Въпросник по дисциплината “ Икономическа култура ”



Дата08.05.2018
Размер72.68 Kb.
#68364




ВЪПРОСНИК
по дисциплината “ Икономическа култура ”

1. Интегративното взаимодействие между икономика и култура Доктрини за тяхното взаимодействие Дефиниции, функции и измерения на икономическата култура. Структура и елементи . Сфери и особености на проявление на икономическата култура.

2. Исторически генезис на икономическата култура в традиционните общества - различия и общи измерения. Характерни особености и специфика на прединдустриалните икономически култури. Племената общност и еволюционния генезис на разделението на труда, семейството, собствеността и държавата.

3. Макс Вебер /1864-1920 г./ и икономическата култура в патримониалното и протоиндустриалното домакинство - предназначение, ценности, символи и онаследяване. Феодалните градове и икономическата култура в тях. Специфика на икономическата култура в занаятчийските цехове и търговските гилдии

4. Макс Вебер и взаимодействие между стопанство, власт и култура. Религиозните етики на будизма, юдейството, индуизма, конфунцианството, исляма, християнството и протестантството. Вграждането на протестантската етика в протоиндустриалното домакинство.

5.М.Вебер за рационализирането на обществения живот на микро, мезо и макро равнище. Стопанският етос - същност , измерения, ценности и образци на поведение . Спецификата на икономическата култура на Новото време - същност, особености и измерения.

6. Вернер Зомбарт /1863-1941 г./ и историческият генезис на “съвременния икономически човек”. Буржоазията и формирането на модерната икономическа култура. Националните особености и нееднаквата адаптация на различните народи към икономическата култура на Новото време. Генезис на капиталистическия дух в Италия, Франция, Испания, Португалия, Англия, САЩ и Германия.

7. Първите теоретични виждания за икономическата култура в България на Андрей Цанов / 1842 -1933 г./, Кирил Попов /1870 - 1927 г./,Стоян Бочев /1881 -1968 г./, Иван Кинкел /1883 - 1946 г./, Иван Хаджийски /1907-1944 г./

8. Семейството като културоносеща социална единица. Влиянието на базисните семейни ценности върху икономическата култура. Еволюционните промени в производствения и потребителски модел на семейството .Етносите и спецификата в икономическите им култури . Етническата група като “ социален капитал “ - етноцентризъм, непотизъм и културни идентификации.

9. Нациите и многообразието в икономическите им култури. Културната матрица на Хеерд Хофстеде - сравнителни параметри, показатели и характерни особености на националните икономически култури.

10. Ч.Хемпдън-Търнър и Ал. Тромпенаарс за многообразието на националните икономически култури - методология, ценностни критерии и измерители.

11. Характерни особености на икономическата култура в САЩ. Индустриалният преврат и формирането на икономическата култура в Англия. Модификации в английския икономически дух .

12.Специфика на германската икономическа култура. Характерни особености на икономическите култури в Швеция,Холандия и Франция.

13. Източноазиатската икономическа култура на Япония . Исторически генезис и модернизационни измерения на икономическата култура в Австралия.

14.Икономическа култура в Латинска Америка. Влиянието на религията и новите културорелигиозни самоопределния. Социалните общности и противопоставянето им срещу “всеобщата маргиналност”. Влиянието на формалната и неформалната икономика върху поведението на икономическите субекти.

15.Икономическата култура в ЮАР - прототип на модернизиращия се африкански капитализъм. Етническите групи в ЮАР и спецификата в икономическите им култури. Инфраструктура на “органичните мрежи “ за преуспяване и натрупване на капитали.

16.Дисперсиите в икономическата култура на Индия. Влиянието на различните религии върху икономическия просперитет. Знанието и образованието като фактори на индивидуалното поведение. Социални мрежи, регионализъм и авторитети . Държавният патернализъм и духът на индийския капитализъм.

17.Икономическа култура в модернизиращ се Китай. Конфунцианството и лигитимирането на йерархичната съподчиненост. Доминиращият държавен патернализъм.Взаимодействие между държавните и частните структури. Държавно управление, финансова интеграция, междупазарни мрежи, функционална специализация и централизирана координация на икономическата политика.

18.Специфика на икономическата култура при Първата българска държава/ 681 - 1018 г./. Имитационният подход и влиянието на Византия. Ролята на номадските и паганистични /езически / вярвания . Различия между българската и западноевропейската икономическа култура. Специфика на икономическата култура на българските боляри, държавните служители и селячеството през Втората българска държава / 1018 - 1396 г./

19.Влиянието на османската икономическа култура.Културните матрици от промяната на собствеността, милитаризацията, феодалната зависимост и др.Различия в развитието на стопанския индивидуализъм и предприемчивост между западноевропейския и османския феодализъм.

20.Източноправославната религия и нейните стопанскоетични измерения - генезис и съпротивителни сили . Стопанскокултурна характеристика на богомилството и паганестичните вярвания. Влиянието на църквата и на българския свещенослужител за развитието на религиозните и стопанските норми.

21. Икономическата култура в българската стопанска задруга /разширено семейство/. Ролята на патриахалните и пиететни отношения.Форми на проявление на патернализма в стопанската задруга. Традиционните норми и унифицирането в трудовото поведение. Колективността и егалитарността в задругата.

22. Хетерогенност в стопанския манталитет на българския еснаф. Мястото и ролята на еснафа в социалната структура на обществото. Стопански кръгозор, стопанска култура и стопанска политика на еснафа -особености, противоречия и недостатъци.

23. Икономическа култура на българските чорбаджии. Мястото им в стратификационната структура на обществото. Източници на натрупването на капитали. Икономическата култура на капиталоспестяване и капиталовъзпроизвеждане. Характеристика на първото поколение български протокапиталисти - особености , предимства и недостатъци.

24. Изграждане на институционалните рамки на икономическата култура до Първата световна война -исторически генезис и развитие . Взаимоотношението “държавен интерес - частен интерес”. Специфика на духа на капитализма между двете световни войни и характерните особености на българския “държавен либерализъм” - първите опити за държавно регулиране и планиране.

25. Културната матрица на гражданското общество до Втората световна война. Социални мрежи, неправителствени сдружения и инфраструктура . Ролята на образователните структури за развитието на икономическата култура.

26. Дилемата “натуралност - пазар” като културен проблем.Историко - икономически причини за устойчивостта на културния модел на натуралното самозадоволяване. Взаимоотношението “аграрност - индустриализация” от Освобождението до Втората световна война.

27.Кооперативното движение при капитализма и институционализацията на колективизма . Икономически условия за устойчивостта на колективизма в българския икономически живот.Индивидуализмът на богатите и колективизмът на бедните съсловия - културни нагласи и противоречия.

28.Идеологеми и социално-икономически условия за легитимиране на икономическата култура на социализма. Институционални причини за срастването на партийните с държавни структури. Етатизацията и нейните културни стереотипи. Етатичният патернализъм към семейството, производствените единици и индивидите. Икономическата култура в екстензивния и интезивния етап от развитието на социализма - постижения и недостатъци.

29.Доминацията на колективизма в социалистическото общество. Етапи, форми и специфика на кооперирането в българското село и на обобществяването на средствата за производство - постижения и недостатъци от социо-културен аспект. Централизираното планиране като тоталитарна културна матрица и стереотипното поведение на икономическите единици.

30. Културните образци при социалистическата индустриализация. Идеологемност и промени в трудовото поведение - етапи, символи и културни норми. Културни последици от индустриализацията. Ролята на образованието и урбанизацията .Масовизираните образци за икономическа активност- съревнованието и бригадирското движение .

31. Девиантност на икономическата култура при социализма -отчуждението от труда, икономическото поведение в условията на дефицитност, деформирациите към работното време и във функциите на икономическите субекти.

32.Преходите в България и трансформациите в икономическата култура. Елитите и преходите през 1878, 1944 и 1989 г. - социално-икономическа характеристика, културни измерения и нихилизъм.

33. Имитационните подходи при преходите - промените във вътрешната и външната ориентация на страната и отражението им върху икономическата култура. Стратегиите на “догонващото развитие” при преходите, като културни проблеми.

34. Културната аура на масовото обществено съзнание при преходите - наследявания и натрупвания . Нихилистичното отношение към социално- икономическите постижения на предишния преход.

35.Преодоляването на наследените от миналото отношения на патернализъм, колективизъм, егалитарност и натурално самозадоволяване - проблемни области и противоречия.

36. Деетатизацията, приватизацията и натрупването на капитали след 1989 г.. Елити, средна класа и маргинализация - самоидентифициране и различия в икономическата им култура. Елитите, държавата и “сивата икономика” - автономност и зависимости.

37. Доминацията на партийните интереси над държавническите и национални интереси. Политическият и клиентелийският патернализъм. Противоречията между йерархичния и егалитарен модел .

38. Културата на семейния молекулярен патернализъм .Натуралното самозадоволяване и битовият етос на оцеляването. Културните предпочитания към малката и средна собственост
ЛИТЕРАТУРА
1. Н.Генчев. Социалнопсихологически типове в българската история. С. 1987 г.

2. Фирмена култура и фирмено поведение. Колектив. Под редакцията на К.Тодоров. С. 1992 г.

3. Ив.Хаджийски. Бит и душевност на нашия народ. С. 1995 г.

4.Ч.Хемпдън-Търнър и Ал.Тромпенаарс. Седемте култури на капитализма :ценностни системи за забогатяване в САЩ, Япония, Германия, Франция, Великобритания, Швеция и Холандия. В. 1995 г.

5. М.Паунов. Организационна култура. С. 1996 г.

6.Ж.Владимиров. Културното наследство срещу демокрацията и пазара. С. 1999 г.

7. Р.Аврамов Стопанският ХХ век на България . С. 2000 г.

8.Т.Чавдарова. Неформалната икономика . С. 2001 г.

9. П.Иванов, Б.Дуранкев, М.Маринов и др. Фирмената култура в България. С.2001 г.

10. Г.Хофстеде. Култури и организации /софтуер на ума/. С.2001 г.

11. Бл.Колев . Икономическа култура .С.2002 г.

12. М.Минков . Защо сме различни ?.С.2002 г.



13. Юл.Генов. Защо толкова малко успяваме ?. С.2004 г.

проф.д-р Благой Колев


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница