Военна академия



Дата22.10.2018
Размер82.18 Kb.
#92657



ВОЕННА АКАДЕМИЯ ГЕОРГИ СТОЙКОВ РАКОВСКИ”


С Т А Н О В И Щ Е

от капитан I ранг Боян Кирилов Медникаров, професор, д.в.н.,

Началник на ВВМУ „Н. Й. Вапцаров”

Варна, ул. „Васил Друмев” 73, тел. 052-55 22 20


за научните трудове, представени по конкурса за заемане на академична длъжност „доцент” в катедра “Сухопътни войски” на факултет “Командно щабен” на ВА”Г. С. Раковски”

в област на висше образование 9. “Сигурност и отбрана”, професионално направление 9.2. “Военно дело”, научна специалност “Организация и управление на въоръжените сили”, учебните дисциплини: „Тактика", „Използване на маневрените формирования от Сухопътни войски в операциите", „Методика на оперативната и тактическа подготовка", „Подготовка и водене на операциите на маневрените формирования"

на кандидата:

подполковник доктор Калин Веселинов Градев, главен асистент в катедра “Сухопътни войски” към факултет “Командно-щабен” на Военна академия “Г. С. Раковски”




  1. Обща характеристика на научноизследователската, научно-приложната и педагогическата дейност на кандидата

В обявения конкурс за получаване на научното звание “доцент” кандидатът подполковник доктор Калин Градев представя 21 труда в обем от 964 страници, от които научно-изследователски трудове са осем заглавия в обем от 255 страници, като от тях шест са публикувани у нас, а два (в обем от 22 страници) са публикувани в международни издания. От представените публикации седем труда (с обем от 65 страници) са докладвани на конференции. Представени са пет учебника и учебни пособия с общ обем от 888 страници, от които собствена продукция на автора са 598 страници.

От представените 21 труда 16 са самостоятелни авторски труда, а останалите пет са в съавторство. Два от тях са на английски език, а останалите на български.

Представените публикации могат да се обобщят в четири основни групи:

- Използване на формирования от Сухопътните войски (СВ) в бойни операции;

- Специфика при използването на маневрените на формирования от СВ в операциите;

- Подготовка на командирите, щабовете и маневрените формирования за използване в съвременните операции;

- Военната заблуда като средство за постигане на превъзходство в операциите.

В трудовете от групата “Използване на формирования от СВ в бойни операции” са разработени проблеми, свързани със: съвременни проблеми и тенденции на използването на механизираните и танкови формирования в операциите в съответствие с новите организационно-щатни структури на инженерните формирования в Българската армия (БА) и новоприетите документи и стандартизационни документи на НАТО.

В трудовете от втора група “Специфика при използването на маневрените на формирования от СВ в операциите” са разкрити въпроси, свързани със:специфичните условия на средата и тяхното влияние върху използването на формирования от БА; подходи за оценка на факторите, влияещи върху използването на формированията; тактическото използване на формированията и направления за оптимизиране на ефектите от тяхната дейност; използваните похвати за реагиране на хибридните заплахи; усъвършенстването на доктриналната база за използването на формированията от БА в операциите в специфична среда и условия.

Третата група трудове “Подготовка на командирите, щабовете и маневрените формирования за използване в съвременните операции” са посветени на въпросите, свързани с: възможностите за сформиране и организационно изграждане на бойни формирования в зависимост от факторите на условията на обстановката; направленията за усъвършенстване образованието и подготовката, свързани с ефективното използване на маневрените формирования.

В трудовете от четвъртата група “Военната заблуда като средство за постигане на превъзходство в операциите” са разкрити въпроси, свързани с: историческото развитие и дефинирането на същността на заблудата, възможностите за прилагане на похватите на военната заблуда, както в мирно, така и по време на война.

Анализът на продукцията на кандидата показва, че той умело успява да съчетае ролята на изследовател и педагог в процеса на създаването и популяризирането на знанието, свързано с актуални проблеми на използването на СВ в съвременните условия.




  1. Оценка на педагогическата подготовка и дейност на кандидата

В преподавателската си дейност подполковник Градев насочва основните си усилия към дисциплините учебните дисциплини: „Тактика", „Използване на маневрените формирования от Сухопътни войски в операциите", „Методика на оперативната и тактическа подготовка", „Подготовка и водене на операциите на маневрените формирования".

Натрупал е значителен опит като ръководител на упражнения и семинари, основно в областта на процесите на планиране и вземане на решение, използване на маневрените формирования, както и в спецификата при на дейностите в щабове на маневрени формирования от СВ. Участвал е в колективи за разработване на тактически и методически задачи и при разработване на методическа документация на командно-щабни учения във ВА “Г.С.Раковски” (ВА).

До момента кандидатът е бил дипломен ръководител на пет дипломанта във ВА.


  1. Основни научни резултати и приноси

Научните и научно-приложни приноси на представени за рецензиране трудове са свързани с:

- Изследвания и получаване на потвърдителни факти в съществуваща теория, формулиране на нови направления и тенденции за развитие на тактическите действия на формированията от СВ в операциите, провеждани от БА;

- Изследвания в съществуваща теория, разкриване на проблемите, новите направления и тенденции за участието на формирования от БА в операции по мисиите на ВС и подготовката на офицерите.

Научните и научно приложни приноси в групата “Използване на формирования от Сухопътните войски в бойни операции” се изразяват в следното:

- Доразвита е теорията по използване на формированията в бойни операции, като са изведени част от основните положения и е оценена приложимостта на част от основните принципи за използването на ВС;

- Предложени са модели за планиране и използване на маневрените формирования в съвременни условия в зависимост условията на обстановката;

- Систематизирани са възможности за прилагане на способи за противодействие и постигане на предимство в операциите.

Научните и научно приложни приноси в направление “Специфика при използването на маневрените на формирования от СВ в операциите” се изразяват в следното:

- Доразвита е теорията по използване на маневрените формирования в операции в специфична среда;

- Систематизирани са и са доразвити основни понятия, тактики, техники и процедури, свързани с използването на формирования в операциите в специфична среда;

- Изследвани са факторите, влияещи за успеха на мисията и са представени направления за усъвършенстване на подготовката за участие в операциите;

- Предложени са методи за извършване на разчети, свързани с използването на маневрените формирования от СВ.

Научните и научно приложни приноси в направление “Подготовка на командирите, щабовете и маневрените формирования за използване в съвременните операции” се изразяват в следното:

- Изяснени са проблемни въпроси на организацията на работата, свързана с приоритетността, йерархията и състоянието на доктриналната база в Р България;

- Систематизирани и са развити проблемните области, свързани с образованието и подготовката на офицерите от БА.

Научните и научно приложни приноси в направление “Военната заблуда като средство за постигане на превъзходство в операциите” се изразяват в следното:

- Предложена е обобщена класификация и са формулирани принципите на военната заблуда.

- Систематизирани са доктринални изисквания към военната заблуда и на тази база е представен подход за планиране и поставяне на задачи на силите и средствата, изпълняващи задачи по военна заблуда.

- Предложени са структури и органи за планиране и изпълнение на задачите на формированията от БА при участие им в операции по военна заблуда.



- Систематизирани са направленията за развитие на способности на формированията от СВ, свързани с възможностите за разработване на нови системи, екипировка и оборудване за осъществяване на заблудата.

Посочените приноси са лично дело на кандидата, доколкото съответните публикации в голямата си част са самостоятелно разработени.




  1. Оценка на значимостта на приносите за науката и практиката

Посочените приноси са полезни, оригинални и значими от гледна точка на военната наука. Те представят теоретични обобщения и решения на важни за БА и военно образователната система научни и приложни проблеми, които са на нивото на най-добрите съвременни постижения.

Част от резултатите от изследванията са използвани при участието на подполковник Градев в разработването на нормативни документи в системата на подготовката на СВ, а именно: „Ръководство за планиране на операции, Част II - оперативно ниво" и Част III - тактическо ниво" и участието му в Постоянната работна група по терминология, отговорна за обновяването на съюзна публикация на НАТО ААР-06 „Речник на термините и дефинициите, използвани в НАТО" и при подготовката на слушателите и специализантите във ВА.

Няма данни за цитиране на публикациите на кандидата.


  1. Критични бележки за представените трудове

Анализът на представените от кандидата публикации, основно в областта на тактическото използване на маневрените формирования от СВ показва определена ограниченост на изследванията. В бъдещата си дейност е препоръчително кандидатът да насочи усилията си за развитие на изследванията в областта на съвременните тенденции по отношение на прилагането на оперативното изкуство в сухопътните операции.

В продукцията на кандидата се наблюдава склонност към разработване на материали, които са свързани с планирането и прилагането на военната заблуда, като част съвременните операции. Целесъобразно е той да разшири своите търсения в областта на планирането и взаимовръзката на военната заблуда като част от операциите базирани на ефекта и способностите за осъществяването им, а така също и търсенето на възможности за прилагането на оперативно и стратегическо ниво.



В разработките на подполковник Градев се наблюдава уклон към използване на материали свързани предимно с практико-приложен характер и тактическото използване на формированията. Съвременните съвместни операции определят необходимостта от търсенето на възможностите за взаимодействие между видовете въоръжени сили, както и съгласуването на способностите на военни и граждански структури за постигането на поставените цели. В своята бъдеща именно в тази насока е препоръчително кандидатът да разшири изследванията си, като анализира и достиженията на военни теоретици от други водещи в тази област държави.


  1. Заключение

Имайки предвид изложеното до тук, както и количеството и качеството на представените научни и педагогически трудове и научните приноси на единствения кандидат в конкурса подполковник доктор Калин Веселинов Градев, считам, че той напълно съответства на изискванията на ЗРАСРБ и Правилника за неговото прилагане за присъждане на званието „доцент”, както и на изискванията и условията на конкурса.


  1. Оценка на кандидата

Давам положителна оценка за творчеството на кандидата подполковник доктор Калин Веселинов Градев и убедено препоръчвам на уважаемото научното жури да предложи на Факултетния съвет на факултет “Командно щабен” на ВА”Г. С. Раковски” да даде на кандидата научното звание „доцент” по научната специалност “Организация и управление на въоръжените сили”, научна област 9. “Сигурност и отбрана”, професионално направление 9.2. “Военно дело”.


02 ноември 2015 г.

Член на журито:


гр. Варна

Кап. І ранг професор, д.в.н ………….……Медникаров



Каталог: wp-content -> uploads -> 2015
2015 -> Висше военноморско училище „Н. Й. Вапцаров“
2015 -> Правила за изменение и допълнение на Правила за търговия с електрическа енергия Съществуващ текст
2015 -> 120 Основно училище “Георги С. Раковски” София
2015 -> Премиерният сериал Изкушение от 12 октомври по бтв lady
2015 -> Агнешко месо седмична справка: средни цени за периода 7 – 14 януари 2015 г
2015 -> Пилешко месо седмична справка: средни цени за периода 7 14 януари 2015 г
2015 -> Бяла кристална захар седмична справка: средни цени за периода 7 – 14 януари 2015 Г


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница