Военна aкадемия „георги стойков раковски” факултет „командно-щабен”



страница1/4
Дата22.10.2018
Размер0.57 Mb.
#92542
ТипАвтореферат
  1   2   3   4







ВОЕННА AКАДЕМИЯ „ГЕОРГИ СТОЙКОВ РАКОВСКИ”

ФАКУЛТЕТ „КОМАНДНО-ЩАБЕН”

КАТЕДРА „СУХОПЪТНИ ВОЙСКИ”


ПОЛКОВНИК ИНЖ. МЕТОДИ ГЕОРГИЕВ МЕТОДИЕВ

ВЪЗМОЖНОСТИ ЗА ИЗПОЛЗВАНЕ НА БОЙНИТЕ ГРУПИ В ОПЕРАЦИИ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪЮЗ
АВТОРЕФЕРАТ

на дисертационен труд


за получаване на образователна и научна степен „доктор”

област на висше образoвание - 9.“Сигурност и отбрана“;

професионално направление 9.2.“Военно дело“,

научна специалност „Организация и управление на въоръжените сили“.

Научен ръководител

Полковник доцент доктор Димитър Стефанов ТАШКОВ


С О Ф И Я

2016

Дисертационния труд се състои от 199 листа



Основен текст – 178 листа

Брой на фигурите – 12

Брой на приложенията – 4

Брой на литературните източници – 53

Брой на публикациите по дисертацията – 4

Дисертационният труд е обсъден на катедрен съвет на 03.10.2016 г. на катедра „Сухопътни войски” при факултет „Командно-щабен” на Военна академия „Г. С. Раковски” по научната специалност „Организация и управление на въоръжените сили”.

Докторантът работи в дирекция „Проектно управление” - Министерство на отбраната.

Основните изследвания по дисертационния труд са проведени във Военен секретариат на Европейския съюз и Европейската агенция по отбрана.

Защитата на дисертационния труд ще се състои на 18.01.2017 г. от __.__ ч. в зала __ на Военна академия „Г.   С. Раковски”.

Автор: полковник инж. Методи Георгиев Методиев

Тема: „Възможности за използване на бойните групи в операции на Европейския съюз”.

Тираж

Излиза от печат на ___.___. 2016. г.

Издателски комплекс на Военна академия „Г. С. Раковски



  1. ОБЩА ХАРАКТЕРИСТИКА НА ДИСЕРТАЦИОННИЯ ТРУД

Динамичното развитие на средата за сигурност се сблъсква с комплексни, понякога взаимосвързани заплахи. Рисковете за сигурността в контекста на цялостната картина на глобализиране са взаимно обвързани и повлияни от рискове от друго естество, каквито са актовете на тероризъм, саботажите, организираната престъпност и прекъсването притока на жизнено важни ресурси. Неконтролираното движение на голямо количество хора, основно заради военни конфликти, поставя сериозни проблеми пред сигурността и стабилността на територията на Европейския съюз (ЕС) и около нея. Доверието към ЕС продължава да се основава на неговата способност да отговори на заплахите и да се справя с кризи, като се търсят пътища за изграждане на балансирани въоръжени сили и способности, които да отговарят на съвременните предизвикателства.

Въпреки, че ЕС е стартирал различни военни операции и открилите се възможности за използване на единственият военен инструмент на свое разположение, каквито са бойните групи, той не е бил в състояние да ги активира поради една или друга причина. Различни анализи показват, че ЕС много добре използва различни невоенни инструменти, като икономически, политически и други за справяне с предотвратяването на отделни кризи. Използването на всички свои инструменти е от ключово значение за предприемане на адекватен отговор на ЕС при справяне с нарастваща или възникнала криза.

Бойните групи на ЕС не са били предмет на цялостно научно изследване, а са изследвани отделни елементи предимно причините за тяхното създаване и анализ на концепцията. Проблемът е твърде актуален за разглеждане от многонационална и национална гледна точка. В многонационален аспект се очертава потребността от разглеждане на европейската политика за сформиране и използване на бойните групи на ЕС. От национална гледна точка се поражда необходимостта от систематизиране на добрите практики и очертаване на направления за усъвършенстване на бойните групи, тъй като България активно предоставя контингент в многонационалното тактическо бойно формирование „HELBROC“. Всичко това обективно предполага провеждане на научни изследвания за идентифициране на проблемните области, за събиране/обработка на информация и за търсене на подходящи средства, способи и модели за адекватно ръководство, своевременно вземане на решение, ефективно командване и своевременно развръщане на бойните групи в операции на ЕС.

1. Актуалност на дисертационния труд. Темата за усъвършенстване възможностите за използване на бойните групи в операции на Европейския съюз е продиктувана от необходимостта да се изследват факторите, оказващи влияние върху оперативното използване на бойните групи, задачите, които ще изпълняват и предизвикателствата стоящи в процеса на планиране на операция за бърз отговор на ЕС.

2. Обект и предмет на изследването в дисертационния труд.

Обект на изследването са бойните групи на Европейския съюз.

Предмет на изследването са процедурите по планиране, подготовка, сертифициране, деклариране на оперативна готовност за използване и активиране на бойни групи на Европейския съюз.

3. Цел и задачи на дисертационния труд.

Целта е да се изследва политиката на ЕС в областта на отбраната и сигурността и на тази основа да се предложат направления за повишаване възможностите на бойните групи в операции на ЕС.

За постигане на поставената научна цел се решават следните основни научноизследователски задачи:



  • Анализ на политиката на ЕС в областта на отбраната и сигурността.

  • Изследване на факторите и задачите, влияещи върху оперативното използване на бойните групи на ЕС.

  • Формулиране на направления за повишаване на възможностите, подготовката и използването на бойните групи в операции на ЕС.

При разработването на дисертационния труд е приета следната работна хипотеза: ЕС ще бъде в състояние да взема аргументирано решение за оперативно използване на бойните си групи, чрез прилагане на подобрените процеси за планиране, генериране, подготовка, активиране и развръщане.

Предвид обширния характер на изследваната тематика се въвеждат следните ограничения:

1. Разглеждат се политиката и процедурите за използване на бойните групи на ЕС, като основен инструмент на разположение на ЕС за провеждане на операции за бърз отговор.

2. С оглед изследване възможностите за дублиране на способности между НАТО и ЕС се разглеждат единствено Силите за отговор на НАТО, поради голям процент на членство от страни-членки в двете организации.

3. Политическите и финансовите аспекти се разглеждат през призмата на използване на бойните групи и не отразяват цялостната политика и финансиране на ЕС.

4. Методология на изследването.

За постигане на целта и решаване на поставените задачи в изследването е приложен системния подход. В основата на реализирането му е цикличното и реверсивното приложение на методите за анализ и синтез, както и метода на сравнението, които в своето единство са основния двигател на получаване на нови знания. Тези методи са изградени върху базовите операции, декомпозиция и агрегиране. При провеждане на изследванията и анализа в настоящия дисертационен труд се използва опитът, който вече е придобит в операциите на ЕС и поуките, извлечени за бойните групи от 2007 година насам.



Очакваните научни резултати при решаване на основните задачи могат да намерят приложение в предстоящото председателство на нашата страна в ЕС през 2018 година. Изследванията и резултатите имат научно-практическа насоченост и могат да бъдат в интерес на Министерството на отбраната при участие на български представители в заседание на ЕС в обсъждане на редица аспекти, свързани с използването на бойните групи на ЕС, от гледна точка усъвършенстване политиката за тяхното прилагане и използване, както и при подобряване на процесите за сформиране на бойната група „Хелброк“, в която нашата страна допринася с отделни военнослужещи и военни формирования.



  1. СТРУКТУРА И СЪДЪРЖАНИЕ НА ДИСЕРТАЦИОННИЯ ТРУД

Дисертационният труд се състои от увод, три глави, заключение, списък на използваните съкращения, използваната литература и списък на приложенията. Общият обем е 199 страници, от които 178 – основен текст и 21 страници приложения. Номерацията на главите, точките, подточките в автореферата съответства на тези от дисертационния труд.

В увода е обоснована актуалността на темата и нейната практическа значимост. Определени са обектът и предметът на изследването, дефинирани са целта и основните задачи.


ГЛАВА ПЪРВА - ПОЛИТИКА НА ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪЮЗ В ОБЛАСТТА НА ОТБРАНАТА И СИГУРНОСТТА.

В глава първа се решава първата научноизследователска задача на дисертационния труд. Разкрити са същността, правните аспекти и процедурите за функциониране на ЕС в областта на сигурността и отбраната. Анализирани са структурите и процесите за вземане на решение в ЕС по отношение на провеждането на операции в отговор на текущи, развиващи се, вероятни или потенциални кризи. Представена е командната структура на ЕС и възможностите за използване на споразумението „Берлин плюс“. В контекста на изследване политиката на ЕС в областта на сигурността и отбрана, акцент е поставен върху схващанията за използване на бойните групи от ЕС и сравняване на възможностите им с тези на сили за отговор на НАТО.




  1. Каталог: wp-content -> uploads -> 2016
    2016 -> Цдг №3 „Пролет Списък на приетите деца
    2016 -> Българска федерация по тенис на маса „В”-1” рг мъже – Югоизточна България мъже временно класиране
    2016 -> Национален кръг на олимпиадата по физика 05. 04. 2016 г., гр. Ловеч Възрастова група клас
    2016 -> Българска федерация по тенис на маса „А” рг мъже – Южна България мъже временно класиране
    2016 -> Конкурс за изписване на великденски яйце по традиционната техника съвместно с одк велинград 27 април
    2016 -> Министерство на образованието и науката регионален инспекторат по образованието – софия-град


    Сподели с приятели:
  1   2   3   4




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница