Уважаеми г-н Соботка, Ваше превъзходителство



Дата25.02.2018
Размер59.68 Kb.
#59096
Изказване на министъра на транспорта Петър Мутафчиев по време на среща с представители на четири водещи чешки компании в областта на железопътния транспорт
30 март 2007 г.

Уважаеми г-н Соботка,
Ваше превъзходителство,
Уважаеми госпожи и господа,

Позволете ми най-напред да приветствам г-н Соботка с добре дошъл в нашата страна и също така да изразя благодарността си към Посолството на Чешката република и към г-н Клепетко за поканата да участвам в откриването на днешната презентация за възможностите за сътрудничество между български и чешки компании в областта на железопътния транспорт.


Бих искал да изразя удовлетворението си от факта, че представените на днешната среща водещи чешки компании проявяват интерес и изразяват готовност за взаимно сътрудничество, представяне на ноу–хау и осъществяване на съвместни проекти, с цел развитие на железопътния сектор в България.
Присъствието на чешки фирми в България е традиционно.
Тук можем да споменем Шкода-локомотиви, Бохумин – колооси, Тринец-релси, ЖС-Бърно /днес OHL/, които присъстват на българския пазар повече от 40 години.
Като реални инвеститори в областта на железопътната инфраструктура в България с вече реализирани проекти и утвърдено производство през последните две години трябва да отбележим чешките фирми ЖПСВ Ухерски острог, която вече произвежда в своя комплекс във Варна съвременни жп траверси и АЖД Прага, която изгради своята дъщерна компания БАЛКАН-САСТ в София, инвестира и построи прекрасен производствено-технически комплекс за проектиране, производство,монтаж и сервиз на съвременни системи за безопасност на движението в железопътния транспорт.
Имах честта да открия Производствено-техническия комплекс на БАЛКАН-САСТ през м.октомври 2006 г. Днес заявявам пред вас,че волята за развитие и инвестиции в България на всеки чуждестранен инвеститор ще получи съответната подкрепа както лично от мен, така и от българското правителство.
Бих искал също така да ви уверя, че развитието на железопътния сектор и особено модернизирането на инфраструктурата по важните европейски направления е приоритет в работата на Министерството на транспорта и ние полагаме усилия да създадем необходимите условия за интегриране на българската железопътна система към европейската.
Отбелязвайки трудностите, пред които сме изправени, към настоящия момент в ход e организационно преструктуриране на „БДЖ” ЕАД и НК „Железопътна инфраструктура”, чрез реализирането на което се очаква да се повиши конкурентноспособността на железопътния транспорт и степента на безопасност на превозите на товари и пътници, както и да се постигне ефективно усвояване на средствата от Европейските фондове и да се създадат възможности за използване на публично-частното партньорство.
През 2006 г. в Министерството на транспорта беше подготвена Национална стратегия за развитие на транспортната инфраструктура на Република България до 2015 г., която е подкрепена и на правителствено ниво. В нея е разработен план за действие, в който са обхванати всички инвестиционни проекти за развитие на транспортната инфраструктура в т.ч. проекти, предвидени за реализация по линия на Секторна Оперативна Програма Транспорт, проекти с финансиране изцяло от държавния бюджет и проекти, които ще бъдат изпълнявани чрез публично-частно партньорство.
Позволете ми накратко да представя някои мащабни проекти в железопътния транспорт, които са изпълнявани в момента:
Един от тях е проектът за изграждане на втори мост на р. Дунав при Видин – Калафат.

Проектът е с обща стойност € 226 млн. и със срок за изпълнение – 2010 г. Проведени и оценени са търговете за проектиране и строителство и за надзор на проектирането и строителството на моста. В резултат на 30 януари 2007 г. бяха подписани договорите със съответните изпълнители.


В края на декември, 2006 г. (20.12.2006 г.) стартираха търговете за строителство и надзор на прилежащата инфраструктура. Предстои да се финализират отчуждителните процедури за имотите, свързани с изграждането на прилежащата инфраструктура и да се изработи предложение относно административната структура на бъдещия мост.
Друг голям проект в железопътния транспорт е Реконструкцията и електрификацията на жп линията Пловдив – Свиленград – турска/гръцка граници и оптимизиране на трасето за скорост 160 км/ч.

Проектът е с обща стойност € 340 млн. и със срок за изпълнение – 2010 г. Проектът ще бъде реализиран в две фази. За Фаза 1 – участъка Пловдив (Крумово)– Първомай е изготвен и одобрен от Националния съвет по устройство на територията подробен идеен проект. Строителят планира да започне строителството на 01.05.2007г.

На 20.12.2006 г. бяха обявени търгове за строителството на фаза ІІ (гр.Първомай-Свиленград) и за сигнализацията и предстои сключването на договори с избраните изпълнители.
Сключени са също така и меморандуми за техническа помощ

Стартирахме подготовката на нови мащабни инфраструктурни проекти, което е решаващ фактор за модернизиране на инфраструктурата и за максималното усвояване на европейските фондове. Подписани са финансови меморандуми по ИСПА на обща стойност 23,49 млн. за техническа помощ при подготовката на нови 6 железопътни проекта по най-важните направления в страната ни. Това са отсечките Видин-София, Пловдив-Бургас, Мездра-Горна Оряховица, София-Пловдив, София-Драгоман, София-Радомир.


Бих искал да добавя, че е в ход усилена подготовка по проект за изграждане на Интермодален терминал в гр.София, в района на гара „Подуяне”, на обща стойност около 25,9 млн. евро. След проведената тръжна процедура за избор на Консултант по изпълнение на проекта в края на януари 2007 г. е сключен договор с избрания изпълнител и предстои изготвянето на инвестиционен проект и документация за избор на изпълнител за изграждане на терминала. Планирано е търгът за строителство да се проведе през септември тази година, първата Фаза на изграждане да бъде завършена до края на декември 2008 г., а втората - до края на 2010 г.
Предвидени за изпълнение са и редица проекти, свързани с подновяване на участъци на отделни железопътни линии, както и възстановяване на проектните им параметри.

Поради ограничените средства от европейските фондове и държавния бюджет и необходимостта от значителни инвестиции за модернизиране на транспортната инфраструктура ни карат да търсим и други източници и схеми на финансирането й. Публично-частното партньорство представлява не само алтернатива на бюджетното финансиране, но и средство за подобряване на ефективното изпълнение на инфраструктурните проекти. Планираме прилагането на този метод при реконструкцията и модернизацията на обекти от железопътната инфраструктура, като за момента вижданията ни са насочени към двете големи жп гари на територията на страната ни: Централна гара София и Централна гара Пловдив.


Ще добавя също така, че една от сериозните и нелеки задачи, стоящи пред железопътния сектор, е подготовката на проект на Стратегически план за приложение на оперативната съвместимост в железопътния транспорт, в т.ч. разработването на План за внедряване на ERTMS (Европейска система за управление на движението на влаковете) по националната конвенционална железопътна мрежа, обхващащ разгръщането на двете системи ERTMS/ETCS (известна като Автоматична локомотивна сигнализация). и GSM-R, отчитащ европейските изисквания и националните особености. Към настоящия момент е сформирана действаща работна група от представители на МТ, НК „ЖИ” и „БДЖ” ЕАД, други превозвачи, научни среди, която следва да определи националните линии и участъци, които да бъдат оборудвани с горепосочените системи, техническите изисквания, които да бъдат изпълнявани по тези линии и изискванията към подвижния състав.
Ето и типичните фактори, които обосновават внедряването на Европейската система за управление движението на влаковете, а те са:

  • необходимост от подновяване на съществуващите системи за сигнализация

  • повишаване на безопасността

  • осигуряване на оперативна съвместимост

  • повишаване на капацитета/експлоатацията при по-високи скорости

За нашата страна, определящи са следните фактори: безопасност и осигуряване на оперативна съвместимост.


В заключение бих искал отново да изразя увереността си, че съвместното ни ползотворно сътрудничество ще ни помогне да постигнем успех в модернизирането на железопътната инфраструктура и сектора като цяло, което е задължително условие за успешното функциоиниране на Трансевропейската транспортна система, както и да пожелая успех на българските фирми и чешките им партньори в установяването на ефективни двустранни отношения.
Благодаря за вниманието!




Каталог: upload -> docs
docs -> Задание за техническа поддръжка на информационни дейности, свързани с държавните зрелостни изпити (дзи) – учебна година 2012/2013
docs -> Наредба №2 от 10. 01. 2003 г за измерване на кораби, плаващи по вътрешните водни пътища
docs -> Наредба №15 от 28 септември 2004 Г. За предаване и приемане на отпадъци резултат от корабоплавателна дейност, и на остатъци от корабни товари
docs -> Общи положения
docs -> І. Административна услуга: Издаване на удостоверение за експлоатационна годност (уег) на пристанище или пристанищен терминал ІІ. Основание
docs -> I. Общи разпоредби Ч
docs -> Закон за изменение и допълнение на Закона за морските пространства, вътрешните водни пътища и пристанищата на Република България
docs -> Закон за предотвратяване и установяване на конфликт на интереси
docs -> Наредба за системите за движение, докладване и управление на трафика и информационно обслужване на корабоплаването в морските пространства на република българия


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница