Вътрешни правила за почетните отличия на комисията за разкриване на документите и за обявяване на принадлежност на български граждани към дс и разузнавателните служби на бна



Дата30.11.2018
Размер45.19 Kb.
#106492
ВЪТРЕШНИ ПРАВИЛА ЗА ПОЧЕТНИТЕ ОТЛИЧИЯ НА КОМИСИЯТА ЗА РАЗКРИВАНЕ НА ДОКУМЕНТИТЕ И ЗА ОБЯВЯВАНЕ НА ПРИНАДЛЕЖНОСТ НА БЪЛГАРСКИ ГРАЖДАНИ КЪМ ДС И РАЗУЗНАВАТЕЛНИТЕ СЛУЖБИ НА БНА

ГЛАВА ПЪРВА

ОБЩИ ПОЛОЖЕНИЯ

Чл. 1. Този Правилник регламентира почетните отличия на Комисията за разкриване на документите и за обявяване на принадлежност на български граждани към Държавна сигурност и разузнавателните служби на Българската народна армия, наричана в този Правилник „Комисията", както и основанията и критериите за удостояване с тях.

ГЛАВА ВТОРА ПОЧЕТНИ ОТЛИЧИЯ

Чл. 2. Почетните отличия на комисията са: Грамота;

Почетен знак /плакет/.

Чл. 3. Грамотата е луксозен лист във формат А4, със светлобежов цвят, върху който е изобразен в цвят гербът на Република България и са изписани думите: „Грамота", „Република България" и наименованието на Комисията.

Образецът на грамотата /Приложение № 1 към този Правилник/ се утвърждава с решение на Комисията.

В грамотата се вписват името на удостоения, номера и датата на решението на Комисията, както и мотивите за удостояването.

Чл. 4. Почетният знак /плакет/ на Комисията представлява:

Правоъгълна плоча с размери 163x190x15 mm в цвят тъмно бордо, в десния горен край, на която е монтирана друга правоъгълна метална плоча с размери 155x114 mm в цвят сребрист бронз. Върху металната плоча е изобразен гербът и са изписани думите „Република България", наименованието „Мандат 2007/2012". Върху основната плоча са изписани думите: „За проявена активност и съдействие при отваряне архивите на комунистически тайни служби”.

Почетният знак на Комисията се връчва с грамота за удостояване с почетен знак. Грамотата е луксозен лист във формат А4, със светлобежов цвят, върху който е изобразен в цвят гербът на Република България и са изписани думите: „Грамота за удостояване с почетен знак", „Република България" и наименованието на Комисията.

Образецът на грамотата /Приложение № 2 към този Правилник/ се утвърждава с решение на Комисията.

Почетният знак на комисията се депозира по реда и при условията на Закона за задължително депозиране на печатни и други произведения, Обн. ДВ, бр. 108 от 29 декември 2000 год.

ГЛАВА ТРЕТА

ПРОЦЕДУРА ПО УДОСТОЯВАНЕ С ПОЧЕТНИ ОТЛИЧИЯ

Чл. 5. С почетните отличия се удостояват органи, организации и лица, както и членове на Комисията и служители на нейната администрация, които с дейността си са постигнали значим принос в следните насоки:

-  Осъществяване целите и приоритетите на ЗАКОНА ЗА ДОСТЪП И РАЗКРИВАНЕ НА ДОКУМЕНТИТЕ И ЗА ОБЯВЯВАНЕ НА ПРИНАДЛЕЖНОСТ НА БЪЛГАРСКИ ГРАЖДАНИ КЪМ ДЪРЖАВНА СИГУРНОСТ И РАЗУЗНАВАТЕЛНИТЕ СЛУЖБИ НА БЪЛГАРСКАТА НАРОДНА АРМИЯ;

-  Осъществяване правомощията и приоритетите на Комисията;

-  Издигане и утвърждаване авторитета на Комисията и популяризиране на нейната дейност и резултатите от тази дейност в страната и в чужбина.

Чл. 6. Предложението за удостояване с почетни отличия се прави в писмена форма съвместно от най-малко трима членове на Комисията.

Чл. 7. Предложението се отправя до Председателя на Комисията, който внася същото за разглеждане на редовно или извънредно заседание на Комисията.

Чл. 8. Комисията взема решение по направеното предложение след обсъждане на заседание с явно гласуване с мнозинство повече от членовете на Комисията.

Чл. 9. Почетните отличия се връчват от Председателя на Комисията или упълномощено за целта от него лице на представители на удостоените органи и организации и на удостоените лица на тържествена церемония.

Чл. 10. Комисията създава Почетната книга на Комисията, в която се вписват удостоените с почетни отличия органи, организации и лица, като се отбелязват номера на решението на Комисията, датата и мотивите за удостояването.

Чл. 11. Почетната книга на Комисията представлява луксозно отпечатана книга, прошнурована и пронумерована. На предната корица са отпечатани думите: "Почетна книга на Комисията за разкриване на документите и за обявяване на принадлежност на български граждани към Държавна сигурност и разузнавателните служби на Българската народна армия за вписване на почетни отличия".

Чл. 12. Почетната книгата се води и съхранява от Секретаря на Комисията.

ГЛАВА ЧЕТВЪРТА

ОТНЕМАНЕ НА ПОЧЕТНИТЕ ОТЛИЧИЯ

Чл. 13. Почетните отличия, с които е удостоено физическо лице, могат да бъдат отнети на следните основания:

-          Удостоеното лице е извършило действия, дискредитиращи прилагането на ЗАКОНА ЗА ДОСТЪП И РАЗКРИВАНЕ НА ДОКУМЕНТИТЕ И ЗА ОБЯВЯВАНЕ НА ПРИНАДЛЕЖНОСТ НА БЪЛГАРСКИ ГРАЖДАНИ КЪМ ДЪРЖАВНА СИГУРНОСТ И РАЗУЗНАВАТЕЛНИТЕ СЛУЖБИ НА БЪЛГАРСКАТА НАРОДНА АРМИЯ и/или грубо уронващи престижа на Комисията;

-          Удостоеното лице е осъдено с влязла в сила присъда за извършване на тежко умишлено престъпление.

Чл. 14. Решението за отнемане на почетното отличие се приема по процедурните правила на Глава трета от този Правилник.

Чл. 15. Отнемането на почетното отличие се вписва в Почетната книга на Комисията.

 

  Чл. 16. Лицето се уведомява за отнемането на отличието в едноседмичен срок от приемане на решението от Комисията. Лицето е длъжно да върне полученото почетно отличие в едномесечен срок от уведомяването на Секретаря на Комисията. Невръщането на полученото почетно отличие от лице, което има трудови или служебни правоотношения с Комисията, се счита за дисциплинарно нарушение.



ГЛАВА ПЕТА

РЕД ЗА ПРЕДЛОЖЕНИЯ ЗА НАГРАЖДАВАНЕ С ДЪРЖАВНИ ОТЛИЧИЯ

Чл. 17. Комисията предлага на Председателя на Народното събрание да направи предложения за награждаване на лица с държавни отличия по реда на Закона за ордените и медалите на Република България, Обн. ДВ, бр.54 от 13 юни 2003 год. Основание за това са постигнати от предложените лица изключителни заслуги за осъществяване целите и приоритетите на ЗАКОНА ЗА ДОСТЪП И РАЗКРИВАНЕ НА ДОКУМЕНТИТЕ И ЗА ОБЯВЯВАНЕ НА ПРИНАДЛЕЖНОСТ НА БЪЛГАРСКИ ГРАЖДАНИ КЪМ ДЪРЖАВНА СИГУРНОСТ И РАЗУЗНАВАТЕЛНИТЕ СЛУЖБИ НА БЪЛГАРСКАТА НАРОДНА АРМИЯ.

Чл. 18. Решението за изпращане на предложение се приема по процедурните правила на Глава трета от този Правилник.



 

Вътрешните правила са приети с протокол № 100/16.12.2009 г.
Каталог: media -> Normativna%20osnova
media -> Програма „Околна среда 2007-2013г. Bg161PO005/10 11/03/19
media -> Музеят за история на София открива изложбата "Среща с египетски жрец" в новата си сграда
Normativna%20osnova -> Закон за защита на класифицираната информация
Normativna%20osnova -> Закон за достъп и разкриване на документите и за обявяване на принадлежност на български граждани към държавна сигурност и разузнавателните служби на българската народна армия
Normativna%20osnova -> Резолюция на Европейския парламент от 2 април 2009 г относно Европейската съвест и тоталитаризма
Normativna%20osnova -> Закон за защита на класифицираната информация
Normativna%20osnova -> Закон за националния архивен фонд в сила от 13. 07. 2007 г
Normativna%20osnova -> Резолюция на Европейския парламент от 2 април 2009 г относно Европейската съвест и тоталитаризма
Normativna%20osnova -> Закон за националния архивен фонд в сила от 13. 07. 2007 г
Normativna%20osnova -> Закон за националния архивен фонд в сила от 13. 07. 2007 г


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница