Във връзка със срещата на акад. Петър Кендеров с учени за промени в Закона за научните степени и научните звания, проведена в Столична библиотека



Дата15.08.2018
Размер56.77 Kb.
#78874
Във връзка със срещата на акад. Петър Кендеров с учени за промени в Закона за научните степени и научните звания, проведена в Столична библиотека
д-р инж. Васил Гуляшки
През последните 17 години и 8 месеца на преход Р. България успешно доказва, че може да се развива без да използва своя интелектуален потенциал. По-точно – развива се като мафиотизираща се държава, в която все повече изчезват науката и висшето образование. Това се постига като се мачка с желязна пета интелигенцията и не се дава път на развитие на най-активната й част – младото поколение български учени.
Доказателство:
1. Заплащане. На всеки, както чужденец, така и българин, му прави впечателение ниското (мизерно) заплащане на интелектуалния труд в България, издигнато в ранг на държавна политика. Дори в Румъния, която уж изпреварвахме при влизането ни в ЕС, заплащането на научните кадри е 3-4 пъти по високо, отколкото у нас. Известно е от статистически данни, че за периода на прехода средствата за държавна администрация у нас са увеличени 2 пъти, а за научната сфера са намаляли 18 пъти! При това парите за наука като % от БВП на нашата страна са поне 6 пъти по-малко от съответния % като средно за страните от ЕС. България ежегодно продължава да губи квалифицирани учени и специалисти, отиващи да работят в други страни. Това явление е наречено още “изтичане на мозъци”. Докога в България няма да се цени отгледания и обучен кадър, така наречения “мозък”? Нима той не е национален капитал?
2. Законодателство. ЗНСНЗ е от 1972г. През 1989г. той е бил вече на 17 години, а при приемането и влизането в сила на новата Конституция на Р. България през 1991г. е бил вече на 19 години. С оглед на новите условия още тогава е била необходима спешна реформа в научното законодателство. Причини: В своята статия “Правна природа и ефекти на решенията на ВАК в някои особени хипотези на стабилитет.”, Правна мисъл, № 4/1995г., стр. 27-38, главният съветник в Юридическия отдел на Народното събрание 1991-1995г. Асен Дюлгеров пише: “... абсолютният характер на ограничението за “преразглеждане” по административен ред по член 27а от ЗНСНЗ е елиминиран от датата на влизане в сила на Конституцията.” – т. е. от 13. 07. 1991г. А съдията и в същото време чл. кор. и проф. Нено Неновски пише в статията си “Могат ли да бъдат преразглеждани решенията на Президиума на ВАК (чл. 27а от ЗНСНЗ)”, Правна мисъл, № 1/1998г., стр. 75-84, следното: “...член 27а от ЗНСНЗ като заварен от Конституцията е противоконституционен и не трябва да се прилага.” Толкова по член 27а от ЗНСНЗ.

Освен това в ЗНСНЗ има редица противоконституционни политически членове. Съгласно чл. 11., ал. 2 от Конституцията на Република България: “Нито една политическа партия или идеология не може да се обявява или утвърждава за държавна.” По тази причина членовете 5 (1), 8 (1), 16 (1) и 17 от сегашния, действащ от 1972 г. ЗНСНЗ, които изискват политическо одобрение на учените, както и това те “да допринасят за социалистическото развитие на страната” са противоконституционни. Същото важи и за членовете 5 (1), 6, 9 (3), 22 з), 39 г), 40 (1) и 52 (2) от Правилника за прилагане на ЗНСНЗ. В една правова държава не трябва да се спазват нито ЗНСНЗ, нито споменатият правилник, тъй като те са противоконституционни. Нещо повече: както виждате политическите членове изобилстват и в ЗНСНЗ и в Правилника за спазването му. Не е така обаче с членовете за НАУЧНИТЕ КРИТЕРИИ. Такива членове в ЗНСНЗ и в Правилника ПРОСТО НЯМА!!! Тези неща са казвани и писани многократно. Включително и в книгата “Храмът”, издадена през 2004г. За сега обаче това не е допринесло за настъпването на реформи в тази сфера. Новата Конституция на Р. България действа вече 16 години и през цялото това време действащият ЗНСНЗ в гореизброените му пет члена е противоконституционен и ще бъде противоконституционен до замяната му с нов съвременен закон. ПОЗОР за българската академична общност, която търпи това безобразие!


3. Кадровото статукво. В книгата “Храмът”, стр. 165-171, проф. Юрген Пльон в своята статия за развитието на източногерманските провинции след падането на Берлинската стена описва как през 1990г., много скоро след падането на стената, е проведена научна лустрация в източногерманските университети и институти и повече от 60% от учените са били уволнени или предсрочно пенсионирани. (виж стр. 168 в книгата “Храмът”). Нима някой ще посмее да твърди, че във ФРГ не знаят какъв е националният им интерес? Или пък, че този интерес не се защитава? Тъкмо фактът на споменатата лустрация показва стриктното пазене на националните интереси на тази страна. В България % на шкарто в научните среди е не по-малък. За разлика от Германия, пенсионната възраст на хабилитираните кадри в нашата страна беше увеличена с около 10 години. Това го дължим на демократичното правителство на Иван Костов. Нещо повече – на тези кадри им се даде и автономия в съответните ВУ и в БАН. Така долнокачествените хабилитирани лица, неотговарящи на съвременните научни критерии, които подчертавам са МНОЗИНСТВО в тази сфера, имат идеална “демократична” среда за задушаване на националните талантливи и изявени учени. При психическия тормоз в такава среда не е чудно, че повечето млади кадри заминават да се реализират на запад. И така в България остава едно статукво със средна възраст – близка до пенсионната, с преобладаващо тоталитарно мислене и пак подчертавам – имащо мнозинство.
4. Контролният орган ВАК. Това не е контролен орган, а структура, чиято функция се характеризира с две думи: “АДМИНИСТРАТИВЕН ПРОИЗВОЛ”. Тук учени с трудове признати по цял свят биват проваляни с колективното тайно и немотивирано гласуване, а некадърници и неграмотници, например пишещи “сбогом” със “З” се правят професори. За тези престъпления никой в България до сега не е понесъл никаква отговорност. Ще се позова на думите на проф. Лазарин Лазаров, който говори по Инфо Радио в предаването „Гласове” с водещ Явор Дачков в неделя на обяд, на 01.07.2007г. Според него сега “ВАК е съставена предимно от кадри на бившата ДС и бивши партийни секретари.”

И ще допълня – някои дори от ЦК на БКП от преди 1989г. Освен това сред Президиума на ВАК се открояват и плагиати. За повече подробности виж книгата “Храмът”, Филвест 2004г., статия на доц. д-р Иван Илиев, “Организационната структура на ВУЗ обслужва единствено интересите на бившата комсомолско-партийна олигархия, безотговорността и корупцията”, стр. 123-127, а също и книгата “За секретните гафове на академик–ексминистъра”, Земиздат 2006г., автор ст.н.с. д-р Зоя Гарелкова.

Това е достатъчен повод да се направи щателна проверка на кадровия подбор на членовете на ВАК. Това ли са лицата, които ще оценяват качествата на българските учени? Очакваме в най-скоро време отварянето на досиетата на всички членове на ВАК, за да видим колко от тях са сътрудничали на бившата Държавна Сигурност.

Относно резултатите от работата на ВАК ще си позволя да цитирам един скорошен пример – от 13.06.2007г. Галя Маринова от ИРИОН беше провалена във ВАК при условие, че има над 50 научни труда, повечето от които в чужбина, има издаден самостоятелен учебник и два научни НАТО-вски договора, на които е ръководител. За доцент в тази процедура ВАК избра конкурента на Галя Маринова – лице, което има само девет научни труда, няма издаден учебник, не е бил ръководител на международни научни проекти и т. н. За сметка на това е внесло във ВАК бележка подписана от негови колеги, че уж било съавтор на статия, в която името му не фигурира. Ето как се потискат изявените учени в България и как се издигат некадърниците, които „слушкат”. За съжаление това не е единичен случай!

Сегашният ВАК със сегашната си дейност не е контролен орган, а е престъпен орган! Чии интереси защитава той? Отговорът е ясен – на българската мафия.
5. Съдебната защита на българските учени. Не е необходимо да се чака поредния доклад от Брюксел, за да стане известно на широката общественост, че българската Съдебна система не функционира. Или по-точно тя защитава правата на мутрите и престъпниците, но не и на българските учени. През последните 5 години ВАС има десетки и стотици случаи на отказ на правосъдие в дела, които водят български учени срещу ВАК. А колко ли са случаите за целия преход след 10.11.1989г.? Може би вече са станали хиляди. Всички тези дела подлежат на ревизия. И този ден ще дойде. Престъпленията извършвани във ВАК имат опора и гръб в българската Съдебна система в лицето на Върховния Административен Съд. Заслужава си да се изследват връзките на проф. Петканов със сегашния и предишен секретар на Президиума на ВАК проф. дюн Цанкова, която движи съдебните процедури на ВАК.
Заключение. В резюме: Системата на българската наука и висше образование се характеризира с унизително мизерно заплащане на интелектуалния труд, с архаично противоконституционно законодателство от 1972г., с мафиотизирано кадрово статукво в научната сфера, с престъпен контролен орган ВАК, чиято функция е извършване на административен произвол при липса на ясни научни критерии, и накрая – с липса на каквато и да е съдебна защита за българските учени.

Господа Политици! Обръщам се към Вас със следните думи: В България сме останали няколко човека, които искаме да работим наука за България и в България. Въпреки ужасните и мизерни условия за труд в тази сфера, въпреки психическия тормоз и административния произвол ние продължаваме да работим тук. За близо 18 години преход не сте успели да ни изгоните в чужбина. Ще ни убиете ли?


12.07.2007г.



гр. София
Каталог: pueron -> zakonoproekt
pueron -> Закон за висшето образование ( дв бр. 112 от 27 Декември 1995г.) и Закон за научните степени и звания
pueron -> Нов еталон за 1 килограм
pueron -> Приносът на Айн Ранд за каузата на свободата
pueron -> Програмни системи с изкуствен интелект в правото. Функции. Проблеми. Някои решения
pueron -> Гл ас д-р Елка Янкулова, отговор на рецензентите чл. Кор. Проф. Д. Б. Н. ИВАН ГЕОРГИЕВ ИВАНОВ И Проф. Д-р спаска димитрова петкова
zakonoproekt -> Закон за научните степени, научните звания и научните длъжности забележка: Текстовете, изписани с главни букви, са добавени при поредната редакция
zakonoproekt -> "Обсъждане на предложения за промени в Закона за научните степени и научните звания"
zakonoproekt -> Обсъждане на предложения за промени в Закона за научните степени и научните звания
zakonoproekt -> Закон за научните степени и научните звания (знснз) закон за научните звания
zakonoproekt -> Закон за висшето образование съвет на ректорите Съдържание Общи положения 5


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница