

/1/ При установяване признаци на заболяване или опаразитяване, уведомява родителите, а при необходимост и личния лекар на детето.

/2/ При нужда от първа медицинска помощ и отсъствие на медицинската сестра на ДГ и ОДЗ, се търси такава от медицинските сестри в яслените групи.

/3/ При възникнала ситуация, застрашаваща здравето и живота на дете, медицинската сестра е длъжна:



  • позвънява на тел.150 /Спешна медицинска помощ/;

  • води детето по най-бързия начин в лекарски кабинет и осъществява адекватни действия за подобряване на състоянието му;

  • носи отговорност за даване на навременна и пълна информация на родителите по случилото се.

/4/ Медицинската сестра изготвя списъци с имената на децата, имената на личния лекар и телефонните му номера.

/5/ С копие от списъците по чл.15 /5/ разполагат учителите на групите и при необходимост търсят съдействие и помощ от личния лекар.

/6/ При отсъствие на дете повече от 10 дни, медицинската сестра изисква медицинска бележка от личния му лекар.

/7/ При отсъствие на детето повече от два месеца, се представя еднократен отрицателен резултат за чревни паразити.

/8/ Един път месечно /а при необходимост – по-често/ комисия с председател медицинската сестра на ОДЗ, проверява хигиенното състояние в групите, кухнята, общите площи и двор, като отразява резултата писмено.

/9/ Медицинската сестра на ОДЗ 75 изготвя ежемесечно менюто за хранене на децата


РАЗДЕЛ VІ. Възпитателна работа.

Чл.45 /1/ Възпитателно-образователната работа е задължение на директора, педагогическия и медицински персонал.

/2/ Педагогическата работа се осъществява по програми, одобрени от МОН и приети на педагогически съвет. Те са средство за достигане критериите на ДОИ.



Чл.46 Учителят е длъжен да прилага хуманни и демократични подходи в своята работа.

/1/ Учителят е длъжен да уважава детската личност, и да се ръководи от потребностите и интересите на децата.

/2/ Учителят е длъжен да осигурява време, в което децата сами избират дейностите си.

/3/ Учителят е длъжен да осигурява време, в което децата да работят самостоятелно или в малки групи по индивидуални задачи и да направлява дейността им.

/4/ Учителят няма право да използва методи и средства, които противоречат на правата и свободата на детето.

Чл.47 Учителят е длъжен да спазва Правилника за безопасни условия на възпитание, обучение и труд и Инструкциите към него.

Чл.48 Учителят няма право да извежда децата извън детската градина без придружител и без да е уведомил директора /или учителя, който го замества/. При извеждане задължително вписва в книга: броя на децата, придружаващите го лица, маршрута за движение, часа на излизане и ориентировъчен час на връщане.

Чл.49 Учителите са длъжни да поискат своевременно разрешение за размени на смените или за заместване помежду си.

Чл.50 Учителят е длъжен да не оставя децата сами, а когато е служебно ангажиран по спешност, осигурява присъствието на помощник-възпитателя в групата.

Чл.51 Учителят е длъжен да приема и предава децата лично на родителите им или на упълномощените от тях лица.

Чл.52 Учителят е длъжен да дава информация на семейството за детето през изминалия ден. При предаване на смените учителите задължително се информират за: брой деца, възпитателно-образователната работа, възникнали проблеми и др.

Чл.53 Учителят е длъжен да се отнася с уважение към родителите и да сътрудничи с тях, да ги изслушва и оказва компетентна помощ по даден проблем на детето им.

Чл.54 Учителят е длъжен да опазват родителската тайна по споделен въпрос, касаещ детето и семейството.

Чл.55 Не изпълнилите задълженията си по чл.19, т.3 до чл.25 от настоящия правилник се наказват по чл.188 от КТ.

Чл.56 Помощник-възпитателите са длъжни :

/1/ да съдействат активно на учителите за осъществяване възпитателно-образователния процес:



  • при извеждане децата навън да участват в обслужването им;

  • по време на игрите в двора да са в помощ на учителите в групите;

  • да информират учителите на групите, които обслужват, ако се налага да се отделят за мястото и времето за което излизат.

/2/ Да се грижат и отговарят за здравето и живота на децата, когато учителите или медицинските сестри са извън групите.

/3/ Да водят и връщат децата, занимаващи се с допълнителни дейности в съответните помещения, като ги предават лично на ръководителите.

/4/ Да спазват утвърдения от ръководството функционален график за работа и нормите за безопасен труд.

/5/ Да напускат работното си място като го почистят, подредят и обезопасят.

/6/ Да не напускат детската градина по работно облекло.

/7/ Да проверят кранове, контакти, осветление, прозорци и шалтери преди напускане на работното място.

/8/ Да пазят зачислените ключове по установения ред. Преотстъпването и издаването на дубликат да става с разрешение на ръководството.

/9/ Да опазват помещенията и офисите и поверения им инвентар, тъй като носят лична имуществена отговорност.

/10/ При отсъствие на помощник-възпитател /титуляр в групата/, заместващият го да преброи инвентара в офиса в присъствието на учителя на групата и да се подпише в протокол.

/11/ Да не преотстъпва или изнася полагащата му се храна.

/12/ При отсъствие на помощник-възпитател, той се замества от перача, общия работник или останалите помощник-възпитатели.

/13/ Неизпълнилите задълженията си по ал.1 до ал.12 на този член се наказват по чл.188 от КТ.



Чл.57 Ръководителите на допълнителни дейности са длъжни да:

/1/ Да носят отговорност за здравето живота на децата и качеството на обучението.

/2/ Да отговарят за имуществото на детската градина, което им е предоставено за ползване.

/3/ Да организират сами събирането на таксите от родителите и да извършват документалното оформяне съобразно клаузите на договора.

/4/ Да спазват Правилника за вътрешния ред и Правилника за здравословни и безопасни условия на обучение, възпитание и труд.

/5/ При неспазване на чл.56 дейността се прекратява.
РАЗДЕЛ VІІ. Материална база на детското заведение.

Чл.58/2/ СО-район “Младост” предоставя материалната база на ОДЗ №75 за ползване, стопанисване, разпореждане и управление.

Чл.59 Опазването й е задължение и отговорност на всички служители.

Чл.60 Обогатяването й се извършва съвместно с родителското настоятелство и става по реда, определен в нормативната база. За направени дарения се оформят документи от Комисията по даренията и ЗАС и се спазват процедурите, определени от ЗНП и Наредбата за дарения на СОС.
РАЗДЕЛ VІІІ.Преходни и заключителни разпоредби.

§ 1. Този правилник се издава на основание ППЗНП и чл.181 от КТ.

§ 2. Правилникът влиза в сила от 15.09.2014г. и отменя действащия правилник до тази дата.

§ 3. Директорът издава заповеди и наредби, с които да се регламентират неуредените с този Правилник или с други нормативни актове въпроси.

§ 4. Директорът може да отменя издадени от него или подчинените му заповеди, поради отпадане на основанието, на което са издадени или по други съображения.

§ 5. Директорът запознава служителите с Правилника или с извършените в него промени.

§ 6. Родителите се запознават с настоящия правилник при постъпване на детето в ОДЗ 75 и подписват декларация, че се задължават да го спазват..

§ 7. Копия от Правилника на ОДЗ се съхраняват от директора и в методичния кабинет.



§ 8. Всеки служител е длъжен да спазва настоящия Правилник, да работи добросъвестно и ефективно, като проявява инициатива за постигане на добри резултати.







Каталог: documents
documents -> Български футболен съюз п р а в и л н и к за статута на футболистите
documents -> Изготвяне на Технически инвестиционен проект и извършване на строително-ремонтни работи /инженеринг/ на стадион “Плевен”
documents -> П р а в и л а за организиране и провеждане на ученическите игри през учебната 2013/2014 година софия, 2013 г
documents -> К о н с п е к т по дисциплината “Обща и неорганична химия” за студентите от І–ви курс специалност “Фармация” Обща химия
documents -> Издадени решения за преценяване на необходимостта от овос в риосв гр. Шумен през 2007 г
documents -> За сведение на родителите, които ще заплащат таксите по банков път цдг” Червената шапчица”
documents -> Стъпки за проверка в регистър гаранции 2016г. Начална страница на сайта на ауер електронни услуги
documents -> Общи въпроси и отговори, свързани с държавните/минималните помощи Какво е „държавна помощ”


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница