Уведомление по чл. 10, ал. 1 от Наредбата за условията и реда за извършване на оценка за съвместимостта на планове, програми, проекти и инвестиционни предложения с предмета и целите на опазване на защитените зони



Дата28.08.2016
Размер150.83 Kb.
#7648



Уведомление по чл.10, ал.1 от Наредбата за условията и реда за извършване на оценка за съвместимостта на планове, програми, проекти и инвестиционни предложения с предмета и целите на опазване на защитените зони (ДВ бр.73 от 2007год.) за инвестиционно предложение „Изграждане на дом за възрастни хора в УПИ VIII-общ, кв. 30 по плана на с. Равадиново, община Созопол, област Бургас”
1. Информация за възложителя:

1.1 Име, адрес и телефон за контакт, гражданство на възложителя – физическо лице

Стелла Борисова Николова, ЕГН 900813хххх, български гражданин

Телефон, факс и е-mail: 0988/ 86 22 87; e-mail: kunagotsho@abv.bg

1.2. Пълен пощенски адрес

с.Равадиново, ул. ххххххххххххххххххх



1.3. Лице за контакти

Борис Николов - пълномощник


2. Обща информация за инвестиционното предложение:

Инвестиционното предложение е за изграждане на дом за възрастни хора в УПИ VIII-общ, кв. 30 по плана на с. Равадиново, община Созопол, област Бургас.

Предвижда се строителство на една сграда с две крила, предназначена за осигуряване на 24-часова грижа за здрави възрастни хора. Капацитетът на дома е за около 20 обитатели.

Строителството ще се осъществи при спазване на следните градоустройствени показатели:

Площ на имота 632 кв.м;

Допустима плътност на застрояване до 40 %;

Застроена площ по проект 190 кв.м;

Кинт - до 1,2;

Височина до 10 м (3 етажа);

Озеленяване мин 60%.

В имота има самостоятелна изградена двуетажна жилищна сграда с разгъната застроена площ 119,83 кв.м, която се предвижда да бъде разрушена и на нейно място да се постои домът за възрастни хора. Обектът ще се обслужва от 5 души персонал на смени. Предвижда се ситуиране на 10 паркоместа.
Функционално разпределение на сградата:

Кота -3,30 полусутерен, вертикална комуникация, състояща се от стълбище и асансьор; помещение за миене на ръце; склад/мокро; зала за хранене с 20 места; кухня с обслужващи помещения (вкл. битово за персонал).

Кота +0.00 - преддверие-фоайе с места за изчакване, гостна стая, помещения за администрация и директор, конферентна зала с 20 места, стълбищна клетка и санитарен блок с тоалетна за хора в неравностойно положение.

На кота +3,30 помещение за занимания и игри, три спални, всяка със собствен санитарен възел с общо 10 легла.

Кота +6,60 са решени 3 спални, всяка от които със собствен санитарен възел с общо 10 легла. Една от стаите е пригодена за хора в неравностойно положение, стаи за персонал, санитарен блок и офис-хигиенист.

Предвижда се изграждането на ограда с плътна част до 60 см. над терена, стоманобетонни и метални колонки и ажурна част с височина 140 см.

Захранването с питейна вода и електричество са осигурени за имота.

Подгряването на вода за битови цели ще се извърши с електрически бойлери. Отопление-то и охлаждането ще става с климатици.

Транспортният достъп до посочения имот ще се осъществява с обслужваща улица, с която имотът граничи непосредствено в посока изток.

При експлоатацията на обекта ще се образуват битово-фекални отпадъчни води. Възложи-телят се отказва от първоначалната си идея да изгради собствена ЛПСОВ в имота. Формираните битово-фекални отпадъчни води ще се заустват в предвидените в имота площадкова канализация и черпателен резервоар. Предвижда се черпателният резервоар да бъде изработен от антикорозионен материал – полипропилен, подходящ за подземен монтаж, съобразен с чл.87 от Закона за устройство на територията, с обем съобразно натоварването на територията. Периодично при напълване черпателния резервоар, същият ще се изпомпва и отпадъчните води ще се извозват до най-близката ПСОВ, при спазване на изискванията на Закона за водите. Приблизително количеството на отпадните води следва да е 90 % от водоснабдителната норма (200 l/d) или в случая тя ще бъде 180 l/d на човек. При брой на обитателите от 20 човека количеството на отпадните води следва да бъде 3.6 m³/d.

При канализиране на района, ще бъде направено превключване към уличната канализация и централизирано пречистване на отпадъчните води в ПСОВ, с необходимия капацитет.

Естеството на прилаганите дейности не предполага замърсяване на подземните и повърх-ностни води в района. Не съществуват условия за заливане на територията.


а) Местоположение на инвестиционното предложение

  • населено място – землището на с. Равадиново;

  • община – Община Сзозопол;

  • имот - УПИ VIII-общ, кв. 30;

  • площ на имота – 632 кв.м.

Инвестиционното предложение ще се реализира в УПИ VIII-общ, кв. 30 по плана на с. Равадиново, община Созопол, област Бургас.

В с. Равадиново, където се намира имота уличната мрежа е изградена и не се налага изграждането на нова такава.

Територията предмет на инвестиционното предложение попада в защитена зона “Бакърлъка”, с код BG 0002077 за съхранение на дивите птици, обявена със Заповед № РД-530/26.05.2010 г. на Министъра на околната среда и водите (ДВ, бр 49/2010 г), изменена със Заповед №563/22.07.2014 г. /ДВ, бр.67 от 12.08.2014 г. на Министъра на ОСВ.

Най-близо до разглеждания имот е Защитена местност „Бакърлъка” - разположена до с. Равадиново. Тя е обявена за опазване на естественото местообитание на хагеровото лале (Tulipa hageri Heldr., T. thracica) и съобщества на други защитени и редки растителни видове, забележителен ландшафт и скали. Поради отдалечеността на имота от ЗМ и характера на инвестиционното предложение, с реализирането му по никакъв начин няма да се засегне Защитена местност „Бакърлъка”.

При строителството ще останат 442 кв м за временни дейности, разполагане на фургони за строителите, разполагане на строителни материали, депо за повърхностния земен слой и времени площадки за депониране на строителните отпадъци до изнасянето им на депо и др.

Приложена е скица на имота към документацията с координатен регистър в цифров вид. Не е необходима допълнителна площ при изграждане на обекта. Строителството на сградата ще се ограничи само в имота и съседни терени няма да бъдат засегнати.



Скица на УПИ VIII-общ, кв. 30



Местоположение на УПИ VIII-общ, кв. 30
б) Срок за реализация и етапи на изпълнение на инвестиционното предложение

Реализирането на строителството ще се извърши на един етап и в рамките максимум на 12 месеца.

За реализиране на инвестиционното предложение се предвиждат: подготвителни, строителни и експлоатационни дейности.

Подготвителните дейности предвиждат подготовка на площадката за строителство и издаване на всички необходими строителни документи.

След одобряването на проекта и издаването на необходимите документи ще се пристъпи към осъществяване на строителните дейности.

Основните процеси ще бъдат свързани със строителството и функционирането на сградата като дом за възрастни. В процеса на строителството те ще бъдат:

Подготовка на строителната площадка;

Разрушаване на съществуващата сграда;

Премахване на съществуващата растителност, чрез окосяване в случай на необходимост;

Земни работи –включват изкопни работи за отстраняване и депониране на повърхностния почвен слой, за траншеи за фундиране и полагане на инженерни комуникации;

Укрепването на изкопите;

Изготвяне на кофраж;

Армиране;

Подаване, полагане и уплътняване на бетонната смес.

Втвърдяване на бетона;

Декофриране;

Зидария на стени;

Монтаж на инженерните инсталации в сградите (ОВК, ВиК, Електро инсталации и елементи на вътрешния транспорт)

Монтаж на скеле;

Полагане на мазилки, настилки и облицовки;

Полагане на топло и хидро изолации.

Извършване на бояджийски работи;

Демонтаж на скелето;

Почистване на сградата и района от строителни отпадъци;

Озеленяване;

Приемане и въвеждане в експлоатация;

След приключването на строителните дейности и озеленяването ще започне функционирането на сградата по предвиденото и предназначение, като процесите ще бъдат диференцирани пространствено в различните им части.
в) Засегнати елементи на Националната екологична мрежа (НЕМ)

Територията предмет на инвестиционното предложение попада в защитена зона ЗЗ “Бакърлъка”, с код BG 0002077 за съхранение на дивите птици, обявена със Заповед № РД-530/26.05.2010 г. на Министъра на околната среда и водите (ДВ, бр 49/2010 г), изменена със Заповед №563/22.07.2014 г. /ДВ, бр.67 от 12.08.2014 г. на Министъра на ОСВ.

ЗЗ “Бакърлъка” е разположена на южното Черноморско крайбрежие и обхваща най-вдадената в морето част на Бургаския залив. Носи името на рида Бакърлъка (Меден рид) югозападно от град Созопол. По-голямата част от площта и представлява морска акватория, обхващаща южната част на Бургаския залив, Созополски залив и залив Каваците, включително няколко острова (Свети Иван и Петър, както и Света Анастасия), както и част от териториалните води на България на няколко километра от брега до Аркутино. Територията и се простира от долината на Росенска река на запад и обхваща земите на изток до морето, включително и цялата брегова ивица от залив Ченгене скеле до блатото Аркутино.

Предмет на опазване в защитена зона „Бакърлъка“ с код BG0002077 са следните видове птици:

Видове по чл. 6, ал. 1, т. 3 от Закона за биологичното разнообразие:

Червеногуш гмуркач (Gavia stellata), Черногуш гмуркач (Gavia arctica), Розов пеликан (Pelecanus onocrotalus), Малък воден бик (Ixobrychus minutus), Малка бяла чапла (Egretta garzetta), Голяма бяла чапла (Egretta alba), Червена чапла (Ardea purpurea), Черен щъркел (Ciconia nigra), Бял щъркел (Ciconia ciconia), Поен лебед (Cygnus cygnus), Малък нирец (Mergus albellus), Осояд (Pernis apivorus), Черна каня (Milvus migrans), Червена каня (Milvus milvus), Тръс­тиков блатар (Circus aeruginosus), Полски блатар (Circus cyaneus), Степен блатар (Circus macrourus), Ливаден блатар (Circus pygargus), Малък креслив орел (Aquila pomarina), Скален орел (Aquila chrysaetos), Малък орел (Hieraaetus pennatus), Орел рибар (Pandion haliaetus), Сoкол скитник (Falco peregrinus), Голяма пъструшка (Porzana porzana), Средна пъструшка (Porzana parva), Сив жерав (Grus grus), Саблеклюн (Recurvirostra avosetta), Малка черног-лава чайка (Larus melanocephalus), Малка чайка (Larus minutus), Речна рибарка (Sterna hirundo), Кoзодой (Caprimulgus europaeus), Земеродно рибарче (Alcedo atthis), Синявица (Coracias garrulus), Сив кълвач (Picus canus), Среден пъстър кълвач (Dendrocopos medius), Късопръста чучулига (Calandrella brachydactyla), Горска чучулига (Lullula arborea), Полска бъбрица (Anthus campestris), Ястребогушо коприварче (Sylvia nisoria), Червеногърба сврачка (Lanius collurio), Черночела сврачка (Lanius minor), Градинска овесарка (Emberiza hortulana), Малък корморан (Phalacrocorax pygmeus), Червеногуша гъска (Branta ruficollis), Късопръст ястреб (Accipiter brevipes), Белоопашат мишелов (Buteo rufinus), Сирийски пъстър кълвач (Dendrocopos syriacus), Го­лям маслинов присмехулник (Hippolais olivetorum), Полубеловрата мухоловка (Ficedula semitorquata), Обикновен буревестник (Puffinus yelkouan);


Видове по чл. 6, ал. 1, т. 4 от Закона за биологичното разнообразие:

Малък гмурец (Tachybaptus ruficollis), Голям гму­рец (Podiceps cristatus), Черногуш гмурец (Podiceps nigricollis), Голям корморан (Phalacrocorax carbo), Сива чапла (Ardea cinerea), Ням лебед (Cygnus olor), Бял ангъч (Tadorna tadorna), Фиш (Anas penelope), Зимно бърне (Anas crecca), Зеленоглава патица (Anas platyrhynchos), Клопач (Anas clypeata), Червеноклюна потапница (Netta rufina), Кафявоглава потапница (Aythya ferina), Kачулата потапница (Aythya fuligula), Планинска потапница (Aythya marila), Обикновена гага (Somateria mollissima), Среден нирец (Mergus serrator), Голям ястреб (Accipiter gentilis), Малък ястреб (Accipiter nisus), Обикновен мишелов (Buteo buteo), Черношипа ветрушка (Керкенез) (Falco tinnunculus), Сoкол орко (Falco subbuteo), Вoден дърдавец (Rallus aquaticus), Зеленоножка (Gallinula chloropus), Лиска (Fulica atra), Речен дъждосвирец (Charadrius dubius), Сребриста булка (Pluvialis squatarola), Обикновена калугерица (Vanellus vanellus), Tъмногръд брегобегач (Caldris alpina), Голям свирец (Numenius arquata), Малък червеноног водобегач (Tringa totanus), Голям зеленоног водобегач (Tringa nebularia), Речна чайка (Larus ridibundus), Чайка бу-ревестница (Larus canus), Пчелояд (Merops apiaster), Жълтокрака чайка (Larus cachinnans).

В границите на защитената зона се забранява:

- залесяването на пасища, ливади и мера, както и превръщането им в обработваеми земи и трайни насаждения;

- използването на пестициди и минерални торове в пасища;

- косенето на тръстикови масиви и крайбрежна растителност в периода от 1 март до 15 август;

- паленето на тръстикови масиви и крайбрежна растителност;

- изграждането на вятърни генератори за производство на електроенергия с изключение на тези, за които към датата на обнародване на заповедта в „Държавен вестник“ има започната процедура или са съгласувани по реда на глава шеста от Закона за опазване на околната среда и/или чл. 31 от Закона за биологичното разнообразие, както и с изключение на тези за самостоятелно захранване на обекти.

Описаното състояние на терена изключва възможността за евентуално унищожаване или въздействие върху ценни растителни екземпляри или природен хабитат, предмет на защита на ЗЗ „Бакърлъка”. Допуска се вероятност от степен на безпокойство на отделни екземпляри от видове на дивата фауна, случайно присъстващи на терена, но само по време на строителството. Не би следвало да има такова по време на експлоатацията на обекта. Очаква се заселване на синантропни видове по сградата и растителността, с която ще се допълни озеленяването на терена.

Направеният общ преглед, във връзка с разположението на инвестиционното предложение в ЗЗ “Бакърлъка” с код BG 0002077 за съхранението на дивите птици показва, че на територията му няма видове и местообитания, които са предмет на опазване в нея. А предвид местоположението на бъдещите съоръжения се изключва вероятността с реализиране на настоящия проект да се стигне до фрагментиране на екологично чувствителната зона.

Строителните дейности са свързани с незначителни изкопни работи. След пускане в експлоатация, обектът трайно ще се впише в заобикалящата обстановка. По тази причина не се очакват и трайни изменения в околния ландшафт.

С реализирането на проекта няма да настъпи нарушаване на целостта, намаляване на разнообразието и стесняване на териториите на естествените местообитания.

Най-близо до разглеждания имот е:

- Защитена местност „Бакърлъка” - разположена до с. Равадиново. Тя е обявена за опазване на естественото местообитание на хагеровото лале (Tulipa hageri Heldr., T. thracica) и съобщества на други защитени и редки растителни видове, забележителен ландшафт и скали;

Режим на дейности:

1. Забранява се строителство, разкриване на кариери и други дейности, които водят до промяна и унищожаване на ландшафта или водния режим на местността;

2. Забранява се бране на диви цветя, събиране на билки, кастрене, чупене на клони и увреждане на дърветата;

3. Забранява се извеждане на сечи, освен санитарни и отгледни;

4. Забранява се провеждане на горскостопански мероприятия през периода 1 февруари - 30 юли;

5. Забранява се внасяне на нехарактерни за района растителни и животински видове;

6. Забранява се паша на домашни животни;.

Поради отдалечеността на имота от ЗМ и характера на инвестиционното предложение, с реализирането му по никакъв начин няма да се засегне Защитена местност „Бакърлъка”.

Предвижда се грубите строителни дейности да се извършат извън размножителния сезон на птиците, за да се избегне евентуално безпокойство на случайно присъстващи видове. Това следва и от забраните, въведени със Закона за биологичното разнообразие, поставящ под защита по време на размножаване всички представители на дивата фауна.

Изводи от оценката:



  • С реализирането на предложението не се очаква загуба на местообитания. Ще бъдат частично засегнати местообитания без висока консервационна стойност.

  • Не се очаква съществено негативно въздействие от строителството и обитаването на обекта върху птиците и техните местообитания, предмет на опазване на защитената зона.

  • Реализирането на предложението няма да наруши нормалния ход на миграцията на реещите се птици.

  • Реализирането на предложението няма да повлияе съществено и върху останалите групи гръбначни животни – бозайници, земноводни и влечуги.

  • Предложението не е в остро противоречие с предмета и целите на опазване на защитената зона. Изграждането на съоръжения за спорт и атракции, заведения за хранене, засаждане на овощна градина и лозови насаждения при предвиждане на мерки за предотвратяване и минимизиране на негативни въздействия върху средата е напълно съвместимо с предназначението на защитената зона.


г) Цел и предмет на инвестиционното предложение – производство, жилищно, пътно и др. строителство:

Инвестиционното предложение е за изграждане на дом за възрастни хора в УПИ VIII-общ, кв. 30 по плана на с. Равадиново, община Созопол, област Бургас.

Предвижда се строителство на една сграда с две крила, предназначена за осигуряване на 24-часова грижа за здрави възрастни хора. Капацитетът на дома е за около 20 обитатели.

Строителството ще се осъществи при спазване на следните градоустройствени показатели:

Площ на имота 632 кв.м;

Допустима плътност на застрояване до 40 %;

Застроена площ по проект 190 кв.м;

Кинт - до 1,2;

Височина до 10 м (3 етажа);

Озеленяване мин 60%.

В имота има самостоятелна изградена двуетажна жилищна сграда с разгъната застроена площ 119,83 кв.м, която се предвижда да бъде разрушена и на нейно място да се постои домът за възрастни хора. Обектът ще се обслужва от 5 души персонал на смени. Предвижда се ситуиране на 10 паркоместа.
Функционално разпределение на сградата:

Кота -3,30 полусутерен, вертикална комуникация, състояща се от стълбище и асансьор; помещение за миене на ръце; склад/мокро; зала за хранене с 20 места; кухня с обслужващи помещения (вкл. битово за персонал).

Кота +0.00 - преддверие-фоайе с места за изчакване, гостна стая, помещения за администрация и директор, конферентна зала с 20 места, стълбищна клетка и санитарен блок с тоалетна за хора в неравностойно положение.

На кота +3,30 помещение за занимания и игри, три спални, всяка със собствен санитарен възел с общо 10 легла.

Кота +6,60 са решени 3 спални, всяка от които със собствен санитарен възел с общо 10 легла. Една от стаите е пригодена за хора в неравностойно положение, стаи за персонал, санитарен блок и офис-хигиенист.

Предвижда се изграждането на ограда с плътна част до 60 см. над терена, стоманобетонни и метални колонки и ажурна част с височина 140 см.

Захранването с питейна вода и електричество са осигурени за имота.

Подгряването на вода за битови цели ще се извърши с електрически бойлери. Отоплението и охлаждането ще става с климатици.

Транспортният достъп до посочения имот ще се осъществява с обслужваща улица, с която имотът граничи непосредствено в посока изток.

При експлоатацията на обекта ще се образуват битово-фекални отпадъчни води. Възложителят се отказва от първоначалната си идея да изгради собствена ЛПСОВ в имота. Формираните битово-фекални отпадъчни води ще се заустват в предвидените в имота площадкова канализация и черпателен резервоар. Предвижда се черпателният резервоар да бъде изработен от антикорозионен материал – полипропилен, подходящ за подземен монтаж, съобразен с чл.87 от Закона за устройство на територията, с обем съобразно натоварването на територията. Периодично при напълване черпателния резервоар, същият ще се изпомпва и отпадъчните води ще се извозват до най-близката ПСОВ, при спазване на изискванията на Закона за водите. Приблизително количеството на отпадните води следва да е 90 % от водоснабдителната норма (200 l/d) или в случая тя ще бъде 180 l/d на човек. При брой на обитателите от 20 човека количеството на отпадните води следва да бъде 3.6 m³/d.

При канализиране на района, ще бъде направено превключване към уличната канализация и централизирано пречистване на отпадъчните води в ПСОВ, с необходимия капацитет.

Естеството на прилаганите дейности не предполага замърсяване на подземните и повърхностни води в района. Не съществуват условия за заливане на територията.


Необходимостта от предложението на възложителя е продиктувана от :

  • Наличие на имот, собственост на възложителя, нот. Акт №94, т. II, рег. № 3036, д. №275/12.12.2011г.


Използвани природни ресурси по време на строителството и експлоатацията.

По време на строителството ще се използват следните природни ресурси: пясък, чакъл, филц, баластра, цимент, вар и вода. Ще се използва електроенергия за спомагателните машини и апарати, използвани при строителството и монтажа, гориво за леката строителна механизация – багер, автокран, автосамосвали и др.

По време на строителството няма да се използват терени и нарушава техния ландшафт с цел депониране на изкопаните земни маси, строителни отпадъци и материали извън площадката на инвеститора. По никакъв начин няма да се засегнат и/или физически увредят прилежащите терени от използваната строителна техника и автотранспорт. Използваните строителни материали ще се взимат от прилежащи действащи бетонови и варови възли.

Използваната вода ще бъде от водопроводната мрежа, която захранва имота.

По време на строителството няма да се унищожава трайна дървесна растителност, и се предвижда озеленяване на парцела. Същото ще се съобрази със съществуващите местни дървесни видове, ландшафта и осигуряване на необходимия комфорт на клиентите и работещите в обекта.
- Необходимост от нова инфраструктура – пътища, електроснабдяване и ВиК:

Захранването с питейна вода и електричество са осигурени за имота.

Подгряването на вода за битови цели ще се извърши с електрически бойлери. Отоплението и охлаждането ще става с климатици.

Транспортният достъп до посочения имот ще се осъществява с обслужваща улица, с която имотът граничи непосредствено в посока изток.

При експлоатацията на обекта ще се образуват битово-фекални отпадъчни води. Възложителят се отказва от първоначалната си идея да изгради собствена ЛПСОВ в имота. Формираните битово-фекални отпадъчни води ще се заустват в предвидените в имота площадкова канализация и черпателен резервоар.

При канализиране на района, ще бъде направено превключване към уличната канализация и централизирано пречистване на отпадъчните води в ПСОВ, с необходимия капацитет.


3. Орган, отговорен за одобряване на инвестиционното предложение

Одобряването на инвестиционното предложение ще се осъществява съгласно ЗУТ и ще се съблюдава от органите, имащи правомощия по този закон - Главен Архитект и Кмет на Община.



Възложител:…………………


Каталог: images -> stories -> Doc -> NURIOSV -> 2015
2015 -> До директора на риосв-бургас у в е д о м л е н и е за инвестиционно предложение
2015 -> Решение за преценяване на необходимостта от извършване на овос за инвестиционно предложение: „Изграждане на дом за възрастни хора в упи viii-общ, кв. 30 по плана на с. Равадиново, община Созопол, област Бургас
NURIOSV -> Приложение №2 към чл. 6
NURIOSV -> Решение за преценяване на необходимостта от извършване на овос за инвестиционно предложение
2015 -> До директора на риосв-бургас у в е д о м л е н и е за инвестиционно предложение
2015 -> Решение за преценяване на необходимостта от извършване на овос за инвестиционно предложение: „Изграждане на дом за възрастни хора в упи viii-общ, кв. 30 по плана на с. Равадиново, община Созопол, област Бургас


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница