Уважаеми колеги



страница1/2
Дата23.07.2016
Размер0.52 Mb.
#2670
  1   2

Уважаеми колеги,

2009г. започна с разрастване на кризата в страната в енергетиката, машиностроителната, химическа промишленост и др. области на стопанската дейност. Независимо от сложната ситуация редица основни задачи по обновяване и създаване на нова материална база са актуални. Ние би трябвало да се подготвим като специалисти с необходимата висока квалификация за да бъдем конкурентноспособни на пазара на дефектоскопните услуги както у нас, така и за участие в международни проекти. В този смисъл една от важните задачи е да се проведе точен анализ на нашите възможности как да използваме сегашния период за да повишим професионалната подготовка и общественото признание. Като основни задачи пред ННТДД за 2009 година Управителния съвет формулира: повишаване на качеството на обучение и сертифициране на кадри в областта на БК (в това число в авиацията, ж.п. транспорта и в енергетиката (атомна и топлинна)), създаването на система за повишена радиационна безопасносност, създаване на обединения от фирми за повишаване на конкурентноспособността им и др.

Създаването и функционирането на Български национален авиационен борд в значителна степен спомага за подобряване на безразрушителния контрол в авиацията.

В процес на подготовка е сформирането на клон към ННТДД на специалистите в областта на вибродиагностиката и мониторинга, както и раширяването на възможностите на СЦП КБР за сертификация на специалисти в тази област, в съответствие с нормативните документи на ISO.

Разчитаме на подобряване на нашите международни връзки и признание. Председателят на ННТДД бе избран за член на Международната академия по БК. Подновени бяха редица двустранни договори със сродни организации и сертификационни центрове.

Провеждането на Дните на БК ′09 е една от проявите в която въпросите на изследванията, обучението и сертифицирането ще бъдат особено задълбочено застъпени и дискутирани.

Желая Ви успехи в работата и ползотворно участие в Дните на БК ′09 в Созопол.

ПРЕДСЕДАТЕЛ НА ННТДД:
ст.н.с. І ст дтн М. Миховски

академик на Международната академия по БК




БЮЛЕТИН N 37




1. ВЕСТИ ОТ НАЦИОНАЛНОТО ДРУЖЕСТВО ПО ДЕФЕКТОСКОПИЯ

1.1. Общо събрание (ОС) на ННТДД

ОС се състоя на 10.12.2008 г. под председателството на почетния председател ст.н.с. д-р Ал. Скордев. След доклада, представен от Председателя на ННТДД ст.н.с. І ст. дтн М. Миховски и доклада на комисията по финансовите въпроси се състоя дискусия с участието на 5 делегати.

Отчетните доклади бяха приети с пълно болшинство.

Не бяха направени предложения за промени на Устава на ННТДД. Сформирана бе комисия в състав Ал. Скордев, М. Миховски, Й. Мирчев която да подготви предложения за промени в Устава които да се докладват на Общото събрание на ННТДД през 2009 г.

Приети с пълно болшинство бяха и предложения план и бюджет на ННТДД за 2009 г.

В съответствие с Устава на ННТДД бяха утвърдени ръководителите на клоновете и новите членове (индивидуални и колективни) на Дружеството.

Утвърден бе и членския внос за 2009 г. – 15 лв. за индивидуални членове и 200 лв. за колективни.



1.2. Заседания на УС на ННТДД

1.2.1. На 04.02.09 г. се състоя заседание на УС при следния дневен ред: финансов отчет за 2008 г., разпределяне на задачите между членовете на УС за 2009 г., участие на ННТДД в дейността на ИА БСА и БИС, информация за работата на СЦП КБР и организация на работата на УС. Формирани бяха работни групи както следва: Обучение и квалификация на персонала - В. Ничев, М. Миховски; Радиационна защита – Ал. Скордев, Л. Добрева; Обновяване на сайта – Й. Мирчев, А. Русев. Реши се Дружеството да продължи членството си в БИС в ТК 24 „Безразрушителен контрол”. УС оцени работата на СЦП КБР като много добра и прие направените предложения за усъвършенствуване на организацията му. УС подкрепи предложението на доц. Хр. Драганчев да се сформира Клуб на вибродиагностиците към ННТДД.

Отбелязано бе, че 2008 г. завърши с подчертан положителен финансов резултат. Разшири се информационната база чрез закупуването на нов компютър и ксерокс. Наред с традиционните направления на работа по организиране на Дните на БК ′09 г., ще се работи и по въпросите на подготовка на кадри в областта на БК за АЕЦ Белене, създаване на система за радиационна защита, участие в структурите на ИА БСА и БИС, създаване на нов сайт на ННТДД. Отбелязано бе и незадоволителното участие на членове на УС в заседанията.



1.2.2. На 26.03.09 г. се проведе заседание на УС на което бяха разгледани следните въпроси: организация на Дните на БК ′09, финансов отчет на ННТДД за 2008 г., научна програма на Дните на БК ′09 г., участие на Дружеството в дейността на ТК на БИС и ИА БСА, подготовка на нов сайт на Дружеството, работа на секция „Бизнес”, отчет на СЦП за 1 тримесечие на 2009 г., отчет за проведен семинар на специалистите дефектоскописти от железопътната инфраструктура.

За активна работа в Дружеството и успехи в областта на БК редица специалисти бяха отличени с награди.



1.3. Заседания на Българския национален авиационно космически борд (БНАКБ)

1.3.1. На 27.02.2009 г. в Института по механика се проведе заседание на БНАКБ.

Разгледан и приет бе българският текст на стандарта БДС EN 4179. Прие се предложение за процедура за одит на фирми, изпълняващи контрол без разрушаване в авиацията. Прието бе предложение за национално допълнение в БДС EN 4179. Решено бе да се подготви писмо от ДВА за провеждане на одита във фирмите от водещи специалисти – експерти ІІІ ниво и членове на БНАКБ.



1.3.2. На 25.05.2009 г. се състоя заседание на БНАКБ на което бяха обсъдени следните въпроси: Организация на одита на авиационните фирми в България с цел оценка на съответствието на специалистите – дефектоскописти на изискванията на БДС EN 4179, номиниране на учебни центрове за подготовка на специалисти – дефектоскописти, ценова политика на Борда, представяне на дейността му по време на Дните на БК в Созопол.

1.4. Конференции и семинари

1.4.1. Национална конференция „АКУСТИКА 08”.

На 20.10. и на 5.12.2008 г., съответно, в ТУ – Варна и в ИМех – БАН в София се състоя национална конференция „Акустика 2008”. В работата на конференцията взеха участие повече от 45 специалисти в областта на електроакустиката, физическата акустика, ултразвуковите изследвания, вибродиагностиката, оценка на шума и др. Представени бяха 23 научни доклади и съобщения. Спонсор на конференцията бе фирма „Спектри”, представител на фирма Брюел и Кер за България.

Материалите от конференцията са отпечатани в специален брой на списание „Акустика” което се депонира в Националната библиотека „Кирил и Методи” и има собствен ISSN номер.

1.4.2. Семинар на ННТДД

Преди ОС се състоя семинар на ННТДД при следния дневен ред:



  • Информация за участието на делегация на ННТДД в 16 конференция на УДБКТД, състояла се в Ялта от 01 до 05.10.2008 г. – докладчици М. Миховски, В. Ничев, Ал. Алексиев.

  • Информация за водени разговори със сътрудници и представители на Украинското дружество за БК – В. Ничев, Ал. Алексиев

  • Представяне на фирмата Жиралдони от EVIT – Ж. Топич

  • Представяне на книгата на Ал. Скордев „Ръководство за подготовка на авариен екип от гамадефектоскописти”.

1.4.3. Семинар на специалистите от НК „Железопътна инфраструктура”

От 25 до 27.02.2009 г. във ВТУ „Т. Каблешков” в София се проведе среща семинар на специалистите – дефектоскописти от НК „Железопътна инфраструктура”. В работата на семинара взеха участие инж. М. Милушев – ръководител сектор в отдел „Железен път”, н.с. маг. инж. Ан. Туцова – ръководител лаборатория „КД”, В. Велинов – ръководител управление „Метрология и БК”, инж. Сл. Кузманова- гл. инспектор към Инспекция „Безопасно движение на возилата” и практически всички дефектоскописти от секциите в страната в София, Варна, Враца, Дупница, Пловдив, Ст. Загора, Карлово, Бургас, Г. Оряховица, Русе, Шумен, Плевен.

Поканени лектори на семинара бяха ст.н.с. І ст. дтн М. Миховски и ст.н.с. д-р Ал. Скордев.

Обсъдени бяха актуални въпроси по изпълнението на плана за 2009 г. за безразрушителен контрол на железния път. Представен бе анализ по резултатите от контрола и възстановяването на релсовия път. Дискусия се проведе и по прилагането на”Временна инструкция за БК”, в частта и за контрол на ж.п. стрелките.

В доклада си ст.н.с. А. Скордев акцентира на особеностите на контрола на железния път в съответствие с ГОСТ 18576 – 96 г.

Ст.н.с. І ст. дтн. М. Миховски запозна участниците с работата на ННТД по дефектоскопия и основните документи и стандарти, регламентиращи обучението на специалисти – дефектоскописти. Представи данни от проведено съвещание по състояние на релсите в Русия и типичните дефекти в процеса на изработване и експлоатация. Представен бе опита на Уралския сертификационен център в областта на подготовка и сертифициране на специалистите по контрола на железния път. Предоставена бе информация за методите които се прилагат за оценка на състоянието на железния път в Русия.

Представено бе първото учебно пособие, подготвено от специалисти в ИМех – БАН и Института по машинознание на УрОРАН в областта на оценката на механичното напрегнато състояние на материали.

1.5. Фирмени семинари

1.5.1. Семинар на фирма „EVIT” .

На 04. и 05.03.2009 г., съответно, в София и в Козлодуй фирма EVIT, съвместно с ННТДД, организира семинар на тема „Новости в областта на БК в авиацията и атомната енергетика при използване на методи и средства за вихротоков контрол”. Основен лектор е представител на фирма Rohmann Gmbh – Германия, представител на фирмата за производство на оборудване за вихротоков контрол.



1.5.2. Семинар на фирма „ОМЕЛ НДТ” ЕООД

В периода 27.04 – 30.04.2009 г. фирма „ОМЕЛ НДТ” ЕООД проведе семинар на тема „Европейска NDT апаратура – съвременни технически показатели и приложения за контрол” съвместно с европейските си партньори: KARL DEUTSCH GmbH, MR CHEMIE GmbH и BELEC GmbH от Германия, BALTEAU NDT SA – Белгия, PROCEQ SA – Швейцария, ВЕКТОР НДТ ООД – България.

В семинара като лектори взеха участие представители на следните фирми и организации: Лиляна Добрева – АЯР, д-р Волфганг Вебер – KARL DEUTSCH, Пиер Корман BALEAU NDT, г-н Ралф Цайбертс – MR CHEMIE, Вилфредо Перес – PROCEQ, д-р Ренате Алиджа – SECTOR Cert, Джузепе Олива - CARESTREAM Health – KODAK.

На семинара присъствуваха 84 души от 36 български фирми, които работят в областта на безразрушителния контрол.

С презентации бяха представени и фирмите: BELEC и IZFP Fraunhofer Германия. Инж. физ. Красимир Колев представи доклад на тема „Определяне на легиращи елементи в метални сплави чрез атомно-емисионен спектрален анализ (AES). Аналитично и метрологично осигуряване на измерването”.
2. НИЕ ДЕФЕКТОСКОПИСТИТЕ

2.1. Носител на наградата на името на Сл. Попов за 2009 г.

На заседанието си на 26.03.2009 г. Управителният съвет на ННТДД удостои с наградата на името на Сл. Попов доц. д-р. Димитър Димов.



Доцент д - р инж. Димитър Генчев Димов е роден през 1949 г. в гр. Б. Черква, В. Търновски окръг. През 1968 г. завършва с отличен успех строителен техникум в гр. В. Търново, а през 1973 г. строително инженерство във ВИСИ София. Първоначално работи като проектант в конструктивния отдел на Дирекция “Метро” към КНИПИ “Софпроект”, а от началото на 1976 г. след конкурс постъпва в катедра “Масивни конструкции” на ВИСИ (по-късно наречен ВИАС, а сега - УАСГ), където работи последователно: като асистент, ст. асистент и и гл. асистент. От 1990 г. е редовен доцент. Води лекции, лабораторни занятия, курсово и дипломно проектиране основно по “Обследване и изпитване на строителни конструкции и съоръжения” на студенти от Строителния ф-т и Факултета по транспортно строителство, а по “Механика и строително дело” на студенти от Геодезическия ф-т. Ръководил е над 120 дипломирали се строителни инженери и 2 докторанта.

През 1981 г. е специализирал по “Строителни конструкции” в Националния Институт за Приложни Науки в Тулуза, Франция, а в периода 1984-1987 г. разработва и защитава дисертация във ВИАС на тема “Теория и изпитване на строителни конструкции”. Експерт е от състава на Строителна Изпитвателна Лаборатория (СИЛ) към катедра “Масивни конструкции” при СФ на УАСГ. Постоянно сътрудничи и разработвл научно-изследователски и приложни теми чрез НИПС (от основаването му през 1976 г.) и сегашния ЦНИП при УАСГ. От 2004 г. до 2008 г. е р-л на отдел “Сертификация” на новосформираното Направление към ЦНИП за “Оценяване на съответствието на строителни продукти и издаване на БТО”.

Научните му интереси са в областта на БК и диагностиката с приложение на ултразвукови, механични, магнитни и др. методи, във връзка с обследване и оценка на техническото състояние, надеждността и възстановяването на сгради, мостове и строителни съоръжения;

Автор е на над 60 статии и доклади в наши и чуждестранни списания и сборници от конференции и симпозиуми и на 2 лекционни курса. Участвал е в повече от 30 научни разработки в областта на БК, опитното и теоретичното изучаване на състоянието и поведението на елементи и конструкции от обикновен и напрегнат стоманобетон и в над 300 бр. технически експертизи, решения, проекти и приложни изследвания на строителни конструкции на новоизпълнени и намиращи се в експлоатация стари сгради и съоръжения като съавтор и/или ръководител на колективи.

Член е на: Федерация на научно техническите дружества в България - на Съюз на учените в България, на Кабинет по качеството в строителството, на ННТД по Дефектоскопия, на ССКБ и на КИИП.


Интервю с доц. д-р Димитър Димов, почетен чле на ННТДД

1. Какъв е Вашият път в диагностиката и контрола?

БК на строителните конструкции ме привлече още в началото на професията ми на строителен инженер през 1976 г., когато постъпих като асистент в кат. “Масивни конструкции” при Строителния факултет на Висшия инженерно-строителен институт. Пряката ми учебна дейност беше свързана първо с водене на лабораторни занятия, а по късно и на лекционни курсове, със студенти от Строителния ф-т и Факултета по Транспортно строителство по дисциплината “Изпитване и моделиране на строителни конструкции и съоръжения”, а в Геодезическия факултет - по “Строително дело”. Наред с това, под ръководството на тогавашния р-л на ПНИЛСК и НИС при ВИСИ проф. д-р инж. Тодор Марков (а по-късно и под мое ръководство), разработвахме много практически задачи свързани с проучване и оценка на техническото състояние, повредите и дефектите на съществуващи конструкции на сгради и на други строителни обекти; натурни статични и динамични изпитвания на мостове и на отговорни инженерни съоръжения; окачествяване на вложените в тях материали и на извършените им строително-монтажни работи. В повече от случаите се налагаше това да става с методите и средствата на безразрушителния контрол, използвайки различни механични уреди (индикатори, тензометри, твърдомери, склерометри), ултразвукови и електромагнитни апарати (бетоноскопи, профометри, фероскани), вибродинамични механизми и системи и пр. Например, така са окачествени: Мост-естакадата на 5-ти км. през 1976 г.; стоманените мачти за осветителните тела на Националния стадион “В. Левски” през 1977 г.; мостовите съоръжения на бул. България и околовръстен път в 1978г.; радиотелевизионната кула на КРТЦ “Копитото” през 1984 г.; мостовите естакади на бул. Вл. Вазов и към летище «София» през 1985 и 86 г.; сградата на БПС на пл. Македония в София; опорите на Дунав мост при гр. Русе в 1994 г.; сградите на ОРБ в гр. Бургас през 1996 г.; вентилационните комини на СК 1, 2 и 3 в АЕЦ “Козлодуй” през 1998 г.; фундаменти на 110 т. трошачки в “Елаците-Мирково” ЕАД през 2000 г.; Конструкцията на “Ротондата” пред Централна гара София през 2003 г.; 220 Мвт хидроагрегати на ПАВЕЦ “Чаира” в 2003 г.; фундаменти под компресори К102А и К102Б в ЛНХБ през 2008 г. и много други.

Успоредно с това се занимавам и продължавам да работя за усъвършенстране и разширяване на приложимостта на ултразвуковите методи за БК в областта на диагностиката на бетона, вкл. след пожарни и високотемпературни въздействия, както и при диагностиката на различни други композитни материали, каквито са съвременните тъкани и плочи (ламели) от въглеродни нишки.

2. Какво е мнението Ви за състоянието и развитието на БК в строителството?

При съвременното строителство е немислимо конструкциите да се въвеждат в експлоатация без предварително да се изпитат дали са в състояние да понасят дълготрайно експлоатационните въздействия с достатъчна сигурност и надеждност.

Необходимостта за това се диктува главно от възможностите за отклонение на качеството на изпълнение и на вложените материали спрямо предвидените в проекта и нормите, както и от разнообразието на реалните въздействия и условия. Оптимално подбраните методи за безразрушителен контрол (БК), поради своята обхватност и достоверност, могат вече в значителна степен да ограничат скъпите статични и динамични изпитвания и напълно да заменят разрушителните стандартни методи. Натрупаният богат опит и развитието на техниката през последните години способстват за непрекъснато усъвършенстване на методите и уредите за БК, за разширяване на областта им на прилагане и на тяхната достоверност. Понастоящем преобладаваща част от методите за БК са насочени към установяване на многообразните свойства на различни композитни материали (бетон, стоманобетон, зидарии, изолационни и защитни покрития).

Налице е явен стремеж за визуализиране на предмета (обекта) на изследване, използвайки огромните възможности на цифровото моделиране (сканиране, томографски изображения и пр.). Визуализирането на проучваните параметри на обектите повишава още повече изключително важната роля на методите за БК, които при правилно и своевременно използване в процеса на стопанисване и управление на конструкциите, могат многократно да снижат разходите за тяхното поддържане.



3. Какво мислите за обучението на специалистите по БК?

БК в строителния отрасъл почти винаги изисква не само диагностициране на повредите и дефектите в конструкциите, но и анализиране на причините за тяхната поява и разработване на целесъобразни решения за възстановяване и осигуряване на нормалната им експлоатация. Това налага съответните специалисти да имат по-широки познания, както за строителните конструкции и традиционните им градивни материали, така и за изключително разнообразните съвременни нови материали и технологии за тяхното изграждане.



4. Кои са Вашите учители?

Както винаги съм изтъквал, човекът който ме насочи и плени с идеята за БК е моят професор Тодор Марков, с който имах честта и удоволствието да работя съвместно почти 30 години, и на който дължа най-високо признание.

Разбира се не бих могъл да отмина и влиянието на всички тези конференции, организирани от ННТДД, където се обменят много ценни мисли с водещи специалисти в различни области на БК, получава се своевременна информация от представители на фирми производители на диагностична техника и се очертават тенденциите за по-нататъшно развитие.

5. Какво бихте посъветвали младите специалисти?

Съвременните диагностични апарати притежават висока степен на компютъризация, която много добре пасва на възможностите и желанията на повечето млади специалисти, занимаващи се с БК. Нека обаче не забравят, че диагностиката и БК изискват търпение и акуратност при осъществяването им и задълбочени знания за правилните интерпретации и анализи на регистрираните данни.

Смятам че в това отношение провежданите „Младежки школи”, „Кръгли маси” и дискусии в рамките на НТ Конференции предоставят много добри възможности за развитие и усъвършенстване на младите колеги.



2.2. Нови почетни членове

2.2.1. Иван Тодоров Гайтанджиев

Иван Гайтанджиев е роден на 7.12.1940 г. в гр. София. Завършва с отличие 27 ЕСПУ. Продължава образованието си във ВХТИ гр. София и през 1966 г. го завършва със специалност „Металургия и технология на металите”. Постъпва на работа по разпределение като Началник общозаводска лаборатория при ДМЗ „Сила” гр. Ямбол. В този завод по това време се правят отливки от мед, бронз, месинг, алуминий и чугун и се изработват селскостопански машини и поливна техника. Тук за пръв път се запознава с магнитните,капилярни и оптически методи за безразрушителен контрол при изследване причините за поява на пукнатини по отливки, машинни детайли и термообработени материали. През 1972 г. се завръща в София и постъпва на работа в БГА „Балкан”. Възложено му е да създаде и организира „Лаборатория за неразрушаващ контрол”, тъй като, с навлизането на нова генерация самолети като ТУ-154, се появява необходимост от мащабен, разновиден и ежедневен безразрушителен контрол. Едновременно с получаването на авиационно образование, Иван Гайтандйиев започва квалификация и по методите на БК. През 1975 г. доставя от Германия рентгенов апарат и взима първия сертификат по рентгенов контрол в учебният център на „Зайферт” в гр. Аренсбург- Германия. След това по образец на модерните авиационни лаборатории по БК на полските авиолинии „ЛОТ” и на германските „Луфтханза”, оборудва лабораторията на АК „Балкан” с най-модерната апаратура за БК по всички методи. Създава секции в лабораторията по вихрови токове, УЗК, магнитни методи, проникващи методии визуално-оптически. Едновременно с това ежедневно участва в прегледите и контрола на двигатели и самолти, които достигат по брой до 62. Със сътрудничеството на свои колеги раазработва различни технологии за БК с цел подобряване на предписаните от конструкторските бюра методи. Включва в програмата на учебния център на АК ”Балкан” изучаването на всички специалности по БК, при което голям брой авоиспециалисти получават сертификати за специализиран БК за авиацията в България. Курсовете се водят от Ал. Скордев, Митко Миховски, Петър Райков и др. В последствие учебният процес по БК се прехвърля в учебния център „Квалима”, където се включват и авиоспециалисти от военно-въздушните сили.

Не може да се определи точния брой на прегледаните от него чрез БК самолети и двигатели, но не е допуснал нито едно произшествие по вина на контрола ,който упражнява в продължение на 37 години.

При посещение на студенти от МЕИ София, със специалност „Експлоатация на въздушния транспорт”, успява да заинтересува част от тях и да ги привлече за каузата на БК в авиацията. Ръководи дипломните работи на такива студенти. Тези работи са внедрни в авиационния контрол и се прилагат и до днес.

Иван Гайтанджиев е член на ННТДД от 1975 г. Участвал е в обществената дейност на дружеството, като го е представял в три конференции на водещата в света авиационна фирма „Боинг”, по въпросите на корозията и борбата с нея, акустични методи за контрол, проведени в Лондон, Атина и Копенхаген. Представя дружеството на конференция в Прага. Участва в работна група на „Боинг” за проверка чрез УЗК на отговорни детайли от самолет „Боинг-767”, като за отлична работа и усъвършенстване на технологията, заедно с група по БК от АК”Балкан” получава благодарствено писмо и покана за съдействие на секцията по БК при „Боинг” в САЩ. Специализира визуално-оптически методи за контрол и получава сертификат 3-то ниво от Учебния център на заводите „Прат енд Уитни” в Хардфорт-щата Кънектикът САЩ. Придобива общо 22 сертификата зад граница отнасящисе до експлоатацията на различни самолети, двигатели и контрол.

През 2008 г. е избран за председател на Българския Национален авиационно-космически борд за контрол без разрушаване” (БНАКБКБР).

Интервю с Иван Гайтанджиев, почетен член на ННТДД

1. Какъв е вашият път към БК ?

След завършване на висшето си образование, бях разпределен в ДМЗ ”Сила” гр. Ямбол, където бях назначен за началник на общозаводската лаборатория. Тя се състоеше от химическа л-я, лаборатория за изследване на формовъчни смеси, физическа лаборатория с металографски отдел. В процеса на работата и производството на селскостопански машини, предимно за износ, възникна необходимостта от контрол на детайлите за пукнатини и изследване причините за появата им. Така за пръв път се запознах с методите на БК и приложих магнитния и капилярния методи, като най-достъпни по онова време-1966 г. За девет години натрупах опит и когато се преместих на работа в София-БГА ”Балкан”, беше ми възложено да създам и организирам лаборатория за БК за контрол на самолети и двигатели. Многообразието на материалите и различната конфигурация на детайлите, както и различното им динамично и статично натоварване, изискваха прилагането на всички видове БК с модерна апаратура. Ръководството на компанията разбираше смисъла на този контрол и отпусна достатъчно средства за апаратура и квалификация. Така лабораторията се разрастна от 2 до 38 души специалисти с клонове във Варна и Бургас и апаратура от всички видове и поколения, например поредица от апаратите за УЗК на „Крауткремер”, вихровотоковите на „Фьорстер”, магнитите на „Карл Дойч”, оптическите уреди на „Олимпус„ и разновидностите на проникващите методи.



2. Кои са Вашите учители по БК?

Учил съм се от всичко и от всички. Спомням си всички колеги с които съм имал допир през годините. За мен те са не само хора усвоили и развили по различни направления теорията на БК, но и чудесни практици. Помогнали са на не едно предприятие в своя бранш. Всички тях считам като свои учители, защото от всички съм научил по нещо. Все пак, първият човек, който ми пъхна модерен уред в ръцете и ми показа как се работи с него, беше Добрин Боев от ЦНИИТМАШ. Годината беше 1973, а рокендролът и Ал. Скордев бяха още много млади. Последваха Пл. Иванов, К. Шиваров, Е. Ангелов, И. Механджийски, Ст. Запрянов, Ал. Русев, М. Миховски, П. Райков и още много. Всеки колега с когото съм се запознал – нещо ми е дал. От руска страна все още държа връзка с моите първи учители по самолетен БК от бюрата Туполев и Антонов.



3. Кои спомени са най-добре запечатени от дейността Ви като дефектоскопист?

Най-добре се е запечатила в паметта ми първата ми разработка по БК, която никога няма да забравя. През 1978 г. един от самолетите на „Балкан”- Ил-18, трябваше да отиде на ремонт в Москва в завод 420. Руските специалисти, обаче, поставиха условие да намерим начин да проверим здравината на нитовете по горната и долна страна на крилата – става въпрос за нитовете, които крепят обшивката към носещите елементи на крилото. Броят на тези нитове е около 20000 с диаметър 4,5 и 6 мм и дължина 10-20 мм от алуминиева сплав. Понеже крилото се движи, както при птиците, въпреки че е твърдо, тези нитове са подложени на усилия на срязване, опън и натиск.

След консултация с колегите от ЦНИИТМАШ по онова време, стигнахме до извода, че най-подходящ за случая ще бъде ултразвуковият метод за БК и на базата на руския апарат УДМ, заедно с колегата Любомир Цонков от лабораторията на „Балкан”, изработихме специален осезател за този контрол.Направихме опитни еталонни образци и технология и проверихме всичките тези 20000 нита, като скъсаните отбелязахме със шабър.

Когато отидохме в завода в Москва, никой не повярва в достоверността на това,което бяхме направили с много усилия. За да проверят контрола ни, в завода демонтираха една от панелите на крилото и внимателно свалиха всички нитове от нея /около 400 нита/. Тези, които бяхме отбелязали, действително бяха скъсани, а всички останали-здрави. Бяхме постигнали 100% сигурност при контрола. След преговори с АК ”Балкан” нашата апаратура беше предоставена на завода.



4. Какво беше нивото на БК в авиацията някога и какво е сега?

Разликата е несравнима. Началото на БК в авиацията е април 1972 г. Съществуваха само магнитно-прахов метод и визуален метод. Апаратурата се състоеше от два постоянни магнита и един бороскоп с вградена лампа от 12вата и захранване от преносима батерия 24 волта. Наличен състав от двама авиомеханици-дефектоскописти без квалификация по БК.

За 37 години БК в авиацията бележи неимоверно развитие, продиктувано от много бързото развитие и непрекъснатото усъвършенстване на средствата за контрол от една страна и от друга – порастналите изисквания за безопастност на полетите на новите поколения самолети и двигатели, което до голяма степен зависи от прилаганите методи за БК при контрол и обслужване. Фирмите производители на самолети, които се експлоатират у нас - „Боинг”, „Еърбъс”, Мак Дъглас” и др. въведоха своите стандарти и изисквания за контрол с точно определена апаратура и средства, които трябва да се използват при обслужването. По този начин приемникът на АК ”Блкан” – АК „Ер България” понастоящем е оборудвана с най-модерна апаратура за БК по всички методи. Фирмата има лиценз от БГА при М-во на Транспорта за извършване на дейностите по БК. Персоналът, практикуващ БК е сертифициран и квалифициран по въведения тази година европейски и български стандарт за авиацията БДС ЕН 4179.

5. Вие сте председател на БНАКБКБР.Как виждате задачите на Борда в бъдеще?

Бългаският Националн Авиационно-Космически Борд за Контрол Без Разрушаване е създаден през септември 2008 г. Състои се от представители на работодателите, на дефектоскопистите, на център за обучение, на СЦП КБР, на ГВА. Целта му е да въведе в страната европейския стандарт за обучение и квалификация на специалистите по БК от авиацията и да контролира изпълнението и поддържането на този стандарт постоянно. Това е настоящата и бъдещата му задача, защото този стандарт търпи непрекъснато развитие и е свързан с изисквания за разностранен контрол по БК във авиационните предприятия и фирми.



6. Какви са съветите Ви към младите колеги?

На младите искам да кажа само две неща:

Първо, да проверят и осмислят своето призвание, защото от всяко дърво свирка не става. За този занаят, ако мога така да го кажа, се иска много любов. Нека никога да не забравят, че освен енергията на апарата и неговите възможности, трябва да се прибави и енергията на дефектоскописта и неговите възможности, за да се открие невидимия дефект. Само с едното не става!

И второ, каквото и да правят, на тях им е забранено да грешат. Ако трябва по сто пъти да го правят, или помощ да потърсят ако не са сигурни, но грешки да не допускат.



2.2.2. Васил Цветанов Ничев

Роден е на 21 април 1955 г. в гр. Свищов. Завършва Физически факултет на СУ “Кл. Охридски”, специалност “Атомна физика” през 1980 г.

От октомври 1979 г. до март 1981 г. работи като физик в Централна физическа лаборатория на ОЗ “Фридрих Енгелс” (Арсенал) Казанлък. Занимава се с промишлена радиография, магнитопрахов контрол, механични изпитвания и металография. Участвува във внедряване на система за измерване на твърдост на детайли с помощта на вихрови токове EMCA – 1 и разработването на оборудване и методика за измерване на развитието на пукнатини в стомани.

От 1981 г. работи като ръководител лаборатория по безразрушителни и разрушителни изпитвания, спектрален и химически анализ в РМЗ на СК “Свилоза” Свищов. Внедрява системи за диагностика и динамично балансиране на въртящи се механизми. Завършва следдипломна квалификация към катедра “Металознание и заваряване” във ВТУ “Ангел Кънчев” – Русе. Темата на дипломната му работа е “Определяне на остатъчен ресурс на главни паропроводи на ТЕЦ “Свищов” след 100 000 часа експлоатация. В периода септември 1984 – май 1985 г. работи като ръководител лаборатория по безразрушителния контрол на ЕСМ “Белене”.

От юни 1985 г. работи в АЕЦ “Козлодуй”, като заема всички длъжности от организатор до ръководител на Изпитвателния център. Дейността му е свързана, както с непосредствено провеждане и организация на безразрушителния контрол и диагностиката на съоръженията, така и с изработването на програми, методики и инструкции за контрол, участие и председателство на научни съвети и работни групи.

Участвува непосредствено в приемане на оборудването и въвеждането в експлоатация на блокове 5 и 6 , в програмите за спектрален анализ на метала и вземане на темплети от блокове 1 и 2, в отгряването на корпусите на реакторите на блокове 1 – 3.

През 1988 г. завършва курс в МХО “Интератомэнерго” на тема “Новые разработки по методам и средствам неразрушающего контроля оборудования АЭС при изготовлении и эксплуатации”.

От 1988 г. ръководи внедряването на автоматизирани и дистанционни системи за ултразвуков, вихротоков и визуален контрол на съоръженията в АЕЦ, в това число автоматизирани системи за ултразвуков контрол на тръбопроводи, манипулатор за вътрешнокорпусен ултразвуков и визуален контрол RV ISI TOOL 440/1000, манипулатори за ВТК на топлообменните тръби на парогенератори, телевизионни системи и видеоскопи.

Участва в работни срещи и заседания на комисии към МААЕ и Европейската комисия в областта на контрола на съоръженията в атомната енергетика.

От 1996 до 1998 г. е представител на България в ENDEF (Европейския форум по безразрушителен контрол). През 1999 г. е наблюдател в ENIQ (Европейската мрежа за квалификация на инспекции) в Петен. От 2004 г. е член на надзорния съвет на Квалификационния орган в АЕЦ “Козлодуй”.

В периода 1997 – 2000 г. в АЕЦ “Козлодуй” активно се включва в дейностите по квалификация на безразрушителния контрол. Организирани са международни работни срещи в Козлодуй и София за подпомагане на този процес. Департаментът за търговия и индустрия на Великобритания финансира няколко програми за оказване на техническа помощ с експерти. Участвува в създаването на Квалификационния център за безразрушителен контрол с участието на специалисти от БАН и АЕЦ “Козлодуй”.

От 2001 г. работи в областта на квалификация на контрола на системите, важни за безопасността на АЕЦ, като член на Квалификационния орган. Разработва ръководните документи – Наръчника по качество и Правилника за организация на дейността на центъра. Реализира над десет квалификационни процедури на методиките, оборудването и персонала за контрол на корпусите на реактори, топлообменни тръби на парогенератори, заварени съединения на съоръжения и тръбопроводи първи и втори контур.
Интервю с почетния член на ННТДД Васил Ничев

1. Господин Ничев поздравяваме Ви със званието “почетен член на ННТДД”. Като член на УС на ННТДД Вие ръководите комисията по образование и сертификация. Как Вие преценявате състоянието на дейността в тази област?

От 2000 г. съм член на Управителния съвет на ННТДД и отговарям за образованието и сертификацията. През този период се изгради, акредитира и разви дейност Сертификационния център за персонал по безразрушителен контрол към Дружеството. За това допринесоха както членовете на Управителния съвет, така и редица водещи специалисти от центровете и лабораториите в страната.

След кризата през 90 – те години, която се отрази и на специалистите в областта на безразрушителния контрол, в последните години бяха създадени редица нови центрове, които обучават и сертифицират много млади дефектоскописти. Въведоха се и се прилагат както европейските, така и голям брой международни стандарти за контрол. Пазарът се откри и много български фирми печелят търгове или участвуват в контрола на обекти в чужбина. СЦП КБР е признат от EF NDT. Има сътрудничество с центрове в Израел и Русия.

2. Има ли място за млади специалисти в областта на безразрушителния контрол?

Безразрушителният контрол и диагностика в световен мащаб са един сериозен и престижен бизнес. Решават се разнообразни задачи, изискващи аналитично мислене. Използват се най-съвременни технически средства, автоматизирани и компютърни системи. Това е сериозно предизвикателство и в бъдеще – повече млади специалисти ще намират призванието си в тази област. Затова е необходимо постиженията и добрия опит да се популяризират и да се повишава нивото на обучение.



2.2.3. Ст.н.с. ІІ ст. д-р Руси Добрев
Ст.н.с.ІІ ст. д-р Руси Пенев Добрев е роден на 27.03.1942 г. Висшето си образование е получил в СУ ”Климент Охридски” – специалност “Физика на полупроводниците”. Работи в системата на БАН от 1968 г. От 1970 г. е научен сътрудник и ст.н.с. в ИМет – БАН в секция “Металофизика”. Участвува в разработването на методики, системи и уреди за термоелектричен фазов и структурен анализ и безразрушителен контрол. По тази тематика има над 150 научни публикации и доклади. Изследванията са в областта на металофизиката на сплави на основата на черни и цветни метали, на композитни материали и на спечени праховометалургични системи. Дългогодишен член е на Управителния съвет на ННТДД.
Интервю с почетния член на ННТДД със ст.н.с. д-р Р. Добрев

1. Какви са основните предимства на разработваните от Вас методи и средства за БК?

Основно предимство на разработените от мен методики е тяхната експресност. Изследваните обекти не изискват предварителна подготовка и обработка, което води до спестяване на енергия и до икономия на суровини и материали което ги прави изключително атрактивни в областта на научните изследвания. Могат да се приложат и за изследване и безразрушителен контрол на заварени съединения и биметални изделия, за оценка на качеството на шева и областите около зоната на сплавяване.



2. Вашите съвети към младите специалисти в БК?

Би трябвало младите дефектоскописти да са запознати с теорията и физиката на термоелектричните явления и методите за БК, за да могат да ги прилагат успешно. Основните предимства на тези методи са в областта на научните изследвания и контрол на структура и фазовия състав.



3. Вашите виждания за работата на ННТДД?

Като член на Управителния съвет предлагам разширяването на научно-практическата дейност на ННТДД. Да продължи ежегодното провеждане на ННТК”Дефектоскопия “ и “Дните на безразрушителен контрол” . Да се организират и провеждат и ежемесечни срещи, семинари и кръгли маси с водещи фирми и научни институти, работещи в областта и свързани с различните задачи и проблеми на БК. Това ще доведе до подобряване на научно-техническата подготовка и израстване на младите дефектоскописти.



2.3. Експерт на ННТДД

На заседанието си на 26.03.2009 г. УС на ННТДД удостои със званието експерт на ННТДД н.с. д-р Йонка Иванова, за съществени постижения в областта на ултразвуковия безразрушителен контрол на структурата и физико-механичните свойства на материали.



Н.с. д-р Йонка Петкова Иванова

Родена на 14 май 1971 г. в гр. Луковит. Завършва средно образование през 1989 г. През 1994 г. завършва висше образование в ТУ-София, специалност ”Технология на металите и металообработваща техника”, специализация “Термична обработка на металите”. Занимава се методи за безразрушително изследване на структурата и свойствата на обемно и повърхностно обработени слоеве от 1994 г. През 1995 г. е приета като редовен докторант в Институт по механика-БАН - Лаборатория по «Механика, диагностика и безразрушителен контрол» по специалност ”Методи за изпитване на материали, изделия и апаратура”. През 1999 г. получава научно-образователната степен “д-р” с дисертация на тема “Комплексно безразрушително изследване на структурата на стомани”. От 2000 г. е научен сътрудник I степен в ИМех-БАН.

Основни интереси са в областта на ултразвуковите и магнитните методи за изследване и охарактеризиране на структурата на материали, изследване на повърхностни слоеве с методи за безразрушителен контрол; изследване на разпространението на повърхностни ултразвукови вълни в нееднородни среди; безразрушително оценяване на еластични и якостни свойства на метали; обработване на резултатите от безразрушителни изследвания, обработка на сигналите от ултразвукови изследвания; развитие на методи и методики за безразрушително определяне на физичните свойства на материали; апаратура за безразрушителни изследвания - акустична емисия, магнитни шумове, термоелектрическо напрежение и др. Занимава се с експерименти за оценяване на зърнистост и ивичност на стомани чрез използване на ултразвукови спектрални изследвания. Работи по теми за безразрушително оценяване на механични напрежения с ултразвукови методи. Автор е на над 30 статии и доклади в наши и чуждестранни списания и сборници от конференции. Участва в дейността на ННТДД по издаване на материалите от националните конференции по дефектоскопия.

Преминава курсове за следдипломна квалификация във ВУЦ “Квалима” по UT, PT и MT и преквалификация в Център за обучение към Институт по механика с ръководител проф. дтн Митко Миховски. В периода 2007 г. - 2009 г. преминава сертификация по ултразвуков, магнитно-прахов и капилярен метод – 3 ниво (експерт) по сертификационни схеми на БДС EN 473 и ISO 9712 в Сертфикационния Център за персонала по контрол без разрушаване към Националното научно-техническо дружество по дефектоскопия.

Член е на ННТДД по Дефектоскопия от 1995 г. Наградена е със сребърна и златна значка от Федерация на Научно-техническите съюзи по машиностроене.


Каталог: Aplication -> Docs -> Buletin
Buletin -> Организира, съвместно с Клъстр бк, международна конференция „бк в машиностроителното производство", организира успешно завършване на проекта „Клъстер бк в Република България"
Buletin -> Честита Нова 2011 година!
Buletin -> Честита Новата 2013 година!
Buletin -> Отчет за работата на ннтдд доклад на финансовата комисия Приемане на плана за работа и бюджета за 2016 г
Buletin -> Семинар на специалистите в областта на диагностиката на енергооборудването. Желая на всички участници добро здраве, творчески срещи и добро настроение
Buletin -> 1. вести от националното дружество по ефектоскопия
Buletin -> 2011 г е 49 от създаването на ннтдд. През 2012 г ще отбележим 50 годишния юбилей на Дружеството
Buletin -> Честита Нова 2010 година!
Buletin -> Бюлетин n 48 Честита Новата 2015 година!
Buletin -> Справочник по дефектоскопия, с разработване на стратегия за развитието на бк в рб


Сподели с приятели:
  1   2




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница