Уважаеми дами и господа народни представители, уважаема госпожо станиславова



Дата31.03.2018
Размер23.05 Kb.
#64147
УВАЖАЕМИ ГОСПОДИН ПРЕДСЕДАТЕЛ,

УВАЖАЕМИ ДАМИ И ГОСПОДА НАРОДНИ

ПРЕДСТАВИТЕЛИ,

УВАЖАЕМА ГОСПОЖО СТАНИСЛАВОВА,
Крепостта „Калето“ е изградена още през първи век след Христа от римляните и е една от най-добре запазените в страната.

Намира се в близост до уникалния природен феномен - Белоградчишки скали.

През 1927 г. е обявена за „народна старина”.

През 1965 г. крепостта е обявена за археологически паметник на културата по реда на Закона за паметниците на културата и музеите. Съгласно параграф 10 от Преходните и заключителни разпоредби на Закона за културното наследство Крепостта придобива статут на недвижима археологическа културна ценност с категория „национално значение”.

При обявяването й за археологически паметник на културата през 1965 г., не е определена охранителна зона и режими на опазването й. Тогава не е съществувало регламентирано изискване за определяне на границите, охранителните зони и режимите на опазването на обекти със статут на недвижими паметници на културата.

Поради обстоятелството, че имотът за който питате, е на територия, която не е била обявена като част от територията на недвижимата културна ценност или като охранителна зона по реда на действащата към 2006 г. нормативна уредба, не е имало законово изискване за провеждане на съгласувателна процедура с НИПК, понастоящем Национален институт за недвижимо културно наследство, на проектни документации, касаещи имота.

По тази причина със заповед № 737/10.10.2006 г. на кмета на община Белоградчик за имота е одобрен подробен устройствен план и промяна на предназначението му от „за национален резерват „Белоградчишки скали” и панорамен ресторант” на „за хотел”, без това да е съгласувано с тогавашния НИПК. По същата причина е издадено и разрешение за строеж, без да е съгласувана проектната документация за строежа.

Не са съществували обаче пречки, независимо от липсата на точен законов регламент, община Белоградчик да отчете уникалната значимост на културната ценност и необходимостта от цялостното й опазване. Общината е била в правото си, въпреки че не е била задължена, да инициира съгласувателна процедура за проектната документация за хотела.



Във връзка с осигуряване на териториално-устройствена защита на недвижимата културна ценност, на основание чл. 4, чл. 14 и чл. 79 от Закона за културното наследство, със заповед № РД 09-779 от 13.10.2009 г. на министъра на културата е назначена междуведомствена комисия, която да определи границите и режимите за ползване на територията и охранителната зона на недвижимата културна ценност „Белоградчишка крепост”, гр. Белоградчик. Съгласно протокола на комисията от 14.10.2009 г. имотът, за който става дума, попада в охранителната зона на недвижимата културна ценност. Към датата на определянето на тези граници сградата на хотела вече е била построена (т. е. налице е заварено положение).

Определените от комисията граници, охранителна зона и режими на ползване целят да предотвратят в бъдеще подобно строителство на територията на недвижимата културна ценност „Белоградчишка крепост”. Оттук нататък всички инициативи за устройствени и инвестиционни намеси в границите и в охранителната зона на археологическата недвижима културна ценност следва да се съобразяват с режимите на опазване и на основание чл. 80 и чл. 83 от Закона за културното наследство. Те подлежат на съгласуване от министъра на културата по реда на чл. 84 от цитирания закон.


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница