Военна епидемиология и хигиена



Дата14.01.2017
Размер56.01 Kb.
#12584
С Т А Н О В И Щ Е
от проф. д-р Енчо Запрянов Савов дмн, Ръководител Катедра “ Военна епидемиология и хигиена” при Военно-медицинска академия, София

на дисертационния труд на тема „ Съвременни диагностични подходи за оценка на етиологичната роля на някои респираторни патогени „ на доц. д-р Красимир Димитров Мекушинов дм, за присъждане на научната степен “ доктор на медицинските науки”, област на висше образование7. Здравеопазване и спорт, професионално направление 7.1. Медицина и научна специалност „ Вирусология”

Инфекциите на долните дихателни пътища, продължават да бъдат един от важните проблеми, стоящи за решаване пред клиницисти, микробиолози, вирусолози и др. Паради това, че тяхната етиология е разнообразна / вируси, бактерии, гъби и протозои /, диагностицирането на специфичния етиологичен агент в подобни слуачаи е особено важно за своевременното ефективно лечение и профилактика на усложненията От друга страна, някои от тези заболявания / Ку-треска / са особено актуални не само поради значимостта си като инфекциозно заболяване, имащо отношение към човешката инфекциозна патология , но и поради значителните щети, които нанася на селското стопанство. Значимостта на проблема се определя и от факта, че поради изключително ниската инфекциозна доза, поразяваща хората, C.burnetii e оценен в програмата на САЩ за биологични оръжия през 1969г като един от основните биологични агенти, които биха могли да бъдат използувани за целите на биологичната война. Подобно е и положението с аденовирусната инфекция, която от десетилетия е призната като основна причина за ОРЗ сред военнослужащите, поради което е известна като „ болест на рекрутите” и като такава е водеща причина за хоспитализация сред американските военнослужащи през зимата. В този смисъл, особено значение придобива ранната етиологична диагностика на заболяването, включваща комплекс от методи, използувани на различни етапи от развитието на науката. През последните години за целта бяха въведени и нови молекулярно-генетични техники, основаващи се на полимеразно верижната реакция / PCR /, примково-медиираната изотермална амплификация / LAMP/ и др., които доведоха до повишаване на чувствителността и специфичността на ранната етиологична диагностика. От друга страна, използуваните нови молекулярногенетични методи спомогнаха за идентифицирането на някои нови респираторни вируси, които също могат да причинители на пневмонии. Към тях се отнасят и новооткритите полиомни вируси КI PyV, WU PyV и др. Ето защо, темата и съдържанието на представения ми за становище дисертационен труд са твърде актуални и важни за епидемиологията и клиничната практика и в значителна степен оправдават усилията на дисертанта за провеждане на едно сериозно проучване в тази област.

Целта на дисертационния труд е правилно формулирана.

Поставените за проучване задачи – три на брой, са точно дефинирани и отразяват основните моменти от съдържанието на дисертационния труд.

Проведеният по раздели анализ отразява на първо място проблемите, свързани с класификацията и етиологичната структура на пневмониите. Представени са достатъчно данни относно патогенезата, епидемиологията и етиологичната структура на респираторните патогени, като е оценена водещата роля на Аденовирусите, грипния вирус, Chl. рneumoniae и M.pneumoniae.

Много подробно / на 46 страници / са представени данни за историята, класификацията, епидемиологията и патогенезата на полиомните вируси и по специално за респираторния полиомен вирус KI PyV. Авторът правилно приема, че възможните заболявания, които може да причини този вирус варират от неясни инфекциозни усложнения у имунокомпрометирани пациенти до развитието на различни ракови заболявания. Обърнато е особено внимание върху молекулярната биология на генома на този вирус и свързаните с това нови възможности за лабораторна диагностика, като се използуват, както класически серологични методи – ELISA и др., така и нови молекулярногенетични методи – PCR / конвенционална реакция, nested и real-time PCR/.

Важно място е отделено на значението на Ку-треската за инфекциозната патология като възможен причинител на атипична пневмония, като в тази връзка значителна част от обзора е посветена на проблемите на лабораторната диагностика на Ку-треската. Хронологично са представени много подробно данни, отразяващи възможностите на отделните методи за изолиране и култивиране на C.burnetii – лабораторни животни, кокоши ембриони и клетъчни култури, както и на съвременните методи за идентификация – серологични и молекулярногенетични методи. Особено внимание заслужават представените възможности за диагностика на C.burnetii с различни модификации на PCR като стандартната PCR, nested PCR, multiplex PCR, real-time PCR, което говори за много добрата литературна осведоменост на дисертанта по въпросите на съвременната диагностика на C.burnetii. В този смисъл трябва да се отбележи и въвеждането от доц. Мекушинов на нов уникален метод за диагностика на Ку-треската – Примкова-медиирана изотермална амплификация / LAMP/, разработен от Notomi,T през 2000г. Получените резултати с този метод показват висока чувствителност – до 10 пъти по-добра в сравнение със стандартната PCR и специфичност в границите на около 100%.

Дисертацията съдържа общо 347 страници и е структурирана по следния начин: въведение 5 страници , цел и задачи – 1 страница, три раздела, включващи ретроспективен анализ на серологичните изследвания, извършени във ВМА за периода 1991-2010г, въвеждането на PCR системи за диагностика на KI PyV и диагностиката на Ку-треската, както и приложението на нов съвременен метод / примково-медиираната изотермална амплификация / LAMP/ също за диагностиката на Ку-треската/ - 253 страници и заключение - 5 страници. Онагледена е с 79 таблици и 77 фигури. Библиографията е от 32 страници и включва 644 литературни източника, от които 49 на кирилица и 595 на латиница.

Съгласен съм със справката за приносите, които отразяват основните моменти от работата на доц. Мекушинов по дисертационния труд, като по-важните от тях могат да бъдат формулирани по следния начин:

  1. За първи път в България е призната и регистрирана секвенция на KI PyV в Световната генна банка -GenBank, Bethesda, Maryland, USA под рег.№ BankIt1473120 Seq1 JN582333

  2. За първи път е разработена и оптимизирана оригинална SYBRGreen real-time PCR с използване на известната праймерна двойка CB1/CB2 за откриване на специфична за Coxiella burneii ДНК.

  3. За първи път в България е усъвършенствана nested PCR с

праймерни двойки OMP1/OMP2 и OMP3/OMP4 за

откриване на консервативен участък от генома на Coxiella

burnetii.

  1. За първи път в България е използвана PCR за проследяване

динамиката на коксиелната инфекция във вътрешните

органи и кръвта на експериментално заразени мишки и

мониторирано въздействието на терапевтични средства

върху експериментална инфекция с Coxiella burnetii.

  1. За първи път в България е въведен LAMP метода за

диагностика на Ку-треската в кръвни проби от пациенти.
В списъка на научните публикации и съобщения във връзка с дисертационния труд са представени 22 публикации в българския / монографии, учебни помагала/ и международен периодичен печат, като 7 от тях са с импакт фактор и 33 съобщения, изнесени на научни форуми у нас и в чужбина.

Представеният за оценка автореферат отговаря на изискванията и включва основните моменти от дисертационния труд.

Заключение: С доц. Мекушинов работим съвместно от 1980г. Познавам неговото развитие във времето, като през последните години той се утвърди като водещ специалист в областта на вирусологията. Оценявам неговия стремеж към към нови разработки, водещи до оптимизиране работата в лабораторията по вирусология. Имайки предвид достойнствата на дисертационния труд, направените научни приноси, както и личните качества на доц. Красимир Мекушинов дм, предлагам на уважаемите членове на научното жури по микробиология да бъде присъдена на доц. Красимир Димитров Мекушинов научната степен “доктор на медицинските науки”.


25.06.2015г Рецензент:

С О Ф И Я проф....................... / Е. Савов / дмн
Каталог: bin -> documents -> sub
sub -> Доц д-р Божин Димитров Камаринчев, дмн, вма член на научното жури за защита на дисертационния труд, определен със заповед на Началника на вма №828 от 04. 06. 2015
sub -> До председателя на Научното жури определено със заповед на Началника на вма №828 от 04. 06. 2015
sub -> В о е н н о м е д и ц и н с к а а к а д е м и я катедра „Медицина на бедствените ситуации и токсикология” д-р Стойко Тодоров Колев
sub -> В специализирани научни издания
sub -> До председателя на научното жури, определено със заповед на началника на вма


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница