В сила от 13. 11. 2007 г. Обн. Дв бр. 92 от 13 Ноември 2007 г. Раздел I. Общи положения



страница1/4
Дата24.02.2017
Размер332.95 Kb.
#15654
  1   2   3   4
ТЕХНИЧЕСКИ ИЗИСКВАНИЯ ЗА РАБОТА НА МОБИЛНИ НАЗЕМНИ МРЕЖИ И СЪОРЪЖЕНИЯТА, СВЪРЗАНИ С ТЯХ

В сила от 13.11.2007 г.

Обн. ДВ. бр.92 от 13 Ноември 2007 г.

Раздел I. Общи положения

Чл. 1. Техническите изисквания определят параметрите и характеристиките на мобилните наземни мрежи и съоръженията, свързани с тях, чрез които се осъществяват електронни съобщения.

Чл. 2. Тези технически изисквания определят условията за работа на мобилните наземни мрежи по стандарт:

GSM - GSM 900, GSM - R, GSM 1800;UMTS;NMT;TETRA;CDMA - PAMR.

Чл. 3. Правилата за осъществяване на електронни съобщения чрез мобилните наземни мрежи и съоръженията, свързани с тях, се съдържат в приложение № 1.

Раздел II.

Общи изисквания за предоставяне на индивидуално определен ограничен ресурс - радиочестотен спектър

Чл. 4. Мобилните наземни мрежи осъществяват дейността си в определени за подвижна радиослужба радиочестотни ленти в Националния план за разпределение на радиочестотния спектър.

Чл. 5. Осъществяване на електронни съобщения чрез мобилните наземни мрежи по чл. 2 се извършва в радиочестотните ленти, определени за съответния стандарт:

GSM 900 - приложение № 2; GSM - R - приложение № 3;

GSM 1800 - приложение № 4;UMTS - приложение № 5;

NMT 450 - приложение № 6; TETRA - приложение № 7;

CDMA - PAMR - приложение № 8.



Раздел III. Технически параметри на мобилните наземни мрежи и съоръженията, свързани с тях

Чл. 6. Техническите характеристики и параметрите на радиосъоръженията от мобилните наземни мрежи са посочени в приложения № 2, 3, 4, 5, 6, 7 и 8.

Чл. 7. Радиосъоръженията от мобилните наземни мрежи са стационарни и мобилни станции.

Чл. 8. Електронни съобщения чрез мрежите по чл. 2 се осъществяват при спазване на стандартите, посочени в приложение № 9, и други стандарти, приети за приложими от комисията.

Чл. 9. (1) Електронните съобщения чрез мрежите по чл. 2 се осъществяват само чрез технически изправни радиосъоръжения с оценено и удостоверено съответствие и пуснати на пазара по реда на Закона за техническите изисквания към продуктите и Наредбата за съществените изисквания и оценяване съответствието на радиосъоръжения и крайни далекосъобщителни устройства.

(2) При осъществяване на електронни съобщения чрез мрежите по чл. 2 предприятията:

1. инсталират, поддържат и използват радиосъоръженията само по начин и предназначение, определени от производителя така, че както при нормална работа, така и в условията на неизправност да са гарантирани защитата на околната среда, животът и здравето на хората;

2. не изменят техническите характеристики на използваните радиосъоръжения спрямо тези, определени от производителя;

3. не осъществяват електронни съобщения, които съдържат заблуждаващи знаци и/или сигнали за помощ, бедствие, авария, злополука или тревога.

(3)Нежеланите излъчвания и други излъчени радиосмущаващи въздействия не трябва да надвишават граничните стойности, определени в приложимите стандарти по приложение № 9.

Чл. 10. (1) При осъществяване на електронни съобщения чрез мобилните наземни мрежи по чл. 2 трябва да се спазват нормите и изискванията за защита на населението от вредното въздействие на електромагнитни полета в съответствие с Наредба № 9 от 1991 г. за пределно допустими нива на електромагнитни полета в населени територии и определяне на хигиенно-защитни зони около излъчващи обекти.

(2) Предприятията трябва да предприемат такива мерки, че да намалят до минимум риска за населението от вредните електромагнитни полета и излъчвания, като разполагат електронните съобщителни устройства на такива места, където населението ще бъде най-малко изложено на вредни излъчвания.

(3) В случай че електромагнитните излъчвания, вследствие експлоатацията на електронните съобщителни устройства, превишат определените в съответните стандарти гранични стойности, предприятията се задължават да ги приведат в съответствие възможно най-бързо или ако това е невъзможно, да спрат използването на засегнатите устройства.

(4) При възникване на проблем, свързан с електромагнитната съвместимост, предприятията да направят за своя сметка съответните, предписани от комисията, промени в местоположението и параметрите на стационарните станции.

(5) В случай че превишаването на гранични стойности на електромагнитните излъчвания е в резултат от работата на две (или повече) устройства, разположени в непосредствена близост едно до друго, и при работата само на едното от тях не се наблюдава превишаване на гранични стойности, то предприятието, инсталирало по-късно устройството, трябва да осигури такива условия, при които не се превишават гранични стойности на електромагнитните излъчвания, или да преустанови работата на устройството.
Допълнителни разпоредби

§ 1. По смисъла на техническите изисквания:

1. GSM е глобална система за мобилни съобщения (Global System for Mobile Communications) съгласно определението й в стандарта с техническите спецификации на Европейския институт по стандартизация в далекосъобщенията (ETSI), която работи в честотните обхвати 900 и 1800 MHz.

2. GSM-R е глобална система за мобилни съобщения в железопътния транспорт (Global Mobile System-Railway), разработена от ETSI на основата на стандарт GSM, която работи в честотен обхват 900 MHz.

3. UMTS е универсална система за мобилни съобщения (Universal Mobile Telecommunication System) - мобилна система от трето поколение, разработена от ETSI и одобрена от Международния съюз по далекосъобщения (ITU), като част от фамилията стандарти за IMT-2000.

4. NMT е система за мобилни съобщения (Nordic Mobile Telephone) - аналогова система, основана на общо споразумение между скандинавските страни за изготвяне на технически спецификации, която работи в радиочестотен обхват 450 MHz.

5. TETRA е европейска система за мобилни съобщения (Trans European Trunked Radio) - европейски стандарт, разработен от ETSI за второ поколение PMR/PAMR електронни съобщителни мрежи от подвижна радиослужба.

6. CDMA - PAMR е широколентова система за мобилни съобщения, използва CDMA (Code division multiple access) технология за PAMR електронни съобщителни мрежи от подвижна радиослужба, работи в радиочестотни обхвати 420 и 450 MHz.

Заключителни разпоредби

§ 2. Техническите изисквания се приемат на основание чл. 32, т. 2 от Закона за електронните съобщения (ЗЕС).

§ 3. Техническите изисквания влизат в сила от деня на обнародването им в "Държавен вестник".

Приложение № 1 към чл. 3. Правила за осъществяване на електронни съобщения чрез мобилните наземни мрежи и съоръженията, свързани с тях


1. Общи положения

Електронни съобщения се осъществяват чрез мобилните наземни мрежи и съоръженията, свързани с тях, при спазване изискванията на ЗЕС и актовете по прилагането му.

2. Общи правила за предоставяне на индивидуално определен ограничен ресурс - радиочестотен спектър

2.1. Комисията предоставя индивидуално определен ограничен ресурс - радиочестотен спектър, наричан по-нататък "радиочестотен спектър", при условията на глава пета, раздел III, IV и V на ЗЕС, посредством издаване на разрешение за ползване на индивидуално определен ограничен ресурс - радиочестотен спектър за мобилни наземни мрежи.

2.2. Разрешението за ползване на радиочестотен спектър при осъществяване на електронни съобщения чрез мобилните наземни мрежи има първоначален срок до 20 години с възможност за продължаване до 10 години.

2.3. Комисията издава временни разрешения за ползване на радиочестотен спектър, със срок на действие не по-дълъг от 6 месеца, след подаване на заявление по образец при условията на глава пета, раздел VII ЗЕС.

2.4. Комисията изменя, допълва, прекратява, отнема, спира или прехвърля разрешения по реда на глава пета, раздел IХ ЗЕС.

2.4.1. Срокът на действие на разрешение за ползване на радиочестотен спектър може да бъде удължен или намален с мотивирано искане на предприятието, на което е издадено разрешение, след подаване на заявление.

2.4.2. Издадено разрешение за ползване на радиочестотен спектър се изменя и допълва с мотивираното искане от предприятието след проучване на основателността на искането на предприятието, на което е издадено разрешение след подаване на заявление.

2.4.3. Действието на издадено разрешение за ползване на радиочестотен спектър се преустановява след прекратяване по мотивирано писмено искане на предприятието, на което е издадено разрешението след подаване на заявление.

2.4.4. Действието на издадено разрешение за ползване на радиочестотен спектър се преустановява след отнемане на съответното разрешение.

2.4.5. Действието на издадено разрешение за ползване на радиочестотен спектър може да бъде временно спряно по мотивирано искане на предприятието, на което е издадено разрешение след подаване на заявление. Спирането не може да бъде за срок, по-дълъг от три месеца.

2.4.6. При временно спиране на издадено разрешение за ползване на радиочестотен спектър по т. 2.4.5 предприятието дължи вноски за годишните такси за времето, за което е спряно действието на разрешението.

2.5. При предоставянето на радиочестотен спектър комисията осъществява честотното планиране на заявения радиочестотен ресурс, като:

2.5.1. извършва проверка за наличен свободен ресурс от радиочестотния спектър;

2.5.2. при необходимост прави предварителен анализ на заявените технически параметри с цел проверка на енергетични и качествени показатели;

2.5.3. определя радиочестоти, радиочестотни ленти и технически параметри на заявената мрежа с цел осигуряване ефективно използване на радиочестотния спектър;

2.5.4. осигурява електромагнитна съвместимост с останалите мобилни наземни мрежи;

2.5.5. осъществява национална координация с електронни съобщителни мрежи от другите радиослужби на първична основа в съответния радиочестотен обхват;

2.5.6. осъществява национално координиране и съгласуване с всички заинтересувани държавни органи, ведомства и служби с цел осигуряване безопасността на въздухоплаването и корабоплаването и защита на националната сигурност и отбраната;

2.5.7. предписва при необходимост промени в структурата и техническите параметри на електронната съобщителна мрежа.

2.6. Изграждането на мобилните наземни мрежи, съоръженията и свързаната с тях инфраструктура се извършват по реда на Закона за устройство на територията и глава седемнадесета от ЗЕС.

2.7. Пускането в действие на съоръженията по т. 2.6 се осъществява по реда на ЗЕС.
3. Такси

3.1. При осъществяване на електронни съобщения чрез мобилните наземни мрежи се дължат административни такси и такси за ползване на индивидуално определен ограничен ресурс - радиочестотен спектър по реда на глава осма от ЗЕС и в съответствие с Тарифата за таксите, които се събират от Комисията за регулиране на съобщенията.

3.2. Административните такси по т. 3.1 са:

3.2.1. еднократна административна такса за издаване на разрешение за ползване на индивидуално определен ограничен ресурс;

3.2.2. еднократна административна такса за изменение и допълнение на разрешението;

3.2.3. еднократна такса за административни услуги;

3.2.4. годишна такса за контрол.

3.3. Таксите за ползване на индивидуално определен ограничен ресурс са, както следва:

3.3.1. годишна такса за ползване на индивидуално определен ограничен ресурс;

3.3.2. такса за временно ползване на индивидуално определен ограничен ресурс - радиочестотен спектър.


4. Осигуряване на електронни съобщения при кризи, при въвеждане на режим "военно положение", режим "положение на война" или на режим "извънредно положение"

Предприятията, осъществяващи електронни съобщения чрез мрежите по чл. 2, осигуряват възможност за ползване на предоставения радиочестотен спектър при кризи по смисъла на Закона за управление при кризи, при въвеждане на режим "военно положение", режим "положение на война" или на режим "извънредно положение" по смисъла на Закона за отбраната и въоръжените сили на Република България и спазват изискванията и ограниченията, свързани с националната сигурност и отбраната в съответствие с глава осемнадесета от ЗЕС.


5. Контрол

Контролът върху осъществяването на електронни съобщения чрез мобилните наземни мрежи се извършва от оправомощени служители на комисията по реда на глава двадесета от ЗЕС.



Приложение № 2 към чл. 6

Технически характеристики и параметри на радиосъоръжения от мобилни наземни мрежи по стандарт GSM 900











Параметри

Описания

Забележки

1

2

3

4

1

Радиочестотен обхват

900 MHz

ERC/DEC/(94)01







ERC/DEC/(97)02

2

Радиочестотни ленти

TX: 880,1 - 914,9 MHz

Мобилни станции





RX: 925,1 - 959,9 MHz







TX: 925,1 - 959,9 MHz

Стационарни станции





RX: 880,1 - 914,9 MHz



3

Приложение

Подвижна радиослужба/







Земна подвижна/







Клетъчна цифрова/GSM



4

Максимална мощност на изхода

39 dBm, клас 2

Мобилни станции



на предавателя

37 dBm, клас 3







33 dBm, клас 4







29 dBm, клас 5







80 W, клас 3

Стационарни станции





40 W, клас 4







20 W, клас 5







10 W, клас 6



5

Ширина на

200 kHz





радиоканала





6

Метод на

TDMA/FDMA





достъп





7

Клас на

200KG7WDT





излъчване





8

Модулация

GMSK/8PSK



9

Дуплексно

45 MHz





отстояние





10

Стандарти

БДС EN 301 502

За английска версия на





БДС EN 301 511

стандартите:







http://www.etsi.org

11

Допълнителни изисквания

БДС EN 60950-1

Електрическа защита на





БДС EN 60950-21

радиосъоръженията





БДС EN 60950-22







БДС EN 60950-23







Наредба № 9 от 1991 г. за пре-

Хигиенни изисквания





делно допустими нива на елек-







тромагнитни полета в населени







територии и определяне на хи-







гиенно-защитни зони около из-







лъчващи обекти











Каталог: 2009
2009 -> Закон за бюджета на държавното обществено осигуряване за 2009 Г. Обн. Дв бр. 109 от 23 Декември 2008г
2009 -> Операционни системи Unix въведение
2009 -> Католически Литургичен Календар 2010
2009 -> Смб – Секция “Изток” Великденско математическо състезание 22. 04. 2007 г
2009 -> Програма 10 11 февруари 2009 г. Гр. София, Конферентна зала на хотел „Диана-3 Лектори
2009 -> Р е п у б л и к а б ъ л г а р и я
2009 -> Общински съвет гр. Тервел п р е д л о ж е н и е от
2009 -> Предлага изработване на абитуриентски албуми


Сподели с приятели:
  1   2   3   4




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница