V. процедура за взаимна помощ с държавите членки на европейския съюз при събиране на публични вземания



Дата22.12.2018
Размер124 Kb.
#109117


Глава V. ПРОЦЕДУРА ЗА взаимна помощ с държавите членки на европейския съюз при събиране на публични вземания

Раздел v.ІІ. ОБЩИ разпоредби

фиш V.ІІ.3


Събиране на вземане



НОРМАТИВНА УРЕДБА

Чл. Чл. 269з, 269и, 269к и 269л от ДОПК
І. Искане за събиране на вземане, отправено от местен запитващ орган

Третият вид взаимна помощ, свързана със събиране на вземания е отправяне на искане за събиране на публичните вземания, попадащи в обхвата на тази процедура.

Местният запитващ орган, т.е. централното звено за връзка при НАП, съответно звеното за връзка или отдел за връзка, ако има такива, определени от изпълнителния директор на НАП може да отправи искане до друга държава-членка за събиране на публично вземане, когато са налице следните предпоставки:


  • искането касае публично вземане, попадащо в обхвата на чл. 269а, ал. 1 от ДОПК;

  • за вземането е налице изпълнително основание;

  • преди да бъде отправено искане за събиране на публично вземане местният запитващ орган е необходимо да е приложил всички, регламентирани в ДОПК способи за неговото събиране.

Изключение от изискването за прилагане на всички изпълнителни способи за събиране на вземането по реда на ДОПК е предвидено когато:

  • длъжникът не притежава имущество на територията на Република България, към което да бъде насочено изпълнението, и местният запитващ орган разполага с информация за имущество на длъжника в запитаната държава-членка;

  • изпълнението няма да доведе до пълно погасяване на вземането и местният запитващ орган разполага с информация за имущество на длъжника в запитаната държава-членка;

  • събирането на вземането е невъзможно или значително ще се затрудни.

Доколкото по отношение на погасителната давност на вземанията се прилага законодателството на запитващата държава-членка, местният запитващ орган не отправя искане за събиране на вземане, за което е изтекла погасителната давност, съгласно чл. 171 от ДОПК.

Във всички случаи искане за събиране на вземане не може да бъде отправено когато актът за установяване на публичното вземане е оспорен, освен ако местният запитващ орган е направил мотивирано искане до запитания орган на другата държава-членка да продължи изпълнителното производство, въпреки оспорването. В тази хипотеза, ако жалбата бъде уважена, местният запитващ орган възстановя събраните суми, ведно с дължимите лихви, както и направените от запитания орган на другата държава-членка разноски.

Във връзка с искането за събиране на вземане е необходимо местният запитващ орган, незабавно да предостави на запитания орган всяка информация, която е от значение за събиране на това вземане.
ІІ. Искане за събиране на вземане, отправено от друга държава-членка

Запитващ орган от друга държава-членка може да отправи искане до местния запитан-орган (централно звено за връзка, съответно звеното за връзка или отдел за връзка, ако има такива, определени от изпълнителния директор на НАП) за събиране на публично вземане, когато са налице следните предпоставки:



  • искането касае публично вземане, попадащо в обхвата на чл. 269а, ал. 1 от ДОПК;

  • за вземането е налице изпълнително основание;

  • преди да бъде отправено искане за събиране на публично вземане запитващата държава-членка да е приложила всички, регламентирани от вътрешното й законодателство способи за неговото събиране.

Изключение от изискването за прилагане на всички изпълнителни способи за събиране на вземането по реда на вътрешното законодателство на запитващата държава-членка е предвидено когато:

  • длъжникът не притежава имущество на територията на запитващата държава-членка, към което да бъде насочено изпълнението и запитващият й орган разполага с информация за имущество на длъжника в Република България;

  • изпълнението няма да доведе до пълно погасяване на вземането и запитващият орган на другата държава-членка разполага с информация за имущество на длъжника в Република България;

  • събирането на вземането е невъзможно или значително ще се затрудни.

Местният запитан орган не е длъжен да окаже взаимна помощ във връзка с искането за събиране на вземане от друга държава-членка, когато:



  • вземането е с изтекла 5-годишен срок, считано от датата, на която вземането е станало изискуемо (падежа на вземането) до датата на първоначалното искане за взаимна помощ.

  • общата сума на вземанията е по-малко от равностойността на 1 500 евро в български лева.

Във всички случаи искане за събиране на вземане не може да бъде отправено когато актът, с който е установено това публично вземане е оспорен, освен ако запитващият орган на държавата-членка е направил мотивирано искане до местния запитан орган на Република България да продължи изпълнителното производство, въпреки оспорването. В тази хипотеза, ако жалбата бъде уважена, запитващият орган на другата държава-членка възстановя събраните суми, ведно с дължимите лихви, както и направените от местния запитан орган разноски.

При постъпване на искане за събиране на публично вземане по реда на взаимната помощ, същото се събира по реда на ДОПК в лева без да се ползва с привилегиите, предвидени в българското законодателство за подобно вземане.

Местният запитан орган информира запитващия орган на другата държава-членка за всяко предприето действие във връзка с отправеното искане.

Местният запитан орган начислява лихви съгласно българското законодателство, считано от датата на получаване на искането за събиране.

Вземането може да бъде отсрочено или разсрочено при условията и по реда на ДОПК, като местният запитан орган уведомява за това запитващия орган на другата държава-членка.

Местният запитан орган превежда на запитващия орган от другата държава-членка събраното във връзка с искането вземане.

ІІІ. Единен инструмент за предприемане на изпълнителни мерки

Искането за събиране на публично вземане се придружава от единен инструмент за предприемане на изпълнителни мерки, в който се отразява основното съдържание на първоначалното изпълнително основание и е основание за предприемане на действия по принудително изпълнение и налагане на обезпечителни мерки от местния запитан орган. Единният инструмент за предприемане на изпълнителни мерки подлежи на изпълнение, без да е необходим акт за неговото признаване, допълване или заместване.



Съдържанието на единния инструмент за предприемане на изпълнителни мерки е следното:

  • данни, индивидуализиращи първоначалното изпълнително основание, описание на вземането, вида на вземането, периода, за който се отнася, всички дати от значение за изпълнителното производство, размера на вземането, включително главница, лихви и разноски;

  • име, съответно наименование (фирма) и други данни, индивидуализиращи длъжника;

  • наименование, адрес и други данни за контакт на публичния взискател или на административното звено, което разполага с информация за вземането или за възможността за неговото оспорване.

Към искането за събиране на публично вземане могат да бъдат прилагани и други документи, свързани с вземането, издадени в запитващата държава-членка.



НАРЪЧНИК ПО ДОПК, 2012


Каталог: files -> naruchnik-dopk-2017
naruchnik-dopk-2017 -> Ііі. Обжалване
naruchnik-dopk-2017 -> І. общи правила раздел І.ІV. Връчване на съобщения фиш І.Іv адрес за кореспонденция
naruchnik-dopk-2017 -> Закон за публичното предлагане на ценни книжа Закон за пазарите на финансови инструменти
naruchnik-dopk-2017 -> Іv събиране на публични вземания РАЗДЕЛ ІV.Ііі. ОТСРОЧВАНЕ И РАЗСРОЧВАНЕ ДЯЛ ІV.Ііі.ІІ. Особени случаи
naruchnik-dopk-2017 -> Ііі. ОБЖАЛВАНЕ РАЗДЕЛ ІІІ. ІІ. Обжалване на ревизионния акт по административен ред фиш ІІІ.І
naruchnik-dopk-2017 -> Іv. VІІ. Публична продан дял ІV. VІІ.І. Общи правила
naruchnik-dopk-2017 -> Іі отделни административни производства
naruchnik-dopk-2017 -> Іі отделни административни производства
naruchnik-dopk-2017 -> І. Общи правила. Раздел І.І. Предмет, компетентност, страни и участници в производството Фиш I
naruchnik-dopk-2017 -> Ххv. „Принудително изпълнение" Раздел ІІ. "способи" фиш ІV vІ. IІ


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница