Венета начева



Дата05.01.2019
Размер160.01 Kb.
#109613


17.08.2008 г.
Лъскавият Драгалевци се вмириса
Трети ден 100 къщи без вода, комшии се винят, че едни поливат доматите, а други не могат да се изкъпят в жегата
ВЕНЕТА НАЧЕВА

Три дни част от столич­ния квартал Драгалевци остана без вода. По време на жегите, в които синоптиците отчетоха 34-градусови температури за Со­фия, над 100 къщи са без течаща вода.

Чешмите пресъхнаха в района над стадиона по ул. "Чимшир" и във вил­на зона Киноцентъра, алармираха хора от квар­тала. "24 часа" се увери и на място, че само в някои от дворовете на къщите в по-ниските части водата църцори. На повечето места в по-високите зони безводието е факт.

" Така е всяко лято, но то­зи път от няколко дни спря напълно и няма хабер кога ще я пуснат", казва Ангел Костадинов. Съседката му също се вайка, че от су­тринта в четвъртък в къщата не идва и капка, само на двора от време на време тече слабо.

В същото време малко по-нависоко в същата част на Драгалевци екипът ни видя обилен теч по улица­та. "Така е от 1 г., дойдоха тук преди три дни, оправи­ха нещо, сега пак е така", разказа друг стар жител от квартала. За този проблем оператор на дежурния те­лефон 812 2121 съобщи, че има теч на уличен водопро­вод на ул. 207, до "Лешни­кова гора", но след 14 ч во­дата ще бъде пусната.

Там обаче хората не се оплакваха от липса на вода за разлика от съседите си в долната част над стадиона, затова поискахме проверка от „Софийска вода".

“Авария няма, но има хора, които незаконно пипат уличните спирателни кранове и така "саморегулират" водоподаването. С тези действия те тотал­но са объркали сис­темата в цялата зо­на. Това са недобро­съвестни жители, които увеличават своя дебит, за да по­ливат, но го правят за сметка на своите съседи". В това бе­ше категорична Мария Дойчинова от отдел "Комуни­кации" на" Софийс­ка вода".

Веднага инспек­тори на концесион­ното дружество за­почнаха да регули­рат крановете и се

ангажираха до края на деня вчера проблемът да бъде решен.

Крановете по мрежата ни са стотици. Няма как до всеки да бъде поставен по­лицай, обясниха от фирма­та и призоваха абонатите да не посягат самоволно към управление на системата.защото това крие ри­скове като този - посред ля­то в горещините водата да спре с дни. Профилактика­та на главния водопровод към кв. Симеоново, Драга­левци и Бояна е приключи­ла и няма връзка с пробле­ма, увериха още от фирма­та.





18.08.2008 г.

Столична община ще прокарва канализация в 8 селища
Проект за изграждането на канализация на осем селища подготвят столичните общински съветници, съобщи вчера зам.-кметът по строителство Ирина Савина, цитирана от БТА. В общата канализационна мрежа ще се включат селата Яна, Сеславци, Горни и Долни Богров, Кривина, Казичане, Бухово и Кремиковци.


18.08.2008 г.

Околовръстното шосе в блокада за един месец
Заради ремонт на Околовръстното шосе от вчера до 14 септември кръстовището на обходния път в столицата и Симеоновско шосе ще бъде затворено. Движението на автобусните линии с номера 67 и 122 изцяло е спряно до 4,30 ч. на 15 септември. Заради поредното затваряне на част от южната дъга на Околовръстното шосе, свързано с продължаващия втора година ремонт на пътя, се променят маршрутите на автобусни линии 68, 69 и 70. Те ще се движат от автостанция „Хладилника" по бул. "Черни връх", улиците "Папрат", "Захари Зограф" и "Симеоновска" , бул. "Симеоновско шосе" до началото на с. Бистрица и по маршрутите двупосочно. От Столична община съобщиха още, че до 18 август продължават ремонтите по бул. "Данаил Николаев", а до края на месеца на бул. „Сливница" между „Сточна гара" и ул. „Опълченска".

Междувременно вчера стана ясно, че частните фирми, сключили договор с общината за извършване на обществен превоз на пътници, са четири. Те са единствените в страната, които отговарят на условието за транспортно обслужване в община с над половин милион жители, което беше едно от условията, записано в тръжната процедура за отдаването на 52 линии от градския транспорт в столицата.




18.08.2008 г.

За събаряне
Лятото е в разгара си. Хората обикалят родината и виждат как строителството цъфти. Вярно, цъфти от само себе си, както цъфтят бурени, но все пак цъфти. И да има имотен балон, то пак ще си цъфти. Явно пари и строително вдъхновение има. Единият голям кръг въпроси, който строителният бум повдига, е как да се строи по-разумно, по-природосъобразно, по-енергоефективно и по-разни други неща. Другият голям въпрос е какво да се събаря.
България е покрита с неща за събаряне. Някои са от едно време, други са по-отскоро. Без стратегия за събаряне обаче държавата ще се задръсти. Точно както с боклука. Не може само да ядеш. Трябва да изхвърляш и обелките.
У нас обаче се събаря не така, както трябва. Събарят се главно сгради, на чието място биха могли да израснат други, по-големи и по-скъпи сгради. Като например красивата сграда на завоя на улица "Раковски" в София, която беше съборена, за да освободи строително петно на не знам какво точно. Или както вероятно ще бъде бутнат хотел "Рила" (пак в София), за да се освободи място за по-голям хотел "Рила". По селата пък се събарят красиви стари селски къщи, за да бъдат построени на тяхно място грозни нови къщи. Вярно, по-удобни, с клозет вътре вместо отвън, с двойно остъкляване, но по-грозни. Много от старите къщи не би трябвало да се събарят, а да се реставрират. Навремето беше съборена в София красивата градска библиотека, за да бъде построен на нейно място изключително грозният "Грандхотел София". Това обаче е трагичното наследство на най-нелепия български политик - Стефан Софиянски. Ще трябва да го преглътнем и да гледаме напред. Но кое трябва да бъде съборено?
Надали някой ще се просълзи за хотел "Рила". Такива неща би трябвало да се съборят, ако има пари за това. Прекрасно би било и ако бъде съборена сградата на Булбанк на площад "Света Неделя" или поне орязани 3/4 от нея, които стърчат, където не им е мястото. Както и многото партийни домове от 60-те и 70-те години (не от 50-те). За това обаче България няма пари. За други по-скромни проекти обаче има.
Бузлуджанската чиния е един от най-ярките примери. Не съм предан на социалистическите идеи, но заради тия ентусиасти също бих призовал това чудо да се бутне. То е срам за всеки, който свързва Бузлуджа с каквото и да било. И освен това се вижда от 1/3 от територията на България. И не става за нищо. И никога не е ставало. По билото на Стара планина има друго чудо, което сигурно се вижда от повече от половин България. Това е монументът над Беклемето насред Троянския проход. Не е ясно на какво точно е паметник това разкрачено чудо, накичено със сателитни антени. Местните хора уместно го наричат "Чорапогащите", защото прилича на огромни бетонни чорапогащи, разпънати на телена рамка. Само с бутането на "Летящата чиния" и "Чорапогащите" в Стара планина и останала България ще си поеме дъх. Буквално.
Насред Кърджали има паметник. Черен, правоъгълен, огромен. Никой не знае паметник на какво е това. Може би на някаква работническа солидарност, на някаква металургична социалистическа дружба или на някакво друго светло бъдеще, което не се състоя. Сега е облепено с предизборни плакати на ДПС и партия ЛИДЕР и с разни дребни обяви. Плаче за срутване. Кърджалийският площад ще си поеме и той въздух.
Има паметници из България, които не са точно за срутване, а за местене. Мястото им е в някой музей на неудачното минало. Паметникът на Съветската армия в България е типичен екземпляр. Той е крайно неуместен, но поне знаеш паметник на какво е. Мястото му не е там, но е редно да се запази или поне фрагменти от него. Бузлуджанската чиния обаче не е чиния на каквото и да било. Силно съм разколебан за едно от любимите ми творения - една от голите жени на Кюстендил. Кюстендил нали е град на Майстора. Та преди години някой скулптор е съживил жените на майстора, съблякъл ги е голи и ги е сложил в четирите края на моста в центъра. Мостът си е спечелил звучно име, което не мога да изпиша тук. Скулпторът е въоръжил две голи каменни красавици - едната с меч, другата с "Калашников". Сега на "Калашниковия" някой му е счупил дулото. Красавицата държи автомат с рязано дуло като някаква мафиотска кръстница. Дали този шедьовър трябва да остане там, или да иде в музея, ми е трудно да кажа. В него има толкова много минало! Мостът очевидно е паметник на нещо.
"Чорапогащите" обаче не са чорапогащи на който и да било. Паметникът в Кърджали не е паметник на нищо. Статуята на София до злополучната Булбанк също плаче за събаряне. Нищо, че е рожба на демокрацията. Тя не става дори за музея на несъстоялото се бъдеще.

Разбира се, перлата на смисленото събаряне би трябвало да е паметникът "13 века България" пред НДК. Той не изобразява нищо, пада от само себе си, предмет е на подигравки от малки и големи, пречи, не представлява дори най-ретрограден стил в каквото и да било. И неговото име, с което всички го знаят, не може да бъде отпечатано тук. Всеки, който го събори, ще бъде похвален от съвременници и бъдещи поколения.


Трябва да се отнесем с това нищо не значещо наследство така, както се отнасяме с обелките от картофи или изсъхнал гипс, който ни е останал, след като сме закърпили няколко дупки в стената. Човек не държи обелки от картофи или изсъхнал гипс. По същия начин не бива да държим монументите на нищото на Бузлуджа, Беклемето, парка пред НДК и всички останали нелепици. Като например "Кремиковци". Какво трябва да се случи, за да се появи достатъчна гражданска и политическа воля за събарянето на "Кремиковци". Защо един екологичен и икономически абсурд трябва да стърчи с множеството си комини, бълващи разноцветни отрови край София?
Тия дни бяха съборени няколко незаконно построени сгради в циганската махала в Пловдив. На това циганите биха му казали циганска работа. Толкова ли са ербап българските власти, че им стига кураж единствено за това да съборят няколко стени в циганската махала? Не че не трябва да ги съборят, но защо не съборят горната половина от стърчащата неприлично в центъра на Ловеч сграда, която съсипва вида на един от най-красиво разположените градове в България? Всеки би могъл да се огледа наоколо и да посочи безсмислени неща, които е редно да бъдат пометени.
Нагласата да събаряш е израз на самочувствие и благоденствие. Когато тя е свързана с отърваване от нищо не значещи монументи, които тормозят човешкия поглед, тя е и смислен културен акт. Дали ще можем да го извършим обаче е друг въпрос.


18.08.2008 г.

Стотици шосета на смъртта без знаци

Общинските пътища нямат мантинели и маркировка от години
ЙОРДАН ЙОЧЕВ

Стотици са опасните шосета, на които се лее кръв у нас след жестоки катастрофи. Освен обичайно натоварените артерии в класацията влизат и участъци от второкласни, третокласни и общински пътища. Там положението е най-страшно, защото липсва маркировка, няма знаци, които да предупреждават за опасност, а мантинелите са тема табу.

Ако случайно се отпуснат пари, знаците от междуселските пътища изчезват няколко денонощия след поставянето им, тъй като роми бързо ги задигат, съобщиха пред "Монитор" експерти по пътна безопасност. Те обаче са убедени, че не липсата на мантинели, а високата скорост е причина за труповете на пътя.

Започналите ремонти на уличната мрежа в София ще продължат до 15 септември, но отделни части на булевардите "Христо Ботев" и "Александър Стамболийски" ще бъдат затворени заради реконструкции и през октомври. Ремонтите по бул. "Сливница", които трябваше да приключат до 14 август, ще продължат до септември. След това ще бъде затворено друго платно и част от ул. "Г. С. Раковски". Централната софийска улица ще бъде затворена за движение между бул. "Цар Освободител" до бул. "Дондуков".

Кметът Бойко Борисов съобщи преди дни, че ще стартира и мащабна акция по обновяване на мостовите съоръжения в София. За 350 000 лева е ремонтиран мостът на река Владайска на бул. "Сливница" и ул. "Г. С. Раковски". Предстои ремонтът на още 12 моста, а реконструкциите на други 70 съоръжения се проектират.

В общината пишат проекти за изграждането на общо четири нови моста, които трябва да се изграждат, за да облекчат движението по основни булеварди.

В същото време все още няма яснота кога ще започне крайно наложителният ремонт на бул. "Цариградско шосе".

Държавата и общината имат готовност да финансират работата с общо 24 милиона лева, но не се знае дали това ще стане през тази година. Като основен проблем се посочи фактът, че мостът на "4-ти километър" е незаконен. Съоръжението се експлоатира без да има акт 16.

Столична община все още не е започнала строежа на станалия вече митичен пробив на бул. "Данаил Николаев" заради претенции на собствениците на имоти за обезщетения. По този въпрос се водят съдебни дела.

Заради ремонтите на улици в столицата и градския транспорт ще се движи временно с променен маршрут, съобщиха от столична община вчера.

Влизането на пътни превозни средства в двете посоки през южните части на кръстовищата бул. „Данаил Николаев" с ул. „Злетово" и ул. „Проф. Милко Бичев" се забранява до 24.00 часа на 18 август. Променят се и маршрутите на автобуси с номер 11, 78, 79, 213, 214, 305 и 404 до до 04.30 часа на 19 август.

Автобусни линии номера 78 и 79 в посока кв. “Христо Ботев” и кв. Враждебна ще се движат от площад "Сточна гара" по бул. "Васил Левски", ул. "Дондуков" и от моста Чавдар по обичайните си маршрути.

Автобусни линии 11 и 404 в посока автостанцията в квартал Гео Милев и автопарк "Дружба" ще вървят по бул. "Ген. Данаил Николаев" направо до гара Подуене и по ул. "Боян Магесник" по обичайните си маршрути.

Автобусни линии номера 213, 214 и 305, в посока Централна гара, ще се движат от бул. "Евлоги и Христо Георгиеви" по бул. "Мадрид", гара Подуене, бул. "Ген. Данаил Николаев", след което се вървят по нормалните си маршрути.




18.08.2008 г.

16,4 млн. лв. дава общината за чистотата в 5 столични района
ПЕТЪР ИВАНОВ

16,4 млн. лв. е заделила Столична община за концесионерите, които ще се грижат за чистотата на 5 от градските райони. Съдейки от посочените в обявения конкурс суми, изискани от кандидатите като гаранция за участие, които трябва да бъдат 1% от парите, предвидени като възнаграждение за услугата, излиза, че най-скъпа на кметството ще излезе поддръжката на чистота в район “Витоша”.

За събирането и транспортиране на битовите отпадъци, разполагането и поддръжката на боклукчийските кофи и контейнери, както и лятното и зимно почистване на улиците фирмата, която поеме този район, ще получи 4,5 млн. лв. За почистването на “Младост” общината е заделила 4 млн. лв., за “Люлин” 3 млн. лв., за централния район “Триадица” без частта, заключена между бул. “Витоша”, ул. “Позитно”, бул. “Христо Ботев” и бул. “Патриарх Евтимий” 2,5 млн. лв. и за “Овча купел” 2,4 млн. лв.

Не само столичното кметство се е загрижило за почистването на града. Проверка на “Монитор” установи, че от началото на месеца редица общини поръчват кофи и контейнери за смет, както и боклукчийски камиони. Така например от Ботевградската община са обявили търг за доставка на контейнери, изработени от стоманена ламарина за цели 250 хил. лв. Освен това общината е поръчала и 3 нови сметоизвозващи автомобила. В Благоевград също ще се появят 200 нови контейнера, както и 1 000 кофи за боклук на стойност 150 хил. лв.




18.08.2008 г.

Сблъсък
Как трябва да се преразпредели бюджетният излишък тази година
Харчим при пълна прозрачност

Бюджетният излишък ще бъде разпределен в четири приоритетни области. От преизпълнението на бюджета пари ще получат и общините, а със средствата ще бъдат финансирани още социални дейности, в това число увеличението на пенсиите, инфраструктурни проекти, както и системата на сигурността. Парите ще бъдат похарчени в пълна прозрачност за обществото. Това са първото правителство и мнозинство, които обсъждат публично харченето. Няма да се правят промени в Закона за държавния бюджет.



Румен Овчаров, председател на комисията по бюджет и финанси в НС
Субсидиите са чист популизъм

Зависи точно кои проекти ще бъдат финансирани от излишъка. Ако са тези проекти, за които вече са подписани договори, обещани са пари на хората. Но да се дават допълнителни субсидии, както и финансирането на големи инфраструктурни и публични проекти с пари от бюджетния излишък, е популистка мярка. Винаги преди избори много бързо се увеличава харченето на бюджетния излишък и на парите на данъкоплатците. Проинфлационно е, води до увеличение на паричните маси и нарастването на цените в някои сектори.



Адриана Младенова, Институт за пазарна икономика


18.08.2008 г.

Над 66 000 първолаци тръгват на училище
Ванина Стоянова

Общо 66 404 първолачета ще прекрачат за първи път училищния праг на есента. От тях 9500 са учениците от София, сочат данни на Министерството на образованието и науката. Броят на децата, които постъпват в училище, се запазва почти същият като миналата година. Тогава първокласниците са били близо 66 200. Най-многоброен е випускът на третокласниците - 67 252 деца, а най-малко - 59 986, ще са учениците, които ще бъдат в V клас. В края на следващата година 187 500 ученици от IV, V и VI клас трябва да се явят на задължителни изпити за приключване на учебната година. Близо 65 300 седмокласници ще имат право да се състезават за места в елитните гимназии.

За всички ученици от I до VII клас - общо 452 565 деца, държавата отпуска над 40.371 млн. лв. за безплатни учебници. За буквари и читанки за първокласниците са отделени над 3.7 млн. лв. За първа година учениците от V до VII клас също ще получават безплатни книги. Също за първи път комплектите за учениците от I до VII клас (близо 3000 деца) в частните училища се поемат от държавата. За тях са отделени почти 267 500 лв. Най-много средства са предвидени за учебници за VII клас - 8.5 млн. лв.


18.08.2008 г.

Революция по време на пир
Бунтът на десните ще се изроди в пазарлък за бъдещата коалиция
Доц. Боян Дуранкев

Премиерът Сергей Станишев, водач на неформалната управленска тройна коалиция, сподели, че е много разочарован и дори шокиран от предстоящата "велика септемврийска революция", замисляна не много секретно от ГЕРБ, СДС и ДСБ. Новата и доста формална тройна коалиция на опозицията, при това без яркия блясък на острието "Атака", ще стартира подписка и дебати в знак на протест срещу настоящото управление на страната именно по време на двата национални празника през септември. И управляващите, и опозицията обаче добре съзнават, че по време на национални празници революции се творят на празничните маси, а не на все още жежките площади. Затова премиерът наистина може да е шокиран именно не от предстоящата "революция", а от крайно неудачно подбраните дни за нейното осъществяване. Очевидно опозицията нито знае кога да избере момента за обяздване на недоволството от странното (като действие и бездействие) управление, нито пък има социален и идеен ресурс да го осъществи. Отдавна са отминали времената, когато натовареното с огромни надежди СДС можеше да събере почти 1 млн. души за своите прояви. Сегашната опозиционна (при това също тройна!) коалиция вероятно ще отчете като огромен успех, ако успее да докара добре организирани (и надлежно стимулирани) около 10 000 души, които на една-две от частните телевизии ще се привидят с една нула повече.

Никой сериозен анализатор не вярва, че именно разединените десни ще имат сили и способност да обединят гневните и отчаяни "мравки", пострадали от прехода, които са изпаднали в тих ужас по повод ставащото у нас. Откъдето и да бъде погледнато, оценките са едни и същи. От една страна, и тримата лидери на десните партии са сред "напечелилите се" през загадъчния и доста нечистоплътен преход към нещо като особени български форми на пазарна икономика и словесна демокрация. И Борисов, и Костов, и Юруков са емблеми на преуспели съвременни новобогаташи, които едва ли кроят леви планове за социална справедливост и относително равни доходи и блага. Това да не е Швеция, простете (не става дума за шведска тройка, а за шведска форма на капитализъм и демокрация)? От друга страна, "спойката" на новата тройка, по всичко изглежда, е предизвикана повече от хроничната им ненавист към онези, които сега се облажват на държавната трапеза, отколкото от някакви идеи за народно добруване и "благоденствие за всички". Освен тактическите твърдения, че "сега се краде ужасно много" и че "управляващите са некадърни да управляват еврофондовете", комай никаква друга светла идея не съществува, която да ги превърне в стратегически партньори. Може би освен страха някои от тях да не останат извън следващия парламент. Още повече че именно капиталистическите социалисти, етнолиберали и царисти проведоха и провеждат крайнодесни реформи, с което изядоха хляба на други десни текстописци и "западно ориентирани" идеолози. От трета страна, призивите на новата десница са насочени към едно определено разпръснато икономическо малцинство, предпочитащо Хаваите пред Равда и джиповете пред трамваите. А това елегантно облечено малцинство нито е привикнало да лежи по прашните площади, нито е тренирано да се въздържа набожно от парични и други взятки. Има ли десен лидер, който да не знае тази дреболия? Накрая, българските граждани, които имат значение само в един ден веднъж на всеки четири години, а иначе са без никаква реална политическа стойност за своите "водачи", са с твърде сериозни основания да не повярват на по-стари и по-пресни месии и пророци, вярвайки единствено на своя печален опит и безпогрешна интуиция. С други думи, опозицията е с доста сочни апетити към властта, но пък засега е вяла, беззъба и (за съжаление) банално скучна.

А в същото време ситуацията остава наистина революционна. Лидерите на управляващата коалиция, които отлично удовлетворяваха прищевките на най-заможните слоеве с рязко намаляване на данъчната и осигурителната тежест, но които също се числят към най-богатите хора в страната, знаят как да се възползват като за последно от ситуацията.

Нашите мъдри държавници, вместо да се опълчат срещу тоталната разпродажба на последния останал обществен капитал, като назначават чрез конкурси можещи мениджъри, накрая изваждат всичко на щанда за разпродажба. Рушветизация чрез приватизация, приватизация с рушветизация, както и да бъде погледнато. Мирише и от автомагистрала "Тракия", и от "Булгартабак", и от предстоящото повишение на здравноосигурителната вноска, за да се напечелят точно определени частни конкуренти на НЗОК, и от източването на еврофондовете. Има ли някъде, откъдето да не мирише на едра корупция? Има ли някой държавник, който след "подозрения" във взятничество да не е останал на важен партиен пост или пък да не е пратен посланик в чужбина? И трябваше ли българските граждани точно от Брюксел (а не от нашите МВР и ДАНС) да научават срамните новини за корупцията, за "спонсорите", за тесните връзки на организираната престъпност и свързаните с нея "политици"?

Или пък, от друга страна, нима сегашното държавно управление не е икономически свързано с непрекъснатото "либерализиране на ценообразуването", което енергийните, електрическите, топлинните и водните абсолютни частни монополисти (създавани и по време на управлението на части от сегашната опозиция) възприемат само в посока на ценови рекет за потребителите? Нима всяка година не се вдигат неконтролирано и рязко застрахователните тарифи? Нима прочутата комисия за "регулиране", освен да разреши повишение, е поискала поне веднъж намаление на цените на дребно, за което има основания? Нима някой контролира маржа на печалбата между цените на едро на доставчиците и цените на дребно за потребителите при хранителните и другите стоки за масова консумация? Нима някой знае от какво се правят млякото, сиренето и кашкавалът, с какво се пълнят колбасите, с какъв цимент се изграждат бързите постройки? Факт е, че държавата е абдикирала отвсякъде, освен от корупционните проценти и публичните микрофони.

Казано синтезирано за ценността на българското държавно управление: като количествени измерения на възможностите за добър живот (лични доходи и брутен продукт на човек от населението) България е далече от евростандартите и добрите практики в еталонните страни - на три-четири десетилетия; като качество на живот (спокойствие, сигурност в утрешния ден, образование, здраве, култура) обикновеният българин е по-зле даже от "лошите" времена и е назад с две-три поколения; като държавен потенциал за справяне с проблемите България е сравнително на нивото на САЩ, но от времената на едрите гангстери и обслужващите ги политици.

Колкото и странно да звучи, но все пак е достатъчно точно да се каже, че сегашното дясно и свързано с организираната престъпност държавно управление може да бъде атакувано фронтално и силово само отляво, но вляво от центъра в България не стои никой и никоя политическа сила. Всички се надпреварват кой ще се натика най-тясно в десния ъгъл. Едно друго дясно управление обаче наистина може само да намали (или да увеличи!) влиянието на организираната едра престъпност.



По времето на Ленин управляващите вече не са могли да управляват поновому, а управляваните не са желаели да бъдат управлявани постарому. Тази ситуация октомврийският вожд е нарекъл "революционна" и я е използвал със сили от крайното ляво. Днес, по времето на "европейска" България, управляващите не могат да управляват поновому (даже да си сменят през ден министрите и съветниците), а управляваните средни и дребни хорица не желаят да бъдат управлявани постарому. Разликата е, че нелегитимното и доста неумело сегашно дясно управление се крепи върху буквата на закона, а атакуващите го опозиционери са от още по-крайно дясното. Тази ситуация не може да се определи като "предреволюционна", а като "предкоалиционна".

Въпросът е кои ще бъдат най-лесно прехвърляемите членове от сегашното управление към бъдещото. Според тълкуватели на Нострадамус от нашата страна това са остатъците на линеещото НДСВ. Опонират им пророци от сектата "Ахмед от последния ден", според които това са може би части от ДПС (даже без Доган). Социални богомили от плажа на "Св. Константин и Елена" пък са получили видение, че БСП се разцепва на две, като в по-едрата му част цъфват макове до гербери, а в по-дребната освирепели парии хващат сърпа и чука в готовност за атака. Най-невероятното от всички пророчества, приписвано на тайнствени монаси, близки до Президентството е, че нищо особено няма да се случи до есента на 2009 г. Когато също нямало да се случи нищо особено.


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница