Валери стоянов



страница1/7
Дата25.10.2018
Размер0.52 Mb.
#97856
  1   2   3   4   5   6   7


СРЕДНО УЧИЛИЩЕ “ДИМИТЪР ГАЧЕВ” – ПАЗАРДЖИК



УТВЪРЖДАВАМ:

ВАЛЕРИ СТОЯНОВ

ДИРЕКТОР СУ „Д. ГАЧЕВ“

Приет педагогически съвет с Протокол № 12/11.09.2017 г.

Утвърден със Заповед №1295/12.09.2017 г.

Г О Д И Ш Е Н П Л А Н

за учебната 2017/2018година

С Ъ Д Ъ Р Ж А Н И Е

РАЗДЕЛ I. АНАЛИЗ НА ДЕЙНОСТТА НА УЧИЛИЩЕТО ПРЕЗ УЧЕБНАТА 2016/2017 ГОДИНА

РАЗДЕЛ II.


  1. МИСИЯ НА УЧИЛИЩЕТО

  2. ВИЗИЯ НА УЧИЛИЩЕТО

  3. ЦЕЛИ, ПРИОРИТЕТИ И СТРАТЕГИИ

РАЗДЕЛ III. ДЕЙНОСТИ ЗА РЕАЛИЗИРАНЕ НА ЦЕЛИТЕ И ПРИОРИТЕТИТЕ НА УЧИЛИЩЕТО

  1. АДМИНИСТРАТИВНА ДЕЙНОСТ

  2. УЧЕБНА ДЕЙНОСТ

  3. КВАЛИФИКАЦИОННА ДЕЙНОСТ

  4. СОЦИАЛНО - БИТОВА И ФИНАНСОВА ДЕЙНОСТ

  5. СЪСТЕЗАНИЯ, КОНКУРСИ, ИЗЛОЖБИ, СПОРТНО-ТУРИСТИЧЕСКА ДЕЙНОСТ, ЕКСКУРЗИИ

  6. ВЪЗПИТАТЕЛНА ДЕЙНОСТ; ОРГАНИЗАЦИЯ НА УЧИЛИЩНИ ТЪРЖЕСТВА И ПРАЗНИЦИ

  7. КОНТРОЛНА ДЕЙНОСТ

  8. ДЕЙНОСТ НА ПЕДАГОГИЧЕСКИЯ СЪВЕТ

  9. ВЗАИМОДЕЙСТВИЕ С РОДИТЕЛИТЕ И С ФАКТОРИТЕ НА СОЦИАЛНАТА СРЕДА

  10. ЦЕЛИ, ЗАДАЧИ И ФОРМИ ЗА РАБОТА НА КОМИСИЯТА ЗА БОРБА С ПРОТИВООБЩЕСТВЕНИТЕ ПРОЯВИ НА МАЛОЛЕТНИТЕ И НЕПЪЛНОЛЕТНИТЕ

  11. ЦЕЛИ, ЗАДАЧИ И ФОРМИ ЗА РАБОТА НА КОМИСИЯТА ПО БЕЗОПАСНОСТ НА ДВИЖЕНИЕТО

  12. ЦЕЛИ, ЗАДАЧИ И ФОРМИ ЗА РАБОТА НА КОМИСИЯТА ПО БЕЗОПАСНИ УСЛОВИЯ НА ОБУЧЕНИЕ, ВЪЗПИТАНИЕ И ТРУД В УЧИЛИЩЕ

  13. ПРАВИЛА ЗА БЕЗОПАСНА РАБОТА НА УЧЕНИЦИТЕ В УЧИЛИЩНАТА КОМПЮТЪРНА МРЕЖА И В ИНТЕРНЕТ

  14. ПОСТОЯННИ КОМИСИИ

  15. МЕТОДИЧНИ ОБЕДИНЕНИЯ

  16. ДЕЙНОСТ НА МЕДИЦИНСКИЯ СПЕЦИАЛИСТ

РАЗДЕЛ I.

    АНАЛИЗ НА РЕАЛИЗАЦИЯТА НА ПОСТАВЕНИТЕ В ГОДИШНИЯ ПЛАН ЦЕЛИ

    Цялостната дейност на СУ ”Димитър Гачев” през 2016/2017 учебна година протече съгласно залегналите в Годишния план цели. В училището е създадена система за организация по всички видове дейности, съгласуваност и отчетност на резултатите, оси­гурено е единство и непрекъснатост на образователно - възпитателния процес (ОВП). Правилното планиране на ОВП е решаващо условие за усъвършенстване качеството на организацията, структурата и методиката на обучение в училище.



    ФОРМИРАНЕ НА ПОЛОЖИТЕЛНО ОТНОШЕНИЕ КЪМ УЧИЛИЩЕТО И СЪЗДАВАНЕ НА МОТИВАЦИЯ ЗА УЧЕНЕ У УЧЕНИЦИТЕ, ЖИВЕЕЩИ В СРЕДА, В КОЯТО ОБРАЗОВАНИЕТО НЕ СЕ ВЪЗПРИЕМА КАТО ЦЕННОСТ

  1. Държавен план – прием и движение на учениците

За учебната 2016/2017 г.година в СУ ”Димитър Гачев” бе осъществен държавен прием както следва:

  • Прием подготвителни групи:

3 групи - общо 72 деца

Групите са сформирани въз основа на подадени заявления на родители за записване на деца в ПГ. Средна пълняемост на групите – 24 деца.



  • Прием първи клас:

3 паралелки - общо 59 ученици

Приемът през учебна 2016/2017 г. е осъществен на база подадените заявления от родителите на бъдещите първокласници.

Приемът е реализиран при средна пълняемост на паралелките по 19,67 ученици.


  • Прием след завършено основно образование:

Организацията и провеждането на приема на ученици след VІІІ клас се осъществява съгласно Наредба № 11/2005 г. Паралелката се сформира с ученици, завършващи VІІІ клас, предимно от СУ „Д. Гачев”.

Една непрофилирана паралелка.



Приемът е реализиран при пълняемост на паралелката в IX клас с 24 ученици.

  • Движение на учениците

Брой и движение на учениците

В началото на учебната година

578




  • I – IV клас

269

  • V – VIII клас

239

70

Преместени по тяхно желание

112

Отпаднали:

-

  • поради отсъствия

-

  • поради слаб успех

-

  • поради болест

1

  • отпаднал по сем. причини

-

Преминали в друга форма на обучение

1

Придошли

57

Останали в края на годината

514

  • I – IV клас

251

  • V – VIII клас

205

  • ІX– ХІI клас

58

Броят на учениците в началото на учебната година е 578, разпределени в 25 паралелки. Средната пълняемост на паралелките е 23.04 ученици, което е предпоставка за добра ефективност на материалните разходи на училището. През учебната година броят на учениците в дневна форма на обучение е намалял от 578 на 514 ученици. Най - много е намалял броят на учениците в начален етап, а най - малко - в гимназиалния етап.

Заявените причини за напускане са: заминаване с родителите си в чужбина. Преместените в друго училище са по желание на ученика.


  1. Дейности по подготовка на учебната година

Проблеми с кадровото осигуряване в училище няма. За учебната 2017/2018 година учебният процес е обезпечен с педагогически специалисти, както следва:

    1. Кадрова обезпеченост с педагогически персонал

Педагогическите кадри в СУ „Д. Гачев” - Пазарджик са 54. От тях: магистър -39, бакалавър -10, професионален бакалавър -5.

Във връзка с прилагане на ПМС № 254 от 26.10.2009 г. и ПМС № 819 от 26.10.2009 г., регламентиращи въвеждане на системата за кариерно развитие, в СОУ „Д.Гачев” има следните длъжности:



Длъжност

Брой

Директор

1

ЗДУД

1

ЗДАСД

1

Педагогически съветник

1

Старши учител

32

Учител

8

Учител в подготвителна група

2

    В СУ „Д. Гачев” 100% процента от учителите отговарят на изискванията за заемане на длъжностите, съобразно придобитото образование, професионална квалификация и правоспособност, регламентирани в Наредба №12/01.09.16г.за статута и професионалното развитие на учителите, директорите и другите педагогически специалисти.

    1. Кадрова обезпеченост с непедагогически персонал

      Длъжност

      Брой

      Завеждащ АС

      1

      Главен счетоводител

      1

      Чистич/хигиенист

      6

      Работник поддръжка

      1

      Огняр

      1

      Портиер

      3

    2. Обезпеченост с учебници и учебни помагала – 100% обезпеченост с учебни помагала за децата от ПГ; 100% обезпеченост с учебници и учебни помагала за учениците от I – IV клас; 100% обезпеченост с учебници за учениците от V – VII клас. Процентът за учениците от VIII – XI клас е малък.

    Учителският колектив отстояваше професионалните си ангажименти. На всички учители бе осигурена творческа свобода за възможно най-пълно реализиране на целите на ОВП. Въпреки създадената добра система на организация, съгласуваност и контрол на дейностите, постигнатите резултати в образователно - възпитателната работа са незадоволителни.

  1. Резултати от НВО ІV клас за учебната 2016/2017 година:

Резултатите и по четирите учебни предмета показват, като цяло, добра степен на овладяване на проверяваните стандарти от съответните ядра на ДОИ за УС.

Най–високи резултати учениците са показали по Човекът и природата , а най–ниски – по БЕЛ, но трябва да се отчете фактът, че майчиният език на голям процент от явилите се по БЕЛ ученици е турският.

Резултатите от НВО по БЕЛ показват, че учениците имат задоволителни езикови знания. Учениците са се затруднили много при четене с разбиране, при даване на мотивирани отговори и доказване на твърдение. Те са дали такива, но не се отчитат за верни, защото не съвпадат с критериите и верните отговори, спуснати от министерството. Този формат на изпита обаче не успява да покаже в пълнота реалните езикови и граматични знания на учениците, защото те не са включени в самия изпит.

Сравнението на средните училищни оценки по предметите, обект на външно оценяване през 2017г., с резултатите в ІV клас, получени при външното оценяване в училището през предходните години, показва тенденция към понижаване през 2016г. в сравнение с 2015г. и повишаване на същите през 2017г. в сравнение с 2016г., с изключение на тези по Математика. Най-голямо повишаване на успеха от НВО през 2017г. в сравнение с успеха през 2016г. се наблюдава по Човекът и природата - с 0,36 и по по БЕЛ - с 0,35, следвано от Човекът и обществото - с 0,22. Успехът, показан на НВО по Математика, е намалял с 0,16. Най-нисък успех са показали учениците по БЕЛ, следван от този по Математика, а най-висок – по Човекът и природата, следван от Човекът и обществото.



  1. Резултати от НВО VІІ клас за учебната 2016/2017 година:

    При сравнение на резултатите от 2014/2015 учебна година и резултатите от 2015/2016 учебна година се налага изводът, че през настоящата учебна година учениците са показали съизмерими и малко по-високи резултати по учебните предмети, обект на външно оценяване, с изключение на Английски език, където има понижение с -0,32 .

    Успехът по Български език и литература се е повишил с 0,10 в сравнение с резултатите, показани на НВО през 2015г., и с 0,27 спрямо успеха през 2016г. Относителният дял на слабите оценки е спаднал в сравнение с предходните години, но все още продължава да бъде тревожно висок (69,40 % ). Трябва да се отчете фактът, че учениците са деца, чийто майчин език не е български и животът им протича в различна социокултурна среда. Затрудненията, причинени от недоброто владеене на българския език, са пречка за осмисляне на учебно-познавателните задачи и намиране на правилния отговор при писмените изпитвания. Затова постиженията и успеваемостта на тези ученици са по-ниски.

    Успехът по Математика също се е повишил в сравнение с 2015г. и 2016г. Забелязва се значително увеличаване на броя на средните оценки в сравнение с миналата година.

    Най-голям е спадът на резултатите по Английски език: с -0,32, а най-висок е успехът по Немски език, където няма допуснати слаби оценки. Нито един седмокласник не приключи НВО с 0 точки.



Въпреки относително по-добрите резултати, постигнати на НВО през тази година, все още налице са сериозни образователни дефицити, свързани с влиянието на учебната и на семейната среда и с липсата на мотивация за учене – формално присъствие в учебен час, вследствие липсата на индивидуални образователни подходи и компенсаторни програми за функционално ограмотяване.

Оценяването на качеството на обучение е важен елемент на училищното образование. В ДОС за учебното съдържание и в утвърдените от министъра на образованието и науката учебни програми по учебни предмети са определени знанията, уменията и компетенциите, които учениците трябва да притежават след завършване на IV и VII клас. В училище е изградена система за вътрешно оценяване, но разминаването на резултатите от НВО и вътрешното оценяване поражда съмнение в ефективността на използваните методи за оценяване на знанията и уменията на учениците поради наличието на субективни фактори при оценяването. Логично е да се обърне повече внимание на този проблем при обмисляне на формите за квалификация на учителите и през предстоящата 2017/2018 учебна година.

За целта е необходимо през новата учебна година да се работи усилено не само в часовете, но и по време на консултациите и допълнителната работа за достигане на задължителния образователен минимум. Необходимо е да се синхронизират критериите за вътрешно и външно оценяване на знанията и уменията на учениците.


  1. Провеждане на ДЗИ - XІІ клас

На ДЗИ през тази учебна година се явиха двама ученици, единият от които – Васил Атанасов Стоянов – се представи добре и на двата изпита: по Български език и литература ( с оценка 3,10 ) и по Биология и здравно образование ( с оценка 3,45 ) и се дипломира успешно. Дончо Пачов Хаджийски, който за втори път се явява на ДЗИ, успя да положи успешно само изпита по Биология и здравно образование ( оценка 3,25 ).

Слабите резултати се дължат не само на етническия им произход, но и на слабата им мотивация за учебен процес, несериозното отношение към матуритетния предмет, нередовно посещение на учебните часове, липса на самостоятелна допълнителна подготовка, въпреки осигурените им материали.



  1. Каталог: wp-content -> uploads -> 2018
    2018 -> Монтанска област дата/период Времетраене Населено място Засегнат район /улици, квартал, упи, пи
    2018 -> И н т е р п р о д ж е к т e о о д
    2018 -> С т а н о в и щ е от подп доц д-р инж. Станчо Георгиев Станчев
    2018 -> Великден в малта директен полет от София 06. 04 – 09. 04. 2018
    2018 -> O nastavnom programu za osmi razred osnovnog obrazovanja I vaspitanja
    2018 -> Област Монтана Дата/период Времетраене Населено място Засегнат район /улици, квартал, упи, пи
    2018 -> 1. Хомеостаза. Нервни и хуморални механизми на телесната хомеостаза. Видове регулаторни системи
    2018 -> Почивка в кампания 2018 Бая Домиция, Неапол Giulivo 4
    2018 -> Конкурс за детска рисунка 17. 30, Народно читалище „Съгласие 1862" фоайе Вечерен бал с маски 19. 00, зала „Съвременност" в Културно-информационен център „Безистен"


    Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5   6   7




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница