Вътрешна течна среда на организма



Дата24.10.2018
Размер437.5 Kb.
#96133

Вътрешна течна среда на организма


    Водата - основна съставка на човешкия организъм.
    Водата в човешкото тяло е приблизително 65% от теглото му. С възрастта количеството й намалява. При мъжете то е по-голямо, отколкото при жените. В активно работещите органи водата е повече - в мозъка тя е около 85%, в мускулите около 77%. Значително количество вода се съдържа дори в костите - 22% и в зъбите - 10%.
      Животът е невъзможен без вода и човек умира по-бързо при недостига и, отколкото при липсата на храна. При загуба на 5% от телесната вода настъпва силна жажда, а при 10% главозамайване, повишаване на температурата , промяна на съзнанието и нарушаване на речта. Ако количеството на водата в организма намалее с 20% настъпва смърт, макар, че в тялото са останали над 30 литра вода. Водата в организма е основен разтворител и участва в биохимичните реакции и предпазва тялото от прегряване.
    Водата се разпределя в две основни пространства - в самите клетки и между клетките. Вътреклетъчното и извънклетъчното пространство са като скачени съдове и водата постоянно се движи между тях. Извънклетъчната вода е основна съставка на телесните течности - кръв, лимфа, пот, урина, сълзи, храносмилателни сокове.
    Количеството на водата се поддържа постоянно чрез:

  1. - непрекъснатото и приемане - като течности и с храната

  2. - образуването и по време на обменните процеси в клетките

  3. - отделянето и - чрез урината, потта и дишането
    Състав на вътрешната течна среда на организма.
       В хода на еволюцията водата се е превърнала от външна среда на живот във "вътрешно море", в което са потопени клетките. Тя е основната съставка на вътрешната течна среда, която обгръща повечето клетки. Състои се от кръвта, по-точно кръвната плазма, лимфата и тъканната течност.

   

   Кръвната плазма е течната част на кръвта. Тя представлява 55% от обема и и има бледожълт цвят. Съдържа 90% вода, 9% органични вещества и 1% минерални соли. Органичните вещества са разнообразни - белтъци, въглехидрати, мазнини, витамини, хормони и органични киселини.



   Тъканната течност се съдържа в междуклетъчните пространства. По химичен състав тя прилича на кръвната плазма и произхожда от нея. Участва в обмяната на веществата между кръвта и клетките.


   Лимфата е безцветна полупрозрачна течност. Тя се образува при навлизане на тъканна течност в лимфните капиляри. По химичен състав прилича много на кръвната плазма, но има 3 - 4 пъти по-малко белтъци а при нараняване - повече мазнини. Съдържа вода, разнообразни органични съединения и минерални соли, както и бели кръвни клетки - лимфоцити. За 24часа се образува около 2 литра лимфа.

   Взаимовръзки между кръвната плазма, тъканната течност и лимфата.


   Кръвта доставя на всички клетки необходимите им вещества, но не влиза в пряк контакт с тях. Ролята на посредници при обмяната на веществата изпълнява тъканната течност и лимфата. Артериалната кръв пренася вода, соли, хранителни вещества, витамини, хормони и кислород. Това се извършва бързо и поради тънките еднослойни стени на кръвоносните капиляри те преминават в междуклетъчното пространство. Получените при обмяната непотребни и вредни вещества се движат в обратна посока - от клетките през тъканната течност до кръвоносните капиляри. Чрез кръвта, превърнала се вече във венозна те достигат до отделителните органи. Част от тъканната течност навлиза в лимфните капиляри и образува лимфата.

   Движение на кръвта и лимфата. Кръвта и лимфата се движат по съдове. Кръвта се движи по артериите, поради ритмичните съкращения и отпускания на сърдечния мускул, при което движението става от места с по-високо към места с по-ниско налягане. Движението на кръвта във вените е по-бавно. То се осъществява благодарение на:



    1. - съкращенията на скелетната мускулатура

    2. - движенията на гръдния кош и диафрагмата

    3. - клапи във вените и в лимфните съдове, които пречат на връщането и в обратна посока.

   

   Кръвта се движи в затворена система по кръвоносни съдове - от сърцето към тъканите по артерии и в обратна посока по вени. За разлика от кръвоносните съдове лимфните служат само за оттичане на лимфата от тъканите. Лимфата носи продукти от клетъчната обмяна на веществата.



   Постоянство във вътрешната течна среда. Кръвната плазма, тъканната течност и лимфата се характеризират с относително постоянен състав, температура и количество хранителни вещества, вода, минерални соли, О2, CO2, млечна, въглеродна и пикочна киселина, кръвна захар и други. Това е съществено условие за клетките, за които тя се явява околна среда. В процеса на еволюцията са се развили редица регулаторни механизми, които поддържат постоянството на вътрешната течна среда на организма. Например приемането на солени храни, както и обилното изпотяване в горещо време, пораждат чуството за жажда. Обратно обилното поемане на течностти води до усилено уриноотделяне и подтиска жаждата. Ако регулаторните механизми се увредят, настъпват заболявания и смърт.






Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница