Vassil vassilev nikola vaptsarov naval academy-varna



Дата12.03.2017
Размер74.37 Kb.
#16643
ANALYSIS OF RESULTS ON THE INNOVATIVE APPROACH APPLICATION IN THE EDUCATION OF SEAFARERS FOR RIVER NAVIGATION

VASSIL VASSILEV
NIKOLA VAPTSAROV NAVAL ACADEMY-VARNA

ABSTRACT: В статията са разгледани изискванията на Европейския съюз и министерството на транспорта, високите технологии и съобщенията на Р. България за подготовката на морските лица, плаващи по река и са изложени иновативните подходи, приложени от академичния съвет и Центъра за кариерно развитие на ВВМУ „Н. Й. Вапцаров”, за тяхното прилагане в процеса на обучение на студентите и реализацията им след завършване на учебното заведение. Натрупаният положителен опит може да бъде мултиплициран от други учебни заведения и приложен спрямо други специалности.

КЛЮЧОВИ ДУМИ: морски лица, изисквания за квалификация, иновативни подходи, реализация.
ВЪВЕДЕНИЕ: Общоизвестно е, че авторитетът на всяко едно висше учебно заведение се изгражда на основата на два критерия: качество на обучението и реализацията на завършилите студенти. Проблемите за качеството на обучението на морските лица във ВВМУ „Н. Й. Вапцаров” са обект на вниманието на Академичния съвет на училището, Асоциацията на завършилите ВВМУ, фирмите-корабособственици и държавните институции, имащи отношение към проблема и са многократно обсъждани на научни форуми. Реалните резултати са положителни. Показател за това е степента на реализация на студентите, завършили специалността „Корабоводене”: всички студенти, получили диплома и провели своя стаж на кораби, участващи в международната търговия, веднага получават назначения в български или чужди корабоплавателни компании. Това с известни затруднения се осъществява и сега в условията на световна икономическа криза.

Независимо от това въпросите по усъвършенстване на обучението и реализацията на студентите от специалностите „Корабоплаване” и „Речно корабоплаване” продължават да бъдат основни направления на дейността на Академичния и факултетните съвети и катедрите на ВВМУ „Н. Й. Вапцаров”.

През 2005 година във ВВМУ „Н. Й. Вапцаров” се разкри специалността „Речно корабоплаване”. Обект на настоящото изложение са иновационните подходи, приложени от Ръководството, Академичния съвет и Центъра за кариерно развитие на училището и фирмата-корабособственик „Параходство БРП” ЕАД за професионалната подготовка на преподавателите и студентите и реализацията на последните.
ИЗЛОЖЕНИЕ: специфичните проблеми, които са предмет на настоящия форум, определят следната последователност на изложението: състояние на корабоплаването по вътрешните водни пътища на Европейския съюз; нормативни изисквания и стандарти за компетентност на морските лица; теоретична и практическа подготовка на професорско-преподавателския състав; качество на обучение на студентите и подходи за изпълнение на държавните стандарти.

Съвременното състояние на корабоплаването по вътрешните водни пътища на Европейския съюз се характеризира със следните особености: приоритетно развитие на водния транспорт на ЕС като най-евтин и екологичен транспорт; изграждане на системи за навигационно осигуряване на корабоплаването; строеж на съвременни пристанища, пътнически и товарни кораби; усъвършенстване на подготовката на морските лица.

Мястото на Р. България в този процес се определя от преминаването на страната към пазарната икономика (приватизация на основните корабоплавателни компании, изграждане на частни пристанища); недостига на класифицирани морски лица поради преминаването на голяма част от тях на работа в чужди компании и наличие до 2005 г. на само едно средно учебно заведение, специализирано в подготовката на морски лица за плаване по вътрешните водни пътища на Европейския съюз.



Нормативните изисквания и стандартите за компетентност на морските лица се определят от утвърдената от Министерството на транспорта, високите технологии и съобщенията „Наредба № 6 от 2007 г. за компетентност на морските лица в Република България”.

Съгласно чл. 2 от нея: „морски лица са лицата, които имат необходимата подготовка и притежават надлежно свидетелство за правоспособност и/или свидетелство за допълнителна и/или за специална подготовка, придобити по реда на тази наредба и заемат длъжности на кораб или на брега”.

Компетентност на морските лица е способността им да изпълняват задълженията си на борда на кораба, в съответствие с нормативните изисквания и при наличие на необходимите знания, умения и опит, а за длъжностите, за които това се изисква – и наличие на правоспособност, съответстваща на функциите им и на нивото на отговорност.

Морски правоспособни лица за речно или морско корабоплаване са лицата, които притежават свидетелство за правоспособност, придобито или признато при условията и по реда на тази наредба.

Чл. 3 от Наредбата гласи: Всички морски лица се обучават и освидетелстват, както е посочено в тази наредба и:

1. за морско корабоплаване – съгласно изискванията на Международната конвенция за вахтената служба и нормите за подготовка и освидетелстване на моряците от 1978 г. (STCW) и директива 2001/25/ЕС, както са изменени;

2. за речното корабоплаване – в съответствие с препоръките за подготовка на водачите на кораби и снабдяването им със свидетелства за правоспособност за международното корабоплаване на Комитета по вътрешен транспорт към Икономическата комисия за Европа на Организацията на обединените нации (ООН), Дунавската комисия и директиви 96/50/ЕС и 91/672/ЕЕС.

Теоретичната и практическа подготовка на професорско-преподавателския състав е един специфичен въпрос, който във ВВМУ „Н. Й. Вапцаров” е решен в съответствие с изискванията на „Закона за висшето образование”. Тук ще спрем вашето внимание на обстоятелството, че периодично преподаватели по специалността „Речно корабоплаване” провеждат с реалната подкрепа на „Параходство БРП” ЕАД квалификационен стаж на борда на корабите на компанията по маршрутите Русе-Пасау-Русе. Само преди няколко дни се завърна предавателят по руски език доц. д-р. Нели Василева. По време на тези стажове се усвояват новостите в навигационното и комуникационно оборудване на корабоплаването по реката, които способстват за осъвременяването на лекционния материал и разработването на учебни пособия.

Качеството на обучението на студентите и подходи за изпълнение на държавните стандарти е основният елемент на изложението съдържанието, на който е свързано с провеждането на плавателната практика и стаж от студентите.

В съответствие с чл. 47 на Глава пета „Условия за придобиване на право способности и права за заемане на длъжности за корабоплаване по вътрешните водни пътища на Европа” „Морските лица придобиват правоспособност по чл. 36, след като изпълнят следните изисквания за щурман: висше образование, степен бакалавър по специалност „Корабоводене”; плавателен стаж 2 месеца, като стажант или моряк на кораб, плаващ по вътрешните водни пътища; представен дневник за практическа подготовка; успешно положен изпит пред комисията по чл. 7, ал. 1.

За изпълнението на изискването за плавателен стаж 2 месеца, като стажант или моряк на кораб, плаващ по вътрешните водни пътища в учебните програми по специалността „Речно корабоплаване” са предвидени практики след завършването на втори и трети курс. С изпълнението им студентите придобиват право за полагане на държавен изпит.

Отчитането на специфичните особености, в които се осъществява корабоплаването по вътрешните водни пътища на ЕС наложи прилагането на нов иновационен подход от ВВМУ „Н. Й. Вапцаров” и „Параходство БРП” ЕАД спрямо изпълнението на критерия плавателен стаж в продължение на 2 месеца като стажант или моряк на кораб, плаващ по вътрешните водни пътищаза студентите от специалността „речно корабоплаване”. Същността му се състои в следното:

- подходът е приложим за студенти, които доброволно желаят това;

- студентите, завършили втори курс, които имат правоспособност за управление на кораб от 20 БРТ, се назначават на работа от фирмата корабопритежател като моряци на борда на кораб за целия период на лятната ваканция на студентите – период, който е значително по-дълъг от времето, предвидено в учебните програми за провеждане на академична практика. През това време студентите реално изпълняват функциите на член от корабния екипаж и получават работна заплата и командировъчни пари, когато са на преход в съответствие с подписания договор;

- студентите, завършили трети курс и са работили през лятната ваканция след втори курс като моряци на корабите от компанията се назначават на длъжност трети помощник-капитан (длъжност, която те ще заемат след завършването на висшето си образование) за целия период на лятната ваканция. През това време студентите реално изпълняват функционалните задължения на длъжността трети помощник-капитан и получават месечна заплата за съответната длъжност и командировъчни пари за тази длъжност, когато корабът е на преход в съответствие на подписания договор.
ЗАКЛЮЧЕНИЕ: Анализът на тригодишното прилагане на този иновационен подход позволява да се направят следните изводи:

1. Прилагането на иновационния подход способства за същественото подобряване както на теоретичната, така и практическа подготовка на студентите от специалността „Речно корабоплаване”.

2. Подходът дава възможност още в хода на обучението да се установят професионалните качества на всеки един отделен студент, което позволява те да бъдат назначавани след завършването си на най-целесъобразния тип кораби.

3. Подходът позволява на фирмата-корабопритежател своевременно да извърши подбора на необходимите му кадри и реализира своята HR-стратегия.

4. Подходът дава възможност за усъвършенстването на обратната връзка между работодателя и учебното заведение, способстваща своевременното коригиране на учебните програми и методологията на обучението на студентите с цел по-пълното задоволяване на потребностите на морската индустрия.

ANALYSIS OF RESULTS OF THE INNOVATIVE APPROACH APPLICATION IN THE EDUCATION OF SEAFARERS FOR RIVER NAVIGATION

 

 



VASSIL VASSILEV

 

NIKOLA VAPTSAROV NAVAL ACADEMY-VARNA



 

 

ABSTRACT: The present article explores the requirements of the European Union and Ministry of Transport, information technologies and communications of Republic of Bulgaria for the training of seafarers for river navigation. The innovative approaches, as applied by the Academic Council and the Center for Career Development at the “N. Y. Vaptsarov” Naval Academy, for the implementation of the aforementioned requirements in student's education and their realization after graduation are further presented. The accrued positive experience can be multiplied by other higher education schools and applied to other major specializations.


KEY WORDS: seafarers, qualification requirements, innovative approaches, realization.

 

INTRODUCTION: It is generally acknowledged that the authority of each university is built on the basis of two criteria: quality of training and realization of graduate students. The issue of quality in seafarers training at the "N. Y. Vaptsarov" Naval Academy is the focus of attention of the Academic Council, the Alumni Association, shipowners companies and public institutions involved with the problem and has repeatedly been discussed at scientific forums. The actual results are positive. Indicative of the degree of realization of students, graduates of the "Navigation" major, is the fact that all students that have graduated and held service on ships engaged in international trade instantly receive appointments at Bulgarian or foreign shipping companies. Within the realm of the global economic crisis such results are still achieved although with some difficulties.



However, issues of education improvement and the realization of the graduates of "Navigation” and “River Navigation" majors continue to be the main areas of activity of the academic, faculty and department councils of "N.Y. Vaptsarov" Naval Academy.

In 2005, "N. Y. Vaptsarov" Naval Academy has introduced the "River Navigation" major. The object of the present article is the innovation approaches as applied by the academy management, academic council and the Center for Career Development and the "Bulgarian River Navigation" shipowners company for the training of the academic staff and students and the realization of the latter.

 

MAIN PART: The specific issues discussed at the present forum define the following sequence of the present article: status of inland navigation in the European Union, regulations and standards of competency of seafarers; theoretical and practical training of the academic staff; quality of training of students; approaches for implementation of government standards.



The present status of inland navigation in the European Union is characterized by the following specifics: priority development of water transport in the European Union as being the most inexpensive and environmentally friendly transport; establishment of navigation aiding systems for shipping, construction of modern ports, passenger and cargo ships; improvement of the training of seafarers.

The role of the Republic of Bulgaria is determined by the country's transition to market economy (privatization of main shipping companies, construction of private ports); insufficiency of qualified seafarers as many of them are being employed by foreign shipping companies and, until year 2005, the presence of only one high school, specialized in training of seafarers for inland waterways navigation in the European Union.

The legal requirements and standards of competency of seafarers are defined by Ordinance No 6 for the competency of seafarers of the Republic of Bulgaria, as adopted by the Ministry of transport, information technologies ad communications.

According to Art. 2 thereof: "seafarers are those persons who have the necessary training and the appropriate certificate of competency and/or additional license for complementary and/or special training acquired under this ordinance and are employed on board a ship or ashore.

Competency of seafarers is defined as their ability to perform their duties on board, in accordance with the legal requirements and the availability of the necessary knowledge, skills and experience, and for positions for which it is required - the availability of competency appropriate for the employment function and the level of responsibility.

Competent seafarers for river or sea navigation are the persons who hold a certificate of competency acquired or recognized under the terms and conditions of this Ordinance.

Art. 3 of the Ordinance states: All seafarers are trained and certificated as specified in this Ordinance and:

1. for sea navigation - as pursuant to the International Convention on Standards of Training, Certification and Watchkeeping for Seafarers of 1978 (STWC) and Directive 2001/25 of the European Union as amended.

2. for river navigation - as pursuant to the recommendations for training of ships masters and their provision with certificates of competency for international navigation of the Inland Transport Committee of the Economic Commission for Europe (UN) and the Danube Commission Directives 96/50 /EU and 91/672/ECE.

Theoretical and practical knowledge of the academic staff at the "N.Y. Vaptsarov" Naval Academy is a specific issue which has been evolving in accordance with the requirements of the "Higher Education” Act. We would like to draw your attention to the fact that the academic staff of the "River navigation" major periodically carry out, with the support of "Bulgarian River Navigation" shipowners company, qualifying service on board company's ships on the route Rousse-Passau-Rousse. Just a few days ago associate Professor Dr. Nelly Vassileva returned from such practice. During these internships new navigational and communication equipment for river navigation is being studied which allows for the updating of the teaching material and development of lectures notes.

The quality of students education and approaches for implementation of government standards is the core component of the presented background which is related to the conduct of navigational internships and students practice.

In accordance with Art. 47, Chapter Five: "Requirements for acquisition of competencies and rights for appointment in seafarers position for inland waterways in Europe": "Seafarers acquire qualifications as per Art. 36 once they fulfill the following requirements for navigation officers: higher Education, bachelor degree in "Navigation", 2-months seagoing experience as a cadet or seaman on board a ship sailing in inland waterways; presented training record book; successfully passed an examination before the Committee as per Art. 7, para 1.

For the implementation of the requirement for seagoing practice as a cadet or seaman on board a ship sailing in inland waterways the curricula for the "River navigation" major envisage practices after completion of the second and third year of study. After fulfillment of practice obligations the students are entitled to sit for the state exam.

Taking into consideration the specifics within which the inland waterways navigation in the European Union is being implemented, set forth is the application of new and innovative approach at the "N. Y. Vaptsarov" Naval Academy and "Bulgarian River Navigation" as concerns the implementation of the "2-months seagoing experience as a cadet or seaman on board a ship sailing in inland waterways" criteria for students. This approach has the following characteristics:

- The approach is applicable to students who voluntarily wish to participate;

- Students who have completed their second year of study, having competency for sailing a 20 GT ship, are being appointed by the shipowners company as seamen on board a ship for the entire period of the students summer holidays. This period is significantly longer than the time provided in the curricula for the conduct of academic practice. During this practice students actually perform the duties of a crew member and receive remuneration and travel money while they are on board and in accordance with the signed agreement.

- Students who have completed their third year of study and have worked during summer holidays after the second year as seamen on ships of the company are being appointed as a third officer (a position they will hold on graduation) throughout the whole period of the summer holidays. During this period of time the students actually perform the functional duties of the third mate position and receive a monthly salary for the relevant position and travel money for that position when the ship is in a voyage and in accordance with the signed contract.

 

CONCLUSION: The analysis of the three-year period of application of this innovative approach allows for the following conclusions:



1. Applying the innovative approach facilitates the considerable improvement of both the theoretical and practical training of students of the "River Navigation" major.

2. The approach facilitates the establishing during training of the professional qualities of each individual student, allowing them to be appointed after their graduation at the most appropriate type of ships.



3. The approach allows the shipowners company to carry out timely selection of the appropriate personnel and implement its HR-strategy.

4. The approach allows for improvement of the feedback between the employer and the educational institution which ensures for the timely correction of curricula and teaching methodology for the purpose of meeting the requirements of the maritime industry.
Каталог: wp-content -> uploads -> files
files -> На основание чл. 66, ал. 1, т. 2, ал. 2, т. 2 във връзка с чл. 67, ал. 1, т. 2 по реда на чл. 69, ал
files -> Програма „Развитие на конкурентоспособността на българската икономика 2007-2013
files -> Ю жноцентрално държавно предприятие териториално поделение държавно горско стопанство
files -> Програма „Развитие на конкурентоспособността на българската икономика 2007-2013
files -> Проект! Методика за установяване и корекция на първоначални индивидуални квоти


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница