В последните 50-60 години невербалната комуникация се превръща в обект на изследване на значителен брой науки



Дата25.01.2018
Размер101.97 Kb.
#51540
В последните 50-60 години невербалната комуникация се превръща в обект на изследване на значителен брой науки. Съвременният човек се стреми да отговори на въпросите, които са вълнували древните физиогномици, философи, лекари, ретори. Невербалната комуникация започва да изглежда все по-интересна и любопитна, да става все по-модерна и да се изучава все по-дълбоко с използване на нови технологии.   Този вид комуникация като проблем дълго време е подценяван от българската психологическа наука. Тези, които са се занимавали с невербалното и твърдели, че по лицето и телодвиженията може да се съди за изпитваните емоции и за характера на личността, били поставяни от “сериозната наука” в числото на наивниците, слабоумните и шарлатаните.

Сега, махалото е в другия край на акцента и за разлика от времето преди 30 години невербалната комуникация е станала дотолкова важна, че почти няма научен труд върху общуването, който повече или по-малко да не засяга проблема. Тя присъства както като украшение, като израз на модерно, така e и по-сериозно изследвана. Излолзвайки различните сигнали за контрол на реакции или направление на чувствна, всеки индивид е уникален, логично и първите му впечатления от непознатите срещу него да са различни. Не малко са сигналите – кръстосани ръце, присвити очи, потящи длани, погледи встрани и др., които дават точна информация за това, как ни приемат – на сериозно, несериозно или с насмешка.

Познанията за езика на тялото, които всекидневно могат да ни помагат в общуването скъсяват дистанцията и времето към ефективна комуникация. От голямо значение е това да сме естествени. Невербалната комуникация включва информацията, която се излъчва от външния вид и движенията на тялото /телесните знаци и сигнали/ или се предава чрез промени в гласа, чрез звук, цвят, светлина, миризма, както и чрез пространственото поведение и, съзнателно или не, целенасочено или случайно въздействие върху материалната среда. Приема се от органите за осезание на друг индивид и се взима предвид и евентуално влияние на поведението му. Функциите на невербалната комуникация са: формираща /структорираща/, демонстративно-изразна, маскиращо-неутрализираща и релаксираща. Езикът на тялото е процес, с който хората чрез разменяне на телесно-пластични сигнали и конкретно организиране на пространството осъществяват връзка помежду си.

Междукултурните различия се подчертават в литературата, свързана със спецификата на невербалната комуникация. Напълно възможно е да възникнат затруднения в общуването, породени от неразбиране или превратно разбиране.


Пример:

Високо повдигнатите вежди на европееца говорят за учудване, докато китаеца възприема това за сърдене. Ако французин, немец или италианец счита някоя идея за глупава, изразително се чука по главата. Почукване по челото от англичанин или испанец означава, че е доволен от себе си. Българинът също по този начин подчертава наличието на сериозно сиво вещество в черепната си кутия. В зависимост от контекста на общуването, този жест при българина би могъл да означава и точно обратното. Или както няма свободни от контекста фрази, така няма и свободно от контекста невербално поведение.
Публикуваната в пресата на пророка Мохамед карикатура е шокираща. “Как аз бих реагирал със своята ценностна система на тази публикация? Провокираща ли е тя за мен?”. Това е оптималния начин за възприемане на невербалното поведение на партньорите в общуването, особено при междукултурни различия. Определено трябва да е на лице висока образованост или поне информираност за чуждите културни норми и стремеж за приемане на различното. Човек е до толкова детерминиран и зависим от културата си и понякога дотолкова консервативен, че всичко чуждо му изглежда отвратително или поне смешно и несериозно. Със самото си съществуване с оформеността и вида си тялото излъчва информация. Това става и в резултат на физиологичните и психическите процеси, които протичат в него и естествено в резултат на постъпващата от вън информация.

Независимо от културната традиция на индивида думите и движенията винаги се излъчват едновременно и то по толкова предсказуем начин, че всеки добре трениран човек може със затворени очи да познае само като слуша тона на гласа му в момента на движението.

Какво представлява езикът на тялото и как да се научим да го разбираме?”

Основните моменти, които трябва да бъдат разгледани и характеризирани са:



  • чувствителност, интуиция и предчувствие

  • вродени /генетично заложени/, заучени традиционни сигнали

  • основни жестове и техният първоизточник

  • жестови снопове

  • лицемерен език на тялото или как да лъжем успешно


Чувствителност, интуиция и предчувствие
От техническа гледна точка винаги, когато казваме за някого че е чувствителен, че има интуиция или че може да предчувства нещата имаме предвид способността му да разчита успешно чуждите несловесни знаци и сигнали и да ги сравнява със словесните такива на съответните хора. Ораторите наричат този способ усет за нагласата на аудиторията.

Пример:

В университетска зала тече лекция. Голям процент от слушащите седят, облегнати назад, свели брадички със скръстени пред гърдите ръце. Ораторът е професионалист, гъвкав в такива ситуации и мигновено усеща интуитивно, че думите му не намират отклик в аудиторията. Осъзнавайки това от монотонен гласът му става по-висок с отсяване на излишната статистическа информация. Така той отново връща вниманието на аудиторията, чрез смяна на подхода.
Жените притежават по-голяма чувствителност и възприемчивост по отношение на несловесните сигнали, отколкото мъжете. Това е понятието шесто чувство. Изследователите смятат, че именно поради тази причина жените често се изявяват много по-успешно при водене на преговори, отколкото мъжете.

Вродени /генетично заложени/, заучени

традиционни сигнали

Редица изследвания и научни дебати са посветени на въпроса, дали несловесните сигнали са вродени, заучени, генетично предавани от поколение на поколение или придобити по някакви други пътища. Изводите подсказват, че почти всички жестове попадат в някоя от споменатите категории.


Пример:

Повечето мъже, когато обличат сакото или палтото си пъхат в съответния ръкав първо дясната си ръка, обратно на жените, които го правят с лявата. Когато мъж и жена се разминават на оживена улица в момента на разминаването той в повечето случаи обръща торса си към нея, докато от своя страна жената се извръща настрани от него.

Голяма част от нашето несловесно поведение е заучено и смисълът на много от движенията и жестовете ни е предопределен от културната традиция.



Някои основни жестове и техният първоизточник

Повечето от основните жестове при общуване са еднакви по целия свят. Когато хората са щастливи, те се усмихват. Когато са тъжни или ядосани се мръщат или се цупят. Кимнето с глава се възприема като знак за съгасие и потвърждение. Врътването пък – обратното. Присвиването на раменете означава, че човекът срещу нас не ни разбира. Жестът на пръстена или “всичко е наред” се тълкува в различните културни традиции по друг начин. Някъде свити по този начин пръстите са обида. Хубаво е да споменем и “и жестът на дигнатия палец”, знакът на V.



Жестови снопове

Една от най-сериозните грешки, която може да се направи в езика на тялото е да се тълкува един-единствен жест, изолирано от другите съпътствуващи го жестове или извън контекста на конкретните обстоятелства. Това е същността на жестовия сноп.


Пример:

Разглеждам следната ситуация – банков чиновник, седящ с кръстосани крака на стол в стаята за почивка. Разговаря с колега на средна възраст, който обяснява в последните 15 минути колко е важен риболова и големината на плувката. И двамата са страстни рибари. Посоченият чиновник не само стои в описаната поза, но поставя лявата си ръка отпред на кръста, а с дясната си подпира брадичката. Това е чудесен пример за жестовия сноп. Анализирайки езика на тялото, получаваме следната информация: основен в този сноп е жестът на докосване на главата с ръка, при който показалецът сочи нагоре към бузата. Това издава критична преценка. Слушателят е настроен отрицателно към говорещя, факт е че краката му са кръстосани прибрано, а другата му ръка обгръща тялото /отбранителен щит/. Това несловесно изречение би могло да преведе приблизително по същия начин “Не ми харесва това, което казваш и не съм съгласен с теб”.
Лицемерен език на тялото

За да прикриеме лъжите си, ние хората нсай-често използваме лицето си – повече от която и да било друга част на тялото. Пускаме усмивки, кимане и намигане, като по този начин се опитваме да замаскираме лъжата в думите си, но за нещастие сигналите на тялото ни издават истината и така се получава разминаване между жестовете на тялото и мимиката на лицето. Вариантите на жестове с докосвания до лицето най-общо са: прикриване на устата, докосване на носа, потриване на окото, потриване на ухото, почесване по врата, пръсти в устата.

Сигналите на очите неимоверно много говорят за душевността на човека, те са огледало на душата му. Често употребяваме следните фрази: “Пронизваме с очи”, “Погледът му е смъртоносен”, “Очите му играят”, “Урочасваме с поглед”, “Той има такъв особен, искрящ поглед”, “Лоши очи”. В книгата “Говорещите очи” Хес казва, че при междуличностното общуване човешките очи излъчват най-показателните и точни сигнали за вътрешната нагласа, защото са цнтрално ключова точка на лицето и тялото като цяло, зениците им функционират независимо от останалите му части. Те могат да изразяват развълнуване, отрицателни емоции /ефектът на свиване като мъниста или като на змия/. Изразяват любов, а оттам лицето сияе.
Пример:

За древните китайски търговци на скъпоценни камъни е било обичайна практика да наблюдават разширяването на зениците на купувачите по време на пазарлъците за цената. Известно е, че покойният милиардер Аристотел Онасис е носил винаги тъмни очила по време на делови преговори, за да попречи на зениците да издават мислите му.

Поведението на погледа като част от лицевото изражение се характеризира в няколко основни типа: делови поглед, социален поглед, интимен поглед, кос поглед “из под вежди”. Възниква въпросът – ако някой мениджър иска да смъмри мързелив служител кой тип поведение на погледа, а оттам и на лицето ще избере. Дали присвитите устни, устните сочещи наляво или в тип целувка ще покажат, че говорите напълно сериозно.

Разглеждането до тук на казуса по учебната дисциплина “Бизнес комуникации” не би бил пълен, ако не се допълнат двата най-широко разпространени жестове с глава. А именно: кимането и поклащането в страни. Основните позиции на главата са три:


  • изправена – характерна за човек, който има неутрална нагласа към онова, което чува.

  • заинтригуваща позиция – жените често използват този жест на главата, накланяйки я в страни, за да покажат интерес към някой привлекателен мъж.

  • критична - когато главата е наклонена надолу, това означава отрицателна дори критична нагласа. Тази позиция на главата обикновено е придружена от жестови снопове на критична оценка.

Жестът може да се определи като лаконично значимо движение на тялото с информационна стойност. Жестикулацията обикновенно се асоциира с движенията на ръцете. Тя е техен приоритет, но не е изключително достояние. Жестикулира се чрез всички движения на тялото. Съществуват няколко вида жестове:

  • емоционални- информират за емоционалното състояние на индивида и отношението към действие, текст или др. Той е спонтанен и сравнително трудно се поддава на контрол.

  • изобразителен (описателен жест ) има за задача да характеризира външно описвания обект. Насочва към форма, ширина, дължина, обем, специфично движение и др.

  • указателен жест- дава препоръки, имащи отношение към контрола на погледа.

  • условен жест – т.нар. емблема, символ или пластичен йероглиф ( ръкостискане, кръстене, махане за сбогом, заканване с пръст, поклон и др.) изпълнява най-често функция по заместване на речта, но може и да има съпътстващ характер.

Разглеждана всяка част от тялото пооделно в детайли се характеризира с определени жестове. Анализирането и тяхното описване би ме отдалечило от конкретната тема. Езикът на тялото не се изчерпва с проста и първична преценка ( в повечето случаи погрешна). Маркирането на територии и зони, жестовете на дланта, жестовете с ръце, докосванията по лицето, бариерите с ръце, бариерите с крака, другите популярни жестове и пози, сигналите на очите, жестовете и сигналите по време на ухажване, жестовете за маркиране на територия и собственост, снишаване на тялото като израз на обществено положение, позициите на тялото, игрите на власт, копията и огледалните образи, цигари, пури, лули и очила, бюра, маси и столове – са основните стожери за правилното възприемане на тази енциклопедия Езикът на тялото.

Напоследък е особено модерно да се говори и за най-различни пространства в метафоричен план- идеологически, политически, културни, медийни, виртуални и др. Нас в случая ни вълнува реалното пространство, това което обитаваме, което можем да видим, измерим, обходим и др. Първоначално човек го приема като даденост, а след това като собственост. Проксемиката като дял от невербалната комуникация подробно разглежда видовете пространство- такова с фиксирани характеристики, полуфиксирано и неформално. Излизайки от самата дефиниция за пространство и неговите видове според Хол, личното пространство е очертаната с мислена линия пространствена сфера, обем около човека, която другите не трябва да нарушават. Нерядко това се използва съвсем целенасочено за притискане на противника и намаляване на потенциала му в диалога и особено в някои негови форми.

Личната територия е свързана с повече от едно място в пространството. Различните лични територии имат отношение към личния живот, професията и др. на даден човек. И тук нарушаването се възприема като агресия. Значение за общуването имат ориентацията, разположението с оглед височината и местата със статус.

КАК ДА НАУЧИМ ЕЗИКА НА ТЯЛОТО И НЕВЕРБАЛНАТА КОМУНИКАЦИЯ?

Отделете си поне петнадесет минути дневно, за да проучвате и тълкувате жестовете на другите хора, а също и за да осъзнаете и осмислите собствените си жестове. Удобни за “читалня” са всички места, където хората се запознават и общуват. Летището е особено подходяща сцена, на която може да се види разгръщането на целия репертоар от човешки жестове, тъй като там хората открито изразяват чрез мимика и език на тялото обзелите ги тревога, гняв, съжаление, щастие, нетърпение и най -различни други емоции. Чудесни възможности за подобни проучвания предоставят и различните социални изяви, делови срещи и забави. След като сте понавлезнали в изкуството да разшифровате мимиката и жестовете, можете да отидете на някое шумно парти, да се усамотите цялата вечер в ъгъла и да си прекарате страхотно и незабравимо, докато наблюдавате различните ритуали на езика на тялото, чрез които присъстващите си говорят помежду си. Телевизията също предоставя великолепни възможности за невербално общуване. Намалете до край телевизора и първо се опитаите само по образа да разберете за какво става дума. Започнете на всеки пет минути да увеличавате звука за няколко секунди, за да проверите доколко правилно четете несловесния език на говорещия. Не след дълго вече ще можете да изгледате цяла програма, без изобщо да ви се налага да увеличавате звука, за да разберете какво става – точно както постъпват и глухонемите хора.




Използвана литература:

1. проф. дфн Руменчев В., Невербална комуникация в публичната реч и деловото общуване, Университетско издателство “ Св. Климент Охридски”


2. Алексиева С., Бизнес комуникации, НБУ
3. Пийз А., Езикът на тялото, Издателска къща Сиела
4. My line manager is my coach, Sales Development Program, Heineken Central and Eastern Europe


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница