Второ средно общообразователно училище „неофит бозвели”- гр. Варна



Дата02.06.2018
Размер183.96 Kb.
#70387



ВТОРО СРЕДНО ОБЩООБРАЗОВАТЕЛНО УЧИЛИЩЕ „НЕОФИТ БОЗВЕЛИ”- ГР. ВАРНА
тел.: 052/751 052; факс: 052/751 105; e-mail: n_bozveli1981@abv.bg

Утвърдил:.................................

Директор:/Д.Инатова/


П Р А В И Л Н И К
ЗА ДЕЙНОСТТА И ВЪТРЕШНИЯ РЕД
ВЪВ ВТОРО СОУ”НЕОФИТ БОЗВЕЛИ”


РАЗДЕЛ 1

ОБЩИ ПОЛОЖЕНИЯ
Чл.1.Второ СОУ”Неофит Бозвели” е средно общообразователно училище по смисъла на чл.26 т.6 от ЗНП.Светското образование не допуска налагането на идеологически и религиозни доктрини на учениците,както и дискриминация на пол, народност,етническа принадлежност и религия.

Чл.2 Във Второ СОУ”Неофит Бозвели” се осигурява общообразователно обучение в дневна и вечерна форма. Училището осигурява и самостоятелно, индивидуално обучение, което се осъществява на базата на действащите учебни планове за непрофилирано образование.

Ал.(1) Ученици, които следва да се обучават в индивидуална или в самостоятелна форма на обучение при условията на чл. 83, ал. 2 и чл. 84, ал. 2, т. 1 от ППЗНП, както и ученици, навършили 16-годишна възраст и желаещи да променят формата на обучение по чл. 80, 81, 82, 83 и 84 от ППЗНП, подават писмено заявление до директора на училището.

Чл.3. С този правилник се уреждат онези положения от устройството, дейността и вътрешния ред на Второ СОУ “Неофит Бозвели”, които не са регламентирани от по-висок ранг .Настоящият правилник урежда прилагането на ЗНП, ППЗНП и всички нормативни документи в системата на народната просвета във Второ СОУ”Неофит Бозвели”.Той има за цел:

Ал.1.Създаване на организация за постигане на ДОИ от учениците и нормален учебен процес в училището.

Ал.2.Развитие на индивидуалността и стимулиране на творческите заложби на участниците в учебно-възпитателния процес.

Ал.3.Усвояване и формиране на общонационални ценности, добродетели и култура у учениците.

Чл.4.Учениците ползват правото си на безплатно образование по смисъла на чл.6 от ЗНП като:

Ал.1.Не заплащат такси за училищното обучение,но за подпомагане дейностите в училището с решение на Училищното настоятелство правят дарения.

Ал.2.Ползват безплатно училищната база за обучение и развитие на интересите и способностите си само за дейностите предвидени в учебния план за съответната учебна година. Във всички останали случаи се заплащат такси в съответствие с договорите, сключени от Община Варна като финансиращ орган и фирмите, осъществяващи образователни дейности на територията на училището.

Чл.5 Правилникът е задължителен за директора, помощник- директорите, учителите и учениците на училището.

РАЗДЕЛ 2

ОРГАНИЗАЦИЯ НА УЧИЛИЩНОТО ОБУЧЕНИЕ

Чл.6.Училището осигурява обучението на ученици в дневна, вечерна, индивидуална и самостоятелна форма, в съответствие с чл.79, 83 и 84 от ППЗНП. Молби за промяна формата на обучение се разглеждат от ПС.

Ал.(1) Ученици, които се обучават в дневна, индивидуална или в самостоятелна форма на обучение, могат да променят формата на обучението си в началото на учебната година. Промяната на формата на обучение се допуска и по време на учебните занятия, когато се преминава:

1.от дневна в индивидуална;

2.от дневна в самостоятелна форма на обучение;

Ал. (2) Лица, навършили 16-годишна възраст и обучавани през минали години, постъпват в самостоятелна форма на обучение в началото на учебната година след представяне на документ за последния завършен клас.

Ал.(3) За всяка промяна на формата на обучение директорът на училището издава заповед.

Чл. 7. Завършването на клас и на степен на образование в различните форми на обучение се удостоверява с едни и същи по вид документи съгласно държавното образователно изискване за документите в системата на народната просвета, които дават равни права на завършилите

Чл.8 В самостоятелна форма на обучение се обучават

съгласно чл.84, ал.2 ППЗНП:

- лица навършили 16 – годишна възраст

- ученици в задължителна училищна възраст, които по здравословни причини не могат да се обучават в дневна форма на обучение

- даровити деца в задължителна училищна възраст, след решение на Педагогическия съвет

- ученици, на които е наложено наказание „преместване от дневна в самостоятелна форма на обучение”

Чл.9 Ученици, обучавани в дневна форма могат да променят

формата си на обучение в началото на учебната година. Промяната на формата на обучение се допуска и по време на учебните занятия.

Чл.10 Учениците, които следва да се обучават в самостоятелна форма подават писмено заявление до директора на училището.

Ал.1 С писмено заявление ученикът може да изяви желание да премине от дневна в самостоятелна форма на обучение. Заявлението се разглежда на Педагогически съвет и се резолира от директора.

Ал.2 С писмено заявление ученикът може да изяви желание да се запише в самостоятелна форма на обучение. Заявлението се резолира от директора.

Чл.11 За промяна на формата на обучение директорът издава заповед.

Чл.12 Условията и реда за организиране и провеждане на изпитите в самостоятелна форма на обучение се определя със заповед на директора на училището.

Чл.13 Учениците от самостоятелна форма на обучение се явяват на изпити в рамките на една учебна година, както следва:

-1-ва редовна сесия – през месец ноември - декември – до ½ от изпитите;

Срок за подаване на заявление за явяване на изпити - до 5 ноември.

Ученици, неявили се на повече от 3 / три/ изпита без посочени уважителни причини от 1-ва редовна сесия , губят правото си на обучение за текущата година.

-2-ра редовна сесия през месец март- април – до ½ от изпитите;

Допускат се ученици явили се на първа редовна сесия и получили оценка от Слаб 2 до Отличен 6.


  • И две поправителни сесии:

1-ва поправителна сесия –през месец юни-юли;

Срок за подаване на заявление за явяване на изпити - до 30 май.

2-ра поправителна сесия –през месец август;

Срок за подаване на заявление за явяване на изпити - до 15 август.


Чл.14 Учениците, обучаващи се в самостоятелна форма при повтаряне на класа се явяват на изпити само по учебни предмети, по които имат оценка Слаб(2), или на изпитите на който не са се явили, но на не повече от 2 редовни сесии, като задължително посещават консултации до завършване на съответния клас.

Ал.(1) Обучението по всички учебни предмети завършва с полагане на изпит пред комисия, определена със заповед на Директора на училището. Учениците могат да полагат изпит за следващия клас само ако успешно са положили всички изпити, предвидени за завършване на предходния клас.

Ал.(2) Ученик, който е започнал обучението си в професионалното училище в дадена форма на обучение по определена професия /специалност/ и премине в самостоятелна форма на обучение непрофилирана подготовка, се явява на приравнителни изпити.

Ал.(3) Ученици от минали години, прекъснали обучението си във Второ СОУ по някаква причина, продължават обучението си по действащия учебен план за дневна форма на обучение за съответния клас. Ако е необходимо се явяват на приравнителни изпити, насрочени със заповед на директора

Чл.15 Условията и реда за организиране и провеждане на изпитите в самостоятелна форма на обучение се определя със заповед на директора на училището съгласно чл.84, ал.2,3 ППЗНП и в съответствие с Наредба №3 от 15.04.2003г. на МОН за системата на оценяване.

Ал.(1) В един ден не могат да се провеждат изпити по повече от един учебен предмет;

Ал.(2) Учениците полагат изпити върху цялото учебно съдържание на учебния предмет за съответния клас по учебно-изпитна програма, разработена и предоставена от преподавателите по съответната учебна дисциплина, в съответствие с учебния и училищния план и материално – техническата база на училището.

Ал.(3) На учениците се посочва литература за самоподготовка и критерии за оценка в съответствие с ДОИ. Провеждат се консултации с преподавателите.

Ал.(4) Обучението по всички учебни предмети завършва с полагане на изпити. Учениците могат да полагат изпити за следващия клас само ако успешно са положили всички изпити, предвидени за завършване на предходния клас.

Ал.(5) Ученик, който не е подал заявление за явяване на изпити до 05 ноември, не се допуска и не се вписва в изпитните протоколи.

Ал.(6) Ученик, който е подал заявление за явяване на изпити на редовна сесия, но не се е явил на повече от 5/пет/ изпита се счита за напуснал и не му се насрочват поправителни изпити.

Ал.(7) Комисия в състав класен ръководител и ПДУД изготвя график за редовните сесии.

Ал.(8) Ученикът завършва клас, ако по учебните предмети от ЗП, ЗИП, ЗПП има годишна оценка най-малко среден 3.

Ал.(9) За ученик, който не се е явил на изпити по уважителни причини в редовния график, директорът определя условията и реда на провеждането им.

Ал.(10) Ученик, който е получил слаба оценка, полага изпит отново при условия и по ред, определени от директора.

ал.(11) Ученикът сам се информира за датите на изпитите чрез информационното табло в училището, сайта на училището или класния ръководител .

Ал.(12) На група ученици от самостоятелна форма на обучение директорът със заповед определя учител, който да бъде класен ръководител на групата. Ръководителите на групи попълват задължителна училищна документация, проследяват всяка изпитна сесия и информират ръководството за резултатите от проведената сесия.

Ал.(13) Задължителна училищна документация, в която се вписват учениците в самостоятелна форма на обучение:

- Книга за резултатите от изпитите на самостоятелна форма на обучение (чл.64 от Наредбата №4 от 16.04.2003г. за документи за системата на народната просвета)

- Личен картон, в който се записват личните данни, година на утвърждаване на учебния план, по който ученикът е започнал обучението си, резултати от обучението на ученика за всяка учебна година и др. Всички задължителни реквизити, които се вписват в личния картон са определени в чл.30,ал.2,т.1-10 от Наредба №4 от 16.042003г. за документите за системата на народната просвета. Личният картон се води от класния ръководител.

Чл.16 Индивидуалната форма на обучение включва учебни занятия, както и изпити или текущи проверки по учебни предмети, ако това е предвидено с индивидуалния учебен план, утвърден от директора на училището.

Ал. (1) Индивидуалната форма на обучение се организира:

1. за ученици, които по здравословни причини не могат да посещават училището повече от 30 последователни учебни дни;

2.за даровити ученици, както и за ученици, които по семейни причини желаят да завършат в други срокове обучението си за един или повече класове.

Ал.(2) В случаите по ал. (1), т. 1 училището организира индивидуалното обучение в домашни условия въз основа на медицински документ, издаден от лекарска консултативна комисия, като осигурява от 8 до 12 учебни часа седмично.

Ал.(3) Знанията и уменията на учениците по ал. (1), т. 1 се оценяват чрез текущи проверки, а на учениците по ал. (1), т. 2 - чрез изпити.

Ал.(4) Условията и редът за организиране и провеждане на изпитите се определят със заповед на директора на училището.

Чл.17.Организацията на учебния ден е полудневна и целодневна

Ал.1.Целодневна организация на обучение са осъществява за всички ученици в началната образователна степен и пети клас по желание на родителите, изразено в молба в началото на съответната учебна година.

Ал. 2 Целодневна организация на обучение се осъществява за деца ученици на 5 и 6 години.

Ал.3Учениците от подготвителните групи се приемат от учител на входа на детския център от 8.00ч. до 8.30ч. и се освобождават от 16.00ч. до 18.00ч.

Чл.18. Воденето и взимането на децата от детския център се извършва от родителите или от упълномощени от тях лица до входа.

Ал.1.При полудневна организация обучението се осъществява в 4 до 7 учебни часа дневно по седмично разписание, утвърдено със заповед на директора в началото на всеки учебен срок и съгласувано с РЗИ. В този случай училищното обучение се осъществява при две смени от 7.30ч. и от 13.30ч.

Ал.2Учениците от началната образователна степен започват учебни занятия , както следва:

I и II клас – 8.15 ч. с продължителност 35 минути на учебния час

III-IVклас - 8.00ч. с продължителност 40 минути на учебния час

Чл.19.Продължителността на учебния час е в съответствие с чл.96 от ППЗНП, като при извънредни ситуации директорът със своя заповед може да я промени.

Чл.20.Пропусквателния режим в училището е следният:

Ал.1.Влизането на учениците в училищната сграда става организирано заедно с учителя при когото имат първи час не по-късно от 7.25ч.за първа смяна и 13.25ч. за втора смяна.

Ал.2.Всички учители, които влизат или излизат от училищната сграда, са длъжни да показват пропуска си на портиера.

Ал.3.Достъпът на родители и други външни лица до училищната сграда става след представяне на документ за самоличност на портиера.

Ал.4.Всички ученици, учители и служители в училището се движат с отличителни знаци.

Чл.21. Ал.1.Общообразователната подготовка е задължителна, задължителноизбираема, профилирана и свободноизбираема.

Ал.2.Задължителноизбираемата и свободноизбираемата подготовка се определят по групи, предмети и учебни часове съобразно с училищния учебен план.

Ал.3.Училищният учебен план се приема на ПС в началото на учебната година и се съгласува с РИО в гр.Варна.

Чл.22.Знанията и уменията на учениците при училищното обучение се оценяват чрез текущи и периодични проверки, както и чрез изпити. Условията и редът за осъществяване на проверката и оценката на знанията и уменията на учениците се определят съгласно действащата нормативна уредба в началото на всеки учебен срок и в края на годината.

Чл.23.Учениците завършват клас и степен на образование в съответствие с чл.111 и чл.112 от ППЗНП.

Чл.24.Съдържанието на документите за завършен клас и степен на образование,които училището издава, са в съответствие с чл.116, 117,118,119 и чл.121 от ППЗНП.


РАЗДЕЛ 3

УЧАСТНИЦИ В УЧИЛИЩНОТО ОБУЧЕНИЕ И ВЪЗПИТАНИЕ

Чл.25.Участниците в училищното обучение и възпитание са учители, възпитатели, ученици и родители.

Ал.1.Учителят организира и провежда образователно-възпитателния процес по учебния предмет,проверява и оценява знанията и уменията на учениците,съдейства за пълноценното им интергриране в училищната и социалната среда.

Ал.2.Възпитателят провежда образователно-възпитателните дейности с учениците от началната образователна степен,които по желание на своите родители са организирани в целодневна форма на обучение.

Ал.3.Учениците участват като партньори в училищното обучение и имат активна роля за постигане на целите на образователно-възпитателния процес.

Ал.4.Родителите подпомагат класния ръководител и училището при организиране и осъществяване на учебно-възпитателния процес.

Чл.26.Учениците и родителите изразяват почит и уважение към учителите и възпитателите, зачитайки труда и достойнството им.

Чл.27.Учителите и възпитателите се назначават на работа от директора в съответствие с действащата нормативна уредба.

Чл.28.В училището работи едни психолог, чиито задължения са разработени в длъжностна характеристика. Психологът разработва специална програма за работа с деца, застрашени от отпадане.

Чл.129.Учителят има право:

Т.1.Да избира организацията и методическата постройка на урока с оглед постигане на ДОИ по съответния предмет.

Т.2.Да членува в изградените в училището професионални организации и да взема участие в работата на националните и региорналните им органи.

Т.3Да участва в работата на Педагогическия съвет като дава мнения и прави предложения по дейноста на училището.

Т.4Да получава информация за възможностите за повишаване на професионалната си квалификация от Директора на училището,от РИО и от МОН

Т.5.Да членува в Методическите обединения изградени в училището съобразно предмета който преподава и интересите си.

Чл.30.Учителят е длъжен:

Ал.1.Да изпълнява задълженията си, определени в КТ в нормативните актове в системата на народната просвета и в длъжностната характеристика.

Ал.2.Да изпълнява нормата за задължителна преподавателска работа,определена със Списък-Образец №1 в началото на всяка учебна година.

Ал.3Да дава консултации и уведомява родителите на учениците за пропуските им в усвояването на учебния материал.

Ал.4.Да дежури по коридорите и на главния вход по график, утвърден от директора в началото на всяка учебна година.

Т.1.Главният дежурен координира дейността на дежурните учители по коридорите и лично следи за реда в двора на училището, идва на училище не по-късно от 20 мин. преди началото на учебните часове и стои до техния край за смяната.

Т.2.При отстъствие на учител главният дежурен организира целия учебен процес, така че да няма сливане на паралелки, както и свободни часове за учениците.

Т.3.Дежурният по коридор е длъжен да осигурява реда в съответния коридор, да съдейства на главния дежурен при отсъствие на колега и да осигурява дейностите на наказаните ученици по реда на чл.139 ал.4 от ППЗНП.

Ал.5.Да идва на училище не по-късно от 15 мин. преди започване на часовете по седмичното разписание, а когато е дежурен, не по-късно от 20 мин.преди началото на съответната смяна.

Ал.6.Да уведомява директора или пом.директора за отсъствие от работа най-малко 1 ден преди отсъствието ,за да могат да се вземат съответните мерки за нормалното протичане на учебния процес.

Ал.7.Да вписва в материалната книга проведените от него часове за съответния учебен ден не по-късно от един ден след провеждането. При невписване на преподадения материал в този срок, директорът ще търси дисциплинарна отговорност по реда на КТ.

Ал.8.Да следи за опазване на материалната база, която ползва в учебната си работа.

Ал.9.Да присъства на Педагогически съвети и изпълнява решенията им,както и препоръките на контролните органи,отправени към него по конкретни проверки.

Ал.10.Да опазва живота и здравето на учениците по време на учебно-възпитателния процес и на други дейности, организирани от него или от училището.

Ал.11.Да повишава професионалната си квалификация.

Ал.12.При отсъствие на колега да провежда възпитателна работа със свободните ученици при организация, създадена от главния дежурен.

Ал.13.В началото на всяка учебна година учителят попълва протокол за състоянието на кабинета, в който работи.

Чл.31.Учителят няма право:

Ал.1.Да нарушава правата на ученика, да унижава личното му достойнство, да прилага форми на физическо и психическо насилие.

Ал.2.Да освобождава учениците, преди да бие звънецът за край на учебния час.

Ал.3.Да изнася информация от обсъжданията на Педагогическия съвет.

Ал.4.Да допуска в работата си пряка и непряка дискриминация, основана на пол, народност, етническа принадлежност и религия.

Чл.32.Всяка учебна година със заповед на Директора се определят класните ръководители на паралелките. Класният ръководител е длъжен:

Ал.1.Да запознае учениците и техните родители с организацията на работа в училището, определена с този правилник и с други наредби и заповеди.

Ал.2.Да докладва за работата на определния му клас пред Педагогическия съвет и осигури спазването на решенията му.

Ал.3.Да контролира редовното посещение на учебните занятия от учениците в поверената му паралелка. Да докладва на Директора при допускане на повече от 5 неизвинени отстъвия за един месец на ученик от поверената му паралелка.

Ал.4.Да уведомява писмено родителите за състоянието на учениците чрез ученическия бележник.

Ал.5.Да разрешава на учениците да отсъстват по семейни причини след разговор с родителя не повече от три дни за една учебна година.

Ал.6.При установяване на материални щети, извършени от ученици от поверената му паралелка, да уведомява родителите и съдейства за възстановяването им в тридневен срок.

Ал.7.Да води редовно и правилно училищната документация за поверената му паралелка

Ал.8.Да провежда родителски срещи в съответствие с график, утвърден от директора в началото на всеки срок.

Чл.33.Ученикът има право:

Ал.1.Да избира предметите и дейностите,предвидени в учебния план като избираеми и да участва в организираните от училището извънкласни и извънучилищни дейности,съобразно интересите и потребностите си.

Ал.2.Да получава от учителите, психолога и ръководството на училището информация по въпросите,свързани с неговото обучение, консултации по професионалното му ориентиране и развитие и индивидуална помощ,съобразно специфичните си педагогически потребности.

Ал.3.Да бъде поощряван с морални награди за високи постижения в учебната,извънкласната и извънучилищната дейност.

Ал.4.Да бъде защитен от училището при накърняване на личното му достойнство и нарушаване на човешките му права, както и да се отнася към класния си ръководител, психологът, пом.директора или директора при създадени конфликтни ситуации.

Ал.5.Да участва в заседанията на Педагогическия съвет, на които се обсъждат проблеми, касаещи ученика по предложение на класния му ръководител или на друг учител.

Ал.6.Да ползва материално-техническата база на училището за развитие на интересите и способносите си по ред определен от Директора на училището.

Ал.7.Да отсъства по семейни причини до три дни с разрешение на класния ръководител и до седем дни с разрешение на Директора еднократно за една учебна година след разговор с родителя и представяне на заявление от него.

Чл.34.Ученикът е длъжен :

Ал.1.Да изпълнява задълженията си,определени със заповедите на Директора,този правилник , ЗНП и ППЗНП

Ал.2.Да съхранява авторитета на училището и развива училищните традиции. Да посещава учебните занятия в приличен вид и облекло.

Ал.3.Да носи личната си карта и бележник всеки ден, като ги показва на дежурния учител, пом.директора или охраната при влизане в училище.

Ал.4.Редовно да предоставя на учителите бележника си за всисване на получените по време на часа оценки.

Ал.5.Да предоставя редовно на родителите си ученическият си бележник за уведомяване и подпис.

Ал.6.Да идва в училище 15 мин.преди започване на учебните занятия с необходимите за деня пособия за нормално протичане на учебния процес.

Ал.7.Да посещава редовно учебните занятия, а при отсъствие да уведомява класния си ръководител за причината и до два дни след завръщането си на училище да представи документ, извиняващ отсътвието му. В противен случай отсъствията на ученика се считат за неизвинени.

Ал.8.При отсъствие на учител да не напуска кабинета или класната стая до 15 мин.от започване на часа, като уведоми за това дежурния учител, пом.директора или директора.

Ал.9.В часовете по физическа култура и спорт да се явява в определеното облекло,/бяла тениска,спортни гащета/шорти/, анцуг и гуменки/.

Ал.10.Да поддържа нужния ред и хигиена в класните стаи,кабинетите,коридорите,тоалетните и училищния двор. Да пази училищното имущество и да възстановява нанесените щети в тридневен срок.

Чл.35.


Ал.1.В началото на всяка учебна година училищният лекар провежда профилактичен преглед на всички ученици с оглед грижа за тяхното здраве.

Ал.2.По лекарско предписание ученикът може да се освобождава от часове по физическа култура и спорт.Това става в началото на всяка учебна година в срок до 10 октомври,по изключение и по време на учебната година по процедура,определена от Министъра на образованието и науката.

Ал.3.Освободеният ученик от часа по физкултура присъства в часа и участва в него в съответствие със заповед на директора на училището.

Ал.4.Ученик, който не е подал молба по реда на ал.2 и не е посещавал часовете по физическа култура и спорт, се явява на поправителен изпит по този предмет в края на учебната година.

Чл.36.Ученикът няма право :

Ал.1.Да отсъства от учебни занятия без уважителни причини

Ал.2.Да участва в хазартни игри, пуши и употребява наркотични средства и алкохол в района на училището.

Ал.3.Да накърнява с поведението си авторитета и достойнството на учителя.

Ал.4.Да създава пречки на учителя при и по повод изпълнение на служебните му задължения.

Ал.5.Да носи в училище ненужни за учебния

процес вещи както и вещи опасни за здравето и живота на съучениците му.

Ал.6 Да ползва мобилен телефон по време на учебни занятия. На учениците в ПГ не се разрешава носене и ползване на мобилен телефон в детския център; ученици I- IV клас използват мобилен телефон при крайна необходимост с разрешение на учителя.

Ал.7.Ученик, който унижява личното достойнство на съучениците си и упражнява физическо или психическо насилие върху тях, свързано с религиозни, етнически и полови различия, се наказва съгласно ППЗНП и този правилник.

Чл.37.Отсъствията на ученика се извиняват с медицинска бележка или молба от родителя.Медицинската бележка се заверява от училищния лекар. Молбата от родителя трябва да бъде подадена преди отсъствието на ученика.

Ал.1.Отсъствие на ученик от учебен час без уважителни причини е неизвинено отсъствие.

Ал.2.Закъснения до 15 мин. от три учебни часа се считат за един час неизвинено отсътвие.

Чл.38.За допуснатите отсътвия по чл.26 класният ръководител своевременно уведомява родителите на ученика.

Чл.39.За неизпълнение на този правилник,ППЗНП и ЗНП ученикът се наказва с наказания,предвидени в чл.139 ал.1 от ППЗНП

Чл.40.За допуснати неизвинени отсъствия ученикът се наказва както следва:

Ал.1.Със забележка за допуснати над 5 неизвинени отсътвия

Ал.2.С полагане на общественополезен труд за допуснати 8 неизвинени отсъствия в съответсвие с чл.139 ал.1,т.2

Ал.3.С предупреждение за преместване в друго училище за допуснати 15 неизвинени отсътвия.

Ал.4.Дейностите по ал.2 се конкретизират със заповед на Директора за всеки отделен случай.

РАЗДЕЛ 4

ОРГАНИ НА УПРАВЛЕНИЕ И РЕСУРСНО ОСИГУРЯВАНЕ
Чл.41.Ал.1.Организационно-управленската структура на Второ СОУ включва:директор, пом.-директор по учебна дейност, пом.-директор по административната дейност, педагогически съвет и училищно настоятелство.

Ал.2 За подпомагане дейността на Директора в училището са изградени :Дирекционен съвет,Художествен съвет и Комисии по различни видове дейности, чиито състав се обновява в началото на всяка учебна година.

Чл.42.Директорът упражнява своите правомощия в съответствие с чл.147 от ППЗНП. Директорът предприема мерки за предотвратяване на дискриминация в училище.

Чл.43.Правомощията на пом.- директор по учебна дейност, пом.-директорът по административната дейност са описани в длъжностна характеристика.

Чл.44 . Ал.1.Педагогическият съвет е общ специализиран орган за управление, който действа в съответствие с чл.150, чл.151 и 152 от ППЗНП.

Ал.2.Педагогическият съвет работи по план, утвърден със заповед на Директора в началото на всяка учебна година.

Чл.45. Ал.1.В училището са изградени методически колегии, в които са обхванати всички преподаватели, съобразно предметите, които преподават и интересите си.

Ал.2.Методическите колегии избират свое ръководство и работят по утвърден план за вътрешна квалификация за всяка учебна година.

Ал.3Методическите колегии отчитат дейността си на педагогически съвет.

Чл.46. Ал.1.В училището е изграден Дирекционен съвет,който включва Директора, пом. -директора по учебна дейност, пом.-директора по административна дейност , председателите на синдикалните организации.

Ал.2.Той се свиква веднъж месечно, обсъжда и дава предложения на Директора за решения по всички училищни проблеми за осъществяване на учебния процес.

Ал.3.В началото на всяка учебна година на свое заседание Дирекционният съвет утвърждава състава си и специфичните си функции.

Чл.47.Училищното настоятелство е обществен орган за подпомагане дейността на училището,чието устройство и дейност се уреждат с Правилник и Устав ,изработени и приети на негово заседание.Училищното настоятелство подпомага дейността на училището в противодействието му срещу нракоманията и дискриминацията във всички нейни форми на проявление.

Чл.48. Ал.1 Второ СОУ”Неофит Бозвели” работи по правилата на делегирания бюджет като второстепенен разпоредител с бюджетни кредити.

Ал.2.Училището се финансира също и от:

Т.1.Дарения на ученици и родители,по решение на Училищното настоятелство.

Т.2.Проекти,в които училището участва.

Т.3.От дарения на фирмени и юридически лица, заинтересовани от дейността на училището.



ПРЕХОДНИ И ЗАКЛЮЧИТЕЛНИ РАЗПОРЕДБИ
1.Настоящият правилник е приет на Педагогически съвет на 11.09.2014г..Той е задължителен за всички ученици, учители и родители в училището.

2.Промени в този Правилник могат да бъдат правени по искане на ученици,учители или родители,изразени писмено пред Педагогическия съвет и одобрени от 1/3 от членовете му.



Неизпълнението на задълженията, предвидени в този правилник и в правилника за дейността на училището, е нарушение на училищната дисциплина.
Каталог: clients
clients -> „Европейско законодателство и практики в помощ на добри управленски решения, която се състоя на 24 септември 2009 г в София
clients -> 5ms; 20000: 1; 300cd/m2; 1920x1080 (Fullhd resolution) dvb-t тунер 2x hdmi, dvi-d, s-video, 2x scart 2x3w stereo speakers, Remote control
clients -> Отчет за извършени мърчандайзинг услуги за София Мел
clients -> Ценова листа “C” в графата Каталожен № означава, че продуктът е от синия каталог
clients -> Ребра и вериги за снегоутъпкващи машини everest
clients -> Закон за храните
clients -> Стоманени въжета за лебедките на горски трактори
clients -> Отчет за извършени мърчандайзинг услуги за Солид ко


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница