Виж схема 1, 2б Обща характеристика на управлението



страница1/10
Дата10.02.2018
Размер1.32 Mb.
#55958
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   10



Теория на счетоводството
1. Същност, място, функции и значение на отчетната информация в информационната управленска система.
Виж схема 1, 2б
1. Обща характеристика на управлението:

1.1. Управлението на всяка дейност и в частност на отделното предприятие е:

  • Нейн обективно присъщ атрибут

  • Управлението се развива под действието на обективни закони, чието специфично действие води до определена дейност – стопанска, търговска и др. Управлението притежава характеристики за свойства, връзки и закономерности.

  • Обединява труда и интересите на отделните членове на обществото, трудовите колективи, на персонала, на собствениците, на обществото като цяло.

1.2. Управлението е исторически обусловено, т.е. променят се неговите цели, роля и значение в съответствие на промените в икономическата система. То може да се разглежда в различни аспекти: исторически, организационен, социален, поличитески, включително и информационен. В този смисъл управлението е процес, с който управленските субекти (органи и системи) се свързват в отделните предприятия с потребителите на информацията, т.е. на практика се организира и функционира управленската информационна система.
2. Управленска информацонна система:

Това е система за икономическо управление на отделното предприятие. Тя е съвкупност от елементи, които представляват целесъобразно въздействие на управляващия субект (органи или система) в/у управлявания обект (иконом. явления и процеси, непрекъснати в даден момент). Всички връзки м/у тях са преки, директни.



1. управляващ субект 2. управляван обект


  • Управляващият субект се свързва с управлявания обект информационно, с помощта на информацията той му въздейства

  • Управляващият субект управлява, прогнозира, планира, контролира, анализира, регулира, направлява, контролира

  • Под инфорамационното въздействие дейността на предприятието непрекъснато се променя


Иконом. дейност = финансова дейност + нефинансова дейност (стопанска)

Финансовата дейност може да бъде разглеждана като резултат от движението на паричните потоци. Това е нейната функционална страна. Тя може да бъде разгледана в организационно-структурен аспект, тоест във връзка с отношенията, възникнали с източниците, от които се придобиват ресурси - пари, необходими за дейността.

Стопанската дейностфункционална страна на основните фактори – парични, материални и трудови ресурси; тази дейност е свързана със създаване на продукта
Реално протичащата дейност е носител на информация за себе си:

  • Фактическа – повлияна е от конкретните условия

  • Обективна – не зависи от конкретната реалност, определя се от обекивни закони; тя не може да се улови без фактическата

Многообразните видове обективно фактическа информация (тази информация по съшество е трудно обозрима, безкрайна могат да бъдат събрани, обработени, пренесени до органа на управление с цел да послужат на управлението.



  • обективно фактическа информация задоволява управленските функции на управленския субект

  • отразява и служи за опознаване на управленските обекти

  • участва при осъществяването на основните управленски функции

Най-важното е да се опедели необходимата и достатъчна информация за целите на управлението. Ако можем да я определим, съберем и пренесем обратно от управленския обект към управленския субект, то ние ще затворим информационния кръг на управлението. По този начин информацията ще осъществи комуникация на управленския обект с управленския субект, в резултат на което той ще опознае процесите, които управлява. Този поток се нарича отчетна информация. Това е онази част от безкрайната обективно-фактическа информация, която е осъзната като потребна на целите на управлението, събрана, обработена и предадена към субекта.
3. Отчетната информация трудно може да се отграничи от основните управленски функции, тя участва непостредствено. Управленеца трябва да разбира процеса на осъществяването на отчетната информация, за да може да осъществява основните упр. функции, да достигне опитимално необходимата за упр. финансова информация. Управляващите стопанска дейност се оказват информационно неориентирани при внедряването на съвременни информационни продукти за комплексно инфо. обслужване. Отчетната информация се явява винаги функция на икономическата система като цяло и на управлението на икономическата единица. (компанията) и то при конкретни условия – юридически, политически, социални и т.н. Тя зависи от характера на упр. и се приспособява към промените в него. Такива промени може да са в организационната структура на ик. дейност и на управлението в национален и световен мащаб, в съдържанието на произ. продукт на всички нива в отделното предприятие, както и в информационните технологии и техники.
3.1. Функции на отчетната иформация

  • обратна връзка

  • участва в осъществяването на основните управленски функции

Отч. инфо трябва да бъде обработена, при което се генерира нова инфо. Тя трябва да бъде насочена към вземането на разнообразни упр. решения, при което се свързва с други видове упр. инфо. по правата на информационната верига. Възможността на отчетната инфо. да бъде свързана с друг вид инфо., с това което е настъпило или би могло да настъпи, се нарича интегритет на отчетната информация.

  • осигурява възможнот за управленски самоконтрол – служи за опознаване на собствените упр. действия, извършвани от самия упр. субект

Забележка: По отношение на финансите на предприятието интегритета на отчетната инфо. се проявява най-осезателно. Важно място заема не само инфото, но и специалистите, които я събират и обработват.

  • затваря инфо. верига на управленския процес


3.2. Значение на отчетната информация

  • осъществяване на водената управленска политика

  • постигане целите на управлението


Заключение: отчетната инфо. е непосредствено свързана с целите на управлението и винаги се приспособява и следва настъпилите промени в системата за упр. Това гарантира надеждното функционирне на упр. система.

2. Видове отчетна информация и отчетни системи
Виж схема 1б и 2а
1. Критерии за деление на информацията

1.1. Според характера на упр. явления и процеси източниците на обективно-фактическа инфо биват:

  • икономически

  • политически

  • социални

1.2. Според начина, по който се проявяват настъпилите явления и процеси и техните структурни характеристики; тоест те притежават съответни свойства, връзки, закономерности; имат 3 възможни начина за проявяване, тоест имат 3 обективни структури:

  • множество - има отделни единици като всяка съществува сама за себе си, измерва се отделно, описва се по място, време и възникване
    Ако към явленията и процесите се подходи според обективната им възможност да се проявят като множествоза всяко явление може да се създаде констативно описателна инфо.

  • съвкупна структура - проявява се по даден признак. Всички явления и процеси могат да бъдат обощени в такава и чрез подходящ измерител може да бъдат създадени съвкупна система и обощаващи показатели

  • балансово-счетоводна структура, два вида

    • когато в нея се балансират величини, които са различни и същевременно противоположни, но за да съществува структурата те се взаимоизискват

    • когато в нея се балансират величини, които са различни но не са противоположни. Ако бяха противоположни между тях щеше да има равенство. Тези величини се балансират, т.е. двустранно се обобщават и противопоставят, за да се намери присъщото им неравенство.
      Напр: в едно предприятие такива величини са приходите и разходите.

Критерии за балансиране е взаимовръзката между балансираните величини или разглеждането на даден обект от два противоположни аспекта – функционален и организационен.
2. Видове отчетна информация - Тя бива три вида и се дели на база начина, по който се проявяват настъпилите явления и процеси:

  • констативно – описателна (оперативна)

  • статистическа

  • счетоводна

Това обособяване се базира на обективната същност на реалността да се проявява в 3 структури – като множество, като статистически редове по даден признак и като балансови счетоводни системи
2.1. Определение на трите вида отчетна икономическа информация

2.1.1. Оперативната констативно-описателна инфоотразява процесите и явленията поотделно и ги характеризира описателно.

  • не се обработва по специален начин, което я прави лесно достъпна.

  • може да бъде събрана от протичащите в момента или до 24 часа явления и процеси.

  • може да е още актуализирана от база данни или от литературата и специални научни разработки

  • може да бъде извлечена от финансови отчети и доклади, от статистически справочници

Забележка: Критерият е, че тя отразява по единично описателно настъпилите явления, но своевременно задоволява определена инфо потребност.

  • оперативната инфо не се интересува от връзката между явленията, тя отразява количествени, може да описва категорийни показатели – ето защо този вид отчетна инфо може да бъде политическа, икономическа, социологическа и др. събирана от различни области на обществения живот

  • достатъчно е да има потребност от такава информация, която тя да задоволява

  • няма научна теория за събирането и предаването на конст. описателна инфо, информатиката се опитва да създаде такава теориия чрез базите данни


2.1.2. Статистична информация – отразява чрез различните статистически характеристики

  • от една страна това са общите свойства на масово повтарящите се явления и процеси при конкретни условия по време и място

  • от друга страна обективните закономерности на развитието им

  • обект на стат. отчитане са както икономически така и всички видове характеристики на явленията и процесите на стоп. дейност

  • стат. инфо. може да е от всички видове – икономическа, политическа и т.н.

  • изградена е система от статист. науки за събиране на стат. инфо.


2.1.3. Счетоводна информация – отразява финансово икономическите характеристики на явленията и процесите от управлението в 2 аспекта:

  • функционален

  • организационен

Те са обобщени, съпоставени и балансово противопоставени с помощта на паричния измерител за един отчетен период – 1.01 – 31.12

Счетоводната инфо:

  • е само икономическа!

  • създава се в структурните поделения на нац. икономика и отразява тяхната стоп. и икономическа дейност

  • може да излезе извън рамките на предприятието като се сводира и консолидира в съответствие с инфо потребности на териториално и национално равнище, както и в отраслов и организационно-структурен аспект

  • може да задоволява потребности на нац. икономика и на европейско и световно ниво

  • създава се чрез прилагане на научно обоснована система за счет. отразяване и опознаване на стоп. и фин, дейност на отделното предприятие

  • се изгражда функционално като счетоводна система за или система за счет. отчитане – счетоводство, която на практика функционира като обособен финаново счет. отдел в управленската струтура на предприятието

  • съществуват и се развиват счет. органи, счет. науки


3. Количествени измерители

3.1. Същност

При създаването на счет. инфо се използва паричния измерител и въз основа на него могат да бъдат обобщавани ресурсите, могат да бъдат съпоставяни и противопоставени в балансовата система. Паричният измерител е универсален.



Събирането на инфо за икономическите явления, процеси и дейности изисква най-напред да бъдат определени техните количествени характеристики, които са им обективно присъщи. В математиката количественото измерване е действие, чрез което установяваме числовото отношение между две величини, едната от които е избрана за единица мярка. Това отношение се основава на количествената съизмеримост на двете величини (измерваната и измерващата).

3.2. Видове количествени измерители обуславящи съизмеримостта между измерваната и измерващата величина, 3 вида:

  • натурални:

    • изразяват общи естествени свойства на обектите (обем, дължина и т.н.) в съответствие с типичните и натурални свойства.

    • обектите се поставят в съотношение със съответната единица мярка, която е частица от съответното натурално свойство (кг, метър)

    • основно предимство е, че за прилагането им не се изисква спец. квалификация

    • единствен голям недостатък – обобщават само количествено еднородни обекти, т.е. няма всеобщ обобщаващ характер

  • парични:

    • всеки предмет има стойност, защото съдържа полезност, тази стойност на пазара определя количеството парични единици за размяната и това количество е цена на разменната стойност. С помощта на паричния измерител стигаме до оценяване на отделните видове ресурси.

    • Полезността се измерва косвено чрез цената, но цената като измерител на стойността никога не е равна на полезността (недостатък)

    • той има всеобщ характер

    • може да се прилага заедно с останалите измерители

    • това позволява многообразните ресурси да бъдат обобщени, групирани, съспоставени и изучавани от разл. гл. точки. Без него не може да направим балансова система от различен характер източници.

    • счетоводната инфо. изисква задължително паричен измерител, тя винаги е в числов израз

    • с прилагането на паричния измерител възниква проблема за различните оценки и за базисните оценки. Виж въпрос 22 и схема 4

  • трудови:

    • чрез него се измерва количеството изразходвано време и труд за производството на даден обект

    • не е създадена единица мярка за обществено необходимо работно време

    • в практиката се използват условно приети човекоден, човекочас и др., които са нереални, но са необходими

    • на всеки икономически процес е присъщо участието на трудов фактор, той е обобщаващ, всеобщ



3. Счетоводна отчетна система. Същност. Обхват и цели на счетоводството

Същност – с понятието счетоводство ще изразяваме:

  • счетоводството като научна теория

  • счетоводството като практика, т.е. като организирана функционална подсистема на управленската информационна система на отделното предприятие


1. Счетоводството като научна теория – по характер счетоводните теории са теоретико- пиложни, т.е. имат реален предмет – изучават реални обекти и то от специфична балансово счетоводна гледна точка. Само счетоводните науки характеризират икономическите явления, процеси и дейности от 2 противоположни взаимосвързани гледни точки – от функционална и организационна, т.е. според имуществената и финансовата им страна
Счетоводството като научна теория се състои от:

1.1. Обща теория на счетоводството

  • е освен теоретико-приложна и методологическа, тя изяснява методологиите, техниките на счет. отчитане

  • създава и развива понятийния апарат използван от счет. теории и практиката

  • обуславя връзката и зависимостта между счет. и др. икон. науки

  • мотивира създаденият в практиката още преди да има счет. науки логически модел на счет. система

  • отразява присъщите на икон. действителност детерминирани свойства, връзки и закономерности, произтичащи от действието на всеобщите закони на развитието (закон за причинността, за противоположността, за съсъществуването)

  • обуславя проявлението и като балансова счет. структура


1.2. Специални счетоводни теории

  • създаването на логическия модел на счет. е станало 15 век от математик, който прави описание на счет система (Лука Пачиоло)

  • на базата на логическия модел на счет. както в областта на теориите, така и в практиката се изграждат конкретни счет. системи, адекватни на икономическите промени

  • логическият модел на счет е непроменящ се във времето

  • създават се счет. системи – икономически теории, които съответстват на развитието на информационните потребности в управлението

  • наблюдава се, че счетоводните системи се обособяват по отрасли и сектори, напр. промишлено, строително, селскостопански, а за нематериалния сектор - банково и публично счетоводство

  • съществуват счет. системи обособени според правната форма на дружествата –ЕТ..

  • съществуват счет. системи обособени според характера на дейността – за отчитане на снабдителна дейност и продажби, за производствена дейност, за касово изпълнение на бюджетите...

  • счетоводните системи се създават за управление на финансите на предприятието, ориентират се към извличане на фин. инфо за нуждите на управлението на разходите, за калкулиране на цени и себестойностите и управленското счет.


1.3. Обхват и цели на счетоводните системи

1.3.1. Обхват на счетоводните системи

  • счет. системи по обхват се отнасят до счет. отразяване на реалните обекти, т.е. създаване на счет. данни и показатели

  • счет. системи съдържат инфо, която е икономическа

  • счет. системи имат задължително числов израз, комбониран с буквен и словесен, защото

  • счет. системи прилагат обобщен паричен измерител

  • функционалната и организационна същност може да се представи обобщено в балансова система, само при наличие на количествено съизмерение между двете същности

  • обхвата на счет. системи включва опознаване, не само отразяване на реалността. Счет опознаване включва исторически счет. анализ, диагностичен и прогностичен счет. анализ


1.3.2. Цели на счетоводните системи

  • създаване на теорет. основи за изграждане и функциониране на счет. система в практиката

  • практическата счет. система пък има за цел задоволяване на инфо потребности на управленските субекти

    • за вземане на рутинни решения

    • за вземане на ръководни решения

    • за задоволяване на потребностите на инвеститори, кредитори

  • счет. цели задоволяване на потребностите

    • оценяване състоянието на развитието – как вървят нещата?

    • извеждане на проблеми – къде да се акцентира?

    • вземане на решения – кое е най-добро?


2. Счетоводството като организирана в практиката система

2.1. Място на приложение

Счет. се прилага в структурните единици на националната икономика, т.е. отделните предприятия. Икономическите единици биват 2 вида



  • имуществено обособени (ИОП) - единици от публичния сектор: еднолични търговци, кооперации, събирателни дръжества и др.

Забележка: ИОП имаме когато ФЛ не се откъсва от собствеността си и влиза с цялото си имущество в предприятието, регистрира се в съда и отговаря с цялото си имущество.


  • капиталово обособени (КОП) – капиталовото обособяване води до отчуждаване на капитал от един и преминаването в друг субект; такива са АД, КД, ООД

Забележка: КОП имаме когато ФЛ, собственик на имущество, отчуждава от себе си това имущество и го отдава като капитал в новоучреденото предприятие. Собствеността е капитал на предприятиеот, а нейните собсвеници имат дял в капитала.

(в лекциите от 2006 има и трети вид – фондово обособени (ФОП) ФОП - при тях собствеността в/у имуществото е обществена)


2.2. Особености на счет. система (характеристики)

  • счет. система се изгражда във всяка отделно обособена структура на нац. икономика

  • обхваща цялостната дейност

  • осигурява отчетна, фин. счет. инфо за опознаване състоянието на дейността и резултатите от счет. гл. точка


2.3. Определение - Счетоводната система се изгражда въз основа на знания от ОТС и на специалните счетоводни теории.

Счетоводната система е:
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   10




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница