Внимание грип ! Каква е разликата между грипа и настинката?



Дата18.12.2018
Размер31.97 Kb.
#107379
РЕГИОНАЛНА ЗДРАВНА ИНСПЕКЦИЯ - РУСЕ

ДИРЕКЦИЯ „ОБЩЕСТВЕНО ЗДРАВЕ”

ОТДЕЛ ,,ПРОФИЛАКТИКА НА БОЛЕСТИТЕ И ПРОМОЦИЯ НА ЗДРАВЕТО”



ВНИМАНИЕ ГРИП !

Каква е разликата между грипа и настинката?

Грипът и настинката се причиняват от напълно различни вируси. Обичайната настинка е следствие на над 200 различни вируси – риновируси, ентеровируси и др. - всички те са различни. Грипът, от друга страна, е следствие на грипните вируси.


Тези респираторни вирусни инфекции атакуват тялото, водейки до много подобни симптоми. Сред тях са сухо и болезнено гърло, кашлица и кихане, повишена температура, запушен нос и главоболие. Могат да се наблюдават също така умора и болки в мускулите. Това се случва, защото организмът се бори с инфекцията.
Грипът е по-лошият сценарий от настинката – температурата е по-висока, чувството на изтощение и болката са изразени с по-голяма степен, а кашлицата може да бъде по-интензивна.

Разграничаването на двата вида инфекции е трудно – при настинката повишаването на температурата обикновено е по-ниско от 38 градуса по Целзий, като засяга гърлото и води до течащ нос. Грипът засяга белите дробове и ставите, затова и болката при него е по-силна.

След първите 48 часа инфекцията обикновено спира да се размножава и започва интензивно влияние в организма. Щом симптомите са налице, лечението не е толкова просто. В тези случаи антибиотиците не помагат, защото те влияят на бактериите, а не на вирусите.

Грип при децата – какви могат да бъдат усложненията?

Грипът или инфлуенца представлява остро респираторно заболяване, което се разпространява по въздушно-капков път. През зимните месеци настъпват епидемии, особено сред децата в затворени колективи - детски градини, ясли, училища. Усложнения на инфекцията са разнообразни, като най-често засягат дихателната система.



Грипна пневмония

Обикновено в иначе здрави деца без подлежащо хронично заболяване грипът причинява инфекция на горните дихателни пътища, която отшумява за 1-2 седмици. Въпреки това често заболяването може да се усложни с развитие на пневмония. Това се случва при 5-38% от инфектираните с грип А вирус, както и при 10% от инфектираните с грип B вирус. Причината може да бъде вирусна, бактериална или смесена.

Първичната вирусна пневмония се развива много бързо, а усложненията са сериозни. При нея 2-3 дена след първоначалните симптоми настъпва влошаване в общото състояние, температурата се задържа висока (обикновено над 40 оС), появява се кашлица, диспнея, болка в гърдите, цианоза. Рентгенографията на бял дроб показва картината на остър респираторен дистрес синдром, който е с лоша прогноза. Това усложнение се среща сравнително рядко, главно при имунокомпрометирани пациенти и такива с подлежащо хронично заболяване.

Съвети за облекчаване на неразположението:


  • почивайте продължително на легло, за да може организма ви да събере всичките си съпротивителни сили

  • правете гаргара с топъл, силен чай или гореща солена вода

  • пийте в голямо количество горещи, но не врели течности. Това ще помогне да облекчите подуването на носната ви лигавица, гърлото и ще компенсира загубата на течности, поради изпотяването от температурата

  • избягвайте няколко дни сирене, мляко и други млечни продукти, които могат да затруднят отделянето на секрета

  • не потискайте кашлицата, защото освобождава дихателния тракт от секрети и подпомага оздравяването. Ако секретът е кървав, жълт или зелен, консултирайте се с личния лекар

  • приемайте аналгетици, антипиретици и противогрипни медикаменти

  • мийте често ръцете

  • ако неразположението продължава, въпреки мерките, консултирайте се с вашия личен лекар, които може да ви предпише противогрипен медикамент, който да ускори облекчаването на симптомите

  • увеличаване на времето и престоя на чист въздух

  • да се избягва контакт с болни хора

  • правилно използване на предпазна маска за носа и устата и редовна подмяна

  • да се приемат повече течности, витамини, пресни плодове и зеленчуци

Най-добрият начин за профилактика на грип, остава ваксинацията. Тя се осъществява чрез ваксина, съдържаща убити вируси от група А и В и се поставя всяка година, преди настъпването на зимния период. Имунитетът се развива за около две седмици след поставянето на ваксината. Ваксината е препоръчителна за рискови групи, в които влизат хора над шейсет години, болни от хронични белодробни и сърдечни заболявания, затлъстели хора и хора с диабет, болни от СПИН, хора, живеещи в социални домове.



За да се укрепи имунната система при боледуване първо трябва да се осигури разнообразие и добър баланс в храненето.
Каталог: files -> others
others -> Регионална здравна инспекция русе
others -> Приложение 1 министерство на здравеопазването
others -> Отдел „профилактика на болестите и промоция на здравето
others -> Причинителят
others -> Отдел,,профилактика на болестите и промоция на здравето” Вредата от пушене чрез наргиле
others -> Регионална здравна инспекция русе
others -> Република българия министерство на здравеопазването регионална здравна инспекция – русе
others -> Програма " околна среда 2007 2013 г." Европейски съюз Европейски фонд за регионално развитие Кохезионен фонд Дирекция "
others -> Информация за медиите европейска кампания „екс пушачите са неудържими”


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница