Уважаеми госпожици, госпожи и господа



Дата12.03.2018
Размер346.2 Kb.
#62380





Уважаеми госпожици, госпожи и господа,
РИОСВ – Плевен е една от 16-те Регионални инспекции по околната среда и водите на Министерство на околната среда и водите.

Дейността на РИОСВ – Плевен се реализира на територия от 8 465.9 квадратни километра или 7,6 % от територията на Република България. РИОСВ – Плевен осъществява контрол в две области – Плевенска и Ловешка, 19 общини и 250 населени места.

С настоящото издание РИОСВ – Плевен има за цел да Ви запознае със защитените територии в Плевенска и Ловешка област.

Защитените територии са предназначени за опазване на биологичното разнообразие в екосистемите и на естествените процеси, протичащи в тях, както и на характерни или забележителни обекти на неживата природа и пейзажи.


Основните задължения на РИОСВ - Плевен по прилагането на Закона за защитените територии са:

    • Осъществяване прилагането на Закона за защитените територии в обявените в Плевенска и Ловешка области 2 резервата, 37 природни забележителности, 1 поддържан резерват, 1 природен парк и 60 защитени местности.

    • Съхраняване данни за защитените територии: заповеди за обявяване, заповеди за промени в площите и режимите, скици и карти, площи, регистри на собственици и имоти, извършени проверки, кореспонденция.

    • Извършване периодични проверки за спазването на режимите, обявени в заповедите за обявяване на защитени територии.

    • Осъществяване контрол по спазването на разрешените от Министерството на околната среда и водите дейности в защитени територии, които не са упоменати в режимите от заповедите за обявяване.

    • Организиране дейности и подготвяне на документи по обявяването на нови и прекатегоризирането и заличаването на съществуващи защитени територии.

Подбрали сме информацията в настоящото издание да е интересна за широка аудитория. Целта ни е не само да Ви запознаем със защитените територии в Плевенска и Ловешка област, кога и защо са обявени и каква територия покриват, но и да Ви припомним, че от нас зависи да опазим безценното богатство, което имаме – природата на България.





ЗАЩИТЕНИ ТЕРИТОРИИ

В ПЛЕВЕНСКА И

ЛОВЕШКА ОБЛАСТ



СЪДЪРЖАНИЕ

Използвани съкращения

2

Използвани термини

3

Защитени територии в Плевенска и Ловешка област

4

Резервати

5

Природни забележителности

  • Каньоновидни долини

  • Пещери

  • Скални образувания

  • Водопади и извори

  • Находища на фосили

6

7

9



11

12

13



Поддържан резерват

14

Природен парк

15

Защитени местности

  • Характерни и забележителни ландшафти

  • Местообитания на застрашени, редки и уязвими животински и растителни видове и съобщества

16

17

19




Разпределение на защитените територии в Плевенска и Ловешка област по населени места

21

Обявяване и промени в защитените територии

22



ЗАЩИТЕНИ ТЕРИТОРИИ

В ПЛЕВЕНСКА И

ЛОВЕШКА ОБЛАСТ
С Ъ К Р А Щ Е Н И Я
ГУГ – Главно управление на горите

ДВДържавен вестник

ЗЗТ – Закон за защитените територии

ЗМ – Защитена местност

ЗТ – Защитена територия

КГГП – Комитет по горите и горската промишленост

КОПС – Комитет за опазване на околната среда към Министерски съвет

МГГП – Министерство на горите и горската промишленост

МГОПС – Министерство на горите и опазване на природната среда

МЗГ – Министерство на земеделието и горите

МОС – Министерство на околната среда

МОСВ – Министерство на околната среда и водите

НП – Национален парк

ПЗ – Природна забележителност

ПП – Природен парк

ПР – Поддържан резерват

Р – Резерват

РИОСВ – Регионална инспекция по околната среда и водите




ЗАЩИТЕНИ ТЕРИТОРИИ

В ПЛЕВЕНСКА И

ЛОВЕШКА ОБЛАСТ
ИЗПОЛЗВАНИ ТЕРМИНИ

/по Закона за защитените територии и Закона за биологичното разнообразие/

БИОЛОГИЧНО РАЗНООБРАЗИЕ – многообразието на всички живи организми във всички форми на тяхната естествена организация, техните съобщества и местообитания, на екосистемите и процесите, които протичат в тях
ЕКОСИСТЕМА – динамичен комплекс от растителни, животински и микроорганизмови съобщества и тяхната нежива околна среда, които си взаимодействат като функционална единица със специфични взаимосвързани процеси и специфичен общ облик.
ЕНДЕМИЧЕН ВИД – вид, който се среща само в определен географски район
ВИД – група от морфологично сходни организми, имащи общ произход, които са потенциално способни да обменят помежду си генетичен материал в естествени условия
ЗАСТРАШЕН ВИД – вид, който е заплашен от изчезване в цялата си област на разпространение или в голяма част от нея
ЗАЩИТЕН ВИД – вид, който е включен в приложение № 3 на Закона за биологичното разнообразие
ЛАНДШАФТ – територия, специфичният облик и елементите на която са възникнали като резултат на действия и взаимодействия между природни и/или човешки фактори
МЕСТООБИТАНИЕ НА ВИД – район със специфични фактори на живата и неживата природа, в който този вид се намира постоянно или временно в някой от стадиите на своя жизнен цикъл
ПОПУЛАЦИЯ – териториално обособена съвкупност от индивиди от един и същи вид, които могат свободно да обменят генетичен материал помежду си
РЕЛИКТЕН ВИД – вид, който в миналите геологични епохи е имал широко разпространение, а днес заема неголеми територии.
РЯДЪК ВИД – вид, чиито популации са малобройни, разпръснати или зависими от специфични фактори и ако не непосредствено, то косвено е застрашен или потенциално застрашен от изчезване
ФАУНА – всички видове животни в определен район
ФЛОРА – всички видове растения в определен район

ЗАЩИТЕНИ ТЕРИТОРИИ

В ПЛЕВЕНСКА И

ЛОВЕШКА ОБЛАСТ

Защитените територии са предназначени за опазване на биологичното разнообразие в екосистемите и на естествените процеси, протичащи в тях, както и на характерни или забележителни обекти на неживата природа и пейзажи. Те са специална форма на опазване на родната природа, способстваща за развитието на културата, науката, страната и обществото като цяло. Защитените територии се обявяват и управляват по реда на Закона за защитените територии, който урежда и тяхното категоризиране, предназначение и режим на опазване и ползване. Целта му е да опази и съхрани защитените територии като национално и общочовешко богатство и достояние.


Съгласно Закона за защитените територии съществуват следните категории защитени територии:

1. резерват

2. национален парк

3. природна забележителност

4. поддържан резерват

5. природен парк

6. защитена местност

Националните паркове, резерватите и поддържаните резервати са изключителна държавна собственост. Останалите категории защитени територии могат да бъдат публична държавна, публична общинска и/или частна собственост.


Регионалната инспекция по околната среда и водите – Плевен провежда и осъществява управлението и контрола на защитените територии в Плевенска и Ловешка области. В региона има обявени 2 резервата, 37 природни забележителности, 1 поддържан резерват, 1 природен парк и 60 защитени местности. В него попада и част от национален парк “Централен Балкан” (заедно с намиращите се в него резервати), чието управление се осъществява от Дирекция на Национален парк “Централен Балкан” – гр. Габрово към Министерството на околната среда и водите.

ЗАЩИТЕНИ ТЕРИТОРИИ

В ПЛЕВЕНСКА И

ЛОВЕШКА ОБЛАСТ

Р Е З Е Р В А Т И
Какво е резерват? - За резервати се обявяват образци от естествени екосистеми, включващи характерни и/или забележителни диви растителни и животински видове и местообитанията им.

В резерватите се забраняват всякакви дейности, с изключение на: тяхната охрана; преминаване на хора по маркирани пътеки, включително с образователна цел; посещения и събиране на семенен материал, диви растения и животни с научна цел; потушаване на пожари и санитарни мероприятия в горите, увредени вследствие на природни бедствия и каламитети. Тези дейности се осъществяват само след разрешение от Министерство на околната среда и водите.
Резервати на територията на РИОСВ – Плевен:

1. “Китка”, остров в р. Дунав, в района на гр. Белене, обявен с цел запазване на характерната растителност, а също така и като местообитание на морския орел със Заповед № 1106/02.12.1981 г. КОПС, обнародвана в ДВ бр.101/81 г., /ЗЗТ ДВ бр.133/ 1998 г/, Заповед № РД-814/15.05.2010 г. на МОСВ (Д.В. бр. 87/2010 г.) (за актуализация на площта).

2. “Милка”, остров в р. Дунав, в района на гр. Белене, обявен с цел опазване на крайречни заливни гори предимно от бял бряст, местообитания на защитени видове птици, с ПМС № 849/28.03.1948 г., Заповед №2245/30.12.56 г. /ЗЗТ ДВ бр.28/1999 г./, Заповед № РД-638/14.08.2012 г. на МОСВ (Д.В. бр. 75/2012 г.) (за актуализация на площта).

ЗАЩИТЕНИ ТЕРИТОРИИ

В ПЛЕВЕНСКА И

ЛОВЕШКА ОБЛАСТ

ПРИРОДНИ ЗАБЕЛЕЖИТЕЛНОСТИ
Какво е природна забележителност? - За природни забележителности се обявяват характерни или забележителни обекти на неживата природа, които са с изключителна стойност поради присъщата им рядкост, представителност, естетичност или които имат значение за науката и културата.
В природните забележителности се забраняват дейности, които могат да нарушат тяхното естествено състояние или да намалят естетическата им стойност: разкриване на кариери, унищожаване на скални образувания, промяна на водните течения и други.


“Скока”



ЗАЩИТЕНИ ТЕРИТОРИИ

В ПЛЕВЕНСКА И

ЛОВЕШКА ОБЛАСТ
ПРИРОДНИ ЗАБЕЛЕЖИТЕЛНОСТИ
К а н ь о н о в и д н и д о л и н и
3. “Чернелка” – карстова долина на р. Чернелка /приток на р. Вит/ в землищата на селата Горталово, Тодорово, Къртожабене и Петърница. Обявена със Заповед № 1422/1969 г. на МГГП, ДВ бр. 79/1969 г., видоизменена със Заповед № РД - 212/1994 на МОС, ДВ бр.68/1994 г. и Заповед № РД – 342/2001 г. на МОСВ, ДВ бр. 59/2001 г. В природната забележителност има изградена екопътека с кътове за отдих и дървени мостчета през реката, улесняващи преминаването по маршрута - с. Горталово - с. Къртожабене. Проектът е реализиран с финансовата подкрепа на МОСВ.

Природна забележителност "Чернелка" е разположена между селата Горталово и Къртожабене. На протежение от 7 километра река Чернелка е образувала живописен каньон с ширина от 60 до 200 метра и височина на скалния венец от 10 до 40 метра. Изключителното богатство на скални образувания, специфичната орнитофауна и разнообразната флора са причина през 1969 район от 3 000 декара да бъде обявен от държавата за природна забележителност.

Надморската височина варира от 110 до 250 м. Варовитите скали, формиращи стените на каньона, са заети от растителни групи с характерна флора, в състава на която са установени над 500 вида висши растения. Установени са 16 вида земноводни, 46 вида пеперуди, 8 вида риби, 16 вида бозайници и много птици, повечето от които са защитени. Могат да бъдат наблюдавани черен щъркел, червена чапла, голям воден бик, орел рибар, голям ястреб, малък ястреб, белоопашат мишелов, малък орел, степен орел, малък креслив орел, кръстат орел, скален орел, орел змияр, сокол орко, малък червеноног водобегач, горски водобегач, горски бекас, гълъб хралупар, бухал и др.



ЗАЩИТЕНИ ТЕРИТОРИИ

В ПЛЕВЕНСКА И

ЛОВЕШКА ОБЛАСТ
ПРИРОДНИ ЗАБЕЛЕЖИТЕЛНОСТИ
К а н ь о н о в и д н и д о л и н и
4. "Студенец" - карстова долина на р. Вит в землището на с. Садовец. В границите й попада ПЗ “Гинината пещера”. Обявена със Заповед № 1799/30.06.72 на МГОПС, ДВ бр. 59/1972 г., видоизменена със зап. №РД-159/16.06.1994 г. на МОС (ДВ бр. 53/1994 г.). Заповед № РД-382/06.07.2016 г. на МОСВ, Д.В. бр.61/2016 г. (за актуализация на площта).

Природата е изваяла в северните гънки на Предбалкана по северното течение на р. Вит една красива долина. Стръмни отвесни скали с височина от 60 до 100 м ограждат водите на р. Вит, която лъкатуши под скалите. На тераса по левия бряг има красиво изворче с бликаща студена вода, от където идва името. Местността е осеяна с разнообразни карстови форми - кари, валози, пропасти, пещери и др. Интересна е и двуетажната пещера "Гинината". На долния й етаж има скален декор от големи и малки ниши. На 4-метрова височина е горният етаж на пещерата. Така наречената дворцова зала е била дом на пещерния човек от ранния халколит и бронзовата епоха. В югозападна посока, на около сто метра, пещерно разклонение завършва с "прилепно езеро" - местообитание на прилепна колония. По тесен скален коридор се достига до добре оформена монашеска килия, по стените на която има следи от два надписа на кирилица, сходни с надписите намерени около “Садовския манастир”.










ЗАЩИТЕНИ ТЕРИТОРИИ

В ПЛЕВЕНСКА И

ЛОВЕШКА ОБЛАСТ
ПРИРОДНИ ЗАБЕЛЕЖИТЕЛНОСТИ
П е щ е р и

5. “Разбитица” – намира се в м. Среброструй, в землищата на гр. Плевен и с. Бохот. Обявена със Заповед № 1422/24.06.69 г. на МГГП, ДВ бр. 79/1969 г. План за управление, утвърден със зап. № РД-206/28.03.2011 г. на МОСВ (ДВ бр. 31/15.04.2011 г.). “Разбитица” е в списъка на 250-те най-известни сред спелеолозите пещери в България.

6. “Гининината пещера” - намира се в м. "Студенец", в землището на с. Садовец. Обявена със Заповед № 1427/13.05.74 г. на МГОПС, ДВ бр .44/1974 г.

7. “Хайдушката пещера” – намира се в м. Скока в землището на с. Девенци. Обявена със Заповед № 1635/27.05.76 г. на МГОПС, ДВ бр. 50/1976 г.

8. ”Нанин камък”- намира се в землището на с. Муселиево. Обявена със Заповед № РД – 238/07.06.96 г. на МОСВ, ДВ бр. 55/1996 г., Заповед № РД-926 / 13.12.2012 г. на МОСВ (Д.В. бр.3 /2013 г.) (за промяна в режима). Заповед № РД-640/14.08.2013 г. на МОСВ, Д.В. бр. 79/2013 (за поправка на очевидна фактическа грешка в площта на ПЗ).

9. “Деветашка пещера”- намира се в землищата на селата Деветаки и Дойренци. Обявена със Заповед № РД – 238/07.06.96 г. на МОС, ДВ бр. 55/1996 г. Заповед № РД-926 / 13.12.2012 г. на МОСВ (Д.В. бр.3 /2013 г.) (за промяна в режима), с План за управление, утвърден със зап. № РД-504/13.09.2016 г. на МОСВ.

“Деветашката пещера” е един от природните карстови феномени на Централния предбалкански карст, разположен между реките Осъм и Янтра. Тя се намира на 19 километра от Ловеч по течението на р. Осъм край едноименното село. В предверието на пещерата съществуват уникални седем естествени светли отвори, наричани от местното население "окна" /очи/. Под "окната" съществуващата зала е с размери, които позволяват образно в нея да се вмести софийският храм "Св. Александър Невски". Пещерата има овален вход с височина 30 м и ширина 35 м. На 40 м навътре входът се разширява и оформя зала с площ от около 20 400 кв. м. От централната зала, на около 200 м южно, се отделят два ръкава. Левият е с дължина над 2.5 км и през него протича малка рекичка. Десният е сух и топъл и в него са били съсредоточени културните останки от шест епохи - късен палеолит, неолит, халколит, бронзова епоха, желязна епоха и римско владичество. Като цяло, при сегашните дадености, Деветашката пещера като археологически обект представлява интерес, не само защото настоящите и бъдещите проучвания ще допълнят известното досега за живота в нея, но и като сравнителен репер на преплитащите се тук културни влияния от изток и запад.

За нормалното възпроизводство на прилепните колонии, обитаващи пещерата, е забранен достъпът на хора в периода 1 юни - 31 юли. В сухия ръкав на пещерата се размножават пещерен дългокрил, голям подковонос, малък подковонос, двуцветен нощник, Прилепите са добре защитени в обширната пещера и високите й сводове.

“Деветашката пещера” е уникална и с безгръбначната фауна, като интерес представляват двата нови за науката троглобионтни видове - стоножката /Lithobius popoli/ и псевдоскорпионът /Chtohonius popoli/ и двата ендемични за страната ни пещерни мамарци Niphargus bures и Nablaskiri georgievi .



ЗАЩИТЕНИ ТЕРИТОРИИ

В ПЛЕВЕНСКА И

ЛОВЕШКА ОБЛАСТ
ПРИРОДНИ ЗАБЕЛЕЖИТЕЛНОСТИ

П е щ е р и

10. “Горния парник” – намира се в землището на с. Бежаново. Обявена със Заповед № 378/05.02.1964 г. на КГГП, ДВ бр. 12/1966 г.

11. “Долния парник” – намира се в землището на с. Бежаново. Обявена със Заповед № 378/05.02.1964 г. на КГГП, ДВ бр. 12/1966 г. Заповед № РД-399/24.04.2013 г. на МОСВ, Д.В. бр.51/2013 г. (за актуализация на площта).

12. ”Карлуковски карстов комплекс с пещерите “Темната дупка”, “Проходна”, “Свирчовица”, “Банковица” и “Хайдушката дупка” – намира се в землището на с. Карлуково. Пещера “Проходна” е един от най-често използваните природни обекти при заснемане на филми. Обявен със Заповед № 2810/10.10.62 г. на ГУГ, ДВ бр. 56/1963 г.

13. “Моровица” - -намира се в землището на с. Гложене. Обявена със Заповед № 2810/10.10.62 г. на ГУГ, ДВ бр. 56/1963 г.

14. “Лястовица” – намира се в махала “Лозето”, землище на с. Гложене. Обявена със Заповед № 1120/ 02.07.68 г. на МГГП, ДВ бр. 83/1968 г.

15. ”Рушова пещера” – намира се в землището на с. Глогово. Обявена със Заповед № 2810/10.10.62 г. на ГУГ, ДВ бр. 56/1963 г.’

16. “Топля” – намира се в землището на с. Г. Желязна. Обявена със Заповед № 1799/30.06.72 г. на МГОПС, ДВ бр. 59/1972 г.

17. “Съева дупка” – намира се в землището на с. Брестница. Обявена със Заповед № 2810/10.10.1962 г .на ГУГ при МС. Природната забележителност “Съева дупка” представлява единствената електрифицирана пещера на територията на РИОСВ - Плевен. Намира се на около 3 километра южно от село Брестница. С невероятните скални образувания тя е една от най - красивите пещери в България. Първите научни изследвания на “Съева дупка” са направени в далечната 1895 година от чешките братя Шкорпил. През 1962 г. е завършено проучването на пещерата. През тази година “Съева дупка” е обявена за природна забележителност. В периода до 1967 г. продължава електрифицирането на пещерата.

От 1996 г до месец май 2003 година пещерата не е функционирала като туристически обект. През месец декември 2002 г. Министерството на околната среда и водите възложи на община Ябланица да възстанови функционирането на пещера "Съева дупка" като отпусна сума на стойност 80 268 лв. Възстановено е вътрешното осветление на пещерата и функционирането на обслужващите помещения. Пещерата е включена в списъка на 100 - те национални туристически обекта под № 33.

“Съева дупка” е дълга 480 метра, а височината й варира от 5 до 17 метра.. В нея са обособени 5 зали – “Купена”, “Струпището”, “Концертна”, “Космос” и “Белия замък”. Целогодишно в “Съева дупка” температурата варира от 7 до 11.6 С, а влажността е от 96 до 99%.

През месец май 2003 г Министерството на околната среда и водите финансира и маркиране на екопътеки от с. Брестница до пещера Съева дупка и местността "Пропастите". По проекта бяха изработени и указателни табели, дървени беседки е рекламни брошури на обща стойност 10 000 лева.

Годишно “Съева дупка” се посещава от около 100 000 туристи, в това число и от много чужденци.

ЗАЩИТЕНИ

ТЕРИТОРИИ

В ПЛЕВЕНСКА И

ЛОВЕШКА ОБЛАСТ


“Маарата”



ПРИРОДНИ ЗАБЕЛЕЖИТЕЛНОСТИ
В о д о п а д и и и з в о р и
18. “Скока” - на р. Белилката в землището на с. Реселец. Природната забележителност е обявена със Заповед № 1635/27.05.76 г. на МГОПС, ДВ бр. 50/ 1976 г.

19. Водопад край с. Гложене. Обявена със Заповед № 707/09.03.70 г. на МГГП, ДВ бр. 34/1970 г.

20. “Скока” в м. Козница в землището на гр. Тетевен. Природната забележителност е обявена със Заповед № 1799/ 30.06.72 г. на МГОПС, ДВ бр. 59/72 г.

21. “Лопошница” на р. Лопушница в землището на с. Калейца. Обявена със Заповед № 3796/11.10.66 г. на КГГП, ДВ бр. 12/1966 г., Заповед № РД-226/06.04.2015 г. на МОСВ, ДВ бр. 38/2015 г. (за актуализация на площта).

22. “Коман” на р. Коман в землището на с. Балабанско. Обявена със Заповед № 3796/11.10.66 г. на КГГП, ДВ бр. 12/1966 г., Заповед № РД-228/06.04.2015 г. на МОСВ, ДВ бр. 38/2015 г. (за актуализация на площта).

23. “Банковски скок” на р. Буковски дол в землището на с. Балабанско. Обявена със Заповед № 3796/11.10.66 г. на КГГП, ДВ бр. 12/1966 г.

24. “Бръмбар скок” в землището на гр. Троян. Обявена със Заповед № 3796/11.10.66 г. на КГГП, ДВ бр. 12/1966 г. Заповед № РД-688/09.09.2013 г. на МОСВ, Д.В. бр.89/2013 (за актуализация на площта).

25. “Марата” – карстови образувания около извора на р. Маарата в с. Крушуна. Обявена със Заповед № 418/14.11.95 г. на МОС, ДВ бр. 105/1995 г. Заповед № РД-471/28.05.2013 г. на МОСВ, Д.В. бр.56/2013 (за актуализация на площта). В природната забележителност има изградена екопътека с мостчета над реката, улесняващи наблюдението и достъпа до водопада и каскадата от езера, разположени под него. През лятото на 2005 година започна реализацията на финансиран от Предприятието за управление на дейности по опазване на околната среда на Министерство на околната среда и водите проект на стойност 38 000 лева за реконструкция на съществуващата екопътека, включително и изграждане на нови съоръжения. Целогодишно водопадът е посещаван от хиляди туристи. В природната забележителност има подходящи условия за палатки. “Маарата” е любимо място за заснемане на филми и реклами, заради уникалната си красота е предпочитан обект от любители и професионални фотографи.

26. “Златна Панега” - карстов извор на р. Златна Панега в землището на с. Златна Панега. обявена със Заповед № 3384/08.12.66 г. на МГГП, ДВ бр. 19/1967 г.


ЗАЩИТЕНИ ТЕРИТОРИИ

В ПЛЕВЕНСКА И

ЛОВЕШКА ОБЛАСТ
ПРИРОДНИ ЗАБЕЛЕЖИТЕЛНОСТИ
С к а л н и о б р а з у в а н и я
27. Скален мост “Седларката” - в м. Езерото в землището на с. Ракита. Обявена със Заповед № 1799/30.06.72 г. на МГОПС, ДВ бр. 59/1972 г.

28. “Калето” - тектонски грабен в землището на с. Реселец. Обявена със Заповед №708/04.04.61 г. на ГУГ.

29. “Куклите” - скално образувание в землището на с. Реселец. Обявена със Заповед № 1799/30.06.72 г. на МГОПС, ДВ бр. 59/1972 г.

30. “Купените” – скални образувания в землището на с. Реселец /до шосето за с. Бресте/. Обявена със Заповед № 3702/29.12.72 г. на МГОПС, ДВ бр. 13/1973 г.

31. “Скалните кукли” - в м. Пладнището в землището на с. Реселец. Обявена със Заповед № 3702/29.12.72 г. на МГОПС, ДВ бр. 13/1973 г.

32. “Камарата” - скални образувания в землището на с. Бресте. Обявена със Заповед № 1427/13.05.1974 г. на МГГП, ДВ бр. 44/1974 г.

33. “Скалната църква” в м. “Плавала” в землището на гр. Никопол. Обявена със Заповед № 1634/27.05.76 г. на МГОПС, ДВ бр. 54/1976 г., прекатегоризирана със Заповед № РД – 709/10.06.2003 г. на МОСВ, ДВ бр. 60/2003 г.

34. “Срупаница” - скални образувания в землищата на гр. Луковит и с. Карлуково. Обявена със Заповед № 535/25.09.78 г. на КОПС, ДВ бр. 86/1978 г.


Скален мост “Седларката”


ЗАЩИТЕНИ ТЕРИТОРИИ

В ПЛЕВЕНСКА И

ЛОВЕШКА ОБЛАСТ
ПРИРОДНИ ЗАБЕЛЕЖИТЕЛНОСТИ
Н а х о д и щ а н а ф о с и л и
35. “Фосилно находище на Баденската фауна в м. ”Моста на р. Вит” - в землището на гр. Плевен. Обявена със Заповед № 689/22.07.87 г. на КОПС, ДВ бр.63/1987 г. Заповед № РД-876/22.11.2013 г. на МОСВ, ДВ, бр. 6/21.01.2014 г. (за актуализация на площта).

36. “Опански баир” - в землището на с. Опанец. Обявена със Заповед № 1422/24.06.69 г. на МГГП, ДВ бр. 79/1969 г.

37. Находище на терциерни /тортонски/ вкаменелости - в землищата на селата Ясен, Дисевица и Търнене. Обявена със Заповед № 1799/30.06.72 г. на МГОПС, ДВ бр. 59/1972 г. и Заповед № РД-372/07.06.2007 г. на МОСВ (Д.В. бр. 54/2007 г.) /за актуализиране на площта/.

Трите природни забележителности представляват богати находища на вкаменелости от животински видове. През терциера, преди около 15 млн. години, на тази територия се е намирало Баденско море, обитавано от разнообразна фауна - корали, охлюви, миди и др., чиито черупки са се запазили до днес в земните пластове. То е било топло, нормално солено, подобно на днешното Червено море. При Опанец дълбочината на морето е била доста голяма /над 100 м/. Постепенно то изплитнявало и най - накрая съвсем "напуснало" България. Това изплитняване на морската дълбочина е благоприятствало развитието на богата терциерна фауна. Общо от находището до сега са установени 215 фосилни вида, намерени са и зъби от акули.



38. Находище на окременени стъбла и пънове от вековна иглолистна гора от семейство. Таксодиеви - в м. Ташковото в землището на с. Ореховица. Обявена със Заповед № 1187/19.04.76 г. на МГОПС, ДВ бр. 44/1976 г.

39. Находище на окременени стъбла и пънове от вековна иглолистна гора от семейство Таксодиеви - в м. Калето в землището на с. Ставерци. Обявена със Заповед № 1187/19.04.76 г. на МГОПС, ДВ бр. 44/1976 г. Заповед № РД-143/19.02.2013 г. на МОСВ, Д.В. 33/2013 г. (за актуализация на площта).

Двете природни забележителности съхраняват окременени стъбла и пънове от иглолистни дървета блатни кипариси, които са били разпространени преди около 11 млн. години в заблатените места на този район.



ЗАЩИТЕНИ ТЕРИТОРИИ

В ПЛЕВЕНСКА И

ЛОВЕШКА ОБЛАСТ

Поддържан резерват
Какво е поддържан резерват? - За поддържани резервати се обявяват екосистеми, включващи редки и/или застрашени диви растителни и животински видове и местообитанията им.

В поддържания резерват се забраняват всякакви дейности, с изключение на неговата охрана; преминаване на хора по маркирани пътеки, включително с образователна цел; посещения и събиране на семенен материал, диви растения и животни с научна цел; както и провеждане на поддържащи, направляващи, регулиращи или възстановителни мерки. Последните дейности се осъществят за поддържан резерват “Персински блата” в рамките на проект “Възстановяване на влажни зони и намаляване на замърсяването” GEF TF 050706 BUL, финансиран от Глобалния Екологичен Фонд с цел възстановяване водния режим на блатата, а от там и на местообитанията на редки и застрашени растителни и животински видове.
Поддържани резервати на територията на РИОСВ – Плевен.
40. “Персински блата”, остров “Белене”, обявен за резерват със Заповед №1106/02.12.1981 г. на КОПС, ДВ бр. 101/1981 г., прекатегоризиран в “Поддържан резерват” със Заповед № РД – 393/15.10.1999 г. на МОСВ, ДВ бр. 99/1999 г.

ПР “Персински блата” е разположен в източната част на остров Белене. Създаден е с цел запазване на типични дунавски блата и характерна блатна растителност, заедно с населяващите ги колонии от рибарки, чайки, корморани, чапли, диви патици и гъски. В границите на ПР влизат три блата – Писченското, Мъртвото и Старото блато, с Дульова бара.




ЗАЩИТЕНИ ТЕРИТОРИИ

В ПЛЕВЕНСКА И

ЛОВЕШКА ОБЛАСТ
ПРИРОДЕН ПАРК
Какво е природен парк? - За природни паркове се обявяват територии, включващи разнообразни екосистеми с многообразие на растителни и животински видове и на техните местообитания, с характерни и забележителни ландшафти и обекти на неживата природа.

В границите на природния парк се забраняват:

1. Извеждане на голи сечи във високостеблени гори, с изключение на тополовите, а в издънковите – с площ по-голяма от 3 хектара.

2. Внасяне на неприсъщи за района растителни и животински видове.

3. Паша на кози, освен на определени за това места.

4. Събиране на вкаменелости и минерали, увреждане на скални образувания.

5. Замърсяване на водите и терените с битови, промишлени и други отпадъци.

6. Бивакуване и палене на огън извън определените места.

7. Добив на полезни изкопаеми по открит способ.

8. Добив и първична преработка на метални полезни изкопаеми чрез прилагане на химически и химикобактериологични методи и цианиди.

9. Дейности и строителство, които не са разрешени със заповедта за обявяване на парка, плана за управление на парка и устройствените и техническите планове и проекти.

10. Събиране на редки, ендемични, реликтни и защитени видове, освен за научни цели.

11. Дейности, свързани със или водещи до отводняване или нарушаване на водния режим на съществуващите влажни зони.

12. Превръщането на ливадите и пасищата от държавния и общинския поземлен фонд чрез смяна на предназначението на земята;

13. Намаляване на площта на естествените гори, собственост на държавата и общините.

14. Извеждането на сечи в гнездовите колонии на защитени видове птици, както и на безопасно разстояние от тези колонии, определено от държавното лесничейство и парковата дирекция през размножителния период на птиците – март – юли /включително/.

15. Регулиране на дивечовите запаси на островите през периода март – юли /включително/.
41. “Персина” е разположен в землищата на гр. Белене, гр. Никопол и с. Драгаш войвода /област. Плевен/, гр. Свищов и с. Ореш /област. Велико Търново/. В границите му влизат резервати “Китка” и “Милка”, поддържан резерват “Персински блата”, защитени местности “Персин изток”, “Плавала”/област Плевен/ и “Кайкуша”/област Велико Търново/, както и природна забележителност “Скалната църква” /област Плевен/. За изпълнение на плана за управление на природния парк е създадена Дирекция на Природен парк “Персина” – гр. Белене към Национално управление на горите /Министерство на земеделието и горите/. Природният парк е обявен със Заповед № РД – 684/04.12.2000 г. на МОСВ, ДВ бр.105/2000 г.

Целта на обявяване на ПП “Персина” е опазването, възстановяването и поддържането на разнообразието на местните екосистеми и ландшафти, местните видове диви растения и животни, както и на местните сортове и породи, възстановяване на заливни гори и влажни зони в Свищовско – Беленската низина и съседните дунавски острови.



ЗАЩИТЕНИ ТЕРИТОРИИ

В ПЛЕВЕНСКА И

ЛОВЕШКА ОБЛАСТ
ЗАЩИТЕНИ МЕСТНОСТИ
Какво е защитена местност? - За защитени местности се обявяват: 1. територии с характерни или забележителни ландшафти, включително такива, които са резултат на хармоничното съжителство на човека и природата; 2. местообитания на застрашени, редки или уязвими растителни и животински видове и съобщества.

В защитените местности се забранява провеждане на сечи, с изключение на санитарни, пашата на домашни животни, добива на полезни изкопаеми, замърсяването със битови и промишлени отпадъци както и други дейности, които нарушават изискванията за опазване на конкретните обекти, предмет на защита









ЗАЩИТЕНИ ТЕРИТОРИИ

В ПЛЕВЕНСКА И

ЛОВЕШКА ОБЛАСТ
ЗАЩИТЕНИ МЕСТНОСТИ
Характерни и забележителни ландшафти
42. “Кайлъка” – карстова долина на р. Тученица в землищата на гр. Плевен и селата Тученица, Бохот и Радишево. Обявена със Заповед № 3700/29.12.72 г. на МГОПС, ДВ бр. 13/1973 г., променена със Заповед. № РД-300/17.05.2001 г. на МОСВ, ДВ бр. 59/2001 г., План за управление, утвърден със зап. № РД-206/28.03.2011 г. на МОСВ (ДВ бр. 31/15.04.2011 г.). Обхваща каньона на река Тученица и Бохотската гора. “Кайлъка” е любимо място за разходка на плевенчани и гостите на града. В границите й попада ПЗ “Разбитица”.

43. “Пещерите” - карстова долина на р. Петърнишка бара в землището на с. Петърница. Обявена със Заповед № 4526/17.11.75 г. на МГОПС, ДВ бр. 98/1975 г.

Красива карстова долина на Петърнишката бара, в землището на с. Петърница. Реката се подхранва от карстовите извори : Кера, Голяма Мигълка и Водниците. Крайречните скални венци и склонове са обрасли с естествена широколистна растителност от дъб, ясен и габър. В югоизточния край на защитената местност се намират останки на антична крепост.



44. ”Пипра - Калето” - в землището на с. Телиш. Заповед № 23/30.01.78 г. на КОПС, ДВ бр. 12/1978 г., прекатегоризирана със Заповед № РД – 728/10.06.2003 г. на МОСВ, ДВ бр. 60/2003 г.

45. “Шумнатица” - в землищата на с. Сопот и с. Микре. Обявена със Заповед № 924/14.10.87 г. на КОПС, ДВ бр. 85/1987 г., прекатегоризирана със Заповед № РД – 710/10.06.2003 г. на МОСВ, ДВ бр. 60/2003 г.

46. “Драгоица” - в землищата на гр. Ябланица и с. Добревци. Обявена със Заповед № 1050/22.12.87 г. на КОПС, ДВ бр. 2/1988 г., прекатегоризирана със Заповед № РД – 724/10.06.2003 г. на МОСВ, ДВ бр. 60/2003 г.

47. “Гурунчето” - в землището на с. Рибарица. Обявена със Заповед №345/17.05.79 г. на КОПС, ДВ бр. 67/1979 г., прекатегоризирана със Заповед № РД – 727/10.06.2003 г. на МОСВ, ДВ бр. 60/2003 г.

48. ”Шумата” - в землището на с. Крушуна. Обявена със Заповед № 3962/20.12.73 г. на МГОПС, ДВ бр. 29/1974 г., прекатегоризирана със Заповед № РД – 730/10.06.2003 г. на МОСВ, ДВ бр. 60/2003 г.

49. “Микренска усойна” - в землището на с. Старо село. Обявена със Заповед № 4090/25.11.71 г. на МГОПС, прекатегоризирана със Заповед № РД – 732/10.06.2003 г. на МОСВ, ДВ бр.60/2003 г., Заповед № РД-155/24.03.2016 г. на МОСВ, Д.В. бр.31/2016 г. (за актуализация на площта).

50. ”Усойната” - в землището на с. Борима. Обявена със Заповед № 4090/25.11.71 г. на МГОПС, прекатегоризирана със Заповед № РД – 733/10.06.2003 г. на МОСВ, ДВ бр. 60/2003 г., Заповед № РД-686/09.09.2013 г. на МОСВ, Д.В. бр.89/2013 г. (за актуализация на площта).

51. “Злиевци” - в землището на гр. Априлци. Обявена със Заповед №2194/12.12.68 г. на МГГП, прекатегоризирана със Заповед № РД – 734/10.06.2003 г. на МОСВ, ДВ бр.60/2003 г.

52. ”Костина” - в землището на с. Рибарица. Обявена със Заповед № 356/1966 г. на КГГП, ДВ бр. 30/15.04.66 г., прекатегоризирана със Заповед № РД – 735810.06.2003 г. на МОСВ, ДВ бр.60/2003 г.

53. “Коджакуру” - в землището на с. Александрово. Обявена със Заповед № 2122/21.01.64 г. на МГГП, ДВ бр. 6/1964 г., прекатегоризирана със Заповед № РД – 736/ 10.06.2003 г. на МОСВ, ДВ бр.60/2003 г., Заповед № РД-689/09.09.2013 г. на МОСВ, Д.В. бр.90/2013 г. (за актуализация на площта).

54. “Парника” - в землището на с. Бежаново. Обявена със Заповед № 2122/21.01.64 г. на КГГП, ДВ бр. 6/1964 г., прекатегоризирана със Заповед № РД – 737/10.06.2003 г. на МОСВ, ДВ бр. 60/2003 г.

55. ”Гарван” - в землището на с. Дерманци. Обявена със Заповед № 2122/21.01.64 г. на КГГП, ДВ бр. 6/1964 г., прекатегоризирана със Заповед № РД – 738/10.06.2003 г. на МОСВ, ДВ бр. 60/2003 г.

56. ”Аномир” - в землището на с. Лесидрен. Обявена със Заповед № 2122/21.01.64 г. на КГГП, ДВ бр. 6/1964 г., прекатегоризирана със Заповед № РД – 739/10.06.2003 г. на МОСВ, ДВ бр. 60/2003 г.

ЗАЩИТЕНИ ТЕРИТОРИИ

В ПЛЕВЕНСКА И

ЛОВЕШКА ОБЛАСТ

ЗАЩИТЕНИ МЕСТНОСТИ

Характерни и забележителни ландшафти
57. “Криваците” - в землището на с. Кирчево. Обявена със Заповед № 2122/21.01.1964 г. на КГГП, прекатегоризирана със Заповед № РД – 741/10.06.2003 г. на МОСВ, ДВ бр. 60/2003 г.

58. ”Черковното бранище” - в землището на с. Брестово. Обявена със Заповед № 2122/21.01.64 г. на МГГП, ДВ бр. 6/1964 г., прекатегоризирана със Заповед № РД – 741/10.06.2003 г. на МОСВ, ДВ бр.60/2003 г., Заповед № РД-690/09.09.2013 г. на МОСВ, Д.В. бр.90/2013 (за актуализация на площта).

59. ”Сопот” - в землището на с. Брестово. Обявена със Заповед № 2122/21.01.64 г. на МГГП, ДВ бр. 6/1964 г., прекатегоризирана със Заповед № РД – 742/10.06.2003 г. на МОСВ, ДВ бр. 60/2003 г.

60. ”Батиловец” - в землището на с. Брестово. Обявена със Заповед № 2122/21.01.64 г. на МГГП, ДВ бр. 6/1964 г., прекатегоризирана със Заповед № РД – 743/10.06.2003 г. на МОСВ, ДВ бр. 60/2003 г.

61. “Бялка” - в землището на с. Голец. Обявена със Заповед № 2122/21.01.64 г. на КГГП, ДВ бр. 6/1964 г., прекатегоризирана със Заповед № РД – 744/10.06.2003 г. на МОСВ, ДВ бр. 60/2003 г., Заповед № РД-224/06.04.2015 г. на МОСВ, ДВ бр. 38/2015 г. (за актуализация на площта). Заповед № РД-224/08.10.2015 г. на МОСВ, ДВ бр. 85/2015 г. (за поправка на допусната очевидна фактическа грешка в Заповед № РД-224/06.04.2015 г.).

62. “Лещака” - в землището на с. Горно Павликени. Обявена със Заповед № 2122/21.01.64 г. на МГГП, ДВ бр. 6/1964 г., прекатегоризирана със Заповед № РД – 745/10.06.3003 г. на МОСВ, ДВ бр. 60/2003 г. Заповед № РД-142/19.02.2013 г. на МОСВ, Д.В. бр.33/2013 (за актуализация на площта).

63. ”Люляката”- в землищата на с. Крушуна и Горско Сливово. Обявена със Заповед № 2122/21.01.64 г. на КГГП, ДВ бр. 6/1964 г., прекатегоризирана със Заповед № РД – 746/10.06.2003 г. на МОСВ, ДВ бр. 60/2003 г.

64. ”Китката” - в землището на с. Радювене. Обявена със Заповед № 2122/21.01.64 г. на МГГП, ДВ бр. 6/1964 г., прекатегоризирана със Заповед № РД – 747/10.06.3003 г. на МОСВ, ДВ бр. 60/2003 г.

65. ”Петко бунар” - в землището на с. Голец. Обявена със Заповед № 2122/21.01.64 г. на КГГП, ДВ бр. 6/1964 г., прекатегоризирана със Заповед № РД – 748/10.06.2003 г. на МОСВ, ДВ бр. 2003 г.

66. ”Корлук” - в землището на с. Голец. Обявена със Заповед № 2122/21.01.64 г. на КГГП, ДВ бр. 6/1964 г., прекатегоризирана със Заповед № РД – 749/10.06.2003 г. на МОСВ, ДВ бр. 60/2003 г., Заповед № РД-227/06.04.2015 г. на МОСВ, ДВ бр. 38/2015 г. (за актуализация на площта).

67. “Валога” - в землището на с. Гложене. Обявена със Заповед № 2122/21.01.64 г. на КГГП, ДВ бр. 6/1964 г., прекатегоризирана със Заповед № РД – 750/10.06.2003 г. на МОСВ, ДВ бр. 60/2003 г.

68. “Драгово присое” - в землището на с. Гложене. Обявена със Заповед № 2122/21.01.64 г. на КГГП, ДВ бр. 6/1964 г., прекатегоризирана със Заповед № РД – 751/10.06.2003 г. на МОСВ, ДВ бр. 60/2003 г.

69. “Лисец” - в землището на с. Гложене. Обявена със Заповед № 2122/21.01.1964 г. на КГГП, прекатегоризирана със Заповед № РД – 752/10.06.2003 г. на МОСВ, ДВ бр. 60/2003 г.

70. “Десеткар” - в землището на с. Черни Вит. Обявена със Заповед № 2122/21.01.64 г. на КГГП, ДВ бр. 6/1964 г., прекатегоризирана със Заповед № РД – 753/10.06.2003 г. на МОСВ, ДВ бр. 60/2003 г.

71. “Драгойчев камък” - в землището на гр. Троян. Обявена със Заповед № 2122/21.01.64 на КГГП, ДВ бр. 6/1964 г., прекатегоризирана със Заповед № РД – 754/10.06.2003 г. на МОСВ, ДВ бр. 60/2003 г. Заповед № РД-769/11.10.2013 г. на МОСВ, ДВ, бр. 100/19.11.2013 г. (за актуализация на площта).

72. -

73. “Голият връх” - в землището на с. Сухаче. Обявена със Заповед № 356/1966 г. на КГГП, ДВ бр. 30/15.04.66 г., прекатегоризирана със Заповед № РД – 756/10.06.2003 г. на МОСВ, ДВ бр. 60/2003 г.

74. “Дреновица” - в землището на с. Сухаче. Обявена със Заповед № 356/1966 г. на КГГП, ДВ бр. 30/15.04.66 г., прекатегоризирана със Заповед № РД – 757/ 10.06.2003 г. на МОСВ, ДВ бр. 60/2003 г.


Усойната”



ЗАЩИТЕНИ ТЕРИТОРИИ

В ПЛЕВЕНСКА И

ЛОВЕШКА ОБЛАСТ
ЗАЩИТЕНИ МЕСТНОСТИ
Местообитания на застрашени, редки и уязвими животински и растителни видове и съобщества
75. ”Булин дол” – вековна церова гора в землището на гр. Плевен. Обявена със Заповед 233/04.04.80 г. на КОПС, ДВ бр. 35/1980 г., прекатегоризирана със Заповед №РД – 713/10.06.2003 г. на МОСВ, ДВ бр. 60/2003 г. Заповед № РД-140/18.02.2014 г. на МОСВ, ДВ бр. 24/18.03.2014 г. (за актуализация на площта).

76. “Дългата бара – паметника” – вековна гора от летен дъб в землището на с. Беглеж. Обявена със Заповед № 97/13.03.1978 г. на КОПС, ДВ бр. 29/1978 г., видоизменена със заповед № 507/11.07.79 г., ДВ бр. 65/79 г., прекатегоризирана със Заповед № РД – 716/ 10.06.2003 г на МОСВ, ДВ бр. 60/2003 г.

77. ”Гущера” – вековна гора от цер и летен дъб в землището на с. Горталово. Обявена със Заповед 1187/19.04.1976 г. на МГОПС, ДВ бр. 44/1976 г., прекатегоризирана със Заповед № РД – 722/10.06.2003 г на МОСВ, ДВ бр.60/2003г. Заповед № РД-403/24.04.2013 г. на МОСВ, Д.В. бр.51/2013 г. (за актуализация на площта).

78. “Орниците” – вековна дъбова гора в землището на с. Бохот. Обявена със Заповед № 468/30.12.1977 г. на КОПС, ДВ бр. 6/ 1978 г., прекатегоризирана със Заповед № РД – 717/ 10.06.2003 г., ДВ бр. 60/2003 г.

79. “Брестнишко бранище” – вековна дъбова гора в землището на с. Тодорово. Обявена със Заповед № 97/13.03.78 г. на КОПС, ДВ бр. 29/1978 г., прекатегоризирана със Заповед № РД – 715/10.06.2003 г. на МОСВ, ДВ бр. 60/2003 г.

80. ”Ормана” – гора край оводнено старо корито на р. Искър в землището на с. Староселци. Обявена със Заповед № 104/14.02.80 г. на КОПС, ДВ бр. 22/1980 г., прекатегоризирана със Заповед № РД – 726/10.06.2003 г на МОСВ, ДВ бр.60/2003 г.

81. “Генджов орман” – вековна дъбова гора до старо корито на р. Искър в землището на с. Искър. Обявена със Заповед № 2808/10.10.62 г. на ГУГ, прекатегоризирана със Заповед № РД – 708/10.06.2003 г. на МОСВ, ДВ бр. 60/2003 г. Заповед № РД-284/09.04.2014 г. на МОСВ, ДВ бр. 47/06.06.2014 г. (за актуализация на площта).

82. ”Тараклъка” – вековна дъбова гора в землището на с. Градище. Обявена със Заповед № 468/30.12.77 г. на КОПС, ДВ бр. 6/1978 г., прекатегоризирана със Заповед №РД – 718/10.06.2003 г., ДВ бр. 60/2003 г. Заповед № РД-145/19.02.2013 г. на МОСВ, Д.В. бр.33/2013 (за актуализация на площта).

83. “Турията” – естествени семенни дъбови гори в землището на с. Николаево. Обявена със Заповед № 357/09.02.73 г. на МГОПС, ДВ бр. 21/1973 г., разширена със заповед №2067/ 06.07.76 г. на МГОПС, ДВ бр. 62/1976 г., прекатегоризирана със Заповед № РД – 731/10.06.2003 г. на МОСВ, ДВ бр. 60/2003 г. Заповед № РД-92/04.02.2014 г. на МОСВ, ДВ, бр. 16/25.02.2014 г. (за актуализация на площта).

84. ”Гарваница” – липова гора в землището на с. Върбица. Обявена със Заповед № 468/30.12.77 г. на КОПС, ДВ бр. 6/1978 г., прекатегоризирана със Заповед № РД – 719/10.06.2003 г. ДВ бр. 60/2003 г. Заповед № РД-385/06.07.2016 г. на МОСВ, Д.В. бр.61/2016 г. (за актуализация на площта).

85. "Пожара" – дъбови гори в землището на с. Борислав. Обявена със Заповед № 22/08.01.81 г. на КОПС, ДВ бр. 8/ 1981 г., прекатегоризирана със Заповед № РД – 725/10.06.2003 г. на МОСВ, ДВ бр. 60/2003 г. Заповед № РД-140/19.02.2013 г. на МОСВ Д.В. бр.33/2013 (за актуализация на площта).

86. “Вълчитрънската гора” – дъбови гори в землището на с. Вълчитрън. Обявена със Заповед № 23.30.01.78 г. на КОПС, ДВ бр. 12/1978 г., прекатегоризирана със Заповед № РД – 729/10.06.2003 г. на МОСВ, ДВ бр. 60/2003 г. Заповед № РД-144/19.02.2013 г. на МОСВ, Д.В. бр.33/2013 (за актуализация на площта).

87. “Елията” – характерна крайречна гора с отделни вековни дървета в нея в землището на с. Бацова махала. Обявена със Заповед № 282/10.04.81 г. на КОПС, ДВ бр. 36/1981 г.
88. ”Малък Борил”- заливни гори от бяла върба и бяла топола в землището на с. Байкал. Заповед № РД-908/13.10.2005 г. на МОСВ, ДВ бр. 89/2005. Заповед № РД-1227/15.12.2005 г на МОСВ, ДВ бр. 3/2006 г. (за поправка на Заповед № РД-908/13.10.2005 г.).

89.“Персин изток” - първични върбови съобщества, местообитание на редки и застрашени видове, в източната част на остров Белене. Обявена със Заповед №1106/02.12.1981 г. на КОПС, ДВ бр. 101/1981 г., прекатегоризирана със Заповед № РД – 711/10.06.2003 г. на МОСВ, ДВ бр. 60/2003 г.

90. “Черния рът” – първична предпланинска горска екосистема и местообитания на голям брой редки и застрашени животински видове във Васильовска планина в землището на с. Рибарица. Обявена със Заповед № 760/13.08.81 г. на КОПС, ДВ бр. 79/1981г., прекатегоризирана със Заповед № РД – 712/10.06.2003 г. на МОСВ, ДВ бр. 60/2003 г.

91. “Катината” - находище на ракитица в землището на с. Загражден. Обявена със Заповед № 468/30.12.77 г. на КОПС, ДВ бр. 6/1978 г., прекатегоризирана със Заповед № РД – 721/10.06.2003 г. на МОСВ, ДВ бр. 60/2003 г. Заповед № РД-932/10.12.2013 г. на МОСВ, ДВ, бр. 6/21.01.2014 г. (за актуализация на площта).

92. "Палаза" - находище на обикновен сладник в землището на с. Коиловци. Обявена със Заповед №1187/19.04.76 г. на МГОПС, ДВ бр. 44/1976 г., прекатегоризирана със Заповед № РД – 723/10.06.2003 г на МОСВ, ДВ бр. 60/2003 г. Заповед № РД-398/24.04.2013 г. на МОСВ, Д.В. бр.51/2013 (за актуализация на площта).

93. “Чешмата” - находище на обикновен сладник в землището на с. Байкал. Обявена със Заповед № 97/13.03.78 г. на КОПС, ДВ. бр. 29/1978 г., прекатегоризирана със Заповед №РД – 713/10.06.2003 г. на МОСВ, ДВ бр. 60/2003 г.

94. “Лъгът – Дръмката” - находище на червен божур в землището на с. Божурица. Обявена със Заповед №1422/24.06.69 г. на МГГП, ДВ бр. 79/1969 г. Заповед № РД-137/19.02.2013 г. на МОСВ, Д.В. бр.33/2013 г. (за актуализация на площта).

95. “Чолашки орман” - находище на червен божур в землището на с. Ореховица. Обявена със Заповед 3039/ 03.10.74 г. на МГОПС, ДВ бр. 88/1974 г., прекатегоризирана със Заповед № РД – 707/10.06.2003 г. на МОСВ, ДВ бр. 60/2003 г. Заповед № РД-383/06.07.2016 г. на МОСВ, Д.В. бр.61/2016 г. (за актуализация на площта).

96. ”Щърка” - находище на червен божур в землището на с. Реселец. Обявена със Заповед № 468/30.12.77 г. на КОПС, ДВ бр. 6/1978 г., прекатегоризирана със Заповед № РД – 720/10.06.2003 г., ДВ бр. 60/2003 г.

97. “Киселец” - находище на червен божур в землището на с. Кулина вода. Обявена със зап. № 1187/19.04.1976 г. на МГОПС, ДВ бр. 44/1976 г., прекатегоризирана със Заповед № РД – 705/10.06.2003 г. на МОСВ, ДВ бр. 60/2003 г. Заповед № РД-884/25.11.2013 г. на МОСВ, ДВ, бр. 6/21.01.2014 г. (за актуализация на площта).

98. ”Червения бряг” - находище на обикновен сладник в землището на с. Долни Вит. Обявена със Заповед № 1187/19.04.76 г. на МГОПС, ДВ бр. 44/1976 г., прекатегоризирана със Заповед № РД – 703/10.06.2003 г на МОСВ, ДВ бр. 60/2003 г. Заповед № РД-35/19.01.2015 г. на МОСВ, ДВ, бр. 14/2015 г. (за актуализация на площта).

99. ”Плавала” - находище на обикновен сладник в землището на гр. Никопол. Обявена със Заповед № 1187/19.04.76 г. на МГОПС, ДВ бр. 44/1976, прекатегоризирана със Заповед № РД – 702/10.06.2003 г. на МОСВ, ДВ бр. 60/2003 г.

100. “Коридорите” – влажна зона в землището на с. Биволаре, местообитание на защитени и редки растителни и животински видове като обикновена мехунка, голям гмурец, ням и поен лебед, сива гъска, видра, лалугер и др. Обявена със Заповед № РД-404/07.07.2008 г. на МОСВ, ДВ бр. 73/2
“Щърка” – находище на червен божур
008 г.

1
Див божур
01.
“Вятърница” - находище на растителния вид Вълнестоцветно сграбиче (Astragalus dasyanthus Pall.) в землището на с. Комарево. Обявена със Заповед № РД-16/12.01.2012 г. на МОСВ, ДВ бр. 14/2
“Щърка” – находище на червен божур
012. Вълнестоцветното сграбиче е един от целевите видове на проекта “Пилотна мрежа от малки защитени територии за видове от българската флора по модела растителни микрорезервати””, финансиран от програмата на ЕС за околна среда Life+ и изпълняван от екип от Института по биоразнообразие и екосистемни изследвания и МОСВ. Целта на проекта е да бъдат опазени уникални видове от българската флора и такива с единични находища в България, чиито популации се намират извън съществуващите защитени територии и са изложени на голям риск от унищожаване.

102.Персин” – в землището на гр. Белене, обявена като буферна зона на резерват “Персински блата” със заповед № 1106/02.12.1981 г. на Комитет за опазване на природната среда при Министерски съвет (обн. в ДВ бр. 101/1981 г.), с цел да се ограничи антропогенното влияние върху резервата. Прекатегоризирана е като защитена местност с наименование “Персин” със заповед № РД-284/03.04.2012 г. на Министерство на околната среда и водите (обн. ДВ бр. 38/2012 г.).


Червен божур

ЗАЩИТЕНИ ТЕРИТОРИИ

В ПЛЕВЕНСКА И

ЛОВЕШКА ОБЛАСТ
Разпределение на защитените територии по населени места
ПЛЕВЕНСКА ОБЛАСТ

ОБЩИНА БЕЛЕНЕ - гр. Белене – 1, 2, 40, 41, 89, 102, с. Кулина вода – 97.

ОБЩИНА ГУЛЯНЦИ - с. Долни Вит – 98, с. Загражден – 91, с. Искър – 81.

ОБЩИНА ДОЛНА МИТРОПОЛИЯ - с. Байкал – 88, 93, с. Божурица – 94, с. Ореховица – 38, 95, с. Ставерци – 39, с. Биволаре – 100, с. Комарево - 101.

ОБЩИНА ДОЛНИ ДЪБНИК - с. Петърница – 3, 43, с. Садовец – 4, 6.

ОБЩИНА ИСКЪР - с. Староселци – 80.

ОБЩИНА ЛЕВСКИ - с. Градище – 82.

ОБЩИНА НИКОПОЛ - с. Бацова махала – 87, с. Драгаш войвода – 41, с. Муселиево – 8, гр. Никопол – 33, 41, 99.

ОБЩИНА ПЛЕВЕН - с. Беглеж – 76, с. Бохот – 5, 42, 78, с. Върбица – 84, с. Горталово – 3, 77, с. Дисевица – 37, с. Коиловци – 92, с. Къртожабене – 3, с. Николаево – 83, с. Опанец – 36, гр. Плевен – 5, 35, 42, 75, с. Радишево – 42, с. Тодорово – 3, 79, с. Тученица – 42, с. Търнене – 37, с. Ясен – 37, с. Брестовец - 3.

ОБЩИНА ПОРДИМ - с. Борислав – 85, с. Вълчитрън – 86.

ОБЩИНА ЧЕРВЕН БРЯГ - с. Бресте – 32, с. Девенци – 7, с. Ракита – 27, с. Реселец – 18, 28, 29, 30, 31, 96, с. Сухаче – 73, 74, с. Телиш – 44.

ЛОВЕШКА ОБЛАСТ

ОБЩИНА АПРИЛЦИ - гр. Априлци – 51.

ОБЩИНА ЛЕТНИЦА – с. Горско Сливово.– 63, Крушуна - 25, 48, 63.

ОБЩИНА ЛОВЕЧ – с. Александрово – 53, с. Брестово – 58, 59, 60, с. Горно Павликени – 62, с. Деветаки – 9, с. Дойренци – 9, с. Радювене – 64.

ОБЩИНА ЛУКОВИТ – с. Бежаново – 10, 11, 54, с. Дерманци – 55, с. Карлуково – 12, 34, гр. Луковит – 34.

ОБЩИНА ТЕТЕВЕН – с. Гложене – 13, 14, 19, 67, 68, 69, с. Глогово – 15, с. Рибарица – 47, 52, 90, гр. Тетевен – 20, с. Черни Вит – 70.

ОБЩИНА ТРОЯН – с. Балабанско – 22, 23 с. Борима – 50, с. Голяма Желязна – 16, с. Калейца – 21, гр. Троян – 24, 71, с. Старо Село – 49.

ОБЩИНА УГЪРЧИН – с. Голец – 61, 65, 66, с. Кирчево – 57, с. Лесидрен –56, Микре – 45, Сопот – 45.

ОБЩИНА ЯБЛАНИЦА – с. Брестница – 17, с. Добревци – 46, с. Златна Панега – 26, гр. Ябланица – 46.




ЗАЩИТЕНИ ТЕРИТОРИИ

В ПЛЕВЕНСКА И

ЛОВЕШКА ОБЛАСТ
ОБЯВЯВАНЕ И ПРОМЕНИ В ЗАЩИТЕНИТЕ ТЕРИТОРИИ
Обявяването и промените в защитени територии се извършват от министъра на околната среда и водите, съгласно разпоредбите на ЗЗТ.

Предложения за обявяване на Национален парк и Природен парк се правят от министерства и ведомства, от общини и областни управители, научни и академични институти и обществени организации, а за останалите категории защитени територии - и от всички заинтересовани физически и юридически лица.

Предложенията се внасят в МОСВ, с което започва процедура по съставяне на документация, назначаване на комисия от заинтересовани институции и лица и др., съгласно изискванията на ЗЗТ.

Министърът на околната среда и водите издава заповед за обявяване на защитена територия, която се обнародва в "Държавен вестник". Всяка заповед съдържа основанието за обявяване на обекта, основните цели, категорията, наименованието, площта и режима на основните дейности в защитената територия.

Промените в защитена територия са:

1. заличаване;

2. увеличаване на площта;

3. намаляване на площта;

4. прекатегоризиране;

5. промени в режима на дейностите.



Промените се извършват при спазване на същите процедури, както при обявяването на защитена територия. Заповедта за промени се обнародва в Държавен вестник


Каталог: doc
doc -> Български футболен съюз п р а в и л н и к за статута на футболистите
doc -> Програма за развитие „България 2020 8 Национална стратегия за регионално развитие 2012-2022 8
doc -> Лична информация
doc -> Изготвяне на Технически инвестиционен проект и извършване на строително-ремонтни работи /инженеринг/ на стадион “Плевен”
doc -> П р а в и л а за организиране и провеждане на ученическите игри през учебната 2013/2014 година софия, 2013 г
doc -> Провеждане на общинските състезания от ученически игри – 2015 г. Гр. Стара загора
doc -> К о н с п е к т по дисциплината “Обща и неорганична химия” за студентите от І–ви курс специалност “Фармация” Обща химия


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница