Уважаеми господин председател, Уважаеми госпожи и господа народни представители



Дата05.03.2018
Размер32.7 Kb.
#61423
Уважаеми господин председател,

Уважаеми госпожи и господа народни представители,

Уважаеми господин СТАНИЛОВ,

Министър Даниел Вълчев вече отговори на поставения от Вас към него и мен въпрос за състоянието на сградата на Етнографският институт с музей. Към казаното от него бих искал да добавя следното:

Етнографският институт с музей към Българската академия на науките се помещава в сградата на бившия княжески дворец заедно с Националната художествена галерия от началото на 1954 година. От тогава, съгласно разпореждане на Министерския съвет №1614 от 14.10.1953 г., сградата е предоставена на тогавашния Комитет за наука, изкуство и култура за уреждане на постоянна художествена галерия и етнографски музей. Като правоприемник на комитета, Министерството на културата и до момента стопанисва и се грижи за сградата, която е държавна собственост. Още повече, че тя е обявена за архитектурно-строителен, художествен и исторически паметник на културата с национално значение.

С Постановление № 25 на Министерския съвет от 23.01.1995г. Националната художествена галерия е преобразувана в Национален музей на българското изобразително изкуство – самостоятелно юридическо лице и второстепенен разпоредител с бюджетни кредити към Министъра на културата. Съгласно чл.2 на това постановление на Етнографския институт с музей са предоставени отново за временно безвъзмездно ползване четвъртия и петия етаж от североизточното крило на сградата на пл. „Александър Батенберг” № 1(сега реално той ползва повече помещения). На министъра на културата и на министъра на финансите е било възложено да намeрят и предоставят на музея други подходящи помещения, за да може с освободените от него да се задоволят потребностите на Националния музей на българското изобразително изкуство. От тогава до сега, въпреки многократните опити, за съжаление това не е станало.

Съгласно чл. 26, ал.1 от Закона за държавната собственост, поддържането и текущите ремонти на имотите държавна собственост, предоставени за ползване безвъзмездно или под наем, се извършват от наемателите или ползвателите за тяхна сметка. Министерство на културата, в качеството си на държавно юридическо лице, упражняващо права на управление върху сградата на бившия княжески дворец, е задължено да финансира извършването на основните ремонти. Финансирането на текущите ремонти и поддръжката на сградата са задължение на ползвателя, в случая – на Националния музей на българското изобразително изкуство и на Етнографския институт с музей при БАН. Последният като звено в структурата на Българската академия на науките получава за своята дейност, включително и за поддържане на материалната база, средства от нейния бюджет.

През последните десетина години Министерството на културата неколкократно е заделяло средства за ремонти на цялата сграда. През 1997г. е извършен основен ремонт, включващ и аварийни строителни и консервационно-реставрационни работи по североизточното крило на сградата, ползвано от Етнографския институт с музей при БАН. Стойността на извършените ремонти е 198 000 лева. Не бих искал и не бих могъл да коментирам сега, десет години по-късно, качеството на този ремонт като причина за настоящото положение на сградата. През 2001г. Фондация „Месершмит” е направила дарение в полза на Министерство на културата за преработка на фасадите на Княжеския дворец. За реставрационни работи по фасадите на североизточното крило на сградата са изразходвани 119 000 лв. През последните години са изразходвани и над 50 000 лв. от бюджета на НМБИИ за извършване на аварийни ремонти на помещения в сградата, ползвани общо от двата музея. Текущи ремонти, възстановителни и консервационно-реставрационни дейности са възлагани и финансирани и от Етнографския институт с музей.


Уважаеми господин СТАНИЛОВ,

Въпреки полаганите усилия, както и Вие отбелязвате във своя въпрос, аварийното състояние в част от помещенията на Етнографския музей наложи експозицията да бъде затворена. Анализът, който ние направихме показа, че предвидените в Министерството на културата за 2009г. капиталови разходи за аварийни консервационно-реставрационни работи по тавана и покрива над централното фоайе на сградата на Националния музей на българското изобразително изкуство, няма да бъдат достатъчни. Нужни са значителни средства и спешни работи по покрива и етажите на източното крило на сградата, ползвани от Етнографския институт с музей.



Ето защо, по мое нареждане, експертите в Министерството на културата подготвят спешно проектите и документите, необходими за кандидатстването и включването на ремонтнно-възстановителните и консервационно-реставрационните работи по цялата сграда на бившия дворец за финансиране по Оперативна програма „Регионално развитие”. Едновременно с това смятам, че трябва да се подновят усилията за намиране на самостоятелна сграда за нуждите на Етнографския музей и да се обсъдят настоятелните предложения за отделянето му от системата на БАН и преминаването му в системата на националните музеи към Министерството на културата.
ПРОФ. СТЕФАН ДАНАИЛОВ

МИНИСТЪР НА КУЛТУРАТА






Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница