Уважаема госпожо председател, уважаеми дами и господа народни представители



Дата01.01.2018
Размер45.75 Kb.
#39126
Изказване на министър Вежди Рашидов в Пленарната зала на Народното събрание по време на дебата по вота на доверие, поискан от Министерския съвет (20.01.2011 г.)

УВАЖАЕМА ГОСПОЖО ПРЕДСЕДАТЕЛ,

УВАЖАЕМИ ДАМИ И ГОСПОДА НАРОДНИ ПРЕДСТАВИТЕЛИ,

УВАЖАЕМИ ГОСПОДИН МИНИСТЪР-ПРЕДСЕДАТЕЛ,

УВАЖАЕМИ КОЛЕГИ МИНИСТРИ,

Като следва приоритетите на правителството на ГЕРБ, Министерството на културата си постави три основни цели:


* Достъп на българските граждани до качествен културен продукт;
* Създаване на условия за реализация на българските творци;
* Ефективно управление на културното богатство с цел развиване на културния туризъм като водеща част от туристическата индустрия.
В изпълнение на предизборните обещания на ГЕРБ и с ясното съзнание, че в последните петнайсет-двайсет години реформите в културата са отлагани и системно са пренебрегвани наболелите проблеми, Министерството на културата се зае с нещо, което никой досега не искаше да направи. Това е реформата в сценичните изкуства, която успешно приключваме. Въведохме делегираните бюджети – нещо, което българските артисти искат от години. Целта на тази така важна реформа е зрителите в цялата страна да могат да гледат качествени представления и талантливи творци. Така ще имаме и по-щастливи артисти, и по-доволни зрители, и препълнени зали. И вече всички можете да видите резултатите – салоните са пълни. Ако вземете данните за 2010 година, ще видите, че въпреки черните прогнози, че „убиваме театъра и музиката”, цифрите говорят за възход – категоричен ръст на зрителите, качество на творческия процес и реализирани приходи.

Решихме основни проблеми в българското балетно изкуство като например пенсионирането на балетните и танцовите артисти. Близо десет години продължиха неуспешните опити за преодоляването на този проблем, но ние намерихме сили и механизми и категорично решихме тези въпроси. Министерството на културата възстанови нормалния диалог с кинодейците. Започна конкретна екипна работа с широк кръг експерти и с професионалните сдружения за преодоляване на натрупаните от години проблеми в тази сфера.

За първи път в новата ни история разработихме и приехме цялостна Концепция за развитие на водещите музеи. Никой досега не го е правил.

През тази година въпреки финансовата криза ще отворим два нови музея – Музея на съвременното изкуство и Музея на произведения на изкуството от тоталитарния период.

Проведохме успешно международен конкурс за проект за Съвременен музеен комплекс в центъра на София, какъвто страната ни заслужава. Този музей ще се превърне в лицето на България и ще привлича хора от всички краища на страната и света, които да видят на едно място уникалното ни наследство и изключителния български талант.

Основен приоритет на Министерството на културата е развитието на културния туризъм като водеща част от туристическата индустрия. На базата на приетия от правителството Стратегически план за развитие на културния туризъм – уникален по своя характер документ, какъвто няма в нито една от държавите в Югоизточна Европа, са определени най-важните обекти и се създават условия за тяхното социализиране. Това означава повече туристи, повече приходи за хазната, и преди всичко – утвърждаване на България като водеща дестинация в културния туризъм.

Министерството на културата разви модерна археологическа дейност за възстановяване и социализация на някои от най-значимите културно-исторически обекти, които десетилетия наред бяха занемарени и почти забравени. Това означава, уважаеми дами и господа народни представители, че когато вие един ден заведете своите деца на светини като Трапезица, Плиска, Преслав, на Ларгото в центъра на София или в Долината на царете – те ще се почувстват горди, че са граждани на Република България.

За година и половина десетки обекти, които не съществуваха в правния мир, бяха документирани и беше осигурено гарантирано финансиране за тяхното развитие. Защото, дами и господа, искам да ви кажа, че дори един от символите на България – Царевец, нямаше акт за собственост и се водеше горски фонд. Министерството на културата осигури по линия на европейските фондове над 60 милиона лева за развитието и поддържането на материалната база в сферата на културата. В условията на тежка финансова криза започваме ремонт на Националната галерия за чуждестранно изкуство, на Националната художествена галерия, на сградите на театрите и оперите във Варна, Русе, Бургас, на Сатиричния театър, на пет училища по изкуствата, както и реставрация и възстановяване на ключови културно-исторически обекти като: Плиска, Трапезица, Сердика-Средец, Александровската гробница, Ески Джамия и други. Нека ви дам още един пример – с европейски пари емблематичната концертна зала „България” ще придобие истински европейски блясък.

Специално внимание отделяме за разширяване възможностите и формите за равноправно културно общуване с европейските страни. Министерството на културата дейно подпомага българските градове достойно да се представят и един от тях да бъде избран за европейска столица на културата за 2019 година.

Подписахме Споразумението с ЮНЕСКО за създаване в България на Регионален Център за опазване на нематериалното културно наследство. Това е признание за България като стратегически партньор на европейските и световни организации в областта на наследството – нещо, с което всички можем само да се гордеем.

Освен това, въпреки опитите на отделни политици системно да отклоняват вниманието на обществото от значимите теми, ние дадохме два и половина милиона лева за финансиране на проекти на народните читалища. Успешно продължихме и изпълнението на проекта „Глобални библиотеки”, в който са обхванати вече над 450 читалищни и малки библиотеки във всички краища на България. Това са само част от нещата, които свършихме за година и половина, времето не ми стига да изброя всичко.
Уважаеми дами и господа народни представители,
Това са основните цели, приоритети и конкретни дейности, които реализираме в последната година и половина, за които имаме широка обществена подкрепа. Тези цели можем да постигнем успешно както с усилията на Министерството на културата, така и с вашата подкрепа за приемането или изменението на няколко стратегически важни за културата закони като:


  • Закона за сценичните изкуства;

  • Закона за културното наследство;

  • Закона за народните читалища;

  • Закон за алтернативни източници за финансиране на филмопроизводството.


Уважаеми дами и господа,
В последната година и половина се наслушах на много думи, на много незаслужени упреци, на много черни сценарии. Не им отговаряхме, защото по-важно беше да си вършим работата. Тази, заради която ГЕРБ получи доверието на българския избирател. Сега заставам пред вас с резултати, които никой не може да оспори и които се виждат. Те са за цяла България.

Благодаря за вниманието.








Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница