Висше училище „колеж по телекомуникации и пощи” софия



Дата26.09.2016
Размер62.44 Kb.
#10712




ВИСШЕ УЧИЛИЩЕ

КОЛЕЖ ПО ТЕЛЕКОМУНИКАЦИИ И ПОЩИ” - СОФИЯ

1700 София, ул. „Академик Стефан Младенов” № 1

Ректор: 02/862 28 93 Факс: 02/806 22 27



МОДЕЛИ И МЕТОДИ

ЗА

ЕЛЕКТРОННО ОБУЧЕНИЕ

ст.ас. Анна Оцетова


aotsetova@hctp.acad.bg
инж. Екатерина Дудин
eotsetova@hctp.acad.bg
доц.д-р инж. Димитър Арнаудов
d_arnaudov@abv.bg
I. Електронно обучение в КТП - прилагане на комбиниран модел.

Електронно обучение в КТП се наложи в отговор на нуждите на съвременния обучаем от гъвкаво обучение, достъпно по всяко време и от всяко място.

Електронно обучение допълва традиционните форми на учене и изпитване.

Поради спецификата на обучението в КТП се прилага т.н. комбиниран модел на обучение показан на фиг.1.





Фиг.1
Комбиниран модел включва в себеси:

1.Традиционни форми на обучение :



  • Лекции;

  • Упражнения:

- семинарни ;

- лабораторни;



  • Проекти;

  • Консултации;

и др.

2.Eлектронно обучение.

Електронното съдържание е разположено в платформата MOODLE.

Включват се разнообразни компоненти, които предлага платформата както и разработени виртуални инструменти на програмния продукт LabView.

3.Самообучение.

ЦЕО е обслужващо звено в рамките на КТП, чиито основи задачи са свързани с разработване на образователни технологии за електронно обучение, стандарти и шаблони за електронно съдържание, обучение и консултиране на преподаватели за самостоятелно разработване на електронно съдържание, електронни курсове, управление на електронното съдържание в системите за електронно обучение - фиг.2



Фиг.2

Достъп до електронни материали и ресурси става, чрез регистрация в сайта на ЦЕО.

Всеки студент и преподавател има достъп до:


      • Учебни материали;

      • Електронни ресурси;

      • Тестове за самоподготовка;

      • Тестове за изпитване ;

      • Дискусионни форуми ;

      • Чат между потребители;


II.Мотоди за електронно обучение.
1.Използване на електронни материали публикувани в сайта на ЦЕО -http://winelearning.hctp.acad.bg/

  • Web базирани инструкции ;

  • Електронно учебно съдържание;

  • Използване на електронни методи за проверка и контрол на знанията и уменията на обучаемите;

  • Асинхронна/ Синхронна комуникация;

2.Разработване на виртуални лаборатории за симулации, измервания , анализ и проектиране на електронни схеми чрез LabView


III.Модели на електронно обучение
1.Доброволен компютърен тест – модел за електронно изпитване.

С решение на Академичния съвет на КТП се въвежда ДКТ от учебната 2007/2008г., като алтернативна форма на изпитване. Прилага се успешно в три катедри и по осем дисциплини.

Основни характеристики на ДКТ са:


      • Гъвкавост по отношение време за провеждане;

      • Възможност на допълнителни явявания;

      • Премахване на субективния фактор за оценяване;

      • Допълнително финансово стимулиране на преподаватели;

      • Финансови постъпления за КТП.

2.Виртуални лаборатории – модел за електронно обучение.

Реализират се чрез моделиране и симулация на електронни схеми и системи. Могат да бъдат моделирани измервателните системи, като изследванията да се провеждат върху реални системи.

В КТП за нуждите на електронното обучение са разработени виртуални инструменти на програмен продукт LabView, за проследяване и онагледяване на принципите на работа на системи. Виртуалните инструменти позволяват както симулация на системи, така и реализиране на информационно измервателни системи за визуализация и анализ на процеси в системи. Използвайки предимствата на информационно измервателните системи за обработване и документиране на информацията, комбинирани с предимствата на виртуалните инструменти за събиране и избор на подходящи екрани за онагледяване на измерванията подпомагат усвояването на знанията и уменията на обучаемия

На фиг.3 и фиг.4 са показани блоковата схема и лицевия панел на виртуален инструмент за изследване и онагледяване принципите на работа на фотоволтаична система.


Фиг.3

Фиг.4
Възможността, която предлагат виртуалните инструменти за създаване на лицев панел по избор на потребителя позволява тези инструменти да бъдат направени с изглед максимално близък до изгледа на реален измервателен уред. По този начин студентите могат да придобият умения за работа с измервателния уред преди да работят с реален. Друга възможност, която предоставят виртуалните инструменти е измерванията да се провеждат дистанционно през web-мрежата без потребителя да разполага със системата при себе си и без специализиран софтуер, разполагайки само с web-браузър.

Тези им предимства ги правят подходящи за електронно обучение.




Фиг.5
Друг от компонентите на електронното обучение е създаването на виртуални лаборатории чрез моделиране и симулация на електронни схеми. За целта се използват CAD системи. Предимствата на този метод са:

  • Възможностите за анализ и запознаване с принципите на работа на електронни схеми визуализирайки параметри, които трудно биха се измерили с реална измервателна апаратура и не биха могли да се наблюдават едновременно;

  • Възможност на анализ на краткотрайни и еднократни събития в схемите;

  • Създаване на умения за работа с CAD системи;

  • Възможност за провеждане на измерване без наличие на измервателна апаратура;

  • Възможност за симулация на аварийни режими без опасност от повреда на апаратурата и без опасност за обучаемия при извършване на измерванията.

На фиг.5 и фиг.6 са показани изследвана схема на ключов захранващ източник, времедиаграми на напрежението и тока в характерни точки на схемата (напрежението върху диода D1 и тока през дросела L1).

Фиг.6
В КТП електронното обучение се използва за подпомагане на учебния процес. Придобитите знания и умения се затвърждават и допълват чрез измервания (фиг.7) върху реализирани макети (фиг.8) на изследваните симулационно схеми.

С тези способи и средства се намалява вероятността за повреда на макетите след като предварително проведени анализи на симулираните схеми. Помагат за по-лесно възприемане на резултатите и по бързо откриване на собствената грешка от студента знаейки очакваните резултати.




Фиг.7


Фиг.8
III .Заключение

Съвременните условия налагат използването на електронното обучение с цел подпомагане на традиционното обучение. Породено от необходимостта за усвояване на все по-сложните електронни системи, визуализация на процесите в схемите и анализ на резултатите.

Голяма част от изучаваните електронни системи са трудно реализируеми с традиционните средства.

Създаването на компетенции за самообучение, умения за работа с апаратура и софтуер, използване на електронни методи за придобиване на знания и умения подпомага по-доброто реализиране в професионално отношение на нашите студенти.

Поради тези причини комбинирания модел на обучение, който се прилага в КТП отговаря на съвременните тенденции за качествено обучение.

IV. ЛИТЕРАТУРА


[1] Rosenberg, M. Е-Learning: Strategies for Delivering Knowledge in the Digital Age. New York: McGraw-Hill, 2008.

[2]Beetham, Helen. 2004. Review: Аeveloping e-learning models for the JISC Practitioner communities. http://www.jisc.ac.uk (accessed 8 June 2009).



[3] Duggleby, Julia. How to be an online tutor. Burlington: Gower Publishing, 2007.







Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница