Уведомление по чл. 10, ал. 1 от Наредбата за условията и реда за извършване на оценка за съвместимостта на планове, програми, проекти и инвестиционни предложения с предмета и целите на опазване на защитените зони



Дата10.10.2017
Размер246.08 Kb.
#32062



Уведомление по чл.10, ал.1 от Наредбата за условията и реда за извършване на оценка за съвместимостта на планове, програми, проекти и инвестиционни предложения с предмета и целите на опазване на защитените зони (ДВ бр.73 от 2007год.) за инвестиционно предложение „Изграждане на две водни пързалки с открит развлекателен басейн, Релакс басейн за възрастни и заведение за хранене в поземлен имот с идентификатор 67800.11.12, местност „Св.Агалина“, гр.Созопол, община Созопол“
1. Информация за възложителя:

1.1 Име, седалище и ЕИК на юридическото лице

„Дюни“ АД, ЕИК:812117300



1.2. Пълен пощенски адрес

гр. Созопол 8133



1.3. Управител на дружеството възложител

Елза Василева Радкова -


2. Обща информация за инвестиционното предложение:

Възложителят има следното инвестиционно предложение в поземлен имот с идентификатор 67800.11.12, местност „Св.Агалина“, гр.Созопол, община Созопол“:

„1. Изграждане на две водни пързалки с открит развлекателен басейн, от които: първата е с четири съоръжения с една кула /старт/ и един басейн за приводняване с приблизителен обем около 205 м.куб.

Втората е детска пързалка, която се разполага вътре в детския басейн, с приблизителен обем около 185 м.куб.

2. Релакс басейн за възрастни с приблизителен обем около 415 м.куб.

3. Заведение за хранене“.

Инвестиционното предложениепри ще се реализира при спазване на следните градоустройствени показатели: плътност на застрояване до 30 %; Кинт до 1,0; височина до 10 м и минимално озеленяване 50 %. Водните пързалки ще бъдат изработени от стъклопластови улеи с U-образна или плоска форма в различни дължини и наклони. Скоростта на спускането може да е от 7 м/сек до 50-60 км/ч в зависимост от наклона и дължината на улея. Басейните ще се изпълнят с монолитна стоманобетонна конструкция с фундаментна плоча и стоманобетонови стени, с филтърно помещение и компенсаторен резервоар. Облицовката е с керамични плочки. Компенсаторният резервоар и филтърното са разположени под земята, непосредствено до басейните. В заведението за хранене ще се предлагат сандвичи, аламинути, салати, безалкохолни напитки и десерти. Капацитетът на заведението ще е за 20 посетители.

Предвидените съоръжения ще обслужват почиващите в изградените в района хотелски комплекси. Поради характера на експлоатацията /само за гости на в.с. „Дюни”/ не се налага проектиране на покрити съблекални и душове, а само на свободно разположени открити съблекални от параванен тип и душове, общо по 10 броя.

Имотът е с обща площ 35021 кв.м., с трайно предназначение на територията: „урбанизирана“ и начин на трайно ползване „за курортен хотел, почивен дом“, а по застроителен план на в.с. „Дюни” „за озеленяване и спортни площадки”.

Гл.Арх. на Община Созопол е издал Виза за проектиране от 06.11.2014 г., с която допуска проектиране на басейни с водни пързалки и заведение за хранене в поземлен имот с идентификатор 67800.11.12, местност „Св.Агалина“, гр.Созопол, община Созопол, при спазване на следните градоустройствени показатели: плътност на застрояване до 30 %; Кинт до 1,0; височина до 10 м и минимално озеленяване 50 %.

Захранването с питейна вода и електричество ще стане чрез инфраструктурната мрежа, изградена в района за обслужване на съседните хотелски комплекси.

Транспортният достъп до имота ще се осъществява посредством обслужваща улица, с която граничи непосредствено в посока изток. В посока югоизток и югозапад също има изградени обслужващи улици, които ще се използват за обслужването на имота.

В посока север имотът граничи с изградени хотелски комплекси, за обслужването на които са предвидени разглежданите съоръжения.

Пързалките и басейните ще бъдат разположени в северната част на имота, която граничи със съществуващите сгради.

За отвеждане и пречистване на отпадъчните води, инвеститорът предвижда включване в канализационната система на населеното място, след изграждане и въвеждане в експлоатация на ПСОВ Созопол. Обектите ще се въведат в експлоатация след изграждане на канализационната мрежа в района и изграждане и въвеждане в експлоатация на ПСОВ Созопол.

Обектът ще се обслужва от 10 човека персонал - охрана, бармани, сервитьори, чистачки и др. помощен персонал.

.

а) Местоположение на инвестиционното предложение


  • населено място – землището на гр. Сзозопол;

  • местност - „Света Агалина“;

  • община – Община Сзозопол;

  • поземлен имот - № 67800.11.12;

  • площ на имотите – 35021 кв.м.

Инвестиционното предложение ще се реализира в поземлен имот с идентификатор 67800.11.12, местност „Св.Агалина“, гр.Созопол, община Созопол. Имотът е с обща площ 35021 кв.м., с трайно предназначение на територията: „урбанизирана“ и начин на трайно ползване „за курортен хотел, почивен дом“, а по застроителен план на в.с. „Дюни” „за озеленяване и спортни площадки”. Имотът е собственост на „Дюни” АД съгласно Съдебно решение за възстановяване право на собственост №1603 от 04.08.2004 г., издадено от Бургаски окръжен съд.

Приложена е скица на имота към документацията с координатен регистър в цифров вид. Не е необходима допълнителна площ при изграждане на обекта. Строителството на съоръженията ще се ограничи само в имота и съседни терени няма да бъдат засегнати.




Местоположение на ПИ № 67800.11.12


Общ изглед на имота


б) Срок за реализация и етапи на изпълнение на инвестиционното предложение

Реализирането на строителството ще се извърши на един етап и в рамките максимум на 6 месеца.

За реализиране на инвестиционното предложение се предвиждат: подготвителни, строителни и експлоатационни дейности.

Подготвителните дейности предвиждат подготовка на площадката за строителство и издаване на всички необходими строителни документи.

Строителството на съоръженията, включва следните процеси:

- Подготвителни работи;

- Изкопни работи за полагане на основите;

- Строителни работи, а именно полагане на арматура, изливане на бетони. Измазване на сградата вътрешно и външно, като се следи за полагане на топлоизолационни материали, с цел поддържане на климатичните условия в сградата през лятото; изграждане на басейните и монтиране на пързалките;

- Довършителни работи във връзка с благоустрояване на район, почистване и превеждане в съответствие на евентуално засегнати съседни площи.

Засега инвеститорът не е заявил развиването в бъдеще и на други дейности на територията на обекта, освен горе цитираните.

Тъй като предвидената инфраструктура и цитираните съоръжения се вписват идеално в стратегията за развитие на община Созопол като туристически център, то очевидно няма да се налага промяна на дейностите поради конюнктурни съображения и съответното ликвидиране на съоръженията и изградената инфраструктура. Срокът за експлоатация е лимитиран от срока за годност на пързалките и басейните.
в) Засегнати елементи на Националната екологична мрежа (НЕМ)

Територията предмет на инвестиционното предложение попада в защитена зона ЗЗ “Бакърлъка”, с код BG 0002077 за съхранение на дивите птици, обявена със Заповед № РД-530/26.05.2010 г. на Министъра на околната среда и водите (ДВ, бр 49/2010 г), изменена със Заповед №563/22.07.2014 г. /ДВ, бр.67 от 12.08.2014 г. на Министъра на ОСВ.

ЗЗ “Бакърлъка” е разположена на южното Черноморско крайбрежие и обхваща най-вдадената в морето част на Бургаския залив. Носи името на рида Бакърлъка (Меден рид) югозападно от град Созопол. По-голямата част от площта и представлява морска акватория, обхващаща южната част на Бургаския залив, Созополски залив и залив Каваците, включително няколко острова (Свети Иван и Петър, както и Света Анастасия), както и част от териториалните води на България на няколко километра от брега до Аркутино. Територията и се простира от долината на Росенска река на запад и обхваща земите на изток до морето, включително и цялата брегова ивица от залив Ченгене скеле до блатото Аркутино.

Предмет на опазване в защитена зона „Бакърлъка“ с код BG0002077 са следните видове птици:

Видове по чл. 6, ал. 1, т. 3 от Закона за биологичното разнообразие:

Червеногуш гмуркач (Gavia stellata), Черногуш гмуркач (Gavia arctica), Розов пеликан (Pelecanus onocrotalus), Малък воден бик (Ixobrychus minutus), Малка бяла чапла (Egretta garzetta), Голяма бяла чапла (Egretta alba), Червена чапла (Ardea purpurea), Черен щъркел (Ciconia nigra), Бял щъркел (Ciconia ciconia), Поен лебед (Cygnus cygnus), Малък нирец (Mergus albellus), Осояд (Pernis apivorus), Черна каня (Milvus migrans), Червена каня (Milvus milvus), Тръс­тиков блатар (Circus aeruginosus), Полски блатар (Circus cyaneus), Степен блатар (Circus macrourus), Ливаден блатар (Circus pygargus), Малък креслив орел (Aquila pomarina), Скален орел (Aquila chrysaetos), Малък орел (Hieraaetus pennatus), Орел рибар (Pandion haliaetus), Сoкол скитник (Falco peregrinus), Голяма пъструшка (Porzana porzana), Средна пъструшка (Porzana parva), Сив жерав (Grus grus), Саблеклюн (Recurvirostra avosetta), Малка черног-лава чайка (Larus melanocephalus), Малка чайка (Larus minutus), Речна рибарка (Sterna hirundo), Кoзодой (Caprimulgus europaeus), Земеродно рибарче (Alcedo atthis), Синявица (Coracias garrulus), Сив кълвач (Picus canus), Среден пъстър кълвач (Dendrocopos medius), Късопръста чучулига (Calandrella brachydactyla), Горска чучулига (Lullula arborea), Полска бъбрица (Anthus campestris), Ястребогушо коприварче (Sylvia nisoria), Червеногърба сврачка (Lanius collurio), Черночела сврачка (Lanius minor), Градинска овесарка (Emberiza hortulana), Малък корморан (Phalacrocorax pygmeus), Червеногуша гъска (Branta ruficollis), Късопръст ястреб (Accipiter brevipes), Белоопашат мишелов (Buteo rufinus), Сирийски пъстър кълвач (Dendrocopos syriacus), Го­лям маслинов присмехулник (Hippolais olivetorum), Полубеловрата мухоловка (Ficedula semitorquata), Обикновен буревестник (Puffinus yelkouan);


Видове по чл. 6, ал. 1, т. 4 от Закона за биологичното разнообразие:

Малък гмурец (Tachybaptus ruficollis), Голям гму­рец (Podiceps cristatus), Черногуш гмурец (Podiceps nigricollis), Голям корморан (Phalacrocorax carbo), Сива чапла (Ardea cinerea), Ням лебед (Cygnus olor), Бял ангъч (Tadorna tadorna), Фиш (Anas penelope), Зимно бърне (Anas crecca), Зеленоглава патица (Anas platyrhynchos), Клопач (Anas clypeata), Червеноклюна потапница (Netta rufina), Кафявоглава потапница (Aythya ferina), Kачулата потапница (Aythya fuligula), Планинска потапница (Aythya marila), Обикновена гага (Somateria mollissima), Среден нирец (Mergus serrator), Голям ястреб (Accipiter gentilis), Малък ястреб (Accipiter nisus), Обикновен мишелов (Buteo buteo), Черношипа ветрушка (Керкенез) (Falco tinnunculus), Сoкол орко (Falco subbuteo), Вoден дърдавец (Rallus aquaticus), Зеленоножка (Gallinula chloropus), Лиска (Fulica atra), Речен дъждосвирец (Charadrius dubius), Сребриста булка (Pluvialis squatarola), Обикновена калугерица (Vanellus vanellus), Tъмногръд брегобегач (Caldris alpina), Голям свирец (Numenius arquata), Малък червеноног водобегач (Tringa totanus), Голям зеленоног водобегач (Tringa nebularia), Речна чайка (Larus ridibundus), Чайка бу-ревестница (Larus canus), Пчелояд (Merops apiaster), Жълтокрака чайка (Larus cachinnans).

В границите на защитената зона се забранява:

- залесяването на пасища, ливади и мера, както и превръщането им в обработваеми земи и трайни насаждения;

- използването на пестициди и минерални торове в пасища;

- косенето на тръстикови масиви и крайбрежна растителност в периода от 1 март до 15 август;

- паленето на тръстикови масиви и крайбрежна растителност;

- изграждането на вятърни генератори за производство на електроенергия с изключение на тези, за които към датата на обнародване на заповедта в „Държавен вестник“ има започната процедура или са съгласувани по реда на глава шеста от Закона за опазване на околната среда и/или чл. 31 от Закона за биологичното разнообразие, както и с изключение на тези за самостоятелно захранване на обекти.

Описаното състояние на терена изключва възможността за евентуално унищожаване или въздействие върху ценни растителни екземпляри или природен хабитат, предмет на защита на ЗЗ „Бакърлъка”. Допуска се вероятност от степен на безпокойство на отделни екземпляри от видове на дивата фауна, случайно присъстващи на терена, но само по време на строителството. Не би следвало да има такова по време на експлоатацията на обекта. Очаква се заселване на синантропни видове по сградата и растителността, с която ще се допълни озеленяването на терена.

Направеният общ преглед, във връзка с разположението на инвестиционното предложение в ЗЗ “Бакърлъка” с код BG 0002077 за съхранението на дивите птици показва, че на територията му няма видове и местообитания, които са предмет на опазване в нея. А предвид местоположението на бъдещите съоръжения се изключва вероятността с реализиране на настоящия проект да се стигне до фрагментиране на екологично чувствителната зона.

Строителните дейности са свързани с незначителни изкопни работи. След пускане в експлоатация, обектът трайно ще се впише в заобикалящата обстановка. По тази причина не се очакват и трайни изменения в околния ландшафт.

С реализирането на проекта няма да настъпи нарушаване на целостта, намаляване на разнообразието и стесняване на териториите на естествените местообитания.

На територията на Община Созопол са разположени следните защитени територии съгласно Закона за защитените територии:

От категорията Защитени местности най-близо до разглеждания имот е ПЗ „Блатото Алепу” - разположено до с. Равадиново, Община Созопол, Област Бургас. Площ: 166.70 хектара. Документи на обявяване: Заповед No.709 от 22.07.1986г. Международен статус: Рамсарска конвенция. Цели на обявяване: Запазване естествените местообитания на защитени и редки водоплаващи птици, както и единственото находище на дяволски орех по Черноморското крайбрежие;

Цели на обявяване:

1. Запазване естествените местообитания на защитени и редки водоплаващи птици, както и единственото находище на дяволски орех по Черноморското крайбрежие

Режим на дейности:

1. Забранява се строителство и всякакви други дейности, с които се изменя естествения облик на местността или водния или режим;

2. Забранява се унищожаване на блатната растителност и събиране на плодовете на дяволския орех;

3. Забранява се палене на огън, опожаряване на тръстиката и другата растителност;

4. Забранява се внасяне и развъждане на видове гръбначни животни без съгласуване с Комитета за опазване на природната среда и БАН;

5. Забранява се убиване, улавяне и безпокоене на птиците, разваляне на гнездата и събиране на яйцата им;

6. Забранява се лов и риболов;

7. Забранява се замърсяване на водите;

8. Разрешава се паша на домашни животни в извън размножителния период на птиците (1 април - 30 юли);

9. Разрешава се добив на сено и традиционното ползване на обработваемите земи.

Припокриване: Защитена зона по директивата за птиците: Комплекс Ропотамо.

Между разглеждания имот и защитената територия има съществуваща обслужваща улица, изградена в миналото. Дейностите по реализацията на разглежданото инвестиционно предложение ще бъдат извършвани в най-северната част от имота и по никакъв начин няма да засегнат природната забележителност. За строителната техника, за доставака и монатажа на съоръженията, ще се използва обслужващата улица, с която имот №67800.11.12 граничи в посока изток. Не се предвиждат дейности, които пряко или косвено да нарушат режима на дейностаа на ПЗ. При провеждането на инструктажа на строителните работници те ще бъдат запознати със забраните, отнасящи се до защитената територия.

Предвижда се грубите строителни дейности да се извършат извън размножителния сезон на птиците, за да се избегне евентуално безпокойство на случайно присъстващи видове. Това следва и от забраните, въведени със Закона за биологичното разнообразие, поставящ под защита по време на размножаване всички представители на дивата фауна.

Изводи от оценката:



  • С реализирането на предложението не се очаква загуба на местообитания. Ще бъдат частично засегнати местообитания без висока консервационна стойност.

  • Не се очаква съществено негативно въздействие от строителството и обитаването на обекта върху птиците и техните местообитания, предмет на опазване на защитената зона.

  • Реализирането на предложението няма да наруши нормалния ход на миграцията на реещите се птици.

  • Реализирането на предложението няма да повлияе съществено и върху останалите групи гръбначни животни – бозайници, земноводни и влечуги.

  • Предложението не е в остро противоречие с предмета и целите на опазване на защитената зона. Изграждането на съоръжения за спорт и атракции, заведения за хранене, засаждане на овощна градина и лозови насаждения при предвиждане на мерки за предотвратяване и минимизиране на негативни въздействия върху средата е напълно съвместимо с предназначението на защитената зона.


г) Цел и предмет на инвестиционното предложение – производство, жилищно, пътно и др. строителство:

Възложителят има следното инвестиционно предложение в поземлен имот с идентификатор 67800.11.12, местност „Св.Агалина“, гр.Созопол, община Созопол“:

„1. Изграждане на две водни пързалки с открит развлекателен басейн, от които: първата е с четири съоръжения с една кула /старт/ и един басейн за приводняване с приблизителен обем около 205 м.куб.

Втората е детска пързалка, която се разполага вътре в детския басейн, с приблизителен обем около 185 м.куб.

2. Релакс басейн за възрастни с приблизителен обем около 415 м.куб.

3. Заведение за хранене“.

Инвестиционното предложениепри ще се реализира при спазване на следните градоустройствени показатели: плътност на застрояване до 30 %; Кинт до 1,0; височина до 10 м и минимално озеленяване 50 %. Водните пързалки ще бъдат изработени от стъклопластови улеи с U-образна или плоска форма в различни дължини и наклони. Скоростта на спускането може да е от 7 м/сек до 50-60 км/ч в зависимост от наклона и дължината на улея. Басейна ще се изпълни с монолитна стоманобетонна конструкция с фундаментна плоча и стоманобетонови стени, с филтърно помещение и компенсаторен резервоар. Облицовката е с керамични плочки. Компенсаторният резервоар и филтърното са разположени под земята, непосредствено до басейните. В заведението за хранене ще се предлагат сандвичи, аламинути, салати, безалкохолни напитки и десерти. Капацитетът на заведението ще е за 20 посетители.

Предвидените съоръжения ще обслужват почиващите в изградените в района хотелски комплекси. Поради характера на експлоатацията /само за гости на в.с. „Дюни”/ не се налага проектиране на покрити съблекални и душове, а само на свободно разположени открити съблекални от параванен тип и душове, общо по 10 броя.

Имотът е с обща площ 35021 кв.м., с трайно предназначение на територията: „урбанизирана“ и начин на трайно ползване „за курортен хотел, почивен дом“, а по застроителен план на в.с. „Дюни” „за озеленяване и спортни площадки”.

Гл.Арх. на Община Созопол е издал Виза за проектиране от 06.11.2014 г., с която допуска проектиране на басейни с водни пързалки и заведение за хранене в поземлен имот с идентификатор 67800.11.12, местност „Св.Агалина“, гр.Созопол, община Созопол, при спазване на следните градоустройствени показатели: плътност на застрояване до 30 %; Кинт до 1,0; височина до 10 м и минимално озеленяване 50 %.

Захранването с питейна вода и електричество ще стане чрез инфраструктурната мрежа, изградена в района за обслужване на съседните хотелски комплекси.

Транспортният достъп до имота ще се осъществява посредством обслужваща улица, с която граничи непосредствено в посока изток. В посока югоизток и югозапад също има изградени обслужващи улици, които ще се използват за обслужването на имота.

За отвеждане и пречистване на отпадъчните води, инвеститорът предвижда включване в канализационната система на населеното място, след изграждане и въвеждане в експлоатация на ПСОВ Созопол. Обектите ще се въведат в експлоатация след изграждане на канализационната мрежа в района и изграждане и въвеждане в експлоатация на ПСОВ Созопол.

Обектът ще се обслужва от 10 човека персонал - охрана, бармани, сервитьори, чистачки и др. помощен персонал.

За басейните ще се предвиди оборотна водоснабдителна система – водата ще се пречиства в оборотен цикъл, като се подава непрекъснато около 10% свежа вода. Основната схема на работа на прилаганите обикновено басейни е следната: водата постъпва в басейна чрез преливниците в компенсаторен резервоар, филтрира се, коригира се рН, обеззаразява се и чрез дюзи (с отделни линии) се връща в басейна. Загубената от вълново преливане, изпарение, обем на хора и промивки на филтрите вода се възстановява директно в компенсаторния резервоар чрез неговата автоматизация. Водите в басейна са условно чисти води. Обикновено за басейните се предвижда оборотна система. Филтрирането на водата в стандартните басейни се осъществява във филтърно отделение. От промивките на филтрите се получава незначително количество отпадъчна вода, която ще се включи в предвиденото локално пречиствателно съоръжение, а пречистените води ще се включат към съществуващата битова канализация на имота. Вследствие на предвидените методи на пречистване, качеството на този поток отпадъчни води се очаква да бъде по-добро от това на битово-фекалните, като единствено съдържанието на хлориди може да бъде по-високо (резултат от обеззаразяването), като рН на водата се поддържа до 7,0-7,2.

Пързалките представляват комплекс от съоръжения и устройства, взаимосвързани във функционално отношение и отговарящи на определени изисквания. Санитарно-хигиенните норми за басейните изискват оборотна система за многократно използване на водата, като за целта се изисква инсталация за пречистване и дезинфекция на водата.

• Механично пречистване на водата: преминава през няколко етапа:

- Грубо пречистване – задържа тела с размери над 1 мм – твърди частици, влакна, косми и др.;

- Фино пречистване – същинското механично очистване на водата. Извършва се в пясъчните филтри, като се задържат частици с размери над 0.06 мм.

• Циркулация на водата през филтрите: осъществява се чрез принудително засмукване на водата от компенсаторния резервоар и нагнетяване към басейните с помощта на две циркулационни помпи.

• Пълнене на басейните: Басейните се пълнят еднократно и се доливат автоматично, ако нивото на водата е под необходимия обем.

• Изпразване на басейните: Изпразването на басейните се извършва веднъж годишно за извършване на пълна профилактика. Водата ще постъпва в площадковата канализация в имота.

• Обеззаразяване на водата, поддържане на хигиената в системата и почистването и: Водата в аквапарка по основни показатели трябва да отговаря на изискванията по БДС за питейна вода. Басейните изискват постоянни грижи, за да се поддържа в идеално чисто и дезинфекцирано състояние. Къпещите се хора и околната среда внасят в басейна микроорганизми и замърсявания, които могат да навредят на хората и да предизвикат повреди в оборудването. Филтрирането премахва по-голяма част от замърсяванията, внесени във водата, но разпространяването на бактерии, водорасли и вируси може да се предотврати само чрез използването на химични продукти. Реагентите за басейна (дезинфектант. рН коректор и флокулант) ще се дозират ръчно. За борба с водораслите и предотвратяване на тяхното развитие, в добавка към дезинфектанта трябва да се използва и продуктът Antialgue.

Водата в басейните трябва да бъде прозрачна, безопасна в бактериално отношение – по основни микробиологични показатели трябва да отговаря на БДС 17335-93 г.:

• - микробно число – до 100;

• - общ колититър – до 100 мг;

• - стафилококов титър – повече от 10;

Когато към водата в басейна се прибавя хлор, част от него се използва за унищожаване на замърсяванията, които са във водата. Другата част остава във водата като остатъчен (свободен) хлор, който действа срещу всички нови замърсявания, внасяни от вятъра, къпещите се хора и др. За да се подсигури правилна дезинфекция на водата в басейна, нивото на остатъчния хлор трябва да е в границите между 0.5 и 1.2 ppm.

Нивото на рН е много важен фактор, тъй като оказва влияние върху дезинфектиращото действие на хлора. рН показва киселинността, или алкалността на водата. В басейна нивото на рН трябва да се поддържа в рамките на 7.2 – 7.6.

Почистването на басейните ще се извършва с помощта на вакуумна четка (подочистачка), която е разработена за връзка със смукателния елемент, която е монтирана в преливния улей. С нейна помощ ще се почиства дъното на басейните от насъбралите се отлагания и нечистотии.

При нормална експлоатация и спазване на указанията по поддръжка и техническото обслужване на филтърната инсталация, се гарантира безотказна работа на филтърната група без смяна на водата за един плувен сезон (т.е. системата се напълва първоначално, включва се филтърната инсталация и се експлоатира нормално целогодишно без да се сменя водата, само се долива след промиване на филтрите).

Филтриращи системи:

Филтрацията е основен механизъм за пречистване на водите в басейните и се отнася към така наречената физическа или механична обработка на водите. Като правило водите трябва да се филтрират всеки ден, независимо дали басейна е в експлоатация или не. Времето за филтрация се определя така че да осигури от 2.5 до 3 пъти преминаване на обема на водата в басейна през филтъра за едно денонощие. При температура на водата по-висока от 25°С или при използване на меки химични препарати, като напримеQр активен кислород, за филтрацията се предвижда повече време.

Най-често използваните филтри за басейни са тези, които работят с кварцов пясък, с тъкани и с диатомит (инфузорна пръст). Пясъчните филтри са най-разпространени, тъй като са евтини, лесно се експлоатират и добре пречистват водата, такъв е и избраният от възложителите начин на филтриране на водата. Пясъкът от филтрите се пречиства след обратна промивка. Тъканните филтри обикновено се правят от целулозна основа, импрегнирана със смоли, от плоиестер, полипропилен, микрофибърно стъкло и други. Пречистващата им способност е по-висока от тази на пясъчните, но по-ниска от тази на диатомитовите филтри. При замърсяване тези филтри по-рядко са податливи на промивка и по-често се заменят с нови. Диатомитовите филтри са направени от вкаменени остатъци на морски организми и заради голямата си пористост имат висока пречистваща способност. Пясъчните филтри задържат частици с размери 20-100 микрона, тъканните - 25-100 микрона, а диатомитовите могат да улавят частици с размери 3-5 микрона.

Филтрите могат да работят в различни режими като филтрация, промивка, допълнителна промивка, изпразване на водата от басейна и циркулация на водата без филтриране (при смесване на химични препарати или нагряване). Филтриращите системи се състоят от рециркулационна помпа, филтруваща камера, многопозиционен клапан, които служи (в зависимост от режима) за филтрация, обратна промивка, уплътняване на пясъка, циркулация на водата през филтъра, изпразване на басейна и изключване на всички функции. Помпата засмуква вода и я подава на филтриращата система, която чрез пясъка, диатомита или тъканите задържа механичните частици. Така преминалата през филтриращата система вода се връща в басейна пречистена от механични примеси.

По време на експлоатацията филтрите, макар и след дълго време, се задръстват от задържаните от тях частици. Колкото по-износен в това отношение е филтъра, толкова по-голямо налягане е необходимо, за да може през него ефективно да преминават нови порции вода. С други думи дебита на преминаващата през филтъра вода не трябва да се ограничава за сметка на износения филтър. Затова е необходимо увеличаване на налягането или ако това е невъзможно, намаления дебит трябва да се компенсира с увеличено време за филтрация. Последното понякога изисква добавяне на нови филтриращи устройства в системата, защото времето на работа на един филтър не може да се увеличава неограничено и ще трябва да се редуват няколко филтъра.

При правилно протичане на описаните процеси във филтриращата система водата в басейна се очиства от механичните примеси. Препоръчва се помпите да се включват за толкова време, че водата в басейна да циркулира 2-3 пъти за 24 часа. Като правило това съответства на 8-12 часа работа на филтъра за денонощие. Това означава, че за да се осигурят тези параметри, броят на необходимите помпи и съответно на филтрите се определя от обема и от степента на замърсяване на водата в басейна. Обществените басейни обикновено се оборудват с няколко филтриращи апаратури, с което се осигурява нужната филтрация на определения дебит, без да се превишава препоръчителното време за работа на един филтър. Освен това ако един от филтрите се повреди, басейна може да продължи да функционира като се включи друг филтър.

В процеса на износване на филтъра, степента му на замърсяване се отчита от манометър във винтила, който определя налягането на преминаващия флуид. Така се отчита времето, когато филтъра трябва да се замени с нов или да се промие. Много препарати за обработка на водата в басейни се прилагат във вид на разтвори, например на хлориди и сяра. Тяхното съдържание трябва да се понижава, чрез регулирано добавяне на прясна вода. Установено е, че съдържание на хлориди и сяра повече от 200мг/л е опасно за металните части на системата и затова всяка седмица трябва да се добавя свежа вода в количества 3-5% от обема на водата в басейна.

Продължителността на експлоатация на един филтър и честотата на неговата замяна с нов или честотата на промивките му зависят от много фактори - доколко е замърсена водата, колко често се използва басейна и от какъв брой хора, какви химически препарати са използвани за обеззаразяване, дали филтрите са експлоатирани правилно, т.е. дали са работили в препоръчителните граници часове за денонощие, за да не се претоварват и други.



Методи и системи за биологично пречистване

В същото време сами по себе си описаните процеси на филтрация и рециркулация не са достатъчни, за да осигурят безопасна за здравето на хората вода в басейните. Затова функцията на филтриращите системи в басейните задължително трябва да се допълни от методи и системи за биологическо пречистване на водата. Те включват различни дезинфектиращи и обеззаразяващи операции с използване на химични препарат или системи, работещи на други принципи и водят до унищожаване на бактерии, гъби, вируси и водорасли.

Установено е, че всеки посетител на басейна, престоявайки в него около 30 минути, внася във водата близо 30 хиляди бактерии. Ако не бъдат унищожени, тези микроорганизми започват да се размножават, използвайки в качеството на храна, намиращите се във водата органични съединения. Така те създават опасна за здравето на хората среда, която може да бъде източник на преносители на различни болести. Ето защо оборудването на басейните със системи за обеззаразяване и дезинфекция е необходимост, без която е невъзможно водата в един обществен басейн да се поддържа в качество според законово изискваните норми. За да се обезпечи безопасна от хигиенна гледна точка среда за здравето на хората в басейните, водата трябва да има бактерицидни свойства. Това означава да може да унищожава мокробиологичните замърсители.

Химическото обеззаразяване е избраният метод за пречистване на водата. Внасянето на химични препарати в басейните, обаче трябва да е много строго прецизиран и премерен процес, за да може във всеки един момент водата да отговаря на изискванията към състава и. Ето защо при химичната дезинфекция на водата, която най-често се изразява в хлориране, е препоръчително инсталиране на система за автоматично дозиране. Тя има специални датчици, които постоянно показват текущата стойност на pH на средата и на остатъчните количества дезинфектант. Тези стойности са основа за задаване на команди в дозиращото устройство, което в зависимост от показанията, подава в басейна необходимото количество реагенти. Това е най-лесния - автоматичен начин за управление на дозираща система. Сред химичните методи хлорирането е получило голямо разпространение в света заради високата си ефективност. Хлора и хлорсъдържащите съединения дълго съхраняват свойствата си във водата, придавайки и бактерицидност. При хлорирането на водата в плувните басейни трябва да се подхожда много внимателно и от друга гледна точка - хлора се свързва с органични съединения и образува хлорорганика с токсични свойства. От друга страна пък хлорирането се предпочита не само заради продължителното си действие, но и поради това че не е скъпо, подобрява процеса на коагулация и предотвратява гниене. Кота цяло хлорирането една добра и безопасна практика, стига да се спазват нормативните изисквания за съдържание на хлор във водата.

Друг важен и задължителен момент в обработката на водите в басейни е коагулацията. Много микроскопични частици не могат да се задържат от филтрите и след преминаване на водата през пречистващата система, продължават да съществуват в нея. Затова във водата се добавят коагуланти, които отделят многочислени частици на различни вещества в свръх фини фракции. Тези фракции вече са с по-големи размери и се задържат успешно от филтрите. Така че коагулацияте е допълнителен процес на очистване на водата от микроскопични частици с използване на химичен реагент и последваща филтрация.

Всички описани етапи от обработката са взаимно незаменяеми и се допълват в действието си. Затова задължително трябва да подсигурите правилното протичане на всеки един стадии от филтрацията и коагулацията, до дезинфекцията и корекцията на pH.

За отвеждане и пречистване на отпадъчните води, инвеститорът предвижда включване в канализационната система на населеното място, след изграждане и въвеждане в експлоатация на ПСОВ Созопол. Обектите ще се въведат в експлоатация след изграждане на канализационната мрежа в района и изграждане и въвеждане в експлоатация на ПСОВ Созопол.

Обектът ще се обслужва от максимум 10 човека персонал - охрана, бармани, сервитьори, чистачки и др. помощен персонал.

Строителството ще се извършва при реализиране на следните процеси:


  • Извършване на строителните дейности при съблюдаване на всички действащи правилници, изисквания и нормативи за екологично строителство;

  • Монтиране на слънчеви батерии върху покрива на заведението за хранене за отопление на вода за битови нужди и водата за басейните;

  • Изграждане на комуникативни и инфраструктурни връзки с минаващите наблизо водопровод, електропроводи, и подобряване връзките със съществуващите пътища;

  • Създаване на тревни площи и градини с цветя.


Необходимостта от ИП е продиктувана от следните причини:

  • Наличието на собствен терен - поземлен имот с идентификатор 67800.11.12, местност „Св.Агалина“, гр.Созопол, община Созопол (Съдебно решение за възстановяване право на собственост №1603 от 04.08.2004 г., издадено от Бургаски окръжен съд);

  • Най-важното за гарантиране на възвращаемостта при изграждането на съоръжения за спорт и атракции и заведения за хранене е правилното проектиране на самите съоръжения, в което най-важна част заемат концепцията им, маркетинговото позициониране и таргетирането на клиентите, осигуряването на посещаемост и подходящо предложените пакетни оферти за клиентите. Като важен параметър се откроява качественото строителство с използването на дълготрайни материали и оборудване. Един такъв обект е успешен и се осигурява възвращаемостта на инвестицията, когато: е правилно разположен географски има пазар и посещаемост, е качествено изпълнен и изисква ниски експлоатационни разходи. Всички тези предпоставки са налице в случая, включително и обособяването на съоръжения за спорт и атракции и заведения за хранене.


Използвани природни ресурси по време на строителството и експлоатацията.

По време на строителството ще се използват следните природни ресурси: пясък, чакъл, филц, баластра, цимент, вар и вода. Ще се използва електроенергия за спомагателните машини и апарати, използвани при строителството и монтажа, гориво за леката строителна механизация – багер, автокран, автосамосвали и др.

По време на строителството няма да се използват терени и нарушава техния ландшафт с цел депониране на изкопаните земни маси, строителни отпадъци и материали извън площадката на инвеститора. По никакъв начин няма да се засегнат и/или физически увредят прилежащите терени от използваната строителна техника и автотранспорт. Използваните строителни материали ще се взимат от прилежащи действащи бетонови и варови възли.

Използваната вода ще бъде от водопроводната мрежа, която захранва съседните до имотите обекти.

По време на строителството няма да се унищожава трайна дървесна растителност, и се предвижда озеленяване на парцела. Същото ще се съобрази със съществуващите местни дървесни видове, ландшафта и осигуряване на необходимия комфорт на клиентите и работещите в обекта.
- Необходимост от нова инфраструктура – пътища, електроснабдяване и ВиК:

Транспортният достъп до имота ще се осъществява посредством обслужваща улица, с която граничи непосредствено в посока изток. В посока югоизток и югозапад също има изградени обслужващи улици, които ще се използват за обслужването на имота.

Захранването с питейна вода и електричество ще стане чрез инфраструктурната мрежа, изградена в района за обслужване на съседните хотелски комплекси.

За отвеждане и пречистване на отпадъчните води, инвеститорът предвижда включване в канализационната система на населеното място, след изграждане и въвеждане в експлоатация на ПСОВ Созопол. Обектите ще се въведат в експлоатация след изграждане на канализационната мрежа в района и изграждане и въвеждане в експлоатация на ПСОВ Созопол.


3. Орган, отговорен за одобряване на инвестиционното предложение

Одобряването на инвестиционното предложение ще се осъществява съгласно ЗУТ и ще се съблюдава от органите, имащи правомощия по този закон - Главен Архитект и Кмет на Община.


Приложение:

  1. Документ за платена такса.

  2. Скица №15-377483 от 20.10.2014 г., издадена от СГКК-Бургас;

  3. Съдебно решение за възстановяване право на собственост №1603 от 04.08.2004 г., издадено от Бургаски окръжен съд Диск, с настоящата информация на електронен носител.

  4. Писмо на РИОСВ-Бургас 8125 от 11.12.2014.

  5. Виза за проектиране от 06.11.2014 г., издадена от гл.Арх. на Община Созопол.

Възложител:…………………


Каталог: ovos


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница