Уважаеми жители и гости на община Своге, Във връзка с болестта „Син език”



Дата15.01.2017
Размер46.15 Kb.
#12740
Уважаеми жители и гости на община Своге,
Във връзка с болестта „Син език” по двукопитните селскостопански животни и диви животни, която е констатирана на територията на Република България, Ви уведомяваме, че към момента на територията на община Своге няма констатирано заболяване по животните от горецитираната болест.

Настоящата брошура има за цел да Ви запознае с характерните особености на болестта, както и какви са превантивните мерки.

Телефони на които можете да подавате сигнал при съмнение за заболяване при селскостопански животни:

  • Тел. 0885404710 на Общинска ветеринарна служба-Своге–д-р Николай Киров – официален ветеринарен лекар за община-Своге

  • Телефони на Общинска служба по земеделие-Своге 072699136 и 0894451696 г-н Кирил Младенов-определен за служител за община Своге, който да набира информация за болестта, да дава указания на фермерите и стопаните какво да правят при установяване на болестта;

  • Телефоните в кметствата на територията на общината;


ПРЕВАНТИВНИ МЕРКИ

Относно болестта син език


  1. Животните да се пасат на разстояние не по – малко от 200 метра от пътищата.

  2. Стопаните на животните да ги пръскат с инсектициди, толкова често, колкото е описано и посочено за достатъчно на препарата. Трябва да се избира такъв препарат, който да е без карентен срок.

  3. Да се преустанови пашата на животни в близост до водоемите след 18:00 часа.

  4. При съмнение за заболяване, при констатиране на промени в здравословното състояние на животните, собствениците на животновъдни обекти за отглеждане на преживни животни да уведомят незабавно кмета на населеното място и ветеринарните специалисти.

  5. Животните, показали сходна клиника с тази на синия език да бъдат изолирани от стадото, а при смъртен случай, да не се допуска кучета, котки и всякакъв вид животни в близост до трупа.


Особености на болестта
Син език или Заразна катарална треска по овцете е неконтагиозно вирусно заболяване по домашните и дивите преживни животни. Като типичен арбовирус причинителят се разпространява посредством векторите мокреци от род Culicoides От син език най-често боледуват овце и се характеризира с висока заболеваемост сред тях. Наблюдават се ерозии и улцерации по устната лигавица. Характерни признаци са и задух и куцота.При някои от щамовете смъртността при овцете може да достигне до 70%.

Преди 1989г.това заболяване е докладвано много рядко в Европа и е приемано за тропическа болест характерна за Африканския контитент.



Епизоотични особености

Боледуват основно овце, но от епизоотична гледна точка като резервоар на вируса са говедата и дивите преживни животни. Кулколоидите го пренасят при ухапване на възприемчиви животни.

Допълнително вирусът се намножава и в слюнчените жлези на несекомите.

Инфектирани веднъж, те остават заразени до края на живота си (около 25 дни).


Възприемчивост

Възприемчиви са основно овцете, но и говеда, кози, биволи и диви двукопитни животни (антилопи, газели, елени). Сред местните породи овце в Африка заболяването протича безсимптомно. При европейските породи то е свръхостро с висока смъртност.


Клинични признаци

Клиничните признаци са :



  • Висока температура – на 6-7 ден след заразяването до 41 и повече градуси;

  • Усилено слюноотделяне;

  • Депресия;

  • Задух и затруднено дишане;

  • В началото секретите от носа са бистри, а по-късно преминават в слузесто гнойни. Достига се до изсушаването на кожата около ноздрите;

  • Видимата лигавица по муцуната, устните и очите е зачервена;

  • Устните и езикът са силно отекли; езикът е синкаво оцветен откъдето идва и наименованието на болестта;

  • Наблюдава се оток по главата и ушите;

  • Ерозии и афти по устата, водещи по-късно до ерозия и подмяна на лигавицата;

  • В областта на копитния венец се наблюдава зачервяване, копитата са болезнени с куцота, често се стига и до изпадането им;

При бременните овце се констатират аборти или раждане на нежизненоспособни агнета.
Допълнителни признаци

Накланяне принудително на главата на една страна (тритиколис - крива шия), повръщане, пневмония и конюктовит.

След период от 3-4 седмици при някои от оцелелите овце може да се наблюдава загуба на част или на цялата вълна
При овце

При овцете клиничните признаци са висока температура, усилено слюноотделяне, депресия, диспнея и затруднено дишане. В началото секретите от носа са бистри, а по-късно преминават в слузесто гнойни.

Достига се до изсушаване на кожата около ноздрите. Видимите лигавици по муцуната, устните и очите са зачервени.Устните и езика са силно отекли. Езикът е цианотичен и излиза от устата. От тук идва и наименованието на болестта.Наблюдава се оток по главата и ушите. Консатират се и ерозии и улцерации по устата, водещи по-късно до ерозия и подмяна на лигавицата.

В областта на копитния венец се наблюдава зачервяване, копитата са болезнени с куцота.Често се стига и до изпадането им. При бременните овце се констатират аборти или раждане на нежизнеспособни агнета.

Допълнителни признаци могат да бъдат тортиколис, повръщане, пневмония и конюктовит.Смъртността варира в зависимост от серотипа на вируса.След период от три или четири седмици при някои от оцелелите овце може да се наблюдава загуба на част или на цялата вълна.
При говедата

При говедата болестта протича предимно субклинично.Единствените признаци са промяна в количеството на левкоцитите и колебания в телесната температура. Много рядко се наблюдава средна по степен хиперемия и разязвязавен в устната кухина, хиперемия по венечния ръб на копитата, свръхчувствителност и дерматит.

В ноздрите се натрупва гъст ексудат и се наблюдават малки ерозии.При разплодните бици може да има временен стерилитет.При заразени крави телетата се раждат с хидроцефалус и мозъчни кисти.

При антилопите и елените най-често се констатират масови кръвоизлзиви и внезапна смърт.

Инкубационният период при овцете продължава 5-10 дни. При говедакта след 4 ия ден започва виремия и безсимптомно протичане.

Обикновено няколко седмици след преболедуване животните, особено говедата продължават да бъдат източник на инфекцията.

Голяма част от заразените животни не проявяват клинични признаци.Основно при овцете се наблюдават усложнение на болестта от други вторични заболявания.

От ръководството на община Своге и



Ветеринарна служба-Своге
Каталог: wp-content -> uploads -> 2014
2014 -> Роля на клъстерите за подобряване използването на човешките ресурси в малките и средни предприятия от сектора на информационните технологии
2014 -> Докладна записка от Петър Андреев Киров Кмет на община Елхово
2014 -> Биография: Цироза е траш група от град Монтана. Началото й дават Валери Геров (вокал/китара), Бойко Йорданов и Петър Светлинов (барабани) през 2002година
2014 -> Албум на Първични Счетоводни Документи 01. Фактура
2014 -> Гр. Казанлък Утвърдил
2014 -> 1. Do you live in Madrid? A
2014 -> Брашно – тип „500” седмична справка: средни цени за периода 3 10 септември 2014 Г
2014 -> Права на родителите: Да изискват и получават информация за развитието, възпитанието и здравословното състояние на детето, както и информация за програмите, по които се извършва възпитателно-образователната работа в одз№116


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница