Вежди Рашидов: Може да гостуваме в Лувъра



Дата22.01.2019
Размер39.5 Kb.
#110994
Вежди Рашидов: Може да гостуваме в Лувъра 15 Септември 2011

Министърът на културата в интервю за в. „24 часа”



Г-н министър, наскоро публикувахме репортаж за окаяното състояние на сградата на Националната художествена галерия. Какво се прави, за да се спаси този паметник на културата?

 

Да, проблемът на Националната художествена галерия не е нито от вчера, нито от днес, а от години. Музеят за социалистическо изкуство в ремонтираната сграда на Министерството на културата в кв. Изгрев е вече готов - там има няколко отлични депа. (На 19 септември в 11 ч е официалното откриване - бел. авт.).



В момента приключва преместването на картините и скулптурите от залите на НХГ там и в още няколко депа, за да започне ремонтът. Правим го с европейски пари по спечелен от министерството на културата проект за 3,6 милиона лева по оперативна програма "Регионално развитие". В тази прекрасна ремонтирана сграда ще намерят подслон не само картините от НХГ.

Там настаняваме ансамбъл "Филип Кутев", Регионалния център за нематериално културно наследство към ЮНЕСКО, "Реставрация - ЕАД", Националния институт за недвижимо културно наследство, както и други звена на министерството.

 

Дават се немалко пари за ремонта. И то при условие, че рано или късно НХГ ще се премести в българския Лувър...

 

Самата сграда е паметник на културата и е строена и оформена като архитектура за дворец. Нейното основно предназначение е да бъде дворец.



Осигурените милиони няма да бъдат загубени. Сградата ще бъде изцяло обновена и превърната в място, което носи с много експонати информация за времето и историята. Пак ще бъде музей. Такива дворци музеи има навсякъде по света - от Кремъл до Версай и Фонтенбло. А зимната градина на двореца ще бъде едно аристократично място, където вечер музиканти да изнасят камерни концерти, да има литературни четения и други творчески прояви.

А на гърба на сградата, в северната част откъм градината, досега използвана за складове за скулптури, ще има музей на историята на виното Известно е, че винопроизводството е основен поминък в Тракия и Византия. Първият съд за пиене на вино е рогът. Тракийските златни съкровища са съдове за пиене на вино.

 

Предвид състоянието на двореца, не е ли кратък срокът за ремонта - едва 3 месеца?

 

Не бих казал, че времето е кратко. Когато говорим за ремонт с 3,6 млн., лева е ясно, че не говорим за кърпеж. Реално проектът включва тази част от сградата, където сега е НХГ. Както се казва, не говорим за "закърпване на дупка в панталона, а да запазим същия модел панталон, но нов". В момента в ужасно състояние са подземията на двореца и незаетите партерни помещения,а покривът тече и основно трябва да бъде поправен. Надявам се, че след цялостния ремонт това ще е една дворцова сграда, която ще пази историята за идните поколения с документиране на елементи на всички царства до последните потомци на династията.



 

В момента всички експонати отиват на депо. Предвижда ли се нова селекция и аранжировка при връщането им в галерията?

 

Години наред много от второстепенните разпоредители на министерството на културата са свикнали да бъдат в застой, превърнали са се в едни лениви институции. Това не трябва да бъде така. Докато трае ремонтът, ръководството на НХГ и екипът на галерията трябва да бъдат по-гъвкави и мобилни, така че дейността й да не спре. Едни от най-добрите произведения ще бъдат показвани на различни места в България. Ще се подготви едно “турне” на най-добрите творби, за да ги видят хора в цяла България. Докато трае ремонтът, ще направим и изложба в НДК.



 

Докъде стигна работата по проекта за българския Лувър?

 

Проектът върви в срок. Ако осигурим изцяло нужните финанси, веднага ще пуснем тръжните процедури и силно се надявам в началото на следващата година да стартира строителството. Най-важното е, че намерихме европейско финансиране за така наречения български Лувър. Понеже ще е най-големият български музей, ще проведем обществен дебат и дискусия за неговото име. Ще изберем най-хубавото. (Вече имаше идея да има зала на името на Кристо - бел. авт.)



 

Предстои ви среща с директора на Лувъра...

 

Имам покана от Анри Лоарет да преговаряме по много важни въпроси, отнасящи се до музейното дело и евентуалното изпращане на наши стипендианти. Така ще можем да подготвим специалисти в областта на музейния мениджмънт. Ще обсъдим възможността за представяне на българска експозиция в новото разширение на Лувъра - в частта за византийско изкуство. България притежава уникални артефакти, които са на световно ниво и заслужено може да бъдат показани там. В Париж ми предстои и среща с министъра на културата Фредерик Митеран и разговори за възможно най-доброто представяне на съвременната българска култура в най-добрите френски зали, сцени и пространства за изложби.



 

Разкажете за впечатленията на г-н Лоарет от България.

 

С гордост мога да кажа, че аз съм министърът, който го доведе в България, макар други правителства преди нас да са правили усилия. Радвам се, че Анри Лоарет видя с очите си всичко онова, за което съм му говорил. Фактът, че само месец по-късно съм поканен от него на среща в Париж, дава отговор на въпроса. А колкото до френското и световното изкуство, в България само в последните две години са показвани доста интересни произведения.



Ще спомена изложбите "Божествена комедия. Салвадор Дали" и "Аз не търся. Аз намирам: Пабло Пикасо" в НГЧИ, експозициите в галерия "Средец" на Министерството на културата, където бяха показани творби на художници като Пикасо, Шагал, Хуан Миро, Матис, Анди Уорхол, Кристо, а в НХГ, във Варна и в Пловдив гостуваше уникалната изложба от скулптури на Дега… Така че България вече е център, където световните шедьоври могат да се видят отблизо и тази практика ще продължи. За мен е по-важно българската култура да бъде често показвана по световни форуми, защото ние сме много талантливи, но страшно непопулярни.

 

Хвърлихте камък в блатото като обявихте, че алкохолният туризъм трябва да стане културен туризъм. Какви идеи дава вашето министерство?

 

Отговорът е еднозначен и ясен - нито един заможен, образован и с изисквания към себе си и към живота човек не би си позволил да почива в прекрасните ни новопостроени хотели, където до сутринта провинциални чужди туристи се напиват ол инклузив. Тезите, че има място и за единия, и за другия вид туризъм, са абсолютно несъстоятелни.



 

Ден преди да отлетите за Париж ще откриете Музея на тоталитарното изкуство. Имате ли опасения, че посланията му може да се тълкуват погрешно?

 

Този въпрос ми напомня една истинска случка от времето, когато бях млад. На общите изложби всеки художник трябваше да играе ролята на изкуствовед и когато дойдат групи, да дава обяснения за произведенията. При посещение на група политици от тогавашния парламент един от тях се спира пред картина на Генко Генков и възкликва: "Това като че ли е рисувано с л…а". Тогава дежурният скулптор М. Димитров ядосано отговаря: "Другарю депутат, зависи кой с какво гледа. Ако гледате със задника си, нормално е да виждате л…а". Така че посланията не са в произведенията, а се съдържат в болните мозъци на някои хора.



Защото страхът съпътства не това, което виждаме, а онова, което е в нас. Казвате, че музеят е на тоталитарното изкуство. Не, той е на социалистическото изкуство. Защото иначе трябваше да издирвам и бюстове на много тоталитарни лидери на прехода. Това би означавало да издирвам бюст на Ахмед Доган.

 

Не сте ли пристрастен към художниците?

 

Не бих казал, че деля гилдиите. За артистите вече има нова форма на финансиране, завършва ремонтът на операта в Русе и започват ремонти на театрите в Бургас и Варна, на зала "България" на Софийската филхармония. Театърът в Кърджали получи средства да закупи озвучителна техника, да направи ремонт на сградата, а оня ден получи и 17-местен автобус, който да гарантира мобилността на трупата. За киното има пари, има и нова сесия.



Училищата по изкуствата работят в ритъм, ремонти има в театри, в музеи. Върви реставрация и консервация на археологически обекти, и то с европейско финансиране… И докато в редица страни кризата е оставила силно отражение върху културата, то аз бих могъл да изкажа само задоволство от думите на вицепремиера Симеон Дянков за новия бюджет, както и на премиера Бойко Борисов, който все повече говори със загриженост за развитието на културата.

 

Сърбят ли ви ръцете да ваете, да рисувате?



 

Цял живот съм се занимавал с творчество. Да намирам време да правя скулптури и да рисувам е най-голямото щастие. Предстоят ми изложби, които са планирани още преди да стана министър - в Япония, в Турция, във Франция догодина. Но истината е, че все по-малко време ми остава за творчество.


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница