"Визия, стратегически цели, приоритети и зони за въздействие на ипгвр на град Пловдив"



Дата16.10.2018
Размер163.05 Kb.
#89361





Проект “Интегриран план за градско развитие на Пловдив”

Резюме

ОТ ОБЩЕСТВЕНИЯ ФОРУМ

на тема: “Визия, стратегически цели, приоритети и зони за въздействие на ИПГВР на град Пловдив”



04.09.2012 г., 10.00-13.30 ч., хотел „Лайпциг”, град Пловдив

Цел на Обществения форум – да бъдат обсъдени предложенията на общинското ръководство за визията и очертанията на зоните за въздействие на Интегрирания план за градско възстановяване и развитие (ИПГВР) на град Пловдив с представителите на всички заинтересовани страни.

Участници: 67 представители на гражданите, на браншови организации, инвеститори, представители на туристическия бранш, бизнеса, духовната и културната сфера, образованието и медиите, представители на общинското ръководство и на екипа по управление и изпълнение на проекта, гости.

Сесията се проведе при следния ДНЕВЕН РЕД:



1.

Официално откриване на сесията на форума и представяне на намеренията на общината за разработване на плана




инж. Димитър Кацарски, зам.-кмет на община Пловдив и ръководител на проекта













2.

Представяне на опита на Унгария и добри практики в разработването на интегрирани планове




Клара Добрев, член на Консорциум “Пловдив 2020”













3.

Теми и задачи на форума; обобщаване на резултатите от проведените работни срещи и дискусии – проучвания и анализ




арх. Белин Моллов, модератор и ръководител на екипа от експерти













4.

Представяне на участниците във форума




арх. Белин Моллов, модератор













5.

Формиране състава на работните маси, приемане на правила за работа; задание за работа по работни маси




арх. Белин Моллов, модератор













6.

Дискусия по работни маси и кафе-пауза



















7.

Представяне на резултатите от работата по работни маси и обсъждане на предложенията




говорители на работните маси;

арх. Белин Моллов, модератор















8.

Обобщаване на резултатите от дискусиите; формулиране на изводи и решения на форума; закриване на сесията




арх. Белин Моллов, модератор













9.

Пресконференция за медиите







Резюме по т. 1. Официално откриване на сесията на форума и представяне на намеренията на общината за разработване на плана

Сесията беше открита от инж. Димитър Кацарски, който обясни важността на новия подход на Европейския съюз към инвестирането в цялостни дългосрочни програми за развитие на градски територии, които позволяват:



  • интегрирано въздействие върху средата;

  • концентрация на различни източници на финансиране в един фокус.

Той изрази очакванията на екипа по проекта и на ръководството на общината да получат мнения и препоръки по отношение на зоните за въздействие.

Резюме по т. 2. Представяне опита на Унгария и добри практики в разработването на интегрирани планове.

Клара Добрев, член на екипа от експерти, направи мултимедийна презентация на дългогодишния опит на Унгария в прилагането на ИПГВР (Приложение 1. Презентация Клара Добрев 04.09.2012), като представи успешни практики, както и допуснати грешки в прилагането на интегрираните планове в различни градове на Унгария, и посочи няколко основни предпоставки за успешното градско развитие:

  • Координирането на всички бъдещи нови проекти и заявени инвестиционни намеси с интегрирания план на града;

  • Необходимост от дългосрочна стратегия за процеса на изготвяне на плана;

  • Партньорство и обсъждане с всички заинтересовани страни;

  • Значимост на инвестирането в т.нар. “меки мерки” – рехабилитационни проекти със социално-икономическа и културно-историческа насоченост, за развитие на образованието, науката, иновациите, социалната и духовната среда.

В заключение тя обърна внимание на факта, че в навечерието на следващия програмен период на ЕС 2014-2020 стратегическата програма за развитие на всеки град, отразена в ИПГВР, ще е от решаващо значение за ефективното усвояване на европейско финансиране като вероятно единствен инвестиционен източник за някои европейски страни.

Презентацията беше изслушана с голям интерес и одобрение.



Резюме по т. 3. Обобщаване на резултатите от проведените работни срещи и дискусии – проучвания и анализ

Арх. Белин Моллов направи мултимедийна презентация (Приложение 2. Презентация за Обществения форум на 04.09.2012 г., Белин Моллов), с която представи:

  • Същността и функциите на ИПГВР;

  • Информация за работата на форума – теми и задачи, формиране на работни маси, правила за работа:

  • Обобщени резултати от работата на екипа от експерти със заинтересованите страни на дискусионните срещи на 21 и 22.08.2012 г. и от експертните анализи и оценки на градските територии:

  1. Зона с преобладаващ социален характер: градската зона, разположена източно от Стария град, притежаваща характеристики и потенциал за най-силно развитие;

  2. Зона за икономическа активност: бивш военен терен в квартал Гладно поле – потенциал за изграждане на бизнес технологичен и иновационен център, концентриращ предприемачество, технологии, наука, иновации и взаимодействие между тях, създаване на линейни връзки с останалите индустриални зони за катализиране на техния нов възход.

  3. Зона с публични функции: теренът около ж.п. гарата – транспортен възел, в центъра на града, потенциал за концентрация на публични функции, потенциал за височинно изграждане, възможност за много паркоместа, бъдеща южна тангента, възможност за стимулиране на туризма – пешеходна връзка към центъра и към Стария град по ул. “Иван Вазов”.

Резюме по т. 4. Представяне на участниците във форума.

Модераторът предложи първи да се представят участниците от масата на общинската администрация.

Инж. Илко Николов се представи като участник в качеството си на председател на ОбС и обърна внимание на изключително кратките срокове за представянето на зоните за въздействие на сесията на ОбС на 13.09. и на одобрените от ОбС зони на Управляващия орган на 23.09.2012 г. Той изрази очакванията на екипа за плодотворна дискусия и препоръки и предложи на участниците по време на дискусията по работни маси да обърнат внимание на три аспекта от голямо значение за процеса на разработване на интегрирания план:

  • За всяка от зоните крайният резултат трябва да даде завършен конкретен продукт. Очертаните зони не са с голям обхват, за да концентрират усилията и да имат синергичен ефект за развитието на града.

  • Градът е разделен на три линеарни части от реката и ж.п. линията. С предложените три зони се цели да се преодолеят изкуствено създадените граници между трите градските части.

  • За интересите на града ще е много полезно, ако становищата, предложенията и мерките за избраните зони са ориентирани към инициативата за кандидатурата на Пловдив за европейска столица на културата през 2019 г.

Останалите участници се представиха с имената и фирмите или организациите, които представляват.

По покана на модератора се представиха и членовете на екипа от експерти: арх. Стефан Стайнов, Клара Добрев, арх. Хубена Салджиева, арх. Васил Шилев, арх. Александър Петрович, Иван Джиджев, Александър Радков, арх. Иван Делчев, инж. Гергана Кривошапкова и арх. Димитър Костов.



Резюме по т. 5. Формиране състава на работните маси и приемане на правилата за работа; задание за работа по работни маси.

Участниците се разпределиха по работни маси: маса “Експерти”, маса “Култура и образование”, маса “НПО”, маса “Млади хора”, маса “Бизнес” и маса “Общинска администрация и Общински съвет”.



Арх. Белин Моллов припомни процедурата, правилата и задачите на работата по работни маси:

  • задача на настоящата сесия на Обществения форум – обсъждане на предложенията на общината за зони за въздействие, определени в резултат от съвместната работа на общинското ръководство и екипа по проекта;

  • теми за обсъждане: визия, зони за въздействие, приоритетни области за интервенция. На участниците е раздадено предварително в писмен вид предложение за актуализиране на визията.

Модераторът увери участниците, че той и екипът от експерти са на разположение за допълнителни въпроси и разяснения, и предложи на представителите на медиите и на гостите на форума също да представят мнения, въпроси или становища по обсъжданите теми.

Арх. Антоанета Топалова от маса “Експерти” зададе следните въпроси:

  • Има ли критерии, по които се определя териториалният обхват на зоните?

  • Само в определените граници на зоните ли ще се прилагат програмите и проектите на интегрирания план през следващия период?

Арх. Белин Моллов отговори, че няма критерии за определяне на границите и големината на зоните за въздействие. Единственият критерий е границите да бъдат реалистични. Целта на границите е да се концентрират бъдещите проекти и да се постигне въздействие с краен устойчив ефект.

Резюме по т. 5. Дискусия по работни маси.

Участниците започнаха работата по групи.

За да се улесни дискусията по работните маси, арх. Александър Петрович направи мултимедийно представяне на критериите и подхода при определянето на трите зони за въздействие, както и допълнителната обосновка към тях, предложена от експертите.

Резюме по т. 7. Представяне на резултатите от работата по групи и обсъждане на предложенията.

Модераторът покани говорителите на масите за представяне на становищата и резултатите от дискусията по работни маси.



Работна маса “Експерти”. Говорител: арх. Антоанета Топалова

Резултати от дискусията:



Зона за въздействие със социални функции: участниците подкрепят предложението без корекции.

Зона за въздействие с публични функции – горещи дебати. Предложения:

  • Границите да бъдат оптимизирани, разширени, за да има по-широк фронт за акумулиране на европейско финансиране и да не се разчита само на общинския бюджет за останалата част от градската публична зона.

  • Триъгълникът, заключен между улиците “Цар Борис ІІІ Обединител” и “Иван Вазов” до площад Централен, да се включи в зоната като активна част, а не като зона за последващо влияние – участниците нямат единно мнение по това предложение.

  • Към тази територия да се включи и районът на север от ж.п. гарата с прилежащия й терен и контактните зони на север към производствените зони и на юг към централната територия на града.

Зона за въздействие за икономическа активност – изцяло се подкрепят предложенията на общината. Предложение:

  • Включване на Ботаническата градина като част от дейностите на Аграрния университет в границите на зоната.

  • Предложение за включване на линейни обекти: 1. Северната тангента (приоритетна), бул. Северен и връзката с източната тангента; 2. Южна тангента – на юг от ж.п. гарата, както е предвидено в ОУП на град Пловдив, като аналог на бул. “Христо Ботев”.

Белин Моллов направи процедурно предложение: след представянето на резултатите от всяка маса да се изслушат становищата на експертния екип и на общинската администрация, ако имат такива.

Арх. Хубена Салджиева: Становища на експертите по предложенията на маса “Експерти”:

  • С концентрирането на усилията в очертаните зони ще се решат много по-комплексно големи градски проблеми. При избора на териториите са взети под внимание възможните контрагенти и инвеститори и възможността общината да получи необходимите инвестиции по най-бърз начин. Затова препоръката е да се започне с територии и проекти, които са обозрими и могат да се реализират в следващите 7 години.

  • Един от критериите за избор на територия е собствеността на терените, тъй като за общината е важно с кого ще кореспондира. Избраните територии в по-голямата си част са на един собственик.

  • Единствената територия в центъра, която няма собствен регулационен план, е територията на ж.п. гарата. Това означава, че проблемите за решаване в този ареал са много сериозни и всякакво разпиляване на средства и внимание към съседни територии ще привлече нови проблеми. Границите са определени така, че териториите да са в пряка връзка с терена на трите транспортни точки: ж.п. гара, автогара Юг и автогара Родопи. Важно е градът да реши проблема с влизащите и излизащи потоци от хора, за да въздейства и върху останалите територии, които ще се облекчат.

  • Градът е разделен на три части от реката и ж.п. линията и всички линеарни обекти, които в момента се изпълняват, са насочени към преодоляване на това изкуствено разделяне и към възстановяване на връзките между териториите. Предложените от вашата маса линеарни обекти също са включени в списъка с инвестиционни проекти, в които общината ще инвестира през следващите седем години, включително и северната тангента. Реализирането на линеарните обекти оказва най-голямо интегрирано въздействие върху територията.

Решенията за избор на зони се основават и на устройствените модули, създадени от Общия устройствен план. Идеята ще бъде продължена в разработката на ИПГВР на града.

В продължение на следващите 7 години общината има възможност да включва допълнителни проекти в интегрирания план. Идеите от днешния форум ще могат да бъдат записани като бъдещи намерения на общината.



Работна маса “Култура”. Говорител: Божидар Чапъров

Препоръки:



  • Създаване на база данни за трите зони, както и за територията на целия град, съдържаща най-значимите културно исторически паметници и тяхната класификация; създаване на условия за тяхното социализиране, напр. чрез интернет;

  • Развитие на образованието, науката и културата в трите зони;

  • Стимулиране на партньорството с бизнеса.

Белин Моллов попита говорителите на двете маси дали са обсъдили визията и дали подкрепят концепция за новата визия.

Говорителите поеха ангажимент да представят в писмен вид своите препоръки за визия.



Работна маса “НПО”. Говорител: Христо Петров

Препоръки:



Зона със социални функции:

  • Осигуряване на достъпност – от западната си страна зоната не предлага лесен достъп с градски транспорт;

  • Достъпност за хора с увреждания;

  • Изграждане на центрове за обслужване на специфични нужди на населението, разпознаваеми и достъпни;

  • Детски центрове за развитие и обучение на деца;

Зона за икономическа активност:

  • Изграждане на производствени предприятия за хора с увреждания.

Препоръки за всички зони:

  • Изграждане на система от велоалеи и велозони (“паркинги” за велосипеди), която да свързва зоните – екологичен и алтернативен транспорт;

  • Организиране на личния и обществения транспорт в зоните.

Работна маса “Млади хора”. Говорител: Георги Куманов

Препоръки:



Зона за социални функции:

  • Образователни проекти за децата от етническите малцинства, които са част от населението на зоната: образователни центрове, центрове за интеграция, училища, включително музикално училище;

  • Детски и спортни площадки;

  • Социални жилища за населението от етническите малцинства на мястото на махалите;

  • Подобряване състоянието на археологическите обекти в зоната: социализиране на Източната порта и на Малката базилика;

  • Подобряване на инфраструктурата – бул. Марица-юг и бул. Марица-север

  • Социализиране на остров Адата – мини парк и място за отдих

Зона за икономическа активност: - изцяло подкрепят предложението със следните допълнения:

  • Изграждане на вторичен административен център към високотехнологичния център;

  • Стимулиране на партньорството между компаниите от високотехнологичния център и висшите училища в града – стажове, практики.

Зона с публични функции:

  • Пробив под ж.п. линията и свързване на трите лъча – бул. “Васил Априлов”, бул. “Руски” и ул. “Иван Вазов” с територията от другата страна на линията и с квартал Кючюк Париж;

  • Изграждане на велопарк или на обществена сграда на мястото на Сточна гара;

  • Реконструкция на стадион “Тодор Диев” в спортно съоръжение на европейско ниво;

Общи препоръки:

  • Спортът не се споменава никъде, а Пловдив е наричан “спортната столица на България”.

  • Препоръка за работата на форума: Критериите е трябвало да се предоставят предварително на участниците, а днешният форум – да се състои много по-рано, а не седмица преди представянето на разработката в ОбС.

  • Да се предвиди общо обсъждане по приоритети, а не всеки бранш по работни маси да работи за себе си.

Белин Моллов възрази на последната препоръка с пояснението, че на обсъждането се представят различните гледни точки, които обхващат всички приоритети на града и се чуват от всички.

Работна маса “Бизнес”. Говорител: Петър Янков

Препоръки: изцяло подкрепят предложенията със следните допълнения:



Зона със социални функции:

  • Западната граница на зоната да минава по бул. “Цар Борис ІІІ”, тъй като експлоатационните дружества ВиК и Електроснабдяване се нуждаят от помощта на общината, за да се включат в инвестиционни проекти в Стария град, който е със специален статут.

Зона с публични функции:

  • Да се изградят едновременно всички инфраструктурни обекти със съдействието на общината, за да стане зоната привлекателна.

Зона за икономическа активност – изцяло подкрепят предложението.

инж. Румен Хорев от Бизнес експертен съвет приветства препоръките на Клара Добрев за реализиране на проекти по т. нар. “меки мерки”. В този смисъл препоръката е основните акценти в интегрирания план, които ще определят развитието в правилна посока след 5, 10 или 50 години, да бъдат върху развитието на културата и образованието. Становището на работната маса е, че ударението трябва да се постави върху:

  • Инвестиране в развитието на двата университета – Аграрния университет и Университета по хранителни технологии. Пловдив от древността е земеделски център и център на хранителния бранш. Изграждането на високотехнологичната зона също трябва да бъде подчинено на партньорството с двата университета.

  • Възстановяване на старите практики за производството на органични храни с естествен произход. В целия свят производството на органични хранителни продукти се превръща във все по-важен компонент на икономиката и тепърва ще се развива. Развитието на хранително-вкусовият бранш ще стимулира развитието и на други отрасли, напр. на туризма.

Развитието на културата и образованието ще доведе хора в града в краткосрочен план (туристи) и в дългосрочен план (в университетите и заетост в земеделския и хранително-вкусовия бранш).

Арх. Белин Моллов предложи на участниците да видят видеоматериал за проект за туристически маршрут, представен от Жорж Трак.

Жорж Трак направи видеодемонстрация на проект за въжена линия, осигуряваща нов туристически маршрут, който предлага бърз, лесен и евтин достъп до всички символични места на града – тепетата, река Марица, Плувния канал. Проектът предлага отправна точка за туристите, а градският туризъм може коренно да се промени, като се концентрира и урегулира. Според Жорж Трак Пловдив притежава всички условия за този вид туристическо съоръжение, популярно в много градове по света, а проектът е с голяма обществена значимост.

Освен това Жорж Трак информира, че в района между терена на митницата и квартал Беломорски има изключително интересен археологически пласт на дълбочина 50-60 см на доста голяма площ от няколкостотин декара, където в римско време са били разположени вилите на всички богати хора на града. Той изрази надежда, че описаната зона ще се вземе предвид при дългосрочното планиране, за да се избегне грешката да се строят фабрики върху древни римски улици.



Модераторът предостави думата на говорителя на Работна маса “Общинска администрация и ОбС” инж. Кацарски, ръководител на проекта.

инж. Димитър Кацарски информира участниците в сесията за някои решения на екипа по проекта и аспекти от разработването на интегрирания план и за инфраструктурни проекти на общината в процес на изпълнение, с които се надява да отговори и на част от поставените за обсъждане въпроси:

  • По отношение на високотехнологичния център на територията на Гладно поле решението е той да бъде част от Северната индустриална зона. Линейните обекти, които ще свързват територията на високотехнологичния център със Северната индустриална зона, реално са част от инфраструктурните проекти, които община Пловдив вече разработва: процедурата за Голямо Конарско шосе е на последен етап, следва процедурата за бул. “Северен”, за която се готви заданието за подробен устройствен план и за комуникационен проект, спечелена е процедурата за проектиране на бул. “Шести септември” от Адата до бул. Княгиня Мария Луиза – всички тези обекти представляват транспортния коридор, който ще свързва Северната индустриална зона с територията на Гладно поле.

  • Изграждането на бул. “Марица-юг” приключва, в момента се строи участъка между пешеходния мост и моста на Адата. В обществената поръчка за проектиране е включен и проект за разминаване на две нива на бул. “Марица-юг” с бул. “Цар Борис Обединител”, както и моста на Панаира, където пешеходните тротоари се изнасят на пасарелки, а мостът става на три платна като булеварда.

  • Реконструкция на бул. “Васил Априлов” от бул. “Шести септември” до Централна гара – проектът е на етап “избор на изпълнител” Това дава възможност да се планира в бъдеще преминаването на бул. “Васил Априлов” под Централна гара и да се свържат двете части на града.

  • Теренът на Сточна гара е частен, общината не може да предприема действия и той не е включен в зоната за въздействие.

  • Предложението западната граница на зоната със социални функции да се промени и да мине по бул. “Цар Борис” и по ул. “Митрополит Панарет”, е предложение и на общинската администрация във връзка с Голямата базилика и включването на Понеделник пазар в зоната.

Белин Моллов благодари за информацията и подчерта, че съчетаването на линеарните обекти със зоните за въздействие е уместен подход за голям град.

Той уведоми участниците, че ще им бъдат изпратени по имейл протоколите от проведените дискусионни срещи през август и от обществения форум, информира ги, че следващият форум ще бъде в края на годината или през януари, и благодари от името на екипа на проекта за полезната дискусия, за оказаната подкрепа и за активното участие. Белин Моллов покани медиите на пресконференцията и закри обществения форум.






Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница