Уважаеми читалищни членове, Добре дошли на традиционната ни среща, която си даваме на основание Устава на Читалище „Искра -1860”



Дата24.09.2016
Размер295.99 Kb.
#10613
О Т Ч Е Т

на Настоятелството за дейността на

НЧ „Искра-1860”
за периода 01.01.-31.12.2012г.

Уважаеми читалищни членове,

Добре дошли на традиционната ни среща, която си даваме на основание Устава на Читалище „Искра -1860”, за да отчетем една безпрецедентна 2012 година.

Динамичната обстановка по отношение дейността и финансирането на Читалището през 2012г. наложи Настоятелството да проведе 20 заседания и да вземе 43 решения. Настоятелството работи в състав: Мария Стоянова, Ваня Андреева, Васил Самарски, Стефка Денева, Петя Александрова, Теодора Иванова, Василка Кирилова, Цветан Цочев, Румяна Друмева, Николай Тенев, Мими Епитропова.

Още в началото ще си позволя в кратка ретроспекция да ви изложа по-важните моменти от дейността на Настоятелството в стремежа му да защити авторитета и позициите на едно от най-утвърдените читалища в България.

Непосредствено преди заседанието на Комисията за определяне на субсидираната численост и разпределяне на субсидията за 2012г. общинският отдел „Култура и туризъм” предложи средствата за читалищата да се разпределят посредством Механизъм, изграден на базата на критерии и точки.

НЧ “Искра-1860” предложи в Анкетната карта към Механизма да се включат всички критерии, определени в Механизма на Министерството на културата и препоръча Комисията за определяне на субсидираната численост и разпределяне на субсидията за 2012г. да вземе под внимание факта, че трябва да определи субсидираната численост на всяко читалище.

Крайният вариант на механизма бе представен едва на първото заседание на Комисията (за определяне на субсидираната численост и разпределяне на субсидията за 2012г.), провело се на 22 март 2012г. По време на обсъждането Теодора Иванова, упълномощена с решение на Настоятелството НЧ „Искра”, изрази остро несъгласие с механизма и точковата система. Така предложеният механизъм бе приет с 23 гласа „за”, 1” против” и 0 „въздържали се”. На 9-ти април м.г. бе проведено второ заседание на Комисията, на което присъствах и аз, като председател на Читалището. Изразих категорично недоволство с така приетия Механизъм, подчертах, че това разпределение на субсидията ще доведе до съкръщаване на половината читалищни служители. На 9-ти април Комисията (за определяне на субсидираната численост и разпределяне на субсидията на читалищата в община Казанлък за 2012г.), определи субсидия за НЧ „Искра-1860” с 67 000 лв спрямо 2011г. На 10-ти април свиках спешно заседание на Настоятелството и Проверителната комисия, на което бяха взети следните решения:

Решение 15/10.04.2012г.: Предвид липсата на достатъчно финансови средства за пълноценна работа и издръжка на читалищните формации, както и поради намаления размер от държавна субсидия за 2012г., гласувана за НЧ “Искра-1860” и предвид статута на собственик на сградата на ул.”Искра” № 1, Настоятелството на НЧ “Искра-1860” реши да се потърсят допълнителни приходи в читалищния бюджет, произтичащи от правото му на собственост върху читалищното имущество.

Поради това, считано от 10.04.2012г. ползването на читалищно имущество, обекти или части от него от трети лица следва да става възмездно, срещу заплащане, съобразно ползваната площ и имущество и по цени, съобразени с Наредба № 15/2009г. на ОбС – Казанлък. Конкретните обекти, вещи, площи и сумите за ползването им, са посочени в Приложение № 1, което е неразделна част от решението”.

Решение 16/10.04.2012г. : ЗАДЪЛЖАВА Председателя на НЧ “Искра-1860” да отправи писмени покани до кмета на Община Казанлък, директора на Общинска библиотека “Искра” и директора на Театър “Любомир Кабакчиев” за заплащане на наем за ползването от тези общински културни институти на площи, обекти, части от тях и вещи, считано от 10.04.2012 г., съобразно Приложение № 1 към Решение № 15.

УПЪЛНОМОЩАВА Председателя на НЧ “Искра-1860” да предпиеме всички необходими действия за сключване на договори за отдаване под наем на читалището имущество, съгласно Решение № 15, като при необходимост да предприема всички фактически и правни действия за защита на правата и интересите на НЧ “Искра-1860”.

ЗАДЪЛЖАВА Председателя на НЧ “Искра-1860” ежемесечно да иннформира Настоятелството за предприетите действия и резултата от тях.

В изпълнение на двете решения изпратих покани до Театър „Л.Кабакчиев” и до Библиотека „Искра” с копие до кмета на община Казанлък. В резултат на отправените покани, на 25.04.2012г. получихме от кмета на Общината писмо, което изискваше да представим писмено становище за необходимостта от продължаване ползването на обектите „Клуб „Новенски”, „Школа по изкуствата” и „Клуб на фотолюбителя”, предоставени ни за безвъзмездно ползване с Решение на ОбС-Казанлък. Отговорихме, позовавайки се на Закона за народните читалища, а именно на текста, че „правото на ползване на обектите се погасява с прекратяване на читалището”.

На 26.04.2012г. бе подадена жалба в Административен съд-Стара Загора против решението на Комисията за разпределение на субсидията.

На 17.05.2012г. всички творчески кадри излязоха с декларация относно несправедливото разпределение на средствата за читалища в община Казанлък. Тя бе разпратена до всички институции в РБългария.

Междувременно бе проведен конкурс за нов директор на Театъра. Предвид факта, че Театърът се помещаваше в сградата ни, Читалището се оказа заложник на конфликта нов директор-театрални служители- кмет. В продължение на няколко дни бяхме свидели на полицейско присъствие в сградата. Това наложи Настоятелството на НЧ „Искра- 1860” да излезе с Декларация, в която изрази категоричното си несъгласие с така създалата се обстановка. Декларацията бе изпратена и до кмета на общината.

Многократно заявихме, че сме готови на диалог както с Театъра и Библиотеката, така и с кмета на общината. Нещо повече на 17.05.2012г. изпратихме до кмета на общината, Комисията по култура и Библиотека „Искра” покана за среща, в която в дух на толерантност и диалог да изразим позициите си относно съвместно ползване на сградата. Като отговор от страна на Общината аз и зам. председателят Теодора Иванова получихме покана за обществен дебат на тема „НЧ „Искра” и претенциите му към културните институции”, иницииран лично от кмета на общината. На дебата, състоял се в навечерието на 24 май, отидохме цялото Настоятелство, като на настоятелите им бе отказано да вземат участие с мотива, че не са официално поканени!

По време на празничното шествие в дните на Празника на розата, Читалището бе дискриминирано, като му бе отказано да участва в шествието. След кореспонденцията ми с кмета на общината, на Читалището бе разрешено да мине като самостоятелен блок. По време на участието си станахме свидели на дискриминационно отношение-името на Читалището не бе оповестено от водещите, не ни бе позволено да минем пред официалната трибуна.

На 01.06.2012г. Старозагорският административен съд отхвърли жалбата ни срещу решението на Комисията за рапределение на субсидията. Читалището обжалва решението на САС, като делото е насрочено за началото на м. април 2013г.

На 15.06 м.г. Настоятелството поиска среща с кмета на общината относно бъдещата дейност в Читалище „Искра”. Кметът на общината заяви, че до решението на ВАС ще превежда по 1/12 от субсидията на Читалището за 2011г. Но това свое обещание кметът на общината така и не спази.

На 15.06 м.г. изпратих писмо до всички общински съветници, в което подробно описах тежката финасова ситуация в Читалището.

Освен, че обещанието на кмета за превеждането на 1/12 от миналогодишната субсидия не бе изпълнено, ние не получихме и отговор от страна на ОбС-Казанлък. Представям на вашето внимание справка за получената субсидия след срещата с кмета на общината.

м.юни - 16 595, вместо 17 750лв (с 1 155 по-малко)

м.юли - 16 595, вместо 17 750лв (с 1 155 по-малко)

м.август - 8595, вместо 17 750лв (с 9 155 по-малко)

м.септември - 8 595, вместо 17 750лв (с 9 155 по-малко)

Предвид липсата на достатъчно финансови средства, Настоятелството на НЧ „Искра” бе принудено да предприеме спешни действия. На свое заседание на 18.06 м.г., в присъствието на председателя на синдиката, бяха обсъдени вариантите и с цел, гарантиране на ежемесечни доходи на служителите, 15 от тях бяха изпратени на борсата.

До началото на м. септември изпратихме 5 писма с настояване за спазване на обещанието на кмета за изплащане на 1/12 от субсидията на НЧ „Искра”. Не получихме отговор , който да даде яснота относно бъдещото финансиране на Читалището. В средата на месеца проведох среща с кмета на общината, която предложи да внесе в ОбС доклад с предложение за решение за дофинансиране на Читалище „Искра” в размер на 50 000лв, а от своя страна ние да оттеглим претенциите си за наем към Библиотеката и Театъра.

На заседанието на 25.10.2012г., ОбС прие да се дофинансира Читалище „Искра” с 50 000лв, като бяха поставени следните условия за получаването на допълнителната субсидия:

1. Допълнителните средства да бъдат изразходвани за трудови възнаграждения и осигурителни плащания, покриване на задължения и разходи за обезщетения на пенсионираните и освободените служители на Читалището.

2. Читалището да подпише споразумение с Общински театър „Л. Кабакчиев” и Общинска библиотека „Искра” , че се отказва от претенциите си за заплащане на наем за 2012г.

3. Да предаде с Приемно-предавателен протокол на Театър „Л. Кабакчиев” всички активи - собственост на Театъра, които се намират в Читалището, както и тези, водещи се в активите на Читалището, закупени със средства на Театъра.

Всички членове на Настоятелството, водени от отговорността си към Общото събрание и уставните си задължения, че трябва да увеличават читалищното имущество, а не да го намаляват, бяхме единодушни, че ако под предаване се разбира смяна на собствеността, Читалището трябва да обжалва Решението на ОбС, в частта му, относно предаване на движими вещи на Театър „Л. Кабакчиев”, тъй като тази точка има характер на противоконституционна конфискация на имущество на Читалището. На 14.11. 2012г. обжалвахме т.4 и т.5 от Решението на ОбС Казанлък.

Междувременно изпратих проекти за споразумения до Библиотека „Искра” и Театър „Л. Кабакчиев”. На 23.11 м.г. приех Комисия, изпратена от директорката на Театъра. В хода на разговора се изясни, че всички активи, които трябва да се предадат се водят на материално отговорни лица от Театъра. Стана ясно, че материално отговорните лица трябва да предават сами на себе си активите по описи. С писмо от същата дата уведомих кмета на общината, че в изпълнение на Решение 367 на ОбС:

1. съм изпратил проекти за споразумения до двата културни института, но към този момент директорите на Театъра и Библиотеката не са върнали отговор;

2. видно от подписания Протокол между Комисията, изпратена от директорката на Театъра, и мен, става ясно, че активите са предадени на Театъра, чрез материално отговорните лица - служители на Театъра.

До края на година гласуваната допълнителна субсидия за Читалището не бе отпусната.

Въпреки всички трудности, пред които бе изправено Читалището, 2012 година беше изпълнена с участия и културни мероприятия, в името на съхраняване и развитие на духовните ценности в обществото

в нашия град; създаване и разпространяване на познание; развитие на творческо мислене и изразяване и популяризиране на художествено-творческия продукт на нашите състави на общинско, регионално, национално и международно ниво, с което утвърждават високата стойност на социална и културна отговорност на Читалище „Искра” с екипа си от всеотдайни педагози и художествено-творчески кадри, на талантливите участници в многобройните му творчески колективи, школи, състави, клубове и формации.

В тези трудни времена, които в световен мащаб се характеризират с динамика на икономическите, социалните и културните процеси и тотално настъпление на глобализацията, Читалище „Искра” е напълно наясно, че съхраняването на духовни национални ценности и предаването им на младото поколение, осмислянето на свободното време на младите хора чрез изкуство - е изключителна надежда за духовното оцеляване на нацията.

Уважаеми читалищни членове,

През отчетния период в Народно читалище „Искра-1860” работиха и творяха следните Школи, Състави, Клубове и формации:



АНСАМБЪЛ ЗА НАРОДНИ ПЕСНИ И ТАНЦИ „ИСКРА”, включващ формациите:

- Битов оркестър,

- Народен хор,

- Квинтет солистки,

- Детски фолклорен танцов състав,

- Средношколски фолклорен танцов състав,

- Фолклорна камерна група и

- Представителен фолклорен танцов състав

с главен художествен ръководител – Цветан Цочев;

Смесен хор „Петко Стайнов”, включващ формацията

„Квинтет за изпълнение на арии и дуети от опери и оперети”

с диригент – Младен Станев;

Детско-юношески хор „Искра”, включващ формациите:

- Секстет за църковна музика и

- Квартет „Полифония”

с диригент – Стефка Денева;



Вокална студия „Искрица”, включваща формациите:

- Вокална група „Искрица-джуниър” /7-11г./,

- Трио „ВДМ” - Веселина Тенева, Димитър Чемширов и Мирела Атанасова

- Вокална Формация „Искрица – Гранд” /14-18г./ и

- Квартет „Миа музика”

с художествен ръководител – Стефка Денева;



Вокална група „Севтополис”, включваща:

Трио „Настроение”

с художествен ръководител – Дечко Бакоев;

Ел денс” – група за стрийт и брейк танци

Нов състав с ръководител Алла Костадинова;

Театрална дейност, включваща формациите:

- Младежка театрална Студия,

- Формация „Буфо” и

- Студио Пантомима

с художествен ръководител – Мая Стоянова;

Дуо „Еспресиво”

Дует цигулка и пиано – Георги Пильонов и Мариана Георгиева;

Зумба-фитнес”

Нова формация;



Музикален състав „Arm the homeless” (Арм дъ хомлес)

Нов състав за рок и хард музика;



Школа по изкуствата „Емануил Манолов”, включваща:

- Школа по акордеон с преподаватели Михаил Христов и Неделчо Димитров,

- Школа по пиано с преподавател Валя Костова,

- Школа по пиано с преподавател Елена Юлиянова,

- Школа по пиано с преподавател Ралица Бонева,

- Школа по пиано и синтезатор с преподавател Михаил Христов,

- Школа по класическа китара с преподавател Йорданка Иванова,

- Школа по цигулка с преподавател Георги Пильонов,

- Школа по солфеж с преподавател Евгения Йонкова,

- Детска Вокална Школа „Искрица- джуниър” /3-6г./,

- Школа по английски език,

- Школа по народно пеене при АНПТ „Искра”,

- Школа народни танци за начинаещи „Искра” /7-9г./ - при АНПТ „Искра”,

- Школа по народни танци за начинаещи „Искра” /10-12г./при АНПТ „Искра”,

- Школа по Спортни танци,

- Детска театрална школа,

- Школа по Художествено слово,

- Детска балетна школа /4-12г./ и

- Клуб „Фолклор”;

Клуб „Поетичен монограм” – нова формация, обединяваща поети и писатели, непубликували досега своите произведения;

Клуб „Будо кай” – нова формация, занимаваща се с изучаване на бойни изкуства;

Читалище „Искра работи по проекти, съвместно с Клуб „Традиция”



Госпожи и господа, членове на Читалище „Искра”,

През отчетния период 01.01.2012 – 31.12.2012г. дейността на Народно читалище „Искра-1860” изглежда по месеци така:



ЯНУАРИ

Фолклорна камерна група „Искра” – участие в Бузовград – Седмица на карнавалните игри;

АНПТ „Искра” – участие в честване на „Атанасовден” – Военен клуб Казанлък;

Формация „Буфо” – участие в тържество, посветено на Деня на влюбените – Професионална Гимназия по Транспорт и Транспортен Мениджмънт;

АНПТ „Искра” – участие в тържество по случай Деня на лозаря в Овощник;

Школа по пиано с преподавател Валя Костова - Образователна програма в Детска градина „Славейче”;

ВГ „Севтополис” - Участие в юбилеен концерт на композиторката Стефка Карапетева в Габрово;

ФЕВРУАРИ

ВГ „Севтополис” – концерт „На чаша вино с песни за душата” в ресторант „Мераклии”;

Школа по художествено слово – участие в концерта „На чаша вино с песни за душата” в ресторант „Мераклии”;

ВГ „Севтополис” - Участие в Общинско мероприятие по повод годишнина от гибелта на В. Левски;



МАРТ

„Да сме бели и червени” – Мартенска премяна на дърветата пред Читалище „Искра” и раздаване 151 мартеници на хората, преминаващи по ул. „Искра”;

ВГ „Севтополис” – участие в концерт за 3-ти март – Исторически музей „Искра”;

Смесен хор „П. Стайнов” - участие в концерт за 3-ти март – Исторически музей „Искра”;

АНПТ „Искра” – Родолюбивата инициатива на Ансамбъла „Да се вие хорото Българско” бе осъществена за първи път на пл. „Севтополис” по случай Националния празник на България – 3-ти март;

ВС „Искрица” – участие в тържеството по вдигането на знамето по случай Националния празник на България – 3-ти март на пл. „Севтополис”;

ВС „Искрица” - Участие в тържеството на връх Шипка по случай Националния празник на България – 3-ти март;

ВГ „Севтополис” - Пролетен концерт в Дом за стари хора № 1;

ВГ „Севтополис” - Участие в Пролетен концерт във Военен клуб – Казанлък;

 АНПТ „Искра” – участие в тържество по случай „Тодоровден” в Дъбово;

Школа по пиано с преподавател Ралица Бонева - Участие в Осмомартенска програма в Детска градина „Славейче”;

Школа по пиано с преподавател Ралица Бонева - Участие в Осмомартенска програма в Детска градина „Здравец”;

ВС „Искрица” – Участие в концерт за жените-творци – залата на „Искра” 4;

Школа по пиано с преподавател Валя Костова – Осмомартенски концерт за майките – ШИ „Емануил Манолов”;

 Школа по художествено слово - Участие в благотворителен концерт на фондация „Сийдър”;

Младежка театрална студия - премиера на постановката „Дявол на магаре” от Боян Папазов;

 Школа по художествено слово - Участие с рецитал в „100 год. от Балканската война и 99 год. от Освобождението на „Тракия” – Исторически музей „Искра”;

Школа по пиано с преподавател Валя Костова - Вътрешна продукция – ШИ „Е. Манолов”;

ВС „Искрица” - Участие в шоуто на „Комиците” – Чудомирови празници 2012;

ВГ „Искрица” - Участие в Конкурс за детска песен „С песен да възродим доброто” на НЧ „Възродена Искра” – двете деца-участници получиха 2 награди:



  • Мария Димитрова – ІІ-ра награда и

  • Иво Балджиев – Поощтрителна;

Младежка театрална студия – Участие в „Чудомирови празници” 2012 – флашмоб „Стъргалото” от 25 март до 1-ви април;

Школа по акордеон с преподавател Михаил Христов – Участие в Национален детско - юношески конкурс за музикално танцово изкуство "Орфеева дарба", София – Димитър Димитров – Бронзов медал;

Школа по акордеон с преподавател Неделчо Димитров - Участие в Национален детско-юношески конкурс за музикално и танцово изкуство "Орфеева дарба", София – Николай Иванов – І-ва награда;

ВС „Искрица” – солисти - Участие в Национален детско - юношески конкурс за музикално и танцово изкуство "Орфеева дарба", София – 5 участника. Награди:


  • Ивелина Станчева – І-ва награда,

  • Димитър Чемширов – ІІ-ра награда,

  • Мирела Атанасова – ІІІ-та награда,

  • „Дует” – Поощрителна и

  • Виктория Петрова и Рая Йовчева – Запис в Българското национално радио;

Школа по пиано с преподавател Елена Юлиянова - Национален музикално-фолклорен конкурс „Орфеево изворче”, Стара Загора. Награди:



  • Ани Тенева – „Златна лира”,

  • Виктор Владков – „Златна лира”,

  • Александра Бошнакова - „Златна лира”,

  • Златомир Трифонов - „Златна лира”,

  • Александра Симеонова - „Златна лира” и

  • Никола Георгиев - „Бронзова лира”

ВС „Искрица” – солисти – Записи в Българско национално радио



АПРИЛ

Школа по пиано с преподавател Елена Юлиянова - Национален конкурс за най-добро изпълнение на българска музикално творба „Върбан Върбанов” – Бургас. Награди:



  • Александра Симеонова – І-ва награда и

  • Ани Тенев – ІІ-ра награда

 АНПТ „Искра” – Детски танцов състав – „Лазаруване”;


АНПТ „Искра” - Великденски фолклорен концерт – участват всички формации на Ансамбъла;

Школа по пиано с преподавател Елена Юлиянова - Концерт по случай дарение на „Дом П. Стайнов” на община Казанлък;

Младежка театрална студия - „Анатомия на паяжината” – спектакъл – НЧ „Искра-1860”;

Школа по пиано с преподавател Валя Костова - Великденски концерт – ШИ „Е. Манолов”;

Школа по цигулка с преподавател Георги Пильонов-Образователен концерт в Детска градина „Мечо Пух”;

Школа по пиано с преподавател Ралица Бонева - Великденски концерт – ШИ „Е. Манолов”;

Школа по акордеон с преподавател Михаил Христов – Участие в Концерт в Детска градина „Слънчице”;

Школа по синтезатор с преподавател и пиано Михаил Христов - Участие в Концерт в Детска градина „Слънчице”;

Младежка театрална студия - „Ден на отворените врати” – Нов Български Университет, София – спектакъл „Анатомия на паяжината”;

ВГ „Севтополис” - Участие в „Дни на възрожденската песен”, Клисура;

АНПТ „Искра” - Участие в „Дни на възрожденската песен”, Клисура;

Школа по синтезатор с преподавател и пиано Михаил Христов - Участие в Концерт в Детска градина „Детелина”;

 Младежка театрална студия – Участие в 16 Национален театрален фестивал „Климент Михайлов”, Русе. Награда:


  • Наградата на Общински младежки дом - Русе и Плакет;

Школа по акордеон с преподавател Михаил Христов – Участие в 11 Национален конкурс за акордеонисти „Танцуващи клавиши”, Нови пазар. Награди:

  • Димитър Димитров – ІІ-ра награда и

  • Дует „Весело настроение” – ІІ-ра награда;

Школа по акордеон с преподавател Неделчо Димитров - Участие в 11 Национален конкурс за акордеонисти „Танцуващи клавиши”, Нови пазар. Награди:



  • Николай Иванов – І-ва награда;

ВГ „Искрица” - участие в Международен фестивал „Гордостта на нациите” – на Фондация „Комунитас” – Надежда Димитрова – Почетна грамота;

Школа по пиано с преподавател Елена Юлиянова - Международен клавирен конкурс „Николай Рубинщайн” – Париж, Франция. Награди:


  • Александра Симеонова – І-ва награда,

  • Никола Георгиев – ІІ-ра награда и

  • Сибел Зейнелова – ІІІ-та награда;

 Школа по пиано с преподавател Елена Юлиянова - Международен конкурс за инструменталисти, композитори и камерни ансамбли „Музиката и земята”, София . Награди:



  • Александра Симеонова – Специална награда за „Художествено изпълнение”,

  • Ани Тенева – Специална награда за „Най-млад участник”,

  • Виктор Владков – Поощрение и

  • Сибел Зейнелова – Специална награда – Участие в майсторски клас в Бургундия, Франция;

 Школа по пиано с преподавател Елена Юлиянова - Международен клавирен конкурс „VIVAPIANO” София. Награди:

  • Ани Тенева – І-ва награда,

  • Виктор Владков – І-ва награда; Специална награда „Люба Енчева” и Специална награда „100 години Парашкев Хаджиев”,

  • Александра Бошнакова – ІІ-ра награда и Специална награда „Андрей Стоянов”,

  • Никола Георгиев – І-ва награда, Специална награда „Люба Енчева”; Специална награда „Антон Диков” и Специална награда за „Най-добро изпълнение на произведение от Алън Хованес,

  • Александра Симеонова – І-ва награда и „Гранд при” на конкурса и

  • Клавирно дуо – Александра Симеонова и Александра Бошнакова –

І-ва награда;
МАЙ

 Младежка театрална студия - Участие в проекта „Младежта на Казанлък и Стенокерзел" по програма „Младежта в действие" 04-07.05.12 пл. „Сетополис” – флашмоби;

АНПТ „Искра” - Участие в общинско мероприятие за Деня на Европа;

Младежка театрална студия - Участие в общинско мероприятие за Деня на Европа;

Детска балетна школа - Участие в общинско мероприятие за Деня на Европа;

Смесен хор „П. Стайнов” - Участие в общинско мероприятие за Деня на Европа;

 Школа по пиано с преподавател Елена Юлиянова - „Вечер на младия талант” Концерт на лауреатите на Национални и Международни конкурси – ЛХМ „Чудомир”;

Школа по цигулка с преподавател Георги Пильонов - Пролетен концерт в Дом „Петко Стайнов”;

Детско-юношески хор „Искра” - Концерт „Върви народе възродени!” – ИМ „Искра”;

Смесен хор „П.Стайнов” - Концерт „Върви народе възродени!” – ИМ „Искра”;

 АНПТ „Искра” - Участие в празник на ХГ „Св. Св. Кирил и Методий”;

 АНПТ „Искра” - Участие в празничен концерт на ТД „Орлово гнездо”;

 АНПТ „Искра” - Участие в празник на ОУ „Г. Кирков” за 24 май;

Трио „ВДМ” при ВС „Искрица” - Участие в празничен концерт на ТД „Орлово гнездо”;

 Школа по Спортни танци - Участие в празничен концерт на ТД „Орлово гнездо”;

 Трио „ВДМ” при ВС „Искрица” - Участие в празник на ХГ „Св.Св. Кирил и Методий”;

ВС „Искрица” – солисти - Участие в концерт на НГПИД „Акад. Д.Узунов” за 24 май;

ВС „Искрица” – солисти - Участие в празника на ПМГ „Н.Обрешков” за 24 май;

ВС „Искрица” – солисти - Участие в празника на ХГ „Св.Св. Кирил и Методий” за 24 май;

 Школа по Спортни танци - Участие в празник на ЦДГ „Звънче”;

 Школа по Спортни танци - Участие в празник на ДГ „Буратино”;

 Школа по Спортни танци - Участие в празника на ОУ „Мати Болгария” за 24 май;

 Школа по Спортни танци - „Танцувай с нас” – концерт 5 години Школа по спортни танци;

 ВГ „Искрица” – участие в концерта - „Танцувай с нас”;

Детска театрална школа - Премиера на „Сватбата на Червенушко”;

 Школа по Спортни танци - Участие в тържество на ОУ „Кулата;”

Школа по пиано с преподавател Михаил Христов - Годишна продукция ;

Клуб фолклор „Искра” - Участие в надиграването „Тъпан бие хоро се вие” – пл. „Севтополис”;

 АНПТ „Искра” - Годишна продукция на Школа за народни танци – 7-9 год.;

 АНПТ „Искра” - Годишна продукция на Школа за народни танци – 10-12 год.;

ВГ „Искрица” - Участие в „Не на войната по пътищата” – ЛХМ „Чудомир”;

Школа по пиано с преподавател Валя Костова - Годишна продукция;

 АНПТ „Искра” - Участие в Конкурс за класически, модерни и характерни танци – Купа „Роза” – І-ва награда в раздел „Характерни танци”;

ЮНИ

 АНПТ „Искра” - Участие във Фестивала на Розата – „Хлябът на българина – обред, бит и вяра” – парк „Розариум”;

 АНПТ „Искра” - Фестивал на Розата – Празничен фолклорен концерт-спектакъл – пл. „Севтополис”;

Подготовка и провеждане на „Конкурс за детска песен” – Фестивал на Розата;

ВГ „Искрица” - Участие в „Конкурс за детска песен” – НЧ „Искра-1860” – 15 деца. Награди – две първи, една втора и две Специални награди;

Детска балетна школа - Участие в „Конкурс за детска песен” – НЧ „Искра-1860” – 15 деца;

 АНПТ „Искра” - Участие в карнавалното шествие – Фестивал на Розата;

Детска театрална школа - Участие в карнавалното шествие – Фестивал на Розата;

Младежка театрална студия - Участие в карнавалното шествие – Фестивал на Розата;

Школа по художествено слово - Участие в карнавалното шествие – Фестивал на Розата;

 Формация „Буфо” - Участие в карнавалното шествие – Фестивал на Розата;

ВГ „Севтополис” - Участие в карнавалното шествие – Фестивал на Розата

 Школа по Спортни танци - Участие в карнавалното шествие – Фестивал на Розата;

Младежка театрална студия - Участие в „Голямото четене” – ПГЛПТ – 8-ми класове;

Школа по художествено слово - Участие в „Голямото четене” – ПГЛПТ – 10-ти класове;

 Школа по Спортни танци - Участие в празник на ОУ „Мати Болгария”

Смесен хор „П. Стайнов” - Концерт „Най-хубавото от оперите и оперетите” – Фестивал на Розата;

 Школа по Спортни танци – Участие в концерта „Най-хубавото от оперите и оперетите” – Фестивал на Розата;

ВГ „Искрица” - Участие в концерт за откриване на сградата на ПМГ „Никола Обрешков”;

ВГ „Севтополис” - Участие в концерта за 100 годишнината на Есперанто;

 Смесен хор „П. Стайнов” - Участие в откриването на фестивала „Вино и рози в Долината на тракийските царе” – ИМ „Искра” – Фестивал на Розата

Организация и провеждане на Фестивал на камерните форми в любителското изкуство „Дамасцена” ; Фестивал на Розата;



Фестивалът на камерните форми в любителското изкуство „Дамасцена” е форма за обмен на културни постижения в областта на музиката, танца, песента и театъра, която бе обмисляна от доста време;

Детска театрална Школа - „Сватбата на Червенушко” - спектакъл извън класацията на Фестивала на камерните форми в любителското изкуство „Дамасцена”;

Младежка театрална студия - „Анатомия на паяжината” - спектакъл извън класацията на Фестивала на камерните форми в любителското изкуство „Дамасцена”;

Детска балетна школа - Поздрав към участниците във Фестивала на камерните форми в любителското изкуство „Дамасцена”, Танцов раздел;

 Школа за Спортни танци - Участие в гала-концерта при закриването на Фестивала на камерните форми в любителското изкуство „Дамасцена”;

АНПТ „Искра” - Участие в празник в комплекс „Дамасцена”, Скобелево

АНПТ „Искра” - Участие в празник в „Крънско ханче”;

Смесен хор „П. Стайнов” – Участие в 2 концерта пред участниците в конференция на фондация „Морал, Етика и Гражданско Общество” – Нова Загора;

Школа по пиано с преподавател Елена Юлиянова - Годишен концерт – ЛХМ „Чудомир”;

ВГ „Искрица” – Участие на Надежда Димитрова в творческа вечер с Театър „Колесо”;

Школа по пиано с преподавател Елена Юлиянова - Международен детски музикален фестивал „Слънце, радост, красота”, Несебър. Награди:


  • Ани Тенева – І-ва награда,

  • Виктор Владков - І-ва награда,

  • Златомир Трифонов – ІІ-ра награда,

  • Александра Симеонова – І-ва награда,

  • Никола Георгиев – І-ва награда и Стипендия на Министерството на образованието, младежта и науката и

  • Александра Бошнакова – ІІІ-та награда и Стипендия на Министерството на образованието, младежта и науката;

ВГ „Искрица” – Виктория Налбантова - Участие в Благотворителен концерт в Стара Загора;

ВГ „Искрица”-солисти – Участие в Международна фестивална програма на детското творчество „Приятели на България”. Отличия за „Най-добро представяне” за:



  • Надежда Димитрова,

  • Дует Димитър Чемширов и Мирела Атанасова,

  • Ивелина Станчева и

  • Почетен плакет „Творчески талант и реализация” за педагога Стефка Денева;

Школа по пиано с преподавател Елена Юлиянова – Международен конкурс на изкуствата „Радост на брега” Ахелой. Награди:



  • Александра Бошнакова – ІІ-ра награда и

  • Виктор Владков – ІІ-ра награда;

ВГ „Севтополис” - Участие в ІV-ти Музикален празник „С песен на сърце” Габрово;



АВГУСТ

Школа по спортни танци - Участие в „Празник на морето– Свети Влас;

Школа по спортни танци - Участие в „Празник на морето– Равда;

Детско-юношески хор „Искра” – Празнична литургия в храм „Успение Богородично”;

Школа по спортни танци - Участие в „Празник на морето– Поморие

Школа по Спортни танци - Участие в „Салса парти”;

ВГ „Искрица”- солисти - Участие в откриването на магазин „Багира-Арсенал”;

СЕПТЕМВРИ

ВГ „Искрица”- солисти - Участие в откриването на х-л „Диамант”;

Школа по Спортни танци - Участие в откриването на х-л „Диамант”;

Детско-юношески хор „Искра” – Литургия в храм „Успение Богородично”;

 Школа по пиано с преподавател Елена Юлиянова - Международен музикален младежки фестивал-конкурс „Надежди, таланти, майстори” – Добрич-Албена. Награди:


  • Виктор Владков – ІІ-ра награда,

  • Александра Симеонова – ІІ-ра награда и

  • Сибел Зейнелова – ІІ-ра награда и Специалната награда на Съюза на българските композитори;

 „Есенна дъга на изкуствата” – с участието на класове по пиано, акордеон, синтезатор, ВГ „Искрица”, Детска танцов състав при АНПТ „Искра” – площадката пред Читалището;

Детско-юношески хор „Искра” – Празнична литургия в храм „Успение Богородично”;

 „Есенна дъга на изкуствата” – Откриване на „Зумба-фитнес” – нова дейност на Читалище „Искра”;

Школа по Спортни танци - Участие в тържество за откриване на учебната година – ХГ „Св. Св. Кирил и Методий”;

 ВГ ”Искрица” – солисти - Участие в тържество за откриване на учебната година – ОУ „Мати Болгария”;

Школа по Спортни танци - Участие в откриване на учебната година – Професионална гимназия по транспорт и транспортен мениджмънт;

 ВГ ”Искрица” - Участие в откриване на учебната година – ПМГ „Никола Обрешков”;

Школа по художествено слово - Участие в откриването на изложба посветена на 67 год. Антифашистка съпротива;

Школа по художествено слово - Участие в представянето на книга на Веселин Стоянов;

Детска театрална школа - Детско утро – „Сватбата на Червенушко”;

 „Есенна дъга на изкуствата” в Ръжена – с участието на класовете по акордеон, Школа за спортни танци и ВГ „Искрица”;

 „Есенна дъга на изкуствата” – с участието на класове по пиано, акордеон, синтезатор, ВГ „Искрица”, Квартет „Миа музика”– площадката пред Читалището;

 „Есенна дъга на изкуствата” в Дунавци – с участието на класовете по акордеон, Школа за спортни танци и ВГ „Искрица”;

 „Защо съм българин” – литературно-музикална композиция посветена на Денят на Независимостта - 22 септември – Исторически музей „Искра”. Участват:


  • Смесен хор „Петко Стайнов”,

  • Детска театрална школа,

  • ВГ „Искрица”,

  • Школа по художествено слово и

  • Детско-юношески хор „Искра”;

 Младежка театрална студия – Детско утро – спектакъл „Ние врабчетета”;

 Обявен фотоконкурс „Есен в казанлъшкия край”;

 „Есенна дъга на изкуствата” в Средногорово – с участието на ВГ „Севтополис”, формация „Буфо” и Школа за спортни танци;

 „Есенна дъга на изкуствата” – с участието на Детска театрална школа, Формация „Буфо”, Младежка театрална студия, студия „Пантомима” – площадката пред Читалището;

 „Есенна дъга на изкуствата” в Шейново – с участието на класовете по пиано, синтезатор и акордеон, Школа за спортни танци и ВГ „Искрица”;

 „Есенна дъга на изкуствата” - „Пиано найт” – южната тераса на читалището. Участват:


  • Школа по пиано с преподавател Елена Юлиянова – Ани Тенева, Александра Симеонова, Александра Бошнакова и Никола Георгиев;

  • ВС „Искрица” – солисти – Ивелина Станчева, Мая Стойчева, Мирела Атанасова, Веселина Тенева, Димитър Чемширов, Надежда Димитрова и

  • Дуо „Еспресиво”;

 Детска театрална школа – Детско утро – спектакъл - „Сватбата на Червенушко”;

 АНПТ „Искра” - Национален конкурс „Общините за развитието на туризма”, Пловдив, представяне на Община Казанлък;



ОКТОМВРИ

 Школа по пиано с преподавател Елена Юлиянова - Участие в „На баница с...” за международния ден на музиката – октомври с Гълъбина Михайлова;

 ВГ „Севтополис” - Концерт в Дом за стари хора №1;

 „Познатата и непозната Мария Стоянова” – творчески портрет на примата на Казанлъшкия Музикален театър и неподозирана поетеса Мария Стоянова. Участват:



  • Мая Стоянова – Художествен ръководител на Младежка театрална студия,

  • ВГ „Искрица”,

  • Школа за Спортни танци,

  • Школа по художествено слово и

  • ВГ „Севтополис”;

 „Есенна дъга на изкуствата” в Горно Черковище – с участието на класовете по акордеон, Школа за спортни танци и ВГ „Искрица”;

 Смесен хор „П. Стайнов” - Концерт пред чуждестранни туристи – Исторически музей „Искра”;

Поздравителен концерт за Деня на „Белия бастун” в клуб на незрящите. Участват:



  • ВГ „Искрица”,

  • Школа по художествено слово и

  • ВГ „Севтополис”

 Школа по художествено слово - Участие в честването на 20 години хор „Йоан Предтеча”;

 Школа по изкуствата „Емануил Манолов” – сборна група - Образователен концерт – Детска градина „Детелина” ;

Школа по спортни танци - Участие в честването на 134 г. „Арсенал”;

 Клуб „Поетичен монограм” - „Покана до моята душа”;

Младежка театрална студия - „Анатомия на паяжината” – спектакъл – НЧ „Искра”;

 Младежка театрална студия - „Ние врабчетата” – 2 спектакъла в Айтос;

 Школа по изкуствата „Емануил Манолов” – сборна група - Образователен концерт – Детска градина „Здравец”;

Вокална студия „Искрица” – Детско утро – „Да запеем с „Искриците” НЧ „Искра-1860”. Участват:



  • „Искрица-бейби”

  • „Искрица-джуниър”

  • „Искрица-гранд”

  • Трио „ВДМ”

 Смесен хор „П. Стайнов” - Концерт пред чуждестранни туристи – Исторически музей „Искра”;

Официално откриване на творческия сезон с концерт „Искри на бъдещето”. Участват:


  • Класовете по инструменти от ШИ „Емануил Манолов”,

  • Детска вокална школа „Искрица-бейби”,

  • Школа по спортни танци,

  • Детска театрална школа,

  • Трио „ВДМ” и

  • Ансамбъл за народни песни и танци „Искра”

 Дуо „Еспресиво” - Концертна програма в МОЛ „Галерия”, Стара Загора;

 Младежка театрална студия -„Ние врабчетата” – спектакъл – МОЛ „Галерия”, Стара Загора;

 Школа по Спортни танци – Концерт в МОЛ „Галерия”, Стара Загора;

 Концертна програма на класове по пиано и акордеон с преподаватели Валя Костова и Михаил Христова, и ВГ „Искрица-джуниър” в МОЛ „Галерия”, Стара Загора;

 Дуо „Еспресиво” - Концертна програма в МОЛ „Галерия”, Стара Загора;

 Младежка театрална студия -„Ние врабчетата” – спектакъл – МОЛ „Галерия”, Стара Загора;

 Школа по Спортни танци – Концерт в МОЛ „Галерия”, Стара Загора;

 Концертна програма на класове по пиано и акордеон с преподаватели Ралица Бонев и Михаил Христова, и ВГ „Искрица-гранд” в МОЛ „Галерия”, Стара Загора;

ВГ „Искрица – джуниър” – Виктория Налбантова – участие в концертна програма в МОЛ „Галерия”, Стара Загора;

 „Есенна дъга на изкуствата” в Долно Изворово – с участието на класовете по акордеон, Школа за спортни танци, ВГ „Искрица” и фолклорна камерна група при АНПТ „Искра”;

 Школа по изкуствата „Емануил Манолов” – сборна група - Образователен концерт – Детска градина „Мечо Пух”;

 „Есенна дъга на изкуствата” в град Шипка – с участието на класовете по акордеон, Школа за спортни танци, ВГ „Искрица” и фолклорна камерна група при АНПТ „Искра”;

 „Стрийт денс парти” - Представяне на новата формация при читалище „Искра” „Ел денс” – група за стрийт и брейк танци;

ВС „Искрица” – солисти – Участие в Конкурс за детско-юношеско творчество „С песен и обич творим добро” – Пловдив. Награди:


  • Димитър Чемширов – І-ва награда,

  • Виктория Налбантова – ІІ-ра награда,

  • Рая Йовчева – ІІІ-та награда,

  • Ивея Симеонова – ІІІ-та награда,

  • Мая Стойчева – ІІІ-та награда,

  • Ивелина Станчева – Поощтрителна награда,

  • Дует Димитър Чемширов, Мирела Атанасова – ІІ-ра награда,

  • Дует Веселина Тенева, Димитър Чемширов – ІІ-ра награда,

  • Надежда Димитрова – „Гранд при” на конкурса и

  • Стефка Денева – Наградата за „Най-добър музикален педагог”;

НОЕМВРИ

 „За да пребъде България” – концерт за Деня на Народните Будители – Исторически музей „Искра”. Участват:



  • Детско-юношески хор „Искра”,

  • Школа по художествено слово,

  • Детска театрална школа,

  • Смесен хор „Петко Стайнов” и

  • Вокална студия „Искрица”;

Смесен хор „Петко Стайнов” - Участие в Общинското тържество за Деня на Народните Будители – ДК „Арсенал”;

Младежка театрална студия - „Анатомия на паяжината” – спектакъл – НЧ „Искра”;

 „Да музицираме заедно” - Вътрешна продукция на класа по солфеж с децата от Детска вокална школа и Детска театрална школа;

 Школа по изкуствата „Емануил Манолов” – сборна група - Образователен концерт в Детска градина „Еделвайс” ;

 „Обичам и мама и татко, и кака и батко, и бабка и дядко” – Ден на християнското семейство – Школа по изкуствата „Емануил Манолов”, с участието на с ученици от школата и ВГ „Севтополис”;

 Клуб „Поетичен монограм” - „Защото...”;

Вокална студия „Искрица” - Международен поп фестивал „Берлинска перла” – Берлин, Германия. Награди:


  • Ивелина Станчева – Поощрителна награда и

  • Надежда Димитрова – ІV-та награда

 Школа по пиано с преподавател Елена Юлиянова - ІІ Международен клавирен конкурс „Андрей Стоянов” София. Награди:



  • Ани Тенева – І-ва награда,

  • Никола Георгиев – І-ва награда,

  • Александра Симеонова – ІІІ-та награда,

  • Виктор Владков – ІІІ-та награда,

  • Александра Бошнакова – ІІІ-та награда и

  • Елена Юлиянова – „Награда за високи творчески постижения”,

Младежка театрална студия - „Дявол на магаре” – спектакъл – НЧ „Искра”;

Младежка театрална студия - Международен фестивал на изкуствата „Утринна звезда” Банско – „Дявол на магаре” – І-ва награда;

ДЕКЕМВРИ

Смесен хор „П.Стайнов” - Концертно участие в Музикален празник „П.Стайнов” – София 2012;

Смесен хор „П. Стайнов” - „40 години Смесен хор „П. Стайнов” – Музикални празници „П. Стайнов” – Исторически музей „Искра”;

Участие в Общинското тържество по запалване на Коледната елха – пл. „Севтополис”. Участват:



  • Детска нокална школа „Искрица-бейби”,

  • ВГ „Искрица-джуниър” и

  • АНПТ „Искра” – Детски и Средношколски танцови състави;

 Организация и провеждане на Хепънинг по случай 5 години от присъединяването на България в ЕС на пл. „Севтополис”. Участват:



  • ВГ ”Искрица-джуниър” – солисти,

  • Квартет „Миа музика”,

  • ВГ „Искрица-гранд” – солисти и

  • АНПТ „Искра”;

ВГ „Севтополис” - Участие в Коледен концерт „Спомени и блянове” – НЧ „Възродена Искра”;

ВГ „Искрица –„Джуниър” – солисти - Благотворителен бал на Ротъри клуб;

 „Да посрещнем Коледа с песен” – концерт – НЧ „Искра”. Участват:


  • Детска вокална школа „Искрица-бейби”,

  • ВГ „Искрица-джуниър”,

  • Трио „ВДМ”,

  • Смесен хор „Петко Стайнов”,

  • Квартет „Мия Музика” и

  • ВГ „Искрица-гранд” – солисти;

Смесен хор „П.Стайнов - Концертно участие в Музикален празник „Петко Стайнов”, София в аулата на Софийски университет „Св. Климент Охридски”. Изпълнения на хора с диригент Младен Станев бяха излъчени по Българско Национално радио – програма „Христо Ботев” на 19.12.2012г.;

ВГ „Севтополис” - Участие в Коледен концерт на ВГ „Ехо” и приятели” на Туристическо дружество „Орлово гнездо” в ДК „Арсенал”;

Школа по пиано с преподавател Елена Юлиянова - „Рождественска вечер” – клавирен концерт – ЛХМ „Чудомир”;

АНПТ „Искра” - „Коледен фолклорен концерт” с участието всички формации на ансамбъла;

Школа по пиано с преподавател Валя Костова - Коледен клавирен концерт – ЛХМ „Чудомир”;

Школа по цигулка с преподавател Георги Пильонов - Коледен клавирен концерт – ЛХМ „Чудомир”;

Школа по пиано с преподавател Ралица Бонева - Коледен клавирен концерт – ЛХМ „Чудомир”;

Школа по акордеон, пиано и синтезатор с преподавателите Михаил Христов и Неделчо Димитров - Коледна продукция – ШИ „Е.Манолов”;

Школа по спортни танци - Участие в „Коледен бал” на Клуб „Киара-Н”;

Зумба-фитнес - Участие в „Коледен бал” на Клуб „Киара-Н”;

Школа по спортни танци - Участие в Коледен концерт на Клуб по художествена гимнастика;

 „Коледни приключения” – спектакъл на Читалище „Искра”. Участват:


  • Детска театрална школа,

  • Детска балетна школа,

  • Школа по спортни танци и

  • Група за стрийт и брейк танци „Елс денс”;

 Школа по спортни танци - Участие в Коледен концерт на английска езикова школа;

 Школа по спортни танци - Участие в Благотворителен концерт в Дом за сираци Бузовград;

 Участие в Благотворителен концерт на „Загора-денс 2005” и приятели в помощ на казанлъшките деца Нина, Галя и Васко на Младежка театрална студия; ВГ „Искрица” – солисти и студия „Пантомима”;

Трио „ВДМ” - Участие в Коледен концерт на Би Би Си Кейбъл;

 Школа по спортни танци - Участие в Коледен концерт на Би Би Си Кейбъл;

Музикален състав “Arm the homeless”(Арм дъ хомлес) - „Един концерт на края на света” – НЧ „Искра”;

Клуб поетичен монограм – с тема „Любовта!”;

 Детско утро – спектакъла „Коледни приключения” .

Информация за дейността е публикувана на сайта на Читалището www.chitalishteiskra.com по месеци, където можете и да проследите отразена почти цялата ни дейност за 2012 година. Информация и илюстрация на проявите, Читалището поддържа и в социалната мрежа Facebook.



В заключение бих искал още веднъж за изразя благодарността си към всички преподователи и ръководители, които въпреки финансовите трудности работиха всеотдайно. С благодарност и към медиите, които популяризираха нашата родополезна дейност за 2012 година и на всички вас, читалищните членове, които отстоявахте и закриляхте Читалище „Искра - 1860”.

Във фоайето на Читалището са поставени табла с пълна информация за дейността през 2012 година.





Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница