Увод 4 Глава първа: Анализ на потребностите 5



страница1/9
Дата20.08.2018
Размер1.16 Mb.
#81267
  1   2   3   4   5   6   7   8   9







С Ъ Д Ъ Р Ж А Н И Е НА С Т Р А Т Е Г И Я Т А


Увод 4

Глава първа: Анализ на потребностите 5



1.1 Общо описание на общината 5

1.2. Демографско развитие на Община Габрово 5

1.3. Фактори, влияещи върху качеството на живот 8

1.3.1 Здравеопазване 8

1.3.2. Социални услуги - Специализирани институции за възрастни в община Габрово 9

1.3.4. Социални услуги в общността за деца 14

1.3.5. Услуги в общността за възрастни хора 35

1.3.6. Образователни институции и образователно равнище 49

1.4. Национални и местни стратегически документи, свързани с благоденствието, здравето и социалната реализация на хората. 52

Глава втора: Описание на предизвикателствата в областта на социалното включване в Община Габрово 54



2.1 Функционален анализ на социалните услуги – 2008 54

2.2. Методика на изработване на Стратегията за социално включване на община Габрово – 2011 - 2016 59

2.3 Основни изводи от изследването Стратегията за социално включване на община Габрово – 2011 - 2016 61

Глава трета: Визия, стратегически цели и подходи за благополучието на хората 68



3.1. Визия за социално включване 68

3.2. Подход за изпълнение на стратегията 69

3.3. Стратегически цели и мерки 69

3.3.1 Приоритетно направление: Семейна среда 70

3.3.2 Приоритетно направление: Психично здраве 71

3.3.3 Приоритетно направление: Достоен живот за възрастните хора 73

3.3.4 Приоритетно направление: Услуги и възможности за хора в конфликт със закона, бивши лишени от свобода. 74

3.3.5 Приоритетно направление: Временно настаняване на бездомни хора 75

3.3.6 Приоритетно направление: Повишаване на компетентността на специалистите, предоставящи услуги и осигуряване на регулярна супервизия. 76

3.3.7 Приоритетно направление: Успешно изпълнение на стратегията 77

3.4 Ресурсно обезпечаване на стратегическите направления 79

3.5. Развитие на социалните услуги по видове целеви групи и стратегически направления 80

4. Заключение 83





Увод

Социалното включване е сред основните човешки права и трябва да бъде приоритет на всяка общност и държава, тъй като човешкият капитал е основен мотор на икономическия и обществен прогрес. Именно поради това здравните, образователните и социалните проблеми са водещи приоритети и ценности за всяка демократична държава и въпросите за здравето, профилактиката, подкрепата и благополучието на хората, трябва да бъдат интегрирани във всички политики на обществения живот.


Стратегията на Община Габрово за социално включване обхваща периода 2011 – 2016 г. и се явява естествено продължение на направена оценка на социалните услуги в град Габрово през 2008 г., както и последващи консултации, дискусии, анализи и срещи с хора които страдат от бедност и социално изключване на територията на общината.
Стремежът на този документ не е от обичайните и познати стратегии, които съдържат дълъг анализ на средата, множество цели и мерки. Тази стратегия е кратка. Тя представя най-важните направления на работа за постигане на заложените цели. Идеята на този труд да представи на местните специалисти един работещ документ, който в хода на неговото изпълнение да бъде допълван, редактиран и преосмислян. Стратегиите са затова да се преосмислят и да се адаптират, съобразно изменящата се среда в страната и местната общност. Именно поради тази причина екипите работещи по настоящата стратегия са се стремели да разработят в значителна степен по-детайлно някои от мерките, за да има по-ясно изградена визия, чрез които да се кандидатства с конкретни проекти в областта на здравеопазването, образованието и социалното благополучие на гражданите на община Габрово.
Това е документ, който следва приоритетите, целите и мерките на европейско и национално ниво, за социално включване на хората с трудности. Нещо повече разработването на този стратегически документ е в контекста на държавните изисквания, регламентирани в чл.36 от Правилника за прилагане на закон аза социално подпомагане, които бяха приети на 9 април 2010.
Настоящият стратегически документ е разработен, за да се фокусират усилията на институциите от община Габрово за подобряване на общото благополучие на хората в общината. Стратегията се основава на принципите на солидарност, справедливост, равнопоставеност, качество, икономическа ефективност, последователност и ефективно управление на обществените процеси в общината.
Стратегията обединява общите усилия на представителите на местната власт и неправителствените организации и е израз на споделена социална отговорност. За целите на стратегията са използвани материали от местно, национално и международно значение, както и са провеждани структурирани срещи, интервюта и обсъждания на основните моменти от стратегията.

Глава първа: Анализ на потребностите

1.1 Общо описание на общината



Община Габрово се намира в Северна България и е една от съставните общини на Област Габрово. Община Габрово е разположена в Централна Северна България, където е и географският център на страната. Релефът на Община Габрово е полупланински. Неговият характер е обусловен от Средна Стара планина и протичащата през територията на Общината река Янтра.
Съобразявайки икономическата и комплексна ефективност на строителството /в т.ч. и съхраняване на лесопарковете и другите горски масиви/, територията на града е глобално структурирана в зони за обитаване над 500 м надморска височина и зона за отдих – над 600 – 800 м надморска височина.
Общината се намира в централната част на България, което я определя като основен стратегически транспортен, икономически и културен център на страната. През Шипченския проход минава важен шосеен път за Южна България. Удобни пътища свързват община Габрово с околните общини и главни градове в Северна България През територията на общината минават пътищата II - 44 Севлиево – Габрово и III - 552 Трявна – Габрово. Осъществена е и ж.п. връзка чрез отклонение от Презбалканската ж.п. линия. Габрово разполага и с малко летище, което на този етап е извън официалната въздухоплавателна мрежа на страната.

Територията на Община Габрово попада изцяло в зоната на умерено континенталния климат. Средната годишна температура е около 9 - 10° С. Община Габрово е един от развитите икономически центрове в Р. България, който притежава богат опит и традиции в развитието на индустрията. През последните години общинската икономика следва тенденциите валидни на макроикономическо равнище. Икономическите показатели в община Габрово са стабилни след приключилата приватизация и преструктуриране на местната икономика.




Каталог: files -> Socialni deinosti
Socialni deinosti -> Отчет за изпълнение и реализирани дейности на Стратегия за социално включване на Община Габрово
Socialni deinosti -> Съдържание въведение резюме етно-демографска характеристика на населението
Socialni deinosti -> Стратегия за развитие на социалните услуги в община лозница
Socialni deinosti -> Правила за реда и условията за отпускане на финансова помощ за новородено или осиновено дете на територията на община габрово глава първа общи положения
Socialni deinosti -> Община габрово план за развитие на социалните услуги в


Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5   6   7   8   9




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница