Въпроси от потенциални кандидати Съвместен фонд за малки проекти 2005



Дата11.06.2018
Размер74.35 Kb.
#73153
Въпроси от потенциални кандидати – Съвместен фонд за малки проекти 2005


1.

Има ли ограничение за разходите за одит ?( например по някои грантови схеми е до 1% от общите допустими разходи, за фонд за малки проекти България Гърция бе до 200 евро)

Съгл. Насоките за Кандида, секция 2.6 4ти параграф - За Български кандидати – разходите за одит следва да са максимум могат да са повече от до 1,5% от общата стойността на общите сума на проектадопустими разходи по проекта (т.е. от стойността на бюджетен раздел 11).

За Македонски кандидати - разходите за одит не могат да надхвърлят 3% стойността на общите допустими разходи по проекта (т.е. от стойността на бюджетен раздел 11).

от общата сума на проекта.

2.

Допустимо ли е един проект да включва дейности, покриващи повече от един приоритет - например културен обмен и икономическо развитие?

Няма ограничение – изискване е дейностите да са съобразени с приоритетите на настоящата грантова схема, да са допустими по смисъла на така обявените критерии и да отговарят на един или няколко приоритета; и да са допустими.

3.

Ако организация кандидатства по проект, може ли да бъде партньор по друг проект?

Да, съгл. Насоки за кандидатстване , секция 2.1.3, най-последен параграф – една Оорганизация може да кандидатства веднъж като водещ Кандидат и само веднъж като Партньор по настоящата програма.

4.

Дали максималната сума на отпускания грант е максимум 50.000 евро за Македония + 50.000 евро за България или общо е 50.000 ?


Съгл. Насоки за кандидатстване, секция 1.3. - Максималната сума на отпускания грант за Р България - - е 50  000 Евро; при максимална стойност - 90 % , т.е. при минимална стойност на съ-финансиране от страна на Кандидата 10%;

.евро.

Максималната сума на отпускания грант за Р Македония - е 50 000 Евро; при максимална стойност - 95 % , т.е. при минимална стойност на съ-финансиране от страна на Кандидата 5%;
Само и единствено при Интегриран тип проект - При интегриран проект максималния размер на исканата отпусканатбезвъзмездната помощ е е 100 000 Еевро, т.ео – 50 000 Евро от за страна на Кандидата и 50 000 Еевро, о заискана помощ от Транс-граничния кандидат.

5.

В Насоките пише "The evaluation of your application will only be performed if your concept note is provisionally selected": това означава ли че в рамките на крайния срок трябва да представим само концепция, a не пълната апликационна форма?

Съгл. Насоки за Кандидатстване, секция 2.2., 2.2.1, кандидатът следва да подаде надлежно попълнени:

  1. Анекс А: Формуляр за кандидатстване, който съдържа Концепцията;

  2. Анекс Б: Бюджет;

  3. Анекс C: Логичекса рамка;

  4. Анекс Е: Автобиографии на екипа на проекта;

Формата за концепция е неразделна част от пакета за кандидатстване. Тя се попълва и подава в рамките на апликационната форма.

6.

Има ли специални изисквания за формат на автобиографиите на екипа?

Да, те се попълват като се следва образец за CV от пакет документи за кандидатстване.

7.

Трансграничен кандидат равносилно ли е на трансграничен партньор?

Не. Съгл. Насоки за кандидатстване, секция 2.1.3 - Транс-граничен кандидат е приложим само при интегрирани тип проекти.

Транс-граничен кандидат при интегриран проект – е организация, или орган на местната власт, която координира проектните дейности в партньорската държава и в случай че проектното предложение бъде одобрено от Оценителната комисия, заедно с Водещата организация, т.е Кандидатът ще получи финансиране. Т.е. при интегриран тип проекти, задължително условие е да са налични следните елементи:

  1. Един формуляр за кандидатстване, Анекс А, където са описани както Кандидата, така и Транс-граничният Кандидат;

  2. Два Бюджета, Анекс Б;

  3. Една логическа рамка, Анекс С;

  4. Автобиографии на екипа на проекта;Анекс Е;

В допълнение, важно условие е проектното-предложение, т.е. дейността да:

  1. се разработва съвместно и да предвижда съвместно осъществяване на дейностите от участниците: Кандидата и Транс-граничния Кандидат; двете .организации участват с различни елементи в единен проект;

  2. При одобрени за финансиране на един инегриран проект, се сключват два отделни договора, т.е. един с българският кандидат/траннс-граничен кандидат и МРРБ, с цел подсигуряване финансирането по ФАР; и втори - с македонски кандидат/траннс-граничен кандидат и ЕАР, с цел подсигуряване финансирането по КАРДС;

  3. При интегриран тип проекти, важно е да се определи кой от двамата Кандидати ще е водещ, напр. ако българската организация е Водеща, то тя е Кандидатът, а Македонската организация- Транс-граничният кандидат;


Транс-граничен партньор се нарича партньор от отсрещната страна на границата (приложим и задължителен за опростени проекти).

8.

В колко проектни предложения може да участва трансграничния кандидат?

Съгл. Насоки за кандидатстване , секция 2.1.3, най-последен параграф – една организация може да кандидатства веднъж като водещ Кандидат и само веднъж като Партньор по настоящата програма.

В този смисъл, една един транс-граничен Кандидат може да участва само Введнъж като водеща организация такъв и само още веднъж като партньор.

9.

Може ли организации регистрирани в Скопие да кандидатстват по настоящата грантова схема?

Не, съгл. Насоки за кандидатстване, секция 2.1.1, допустими кандидати/транс-гранични кандидати/партньори са организации, намиращи се и/или имащи регистриран клон в един или повече от допустимите районни, съгл. секция 2.1.3; които са Р Македония са както следва:

Североизточен, Югоизточен и Източен, включващ следните общини:

Кратово, Крива Паланка, Ранковце, Радовиш, Конче, Струмица, Босилово, Василево, Ново село, Берово, Пехчево, Виница, Зърновци, Кочани, Чешиново - Облешево, Пробищип, Щип, Карбинци, Делчево, Македонска Каменица и Свети Николе;

изискването е да са регистрирани в целевия граничен район , или да имат регистриран клон на територията на избираемите области в Република България или Република Македония.

10.

При подаване на подкрепящи документи на македонските партньори преведените на английски документи трябва ли да са нотариално заверени?

Нотариално заверени трябва да бъдат оригиналните документи, верността на преведените документи се удостоверява от лицетоо от оторизираната институция, която е направила превод. Съгл. Насоките за кандидатстване, секция 2.4, подобна заверка, се изисква да приложения 1, 3, 11, 12, 13, 14, 15 и 17;

11.

Териториалното покритие на предложените дейности влияе ли на оценката на проекта?

Съгл. Насоки за кандидатстване, секция 2.3. (2) и (3) - Оценява се влиянието на проекта върху целевия граничен район, и възможностите за мултиплициране на резултатите от проекта.


12.

Оценява ли се негативно ако община от едната страна на границата си партнира с партньор НПО от отсрещната страна?

Съгл. Насоки за кандидатстване, секция 2.3. (2) и (3) - При оценителния процес за критерии се взима оперативния капацитет на Кандидата и неговите партньори – независимо от статута на организациите.

13.

Асоциираните партньори може ли да са извън граничния регион?

Да, Съгл. Насоки за кандидатстване, секция 2.1.2,Асоциирани - Да, изискването е те да бъдат са юридически лица, могат да участват органи на централната власт или държавни структури и не следва да покриват критериите за допустимост, валидни за кандидата или партньора;

14.

Има ли ограничение за перо „Човешки ресурси”?

Съгл. Насоки за кандидатстване, секция 2.1.4 - Разходи за персонал, назначен по проекта, отговарящи на действителните заплати, плюс начисленията за социално осигуряване и други, свързани с трудовото възнаграждение разходи; заплатите и разходите не бива да надвишават обичайните за бенефициента или неговите партньори, освен ако това е обосновано и се докаже, че е съществено за изпълнението на проектаНяма ограничение, трябва да се има предвид че грантовата схема има за цел сближаването на общностите от двете страни на границата и да насърчи трансграничните контакти.

15.

Административните разходи като обща сума ли се представят?

Съгл. Насоки за кандидатстване, секция 2.1.4 – това е цяла сума, не надвишаваща 7% от общата сума на допустимите преки разходи, която се признава за непреки разходи за покриване на административните разноски, извършени от бенефициента при изпълнението на проекта;Да. Максималния им размер е до 7% от общите преки раз ходи за проекта

16.

Кой може да извърши научни изследвания ако са заложени като дейност – само научни институти ли?

Организации които имат необходимия капацитет. Това може да е Ваш партньор или съгласно процедура за избор на под-изпълните, да подберете такава организация, която , който се да докаже своята експертиза доказва в в процеса на оценка на тръжните оферти за избор на под-изпълнител. (провежда се търг за услуга по процедурите за избор на подизпълнители).

17.

Трансграничния кандидат – в случай на интегриран проект представя ли банкова идентификационна форма?

Да.



Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница