Варна,като туристическа дестинация изготвил: Марияна Иванова Стоева, фак номер А8765



Дата29.09.2017
Размер341.31 Kb.
#31290
Международен колеж Албена

ВАРНА,КАТО ТУРИСТИЧЕСКА ДЕСТИНАЦИЯ

Изготвил: Марияна Иванова Стоева, фак.номер А8765



Обща информация


Черно море има площ 413 488 км 2. Чрез Керченския пролив то се свързва с Азовско море, а чрез Босфора и Дарданелите - със Средиземно море.

Българският черноморски бряг е дълъг 378 км. Бреговата линия е добре разчленена с по-важни носове Калиакра, Галата и Емине. Големи са Варненският и Бургаски заливи.

В Черно море не живеят акули и други опасни за човека морски обитатели. Медузите рядко са опасни за къпещите се.

В Черно море има малко на брой острови. По българското крайбрежие единствен остров е Света Анастасия южно от Созопол.

Поради обилният приток на речни води, морската вода на Черно море е по-слабо солена (17.3 %) което се отразява приятно на къпането (водата в Средиземно море и в световния океан има соленост 36 %).

Интересна особеност на Черно море е наличието на сероводород на дълбочина от 120-150 м. до дъното.  Затова тази дълбочина е границата на живота в дълбините на Черно море.

Поради малките му размери, в Черно море се образуват незначителни приливи и отливи (3-8 см.). При буря ветровете предизвикват значително по-големи колебания на морското равнище (10-20 см.).

По българското крайбрежие през лятото преобладава антициклонален тип време (устойчиво ясно и топло време със слаби ветрове), с максимум през юли. Дните са предимно слънчеви, с ясно небе и благоприятни температури на въздуха. Характерния за този период морски бриз освежава и придава маритимност на климата. Средногодишно слънчевите дни са над 300.

В древността морето е наричано Понтос Аксинос, Евксински Понт. През Черно море минава средновековният “Път на коприната” свързващ Европа през Кавказ и Централна Азия с Далечния Изток. Днес по “Пътя на коприната” минава трасето на трансконтиненталния транспортен коридор TRACECA (TRAnsport Corridor Europe Caucassus Asia).

Стремежът както на здравия, така и на болния човек към морето е голям, почти инстинктивно обусловен. само видът на безкрайното море и играта на вълните водят до силно психично възбуждане, до учестяване на пулса и дишането.

Край големи пясъчни плажове са построени курортните комплекси Албена, Златни пясъци, Свети Константин и Слънчев бряг. Известни курорти са Балчик, Кранево, Бяла, Обзор, Поморие, Созопол, Приморско и др.


Рай за ценителите


Северното Черноморие предлага чудесни възможности за туризъм, особено за тези, които търсят спокойствие и уют, далеч от лукса и шума на големите курорти. В тази част се намира и най-северното, по крайбрежието на Черно море, езеро - Дуранкулашкото, разположено на основния път на миграция на прелетните птици - Via Pontica. По произход то е естествен лиман, отделен от морето с пясъчна коса. Заради голямото си биоразнообразие езерото е обявено за защитена зона. На големия остров в езерото се намира храмът на Кибела – един от най-големите праисторически некрополи в света, на възраст около 2500 години.

След Шабленското езеро се издига най-старият фар на Черно море, разположен до рибарското селище на нос Шабла. Красивата гледка от височината на Камен бряг няма равна на себе си, а природният и археологически резерват Яйлата е друга интересна забележителност в близост.

Богатото културно-историческо наследство създава много възможности за развитието на културен туризъм. В този район се намира митичният нос Калиакра, който е превърнат в красив природен резерват с богати популации от корморани, тюлени и делфини, а околните пещери се обитават от скорци и скални косове. Една от забележителностите на Балчик е двореца на румънската кралица Мария и богатата ботаническа градина. Интересни са останките от мюсюлмански манастир край село Оброчище.

Типични за Северното Черноморие са чистото и спокойно море през лятото, пясъчното дъно с неголям наклон, обширни плажове с дребен златист пясък и вековните гори. Невероятното съчетание на все още непокътнатата от човешка ръка природа и съвременните курорти Златни пясъци, Албена, Ривиера, Русалка, Слънчев ден, Св. Св. Константин и Елена, може да задоволи всички изисквания за почивка край морето. Любителите на черноморските миди са чести посетители на мидената ферма на север от Каварна, привлечени от морския деликатес в почти недокоснат от времето залив.

Третият по големина град в България, Варна, е бил населено място още преди гърците да основат там колонията Одесос, към 580 г. пр. Хр. По-късно, по времето на римляните, Варна става главен пристанищен град, търгуващ с Константинопол, Венеция и Дубровник. Днес Варна се е превърнала в морската ни столица и привлича стотици хиляди гости през летните месеци. Ценителите могат да избират между това да се радват на качествени бистра като Европа, близо до входа на Морската градина, или да отделят време за висша кулинария в ресторанти като Капитол или Ремеранс.

Ва̀рна е най-големият град в Северна България, както и по българското крайбрежие наЧерно море. Той е третият по големина град вБългария, център на едноименните община и област.

Варна е пристанищен град с население над 340 хиляди жители. Като седалище на българското правителство през летните месеци, където се провеждат заседанията му, и на Президенството в резиденция Евксиноград, както и като местонахождение на някои държавни институции, сред които държавната агенция "Морска администрация", и други, а и като голям културен център с развит морски туризъм и изходна точка за много курорти по северното Черноморие, често е наричан „морската столица на България“.

Във Варна се провеждат множество културни прояви, между които Международният театрален фестивал „Варненско лято “, Международният музикален фестивал „Варненско лято “, Международният балетен конкурс, Международният Джаз фестивал, кинофестивалът „Любовта е лудост“, Международният фолклорен фестивал, Седмицата на морето и други. В историческия музей се съхранява най-старото златно съкровище в света, наречено Култура Варна.

География и климат


Градът е разположен на северния и западния брегове на Варненския залив и североизточния бряг наВарненското езеро. Южно от канала, свързващ залива и езерото, са единствено кварталите Аспарухово и Галата. На северния бряг на канала са разположени основната промишлена зона и пристанищният комплекс. Североизточно от тях са разположени централната градска част с историческия център (т.нар. „гръцка махала“) и градският плаж.



Снимка на Варна и езерото от космоса





Изглед към града







Варненски археологически музей - съхранява най-старото златно съкровище в света, открито край Варненското езеро през ХХ в

Българският боен кораб „Дръзки “ успешно торпилира турския „Хамидие “ и го изважда от войната едва на 32 мили от Варна през Балканската война





Владислав III, Цар на Полша иУнгария, известен катоВладислав Варненчик, е последният рицар, който опитва да прогони османците отЕвропа. След поражението му край Варна, България пада под пет-вековно турско робство





Резиденция Евксиноград е построена за князАлександър I Батенберг. Днес се ползва президента и Министерския съвет






Община Варна



Пасажерско пристанище - Варна Изток

Около града постепенно се образува агломерация с практически завършилото застрояване на вилните зони в посока „Евксиноград “- „СВ.СВ.Константин и Елена “ и в посока кв. Виница. Земите в посока гр. Аксаково също са в процес на активно застрояване.

Климатът е морски, сравнително мек през топлото полугодие. През зимата са характерни силни северни ветрове поради липсата на естествена орографска преграда за нахлуването им. Варна е много подходяща за балнеоклиматолечение, тъй като климатът има характер на естествен инхалатор.

Най-продължителното слънчево греене във Варна се наблюдава през юли и август — съответно 331 часа и 313 часа.

Обикновено от май до октомври температурата на въздуха е от 18 до 31 °C, а през периода от юли до август е средно 22,8 градуса. През лятото температурата на водата е около 20 °C, като в най-горещите дни пясъкът може да се нагрее до 60 °C.

Средната височина на вълните от варненския залив е около 61 см.

В близост до града се намират летните курортни комплекси „Св. Св. Константин и Елена“ (в т.ч. „Слънчев ден“), и „Златни пясъци“. Населените места с културно и туристическо значение до Варна са северно разположените от града с. Кранево, гр. Балчик и гр. Каварна.

Икономика и инфраструктура




Pfohe Mall - първият завършен от трите новостроящи се молове в града

След Освобождението градът се развива като важен търговски, пристанищен и индустриален център. Изграждат се едни от големите памукотекстилни, корабостроителни и кораборемонтни предприятия в страната. След временния застой през периода след войните от 1925 г. започва стопански подем. Общинската управа насочва усилията си, за да развие града като национален и международен курортен и лечебен център. Варна е обявена за морски курорт официално през 1921 г., а 5 години по-късно са построени морските бани, които заменят старите бани от XIX век.

Сферата на услугите е представена от следните основани във Варна търговски вериги: супермаркетите „Пикадили“ и „Мамбо“, ресторантите „Хепи“, морските ресторанти „Капитан Кук“, веригите аптеки „Санита“ и „Марешки“, магазините за дамска конфекция „Дафне“ и „Блага Благоева“, които са част от съвременните символи на града.

Най-големите инвестиционни проекти през 2005-2009 год. са строежът на „Мол Варна“ (до 2007), „Пфое мол“ (до 2007) ], Бизнес-парк "Варна" (готов), Стадион „Варна“ и жилищен комплекс „Оркид хилс“ (до 2008).

В града се събират четирите вида транспорт - сухоземен, въздушен, воден и железопътен.



Летище Варна обслужва над 65 български и чужди авиокомпании, които изпълняват редовни и чартърни линии до над 35 държави. През зимата поддържа 7 редовни линии, 28% от пътниците кацат на аеропорт Варна с цел бизнес.Над 1 млн. пътници са кацнали през 2006 г.

Морска гара Варна през 2006 г. е обслужила 31 650 пътници от вътрешно и международно плаване. Общо 23 големи круизни кораби с 9200 пасажери са посетили пристанище Варна през изминалия туристически сезон ].

Автогара Варна обслужва национални и международни редовни линии, а Частна автогара „Младост“ осъществява редовен транспорт с минибус до близките населени места и курорти.

Няколко фирми стопанисват вътрешните градски линии: „Градски транспорт“ ЕАД (включително и тролейните линии), „Транстриумф Холдинг“ АД, „Златни пясъци-Травел“ ООД и „Делта Кар“ ООД.

Според анкета сред читатели на вестник „24 часа“ и сайта dariknews.bg и слушатели на Дарик радио Варна е най-добрият град за живеене в България. Класацията се извършва въз основа гласуване на граждани от цялата страна, както и според 40 критерия, въведени от организаторите. Проучването е проведено в продължение на три месеца през 2007 г. Кметът на града Кирил Йорданов получава наградата на 6 декември 2007 г. - Никулден, на церемония, на която присъстват известни журналисти и политици, а патрон на инициативата е министърът на регионалното развитие и благоустройството Асен Гагаузов

Летище Варна е гражданско летище за вътрешен и международен транспорт и е второто по големина летище в България.

Разположено e на 7.5 км западно от центъра на града, на територията на 2 общини (Варна и Аксаково). Площта му е 2414 дка. Аеродрумът е с една писта (ПИК) с дължина 2514 м и широчина 55 м, свързана с пероните с магистрален рулежен път и пет броя съединителни пътеки за рулиране. Разполага с 32 броя самолетни места и е свързан с международните пътища Е-70 и Е-87, има модерно навигационно оборудване.

Полетите са предимно чартърни международни - 89% от общия брой пътници са по международни линии. На първо място по значимост за финансовия резултат са пътническите чартъри, на второ - международни редовни полети, на трето - вътрешни редовни полети до София и Бургас, на четвърто - товарни чартърни полети, и на пето - полети с общо предназначение. Летището осъществява връзка за 101 дестинации от над 35 държави. На него вече са се приземявали най-големите самолети в света - товарният АН-124 („Руслан“) и „Боинг 747“.

Действието на летището е с подчертан сезонен характер, свързан с обслужването на туристи през летния сезон. Периодът от втората половина на септември до април е типичен с ограниченото действие на летището и отделянето на вредни емисии и шум, които да влияят на прилежащите жилищни територии на Варна. Периодът от май до първата половина на септември е активен период за дейността на летището, като максимумът е през юли и август

На терминал "Заминаващи" се намират 2 зали с общо 18 check-in и 8 ГКПП. Също така има множество удобства за пътниците като 5 кафе-бара, ресторант, магазини за сувенири, обменни и туристически бюра, безмитни магазини и супермакет. На втория етаж се намират и бюрата на по-важните авиокомпании, обслужващи летището. За отвеждане на пътниците от транзитните зали има 12 изхода. На терминал "Пристигащи" има 6 ГКПП и два карусела за багаж, както и обменно бюро, и безмитен магазин.

Новооткритият (юни 2007 г.) терминал 5 обслужва пристигащи и заминаващи пътници. На отделението за заминаващи пътници има 10 check-in (проверка на билети и приемане на багаж) места. На пристигащи има два карусела (багажни ленти). В залите за пристигане и заминаване има кафенета, офиси, магазини и шест ГКПП гишета. За заминаващите има четири изхода за отвеждане към самолета, общата застроена площ на терминала е 6000 кв.м. Частта, обслужваща пътниците, е на един етаж, а офисите са решени на две нива.



Морска гара Варна е пътнически терминал на пристанище Варна.

Намира се на улица „Вълноломна“ 1, в непосредствена близост до входа на старата част на пристанището - Варна-изток. Пристанището от изток се защитава от вълнолом, от вътрешната страна на който е разположена именно Морската гара. В окончателния си вид тя е построена е през 1968 г. Сградата е на 3 етажа; има ресторант, безмитни магазини и офиси. На третия етаж има панорамна тераса, от която се разкрива гледка към пристанищния комплекс.

Морска гара Варна обслужва както товарни кораби, така и круизни и линейни пасажерски кораби. През 2006 г. е обслужила над 31 650 пътници от вътрешно и международно плаване, както и 23 големи круизни кораби с 9200 пасажери.

Морска гара Варна разполага с 2 кейови места за круизни кораби и малко яхтено пристанище, стопанисвано от пристанищния яхтклуб "Порт Варна". Яхтеното пристанище предлага услуги на малки съдове и е редовен домакин и организатор на множество местни регати.

На територията на Морска гара Варна се намират ресторант, безмитен магазин, магазин за яхтено оборудване и др. В района на Морската гара е пристанът и на баркентината „Калиакра“, която е спечелила много регати

Култура и природа




Драматичният театър "Стоян Бъчваров"





Варненската астрономическа обсерватория и планетариум





Художествената галерия





Варненският делфинариум

Градът е част от Стоте национални туристически обекта на БТС с Варненски археологически музей и Военно-морски музей.

Варна е известен и с традиционния хипарски празник в България „Джулай морнинг“, възникнал още по времето на комунистическия режим. Всяко лято на 30 юни срещу 1 юли големи групи хора се събират на варненския вълнолом (през последните години и в други местности по цялото Черноморие), за да посрещнат заедно слънцето, което изгрява над морето.


Аспарухов мост




Построяването на Аспаруховия мост е свързано с нарастването на промишленото значение на Варна и необходимостта от създаването на по-удобен воден път до там. Строежът на моста започва в началото на 1973 г. Правителственият срок за пускане на обекта Аспарухов мост е 30 септември 1976 г., но е завършен предсрочно. Открит е от Тодор Живков на 8 септември 1976 г. Имало е вариант, според който вместо 260 стълба на моста да се сложат 1730-метрови мачти със светлинни табла с по 24 прожектора, но не се осъществява.

Днес Аспарухов мост е част от автомагистрала Черно море, респективно от международен път Е-87, и същевременно се явява пътна връзка над канала море-езеро. Съоръжението провежда голям автомобилен поток - 10 000 превозни единици за 24 часа. Той е единствената връзка на жилищен квартал “Аспарухово” с града.

Освен важен транспортен възел от няколко години Аспаруховият мост е и сборен пункт на търсачите на силни усещания. Тук всеки може да изпита себе си с бънджи-скоковете на клуб Адреналин.

Аквариум - Институт по рибарство и аквакултури

Аквариумът е построен във Варна през 1912 г. по идея на цар Фердинанд. Изключително оригиналното решение на фасадата му съчетава баралефни изображения на огромна мида и някои от най-разпространените животински видове в Черно море. Централната зала на Аквариума разкрива пред погледа на посетителите впечатляваща колекция от сладководни и морски обитатели, представени в естествената им среда. В няколко съседни зали са подредени експозиции, даващи пълна представа за флората, фауната и специфичните особености на Черно море.



Катедрален Храм-Паметник "Свето Успение Богородично"

Разположена в самия център на град Варна Катедралата "Св. Успение Богородично" е един от символите на морската ни столица. Молитвен храм за варненци, и в същото време забележителност в маршрутите на туристите.

Още в първите години след Освобождението православното българско население в града бързо нараствало. За да потвърдят близостта си до руската православна вяра и да демонстрират отделянето си от гръцката патриаршия се наложило построяването на православен храм,който да обединява българските християни в града.
Честта да положи основния камък на бъдещия храм имал княз Александър І Батенберг, който пристигнал във Варна на 4 август. Самата церемония била на 22 август 1880 г. след тържествен молебен, с благословия от митрополит Симеон и в присъствието на много българи и арменци. Първата копка била извършена със специално изработени за целта сребърни кирка и лопата. След водосвета князът помилвал всички затворници от варненския затвор, на които им оставали три месеца до края на присъдата. Избраното име, "Успение Пресвятия Богородици", било в памет на всерусийската императрица Мария Александровна, българска благодетелка и леля на княза.

По самия строеж работят много майстори по модела на Петерховския храм в Санкт Петербург. Строителният материал в строежа са от местен произход. Дяланите камъни са взети от събарянето на крепостната стена. За самата фасада са позлвани камъни от района на селата Куманово и Любен Каравелово, а вътрешните колони в катедралата са изработени от твърд камък добит от местността Ташлъ тепе на северозиток от Варна (около телевизионната кула във Варна). За външните колони под прозорците, са доставяни камъни от Русе. Покривната част и кубетата са облицовани с медна ламарина. Строежът на храма е завършен в началото на октомври 1885 година.


През 1986 година се поръчват в майсторска работилница в Русия изработката на храмовите икони. Иконостасът и владишкия трон са изработени от Филип и Васил Филипови. Полилеите са дело на резбаря Петър Кушлев. Камбанарията в днешния си вид е доизградена 1941-1943 година.
Цялостно изографисване на храма започва през 1949 година от проф. Николай Ростовцев, Карло Йорданов, Господин Георгиев и декораторите Динко Шишков и Александър Сороки. През 60-те години са изработени витражните стъкла, на големите юни прозорци към площада.
През 2002 година завърши обновяването на куполите на Катедралата. цялата покривна конструкция е обогатена с материали на златна и сребърна основа. През същия период 1999-2002 год. се изгражда и вентилационна система в храма, реставрират се стенописите. През 2001 година чрез средства на общината се инсталира уникалното външно осветление на Катедралата.

Римски терми




Епохата на римския Одесос е завещала на Варна Римските терми. Съхранените части на сградата дават основание да се смята, че това е една от най-големите постройки в източната част на Империята, свидетелстваща за богатството и значението на града.

Предполага се, че височината на сводестите конструкции е била не по-малко от 20 м. Сградата е построена през втората половина на II в. на площ от около 7 000 кв.м и е просъществувала до края на III век.

Дебелите й стени са строени по специфична технология, редуваща каменен зид и пет-шест реда плътни глинени тухли.

Вътрешните стълби и сводовете на вратите са оформени от огромни каменни блокове, а на места все още личат фрагменти от великолепни мозайки. Те, заедно с многочислените декоративни мраморни фрагменти, колоните и капителите, говорят за пищната декорация, с която е била украсена сградата.

Преминавайки през просторни зали, създаващи естествена бариера пред студения въздух, посетителите на баните са влизали в огромна зала, наречена балестра. На площ от над 840 кв.м тя е била своеобразен център, в който гражданите на Одесос се събирали, за да обсъждат важни проблеми на обществения живот. Изключителен интерес и до днес представлява отоплителната система, свързана с двойния под и специалните кухини, които отвеждали някога топлия въздух чак до покривната конструкция на термите. Множество магазинчета, зали за игри, за къпане със студена, топла и гореща вода, помещения за почивка - всичко това оживява пред очите на посетителите, които не могат да останат равнодушни пред мащабите на гледката.

На малка площадка над морето и до днес се пази слънчевият часовник, подарен на Фердинанд от английски благородник. Изписани в кръг около него ясно се четат думите: "Нека други говорят за вятъра и бурите, аз ще отмервам само слънчевите ти часове".



Загадъчните камъни


Непознатите и чудати географски местности винаги са вълнували хората по целия свят. Любопитството постоянно е карало човек да се впуска в неизвестното, търсейки отговор на вечните въпроси. А местата, където добре познатите научни закони просто са спрели да действат по правилата, са пълни с въпроси и загадки.

В България има няколко такива места, обгърнати в загадъчност и легенди. Едно от тях се намира край Варненското езеро. Местността се нарича Побити камъни и е един от най-уникалните геоложки феномени в света. Цялата местност е покрита с изправени естествено образувани колони, от където идва и името й. Абсолютно всички колони са кухи отвътре и са силно ерозирали. Имат главно цилиндрична форма, а някои имат и разклонения. Според учените идеално оформените колони са се образували през еоцена - преди 50 милиона години, когато Югоизточна Европа е била дъно на море.



Една от теориите е, че на мястото е имало подводна вулканична дейност, с активно отделяне на метанов газ. Газовите мехури излизали от морското дъно, повличайки разтопена лава. При съприкосновението си със студената вода, лавата моментално се охлажда и вкаменява, образувайки вертикални колони. Метанът продължава да си проправя път през колоните стотици години след това, правейки ги кухи в средата.

Според друга теория Побитите камъни са се формирали около естествени газови извори вследствие на слепване на отделните песъчинки, в продължение на милиони години. Такива геоложки развития са познати на науката като "мехурчести рифове", каквито има в балтийското крайбрежие на областта Категат, Дания.



Трета теория обяснява, че каменните колони са се образували между пластове скала, подобно на образуването на сталактитите в пещерите. После най-горният пласт бил отнесен от ветрове и води и колоните останали оголени.

Побитите камъни достигат дебелина до 9 м и височина до 11 м и се простират на обща площ от 253 хектара. Формирани са в 7 главни групи. През 1937 г. са обявени за защитена природна територия, а днес са предложени за включване в световната листа на геоложките феномени на ЮНЕСКО.

За първи път се съобщава за местността през 1829 г. от Виктор Тепляков - кореспондент на руската армия на генерал Дибич Задбалкански. В писмото си до композитора Римски Корсаков, Тепляков описва местността и изказва огромното си удивление от видяното. През 1948 г. в района били намерени селища още от периода на старокаменната епоха. Въпреки това учените изрично изключват човешка намеса при оформянето на колоните. През 1854 г. английският геолог капитан Спрат започва усилено да се занимава с изследване на Побитите камъни. Той прави първите скици и картографии и именова повечето от каменните колони.

Главната и най-голяма група от вертикални каменни колони е т. нар. Дикилиташка група. Входът се намира по пътя на шосе Е-70, на 18 км западно от Варна. Останалите по-малки групи: Страшимировската, Белославската, както и тези на Слънчево и Баново са разположени около едноименните села. Не много известна, но изключително интересна е местност Кариерата. Тя е на два километра по приличен път, който се отклонява вляво на няколко метра от табелата за край на община Девня, по шосето Девня - Варна. Местността е разкрита в район на стара изоставена през 1970 г. кариера за добив на кварцов пясък. В скален масив с дължина 300-400 м се виждат едновременно четирите нива с обща височина около 25 м, в които са се образували някога колоните.

Целият комплекс съдържа около 300 различни по големина каменни колони, някои от които достигат на височина повече от 11 метра. Някои от учените смятат местността Побити камъни за силно енергийно и лековито място. Съди се от редките силно лековити билки, растящи навсякъде около колоните. В голямата Диклинташка група се срещат редки растения като Лепидотрихум, Жлезист Лопен, Карталовиден карамфил и др. Наблизо се намира и чешма, построена над извор, за чиято вода се смята, че е най-лековитата на територията на България. За образуването на изворът, както и на каменните колони се носи много интересна легенда.

За най-силно енергийно място се смята т. нар. Каменен кръг - дело на човешка ръка. Той е построен около три низки каменни колони, част от Диклинташката група. Кръгът представлява особен интерес за наши и чуждестранни учени и парамедици, които всяка година идват да изучават околността. Историците и археолозите продължават да правят нови и нови открития и доказателства за древните ни прадеди, живели тук преди хиляди години. Геолозите пък, неспирно умуват за причината, поради която колоните са се образували и са се запазили до наши дни.

Някои хора смятат, че подредбата на каменните колони наистина пази тайната на Бог. Но само човек, който е свързан изключително силно с него, може да прочете посланието. Както и да е, може би някой ден, тайната ще бъде разгадана, а може и да не бъде. До тогава ни остава да се наслаждаваме и удивляваме от неземните пейзажи, които местността предлага.

Морската градина


Една от най-дългите и широки плажни ивици у нас е край Варна. Тя е посипана с красив, златист пясък и само условно е разделена на няколко основни плажа, които предлагат разнообразие от забавления и на брега, и във водата. Джетове, банани, водни колела и лодки се разминават сред вълните, смели туристи летят с парапланери над морето, а на пясъка спортните натури редуват игрите с топка с ледени коктейли.

Варна е много повече от обикновен морски курорт, защото е третият по големина град у нас с красива природа и много забележителности. През горещия сезон Крайбрежната алея се превръща в едно от най-желаните и посещавани места в града. Тук са концентрирани всички летни клубове, дискотеки, пицарии и рибни ресторанти, което означава и голямо разнообразие на нощни емоции, като купоните и промоциите се редуват непрестанно и продължават до зори.



Морската градина е най-красивият парк на Балканите

Един от символите на града е и Морската градина, със своите прохладни алеи, екзотична растителност и множество културни паметници. Тя отдавна си е спечелила славата на най-красивия парк на Балканите. В нея е разположен и детски кът с изкуствено езерце, което привлича не само най-малките, но и възрастните фенове на водните забавления.

В Аквариума, построен още през 1912 г., посетителите могат да видят някои сладководни и морски обитатели в естествената им среда. Експозиции показват и флората, фауната и специфичните особености на Черно море. Ремонтираната през 2005 г. сграда приема посетители през цялата седмица, без почивен ден, от 9 до 17 часа.

Делфинът Бимбо е талисманът на Варна

На огромен интерес се радва и единственият делфинариум на Балканския полуостров. В спектакъл, продължаващ около час, посетителите могат да се убедят в невероятната интелигентност и възприемчивост на морските артисти. А след раждането на делфинчето Бимбо вече всички са убедени, че делфините са се аклиматизирали добре към условията тук. В сградата на делфинариума се намира и атрактивна кафе-сладкарница с вградени панорамни стъкла. Оттам могат да се наблюдават в продължение на часове игрите на делфините. Съоръжението е разположено в Севeрната част на Морската градина, а спектаклите са от вторник до неделя в 11, 14 и 15,30 часа.



Хамелеони и екзотични цветя радват гостите на града

Любителите на всякакви влечуги, птици и дребни бозайници задължително трябва да посетят варненския терариум. В него има над 120 вида екзотични животинки от целия свят. Сред тях наред с жабите и гущерите, живеят и тарантули, хамелеони, кобри, костенурки и дори анаконда. Терариумът работи от 9 до 21 часа, без почивен ден.


Военноморски музей



В парка е подредена колекция от морски оръдия, старият фар на варненското пристанище и един от първите български миночистачи





Най-ценният експонат е миноносецът Дръзки, прославил се с торпилирането на турския кръстосвач Хамидие. Това е единственият кораб от този тип, съхранен до наши дни.

Началото на музея е поставено през януари 1885 г. в Русе от руските морски офицери на служба в Българския военноморски флот. По-късно грижата за запазването на морски старини поема чешкият учен Карел Шкорпил, основател на Археологическото дружество и музей във варна. През 1923 г. в приземния етаж на Девическата гимназия група ентусиасти откриват експозиция на Морския музей. Под това название той съществува тук до 1956 г. до преминаването му под ведомството на МНО като Военноморски музей и експозицията се премества в сградата на вила "Диана" на бул. "Червеноармейски", днешен "Приморски". Красивата сграда е построена през 1890 година за италианския консул Асарето.

През 1980 г. е извършено основно преустройство на сегашната експозиция. Разположена е в 12 зали на два етажа. В хронологичен ред тя разказва за създаването и развитието на Българския военноморски флот, за бойните и революционните традиции на неговите моряци, за дългогодишната българо-руска военноморска дружба, за успехите на народния военноморски флот.

В началото са показани експонати за корабоплавателни прояви по българското черноморско и дунавско крайбрежие през античността, средновековната българска държава и участието на руския военноморски флот в руско-турските войни през XVIII-XX в. За действията му през Освободителната война от 1877-1878 г. говорят много фотоси, останки от кораби, галваноударна и шестова (прътова) мина и униформи на руски моряци и офицери.

На 12 август 1879 г. в Русе с помощта на Русия се създава Българският военноморски флот. Това е показано на фотографии на първите му кораби и руски командири, макети на катера "Амалия" и на русенския флотски арсенал. В разделя за участието на флота в Сръбско-българската война през 1885 г. е подчертан неговият принос за отбраната на Видинската крепост.

За началото на Българския военен флот на Черно море (1897 г.) разказват макетите на военните кораби "Асен", "Калиакра", "Надежда" и миноносците тип "Дръзки", оръдията от крайцера "Надежда" и оптиката от стари фарове от черноморското крайбрежие. Проследено е развитието на флота до Балканската война и на руско-българските военноморски връзки.

В парка на музея на открито са експонирани рудан от ветроходен кораб, колекция от морски и речни заградни мини, корабни котви от XVIII в. до наши дни, перископи, торпедни апарати, прожектори и корабни оръдия от народния флот. В специален павилион е запазена ветроходната яхта "Кор Кароли", с която през 1976-1977 г. капитан Георги Георгиев върши околосветско плаване.

През 1982 г. в парка са издигнати бюстове паметници на флотските герои революционери Иван Загубански, Антон Иванов и Никола Вапцаров.

През 1985 г. в музея постъпват четири крупни експоната. Това са: миночистачният катер с бордови номер 3, който е представител на серията от 12 еднотипни катера, построени във флотския арсенал-Варна през 1944-1945 г.; вертолетът тип МИ-4А от авиацията на Народния военноморски флот; ракетната установка с крилата ракета, бележеща нов етап във въоръжението на бреговата отбрана на флота, и торпедния катер тип "Комсомолец", представител на следвоенното поколение съветски торпедни катери, разположени непосредствено до района на музея.



Етнографски музей


Етнографският музей е открит на 27 юли 1974 година. Музеят е разположен във възрожденска къща от типа “Симетрични къщи”, която е построена около 1860 година.

В Етнографският музей е подредена постоянна експозиция на предмети на труда от основните поминъци на населението и предмети от бита, които дават представа за демографския облик на Варненския край. В музея са представени и обредни облекла от различните обичаи и украшения, съхранили духа на варненци от края на XIX и началото на XX век.

Всяка година на 27 юли Етнографският музей отваря безплатно вратите си от 10 до 17 часа и за гостите и за жителите на Варна.

Археологически музей









Разположен е в прекрасната сграда на бившата Девическа гимназия построена по проект на Петко Момчилов. Днес той е приютил на площ от около 2 000 кв.м над 55 хиляди експоната, датирани от епохата на палеолита до късното средновековие. Основната реконструкция и възстановка, извършени през 1983 година, връщат на сградата някогашния й блясък и чар - строга симетрия, пестелив, но динамичен силует и множество пластични детайли в духа на италианския Ренесанс.

Първите експонати, оформящи двата основни раздела - "Художествен" и "Археологически", са постъпили в хранилищата на музея през 1888 година, когато група учители, начело с Карел Шкорпил, поставят началото на музейната сбирка.

Посетителите могат да се насладят на изключително ценни експонати, свързани с античната тракийска култура, произведения на славянската и прабългарска керамика, накити от средновековието и др  
 
Гордост за всеки европейски музей е богатата колекция от надгробни релефи. Сбирката от икони позволява на ценителите да се докоснат до истински шедьоври на възрожденската иконопис на Североизточна България, най-старите от които датират от XVI в.

Безспорно най-голям брой посетители привлича експозицията на най-старото обработено злато в света (IV хил. пр. Хр.). Съкровището бе открито случайно през 1972 година при строителни работи край Варна. Трудно е да си представи човек, колко време са прекарали под земята прекрасните златни накити и предмети, докато настъпи моментът, в който историците и археолозите от цял свят да заговорят за съкровището на халколитния некропол. Находката е от около 2000 предмета от почти чисто 23,5 каратово злато с общо тегло около 5,5 кг. Тя съдържа златни огърлици, гривни, нагръдни украшения и съдове. Това откритие преобърна представите на историците за развитието на човешката цивилизация. Един от най-поразителните експонати, които могат да се видят в музейната сбирка, е златният жезъл - символ на власт от монаршески тип. Изключително любопитна гледка представлява и пренесеният тук гроб № 43 със скелет на четиридесет - петдесет годишен мъж, покрит с повече от 100 златни украшения. Той очертава образа на вожда (царя), имащ сакрални функции и притежаващ символите на властта.



Исторически комплекс Прабългарско селище



Комплекс Прабългарско селище

Проект Прабългарско селище представлява изграждане на действащ музей, който на живо представя бита, обичаите, облеклото, въоръжението и занаятите на българите. Изграден е от фондация Царство България, с изпълнителен директор г-жа Анелия Николова, по идея на Павел Павлов и арх. Ганка Калянджиева.

Разположен е на площ от 40 дка в Аспаруховия парк във Варна. Изграждането включи два етапа:



Първият етап, наречен "Юртно селище", пресъздава типичното за Североизточна България прабългарско селище от юртен тип от III-VI век. Съставено е от ханска и шаманска шатра, шатра на воините и семейна шатра, както и от 4 работилници, които представят занаятчийските умения на прабългарите - ковачество, тъкачество, сарачество и грънчарство. В селото има кошари за животни, коневръзи и гумно, където се показват спортните и бойни умения на воините. В ханска трапезария посетителите на комплекса се посрещат и гощават със старинни български ястия. За туристите са предвидени специални програми по сценарий на киноцентър Бояна - "На гости при хана" и "Посвещаване в бойните изкуства", които се изпълняват от актьори и каскадьори, облечени в автентични прабългарски костюми и въоръжение.

Първият етап е изграден върху площ от 7 дка и посрещна първите си посетители на 30 април 2002 г.



Вторият етап включва изграждането на крепостна стена с ров, дворцова сграда и раннохристиянски храм, пресъздаващи типичното строителство от края на Първата българска държава X-XI в.

Комплекс Прабългарско селище има изложбена зала, зали са семинари и обучение и административна част. Целта на комплекса е да се покаже на живо, със средствата на съвременната анимация, голямото историческо, материално и културно богатство на българите. Анимацията определено липсваше като атракция и като "действащ" музей на Варна и България и оправдано привлича множество български и чуждестранни туристи.



Делфинариум



Царството на делфините





Кой ще скочи по-високо?

Единственият делфинариум на Балканския полуостров е действително една от най-забавните атракции, които Варна предлага на своите гости. В спектакъла посетителите могат да се убедят в невероятната интелигентност и възприемчивост на морските бозайници. Интересна подробност е и фактът, че във Варненския делфинариум през 1992 година се роди делфинче. Събитието бе прието като знак, че животните са се аклиматизирали добре в новия си дом.

Варненският делфинариум е модерна сграда от алуминий и стъкло с оригинална архитектура, намираща се в северната част на варненската Морска градина.

Открит е за посещения на 11 август 1984 г. и разполага с 1134 места. На представленията можете да се забавлявате с шоуто на делфините включващо акробатика, баланс и танци върху водата. За 30 минути ще бъдете гост в света на делфините – пълен с емоции и изненади. Атракциите се изпълняват от очарователните делфини от вида TURSIOPS TRUNCATOS – Кимбо, Попи, Доли донесени от Карибско море. Нaй-младите обитатели на делфинариума са красивите Йоанна и Пепи – родени във Варненския делфинариум.

В приятна атмосфера на кафе сладкарницата към делфинариума можете да наблюдавате подводните игри на делфините през панорамни стъкла.

Разработен е проект за изграждане на атракционен Аква парк, който предвижда открит басейн за делфини и тюлени, развлекателни водни и сухи съоръжения за деца.

Зоологическа градина



Интересът към животните от страна на родители и деца е постоянен

Зоологическата градина се намира в Морската градина до Паметника на загиналите войни през Руско-турската война.

Първият обитател е била лисицата Милка, подарена на "Паркове и градини" още през 1950 г. По това време зоокът всьщност е нямало. През 1955 г. лисицата успява да се освободи и избяга.

Първият заселник на новопостроения зоокът е мечокът Максим, подарен от моряците на ескадрения миноносец "Г. Димитров" през 1956 г. До построяване на мечкарника Максим бил вързан с верига за едно дърво. В мечкарника е заселен през 1958 г. След това били доставени различни животни и птици чрез варненското ловно дружество, маймуни от Индия и други екземпляри.

Основното строителство на зоокъта се извършва от 1958 до 1961 г. Заема площ от 30 декара. Проектант на по-голямата част от клетките е арх. Б. Маркова. Само някои от тях на арх. Кр. Каракашев и други архитекти.

Зоопаркът е официално е открит през 1961 г. и за кратко време се превърща в любимо място и за децата и за възрастните. През 1962 г. се асфалтират алеите на къта и е прокарано осветление.

Варна - туристически и здравно-възстановителен център


Местоположение Най-големият морско-климатичен и балнеологичен курорт на Черноморието, същевременно е промишлен, търговски и културен център. Разположен е в дъното на неголям красив залив, на няколко обширни тераси между живописните Варненски езера и богато озеленени възвишения, лозя, градини и вилни зони.

История Градът е бил основан около 580 година преди новата ера от гръцки преселници и приел името Одесос (в чест на митичния гръцки герой Одисей). По-късно, в епохата на римското владичество, процъфтял като голям административен център и пристанище и от тогава са останали значителни останки от крепостни стени, жилища и обширни римски терми (заемащи голяма площ бански сгради).

Хиляда и сто години по-късно тук бил подписан договорът, с който Византия признала образуването и независимостта на Първото българско царство (681 г.). През следващите векове градът се е развивал на приливи и отливи, но винаги е запазвал важното си стратегическо и икономическо значение и днес е голям притегателен курорт, туристически и здравно-възстановителен център.



Минерални води На територията на градското крайбрежие бликат 12 хидротермални източника с температура на минералните води от 28 до 520С, с общ дебит 312 л/сек или над 26 милиона литра в денонощие. Водите са слабо минерализирани (0,470 до 0,670 г в л), хидрокарбонатно-хлоридно-натриеви (отчас-ти и калциеви), с леко алкална реакция (рч 7,4-7,9) и с нормално съдържание на флуор (0,4-0,7 мг флуор в л). Всички минерални води са бистри, безцветни, с приятни питейно-вкусови качества, макар и с различна водна твърдост - от 1,4 до 15 немски градуса, т.е. "меки" до умерено "твърди" води.

Лечение и профилактика Минералните води се включват в съчетаното климато-балнеолечение на посочените заболявания на сърдечно-съдовата система, функционални нервни разтройства, заболявания на дихателните органи, затлъстяване.

В общопрофилактичен план, наред с климато-оздравителните мероприятия, минералните води също така се използват за укрепване и закаляване на организма, при състояния на възстановяване след прекарани тежки боледувания и оперативни интервенции, за пълноценен отдих и отмора и за укрепване на физическите и душевни сили по време на ваканционните периоди.

Като самостоятелни индикации на минералните води могат да се посочат заболяванията на опорно-двигателния апарат - различни артро-ревматични заболявания, увреждания на мускулно-свързо-чния апарат (миалгии, миозити, лумбаго, бурсити, тендовагини-ти, пори-неврити, радикулити и полирадикулоневрити, плекси-ти, вегетопатии; гинекологични заболявания - хронични аднексити и периаднексити, пери- и параметрити, както и безплодие поради посочените заболявания или вследствие леко изразена първична функционална недостатъчност на половите органи; заболявания на бъбреците и уринопроводните пътища - хронични пиелонефрити, цистити и уретрити, нефролетиаза.

Морската вода след съответно пречистване и подготвяне, се използва за външно приложение при заболяванията на опорно-двигателния апарат, неврологични и гинекологични заболявания, но при форми и стадии, които не са контраиндицирани за нейната висока минерализация, която има по-рязко изразено дразнещо действие върху организма, както и при здрави хора с профилактични цели.

Прилагани лечебно-профилактични методи Минералните води се прилагат под формата на процедури във вани и басейни, лечебни душове, подводен душов масаж, иригации; вани, обогатени с билкови екстракти и лекарствени препарати; калолечение с лечебна кал от Варненското езеро (частични и общи апликации, кални вани, гинекологични тампони); електро-светлолечебни процедури. При нужда се използват и морски къпания и вани с морска вода, слънце-въздушни вани и плуване.

Курортна база Посочените лечебно профилактични процедури се провеждат в балнео-физиолечебницата, разположена между централния и южния плаж на морските бани. Отделно има и плувни басейни с минерална вода по крайбрежната ивица. Пациентите се настаняват в почивни домове пансионати, хотели и добре уредени частни квартири.

Варна и нейните околности разполагат с големи възможности за посещения на различни исторически и природни забележителности, заведения за приятни занимания и развлечения и пр.

Балнео-физиолечебницата функционира през активния курортен сезон (от май до края на ноември), а хотелите функционират целогодишно.


Международен музикален фестивал Варненско лято




Член на Европейската асоциация на фестивалите

Международният музикален фестивал “Варненско лято” е най-стария музикален фестивал в България и един от фестивалите с най-дългогодишна традиция в Европа. Провежда се всяка година през юни и юли.

Получил национален и международен престиж, днес фестивалът е представителен форум на българското и световното музикално творчество и изпълнителско изкуство в областта на класическата музика. Богатата програма е визитна картичка на Варна като център на международен културен туризъм. Има многожанров характер и включва опера, симфонични концерти, камерна и хорова музика, цикли “Старинна музика” и “Млади таланти”, Международна лятна академия, Летни научни срещи.

През своето многогодишно съществуване фестивалът е спечелил национално и международно признание. Той допринася извънредно много за утвърждаването на българското музикално творчество и изпълнителско изкуство. Девизът на първите организатори "да се обединят най-добрите музикални сили на страната", намира своите продължители в популяризирането на българската музикална култура. Редица български произведения са прозвучали за първи път в рамките на "Варненско лято".

Цялостният облик на фестивала се характеризира с представянето на шедьоври на българската и световната музикална култура, с многожанрова насоченост и присъствие на изпълнители с международен престиж. Традиционно е участието на Варненските музикални институти и на именити български изпълнители и състави, прославили нашето изпълнителско изкуство.

Впечатляващо е присъствието на чужди солисти, диригенти, симфонични и камерни оркестри, хорове, оперни ансамбли, балетни състави от световна величина като Ленинградски Малий академичен театър за опера и балет, Одески национален академичен театър за опера и балет, Балет на Унгарската опера, Балетен състав от Комише опер - Берлин, Болшой театър - Москва, Пикола скала - Милано, Дьор балет, Кралски фландърски балет, Кралски шведски балет, Симфоничен оркестър на Лайпцигското радио, Симфоничен оркестър на Ленинградското радио, Симфоничен оркестър на Пражкото радио, Лионски симфоничен оркестър, Пражки симфоничен оркестър, Московска филхармония, Чешка филхармония, Дрезденска филхармония, Камерен оркестър на Миланската скала, Шуберт ансамбъл, квартет Бородин, Камерата Амстердам, Камерата Траектина...

Много са премиерните изпълнения и постановки в програмите. С голям интерес се посрещат циклите "Дни на младия камерен изпълнител" и "Старинна музика". От 1984 г. в рамките на фестивала се провежда Лятна музикална академия. Майсторските класове се ръководят от педагози и изпълнители с международен авторитет.

От 1993 г. "Варненско лято" обогатява облика си с научни срещи.


Културни традиции



Катедралата - символът на Варна

Варна е град с дългогодишни културни традиции. Още през 1926 г. е основан международния музикален фестивал Варненско лято -  член на европейската асоциация на фестивалите. Варна е домакин на първия в света Международен балетен конкурс от 1964 г, на световно биенале на графиката, на международни фестивали на кукленото изкуство, на червенокръстките и здравни филми и на анимационния филм.

Във Варна има драматичен театър, опера, куклен театър, симфоничен оркестър. Успехите на певческите художествени колективи са световно известни. Варна е домакин и на Международния майски хоров фестивал. Отлични условия за провеждане на крупни бизнес, спортни и културни прояви осигуряват Фестивалния и конгресен център, Двореца на културата и спорта и Летният театър в Морската градина.

Национален паметник на градинското и парково изкуство е Морската градина, обхващаща 850 дка. Като природна даденост градината съществува от 60-те години на XIX век, но изграждането й по правилата на парковото изкуство е свързано с името на Антон Ян Новак в края на XIX век и началото на XX век.

Във Варна има Делфинариум, Аквариум, с музей на Черно море, Военно-морски музей, Природо-научен музей, Историко-художествен музей, Археологически музеи, Етнографски музей, Музей на Възраждането, Музей на здравето, Природо-научен музей, Астрономическа обсерватория с Планетариум, Зоологическа и Ботаническа градина, бившият царски дворец и настояща правителствена резиденция Евксиноград.



ВИП тур на море и много забавления

Програма за 20 човека

1. Ден: Посрещане на аерогара София или Варна и отпътуване за старата столица Велико Търново.
Разглеждане на крепост и църква и отпътуване за местност “Парка” . Отпътуване за Черно море и настаняване в луксозният пет звезден хотел-резиденция “Мусала Палас” в морската столица гр. Варна. (ВИП хотел с общо 24 луксозно обзаведени и индивидуално декорирани стаи, интернет връзка, директен телефон, климатик, личен сейв, телевизор, мини-бар , сешоар, лоби бар, лятна градина, ресторант, 24 часа рум сервиз, джакузи, фитнес, сауна, масажи, пране и химическо чистене, медицинско обслужване, коли под наем и др… Обръща се индивидуално внимание на клиентите ).
Вечеря и нощувка
2. Ден: Закуска, плаж и ползване на услугите и атракциите на комплекса.
Вечеря и нощувка.

3. Ден: Закуска и екскурзия до конна база, пещера и селска къща с дегустация на храни и напитки. Обяд и посещение. Свободно време

4. Ден: Закуска и плаж на Черно море.
Обяд и следобеден плаж.
Вечеря и нощувка.

5. Ден: Закуска и джип сафари “off road” с дегустация и пикник - обяд сред природата, конна езда, стрелба с пушка, люлки на Тарзан и други забавления.


Късен следобеден плаж.
Вечеря и нощувка.

6. Ден: Закуска и плаж.


Обяд и екскурзия до скалните манастири “Аладжа манастир” и природна забележителност “Побитите камъни”. Късен следобеден плаж.
Вечеря и нощувка.

7. Ден: Закуска и круиз с яхта до двореца в Балчик и ботаническата градина (с над 3000 вида растения) - продължителност 7 часа, дискотека, обяд и напитки на борда на яхтата).


Разглеждане на к.к. Златни пясъци.
Вечеря и нощувка.

8. Ден: Закуска и отпътуване за аерогара София или Варна.



В цената са включени : Две нощувки със закуски в четири звезден хотел и пет нощувки със закуски в пет звезден хотел на Черно море, два обяда, вечеря със забавна програма, дегустации, разходка с яхта, джип сафари и забавления, две екскурзии, туристически такси, екскурзовод с английски език, трансфери от и до летище София или Варна. Не е включен самолетен билет и летищни такси.

Цена в единична стая - 1419 Euro / човек

Цена в двойна стая - 824 Euro / човек
ИЗПОЛЗВАНА ЛИТЕРАТУРА:

  1. http://bg.wikipedia.org



  1. http://www.moreto.net



  1. http://www.journey.bg

Каталог: files -> files
files -> Р е п у б л и к а б ъ л г а р и я
files -> Дебелината на армираната изравнителна циментова замазка /позиция 3/ е 4 см
files -> „Европейско законодателство и практики в помощ на добри управленски решения, която се състоя на 24 септември 2009 г в София
files -> В сила oт 16. 03. 2011 Разяснение на нап здравни Вноски при Неплатен Отпуск ззо
files -> В сила oт 23. 05. 2008 Указание нои прилагане на ксо и нпос ксо
files -> 1. По пътя към паметник „1300 години България
files -> Георги Димитров – Kreston BulMar
files -> В сила oт 13. 05. 2005 Писмо мтсп обезщетение Неизползван Отпуск кт


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница