В ъ п р о с от Гален Монев, народен представител от Парламентарната група на партия “Атака” На основание чл. 90, ал. 1 от Конституцията на Република България и чл. 89 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание внасям въпрос



Дата05.10.2017
Размер22.5 Kb.
#31687
ЧРЕЗ

ПРЕДСЕДАТЕЛЯ

НА НАРОДНОТО СЪБРАНИЕ
ДО

МИНИСТЪРА

НА ОБРАЗОВАНИЕТО И НАУКАТА

ПРОФ. АНЕЛИЯ КЛИСАРОВА




В Ъ П Р О С
От Гален Монев, народен представител от

Парламентарната група на партия “Атака”

На основание чл. 90, ал. 1 от Конституцията на Република България и чл. 89 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание внасям въпрос
ОТНОСНО: Предприетите мерки от страна на Министерството на образованието и науката, относно окупациите на Софийски университет „Св. Климент Охридски“

УВАЖАЕМА ГОСПОЖО МИНИСТЪР,
В продължение на четири години бях член на Академическия съвет на Софийски университет „Св. Климент Охридски“. Дълги години бях и силно ангажиран със Студентски съвет на същия университет и съм запознат с университетската автономия. Няма да говоря за различните видове автономия: административна автономия, автономия на научно-изследователския процес, автономия на учебния процес, автономия в сферата на разходите, пространствена/физическа/ автономия и студентска автономия. Всички те са описани и в Закона за висшето образование. Но за съжаление неяснотата в тяхното тълкуване се използва за злоупотреби, на които сме свидетели последните месеци. И все пак в същия закон Чл. 19 ал.(4) (Предишна ал. 3 - ДВ, бр. 60 от 1999 г., в сила от 02.07.1999 г.) Висшето училище осъществява цялостната си дейност върху принципа на академичната автономия в съответствие със законите на страната. А именно законите на страната биват погазвани с тези игри на окупация.
На 23.10.2013 група студенти обявяват окупация на зала 272 в Ректората на Софийския университет. На 11.11.2013 окупацията обхваща Ректората. Престъпната група, която се е нарекла „Ранобудните студенти“, които в пиковия си момент са не повече от 100 човека, пречат на нормалното обучение на 15 000 студенти, на работата на преподаватели от 7 факултета и администрацията на университета. Университетското ръководство негласно подкрепяше тази окупация. От него зависеше това да бъде прекратено, но ректорът беше заел йезуитска позиция. Все пак окупацията падна на 14.01.2014 година, виждайки маргиналността на ситуацията. Но това породи парадокси, за да се стигне до 25.01.2014 година, когато университетът пак бе окупиран от поредната група, търсеща медийна слава. Тези окупации, освен че пречат за нормалната дейност на университета, погазват и редица закони, като например чл.4 от Закона за висшето образование, а и противоречат на правилника на университета.
В тази връзка, моля да ми отговорите:
В качеството си на орган по прилагане на Закона за висшето образование, какви мерки сте предприели до момента срещу превръщането на академичната свобода в академична свободия и какви мерки ще предприемете, за да не бъдат използвани университетите, и най-вече Софийския университет, за различни политически пропаганди и искания?

Водени ли са разговори с Академическия съвет на Софийски университет „Св. Климент Охридски“ във връзка с възникването на тези извънредни ситуации?

София, 27.01.2014 г. Народен представител:



Гален Монев


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница