В каква мрежа да инвестираме?



Дата26.02.2017
Размер41.41 Kb.
#15773

В каква мрежа да инвестираме?
Често възниква въпроса защо се налага да харчим пари за скъпа кабелна система при положение, че по съществуващите решения базирани на Категория 5Е всичко си „върви”?
Първият въпрос, на който трябва да си отговорим е какво използваме в момента и какво искаме да използваме в бъдеще?
Активните устройства: Както е известно към момента повечето закупени активни устройства са базирани на 100 Mb (мегабитови) портове за масовите връзки и един или няколко 1 Gb (гигабитови) порта за връзка към сърверната група, както и за свързаност по между им. Новите тенденции на пазара (поради достигнатото добро съотношение цена/скорост) водят до засилено търсене на устройства работещи на 1 Gb (гигабитова) свързаност, като присъединяването на сърверите и допълнителните активни устройства се постига посредством 10 Gb (гигабитови) портове. Друга промяна в пазара е предлаганите мрежови карти интегрирани в дъната на настолните и преносимите компютри. Всички те вече са с вградени 1 Gb (гигабитови) мрежови карти, което улеснява мигрирането към 1 Gb (гигабитови) връзки между работните станции и съответно 10 Gb (гигабитови) в опорните възли. Тези промени в пазара на активните мрежови устройства и с оглед на динамиката в ИТ индустрията налагат инвеститорите да преосмислят политиката си относно инвестиции в пасивни мрежови решения.
Приложенията: Практиката в последните две години показва, че използваните приложения, както и ново появяващите се изискват все по надеждна и бърза връзка между крайните потребители. Като пример можем да посочим:

  • VoIP

  • Видео конферентни връзки

  • PoEthernet (захранване по компютърната мрежа)

Факт е навлизането все по широко на PoEthernet (захранването на различни устройства) по мрежата. Съществуващия към момента стандарт IEEE 802.af публикуван 2003г. е съобразен с тогавашната необходимост и съществуващите към онзи момент структурни кабелни системи. В отговор на новите нужди на потребителите се разработва нов стандарт IEEE 802.3at, който се очаква да излезе през 2007г. Според работния му проект ще бъде възможно по мрежата да бъдат захранвани над 6 групи устройства, а именно:

преносими компютри; монитори; системи за управление; охранителни системи; телефония и др. Според IEE 802.3at изградените кабелни системи трябва минимум да функционират върху кабел Категория 6, като препоръката на стандарта е да се използва кабел Категория 7.
Втория и не по-малко важен въпрос е до колко ново изградената кабелна система ще отговаря на съществуващите и бъдещи стандарти?
Стандартите: Към момента има няколко актуални международни и европейски стандарти:

  • ISO/IES 11801:2002

  • EN 50173 – 1:2002

  • EN 50 174 – 1 и 2

Според тях „Структурна кабелна система означава, единна кабелна система за пренос на хетерогенна информация, в това число глас, данни, видео, системи за управление на сградите (Building Management Systems), системи за охрана и всичко друго включено в групата на слаботоковите комуникации. Това води до намаление на количеството от кабели, необходими за добавянето на нови устройства към системата, а също и опростен кабелен мениджмънт. Всичко това ще позволи така изградената инфраструктура да функционира максимално дълго време при по висока надеждност. Както е известно препоръчваният минимален срок за ползване на кабелните системи е 15 години.


Всички стандарти последно актуализирани през 2002 година определят максимална скорост на пренос 1 Gbit/s. Заложените компоненти, които могат да осигурят тази максимална скорост са Category 5E (до 100 MHz) и Category 6 (до 250 MHz). Новата реалност, навлизането на 10 Gbit/s, изисква нови решения и поради тази причина в процес на разработване са напълно обновените стандарти за структурно окабеляване, които се очаква да бъдат факт през 2007 г. В тях освен отчитането на нарасналите нужди от по-висока скорост за пренос на данните се разглеждат и специфичните изисквания при изграждането на СКС в различните сфери на приложението им. Вижда се, че индустриалните мрежи са обособени в отделен дял поради инсталационните и експлоатационни особености, както и на повишените изисквания към устойчивост на електромагнитни смущения пораждани от оборудванията и техниката използвани в производството.
EN 50173 се разделя на:

  • EN 50173-1 Основни изисквания ISO/IEC 11801

  • EN 50173-2 Офис мрежи ISO/IEC 11801

  • EN 50173-3 Индустриални мрежи ISO/IEC 24702

  • EN 50173-4 Домашни мрежи ISO/IEC 15018

  • EN 50173-5 Мрежи за комуникационни центрове ISO/IEC 24764

Планирани:

  • Мрежи за летища

  • Болнични мрежи


EN50174 също се разделя както следва:

  • EN 50174-1 Администриране

  • EN 50174-2 Вътрешни инсталации

  • EN 50174-3 Външни инсталации

  • (ISO/IEC 14763 = международния стандарт)

В новите стандарти Категория 5Е не се разглежда като решение, а в замяна са разработени новите Категория 6а (до 500 MHz) и 7а (до 1000 МHz).
Къде си влагаме парите? Отношението на необходими инвестиции към срока за използване на различните компоненти при реализирането на един цялостен ИТ проект е показано на фигура 1.

Фиг. 1


От графиката се вижда, че инвестицията направена в кабелната система се използва многократно по дълъг период от време от всички останали системи взети заедно (според стандартите срока за ползване на СКС трябва да е не по малък от 15 години).

В заключение можем да обобщим, че с оглед запазване на инвестициите, следвайки актуалните стандарти и отговаряйки на бъдещите нужди от все по високи скорости, обеми и защита на информацията е необходимо да се изграждат структурни кабелни системи позволяващи пренос от 10 Gb/s. Тези мрежи включват като минимум конектори Категория 6, хоризонтални кабели категория 7 и съответните работни кабели.

Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница