Възход на Българското царство в Европейския югоизток при управлението на цар Иван Асен II



Дата02.02.2018
Размер19.06 Kb.
#53237
Възход на Българското царство в Европейския югоизток при управлението на цар Иван Асен II (1218-1241 г.)

Увод: Убийството на цар Калоян предизвиква криза в България. Изостря се борбата на болярите за царския престол. В нея надделява болярина Борил. За да спечели подкрепата на куманските вождове, той се жени за вдовицата на Калоян. Но управлението на Борил е колебливо. Засилва се богомилството. Страната е нападната от съедите си. Това създава условия на царския престол да се качи сина на цар Асен – Иван Асен II, от династията Асеневци. Борил е заловен, ослепен и затворен в Търновската крепост.

  1. Първи период на управление на цар Иван Асен II (1218-1230 г.)

Характерно за неговото управление е, че той използва повече силата на дипломацията. Цар Иван Асен II много успешно използва силата на династическите бракове – омъжва дъщерите си за владетели на съседните държави: Латинската империя, Никейската империя, Епирското деспотство, Унгарското кралство. Чрез тези бракове той постига териториално разширение на държавата, както и политическото й признаване от други страни. Но когато се налагало, царят използвал и военна мощ. Например в битката при Клокотница на 9 март 1230 г. той разбива и пленява епирския владетел (деспот) Тодор Комнин, въпреки че една от дъщерите му е съпруга на брата на Тодор Комнин.

  1. Втори период на управление на цар Иван Асен II (1231-1241 г.)

Този период от управлението му се помни с подобряването на отношенията с Никейската империя, смятана за наследница на Византия, също и със сватбата на дъщеря му Елена с малолетния престолонаследник на Никейската империя Тодор II Лакарис. Двамата владетели си поставят обща цел – да превземат Константинопол, който по това време е във владение на Латинската империя. Целта не е постигната, но самата идея остави на спокойствие българската държава.

  1. Българската държава при цар Иван Асен II

Новият цар изгражда държавата по византийски образец. Повечето титли, названия, дори и облеклото били като византийските. Царят имал абсолютна власт над територията и населението на държавата. Църквата също подкрепяла политиката на Иван Асен II, защото той извоювал нейната автокефалност (независимост) като патриаршия.

Стабилността на българската държава се отразява и на икономиката й. Напредва добива на руди, също така ковачеството, железарството, златарството. Особено силно се развива търговията. В столицата Търновград се появяват цели квартали на чуждестранни търговци. България търгува главно с Дубровник, но също и с Венеция, Генуа. Най-голямото морско пристанище по това време е град Варна. По времето на Иван Асен II започват да се секат и първите български монети – от злато, сребро, бронз.



Управлението на цар Иван Асен II е връх в развитието на Второто българско царство. Територията на България се разширява почти толкова, колкото по времето на цар Симеон Велики. България се нарежда сред водещите страни в Европа.
Каталог: dpetrov79 -> files -> 2017
2017 -> Залезът на средновековната (втората) българска държава
2017 -> Зараждане на националноосвободително движение формиране на българската нация
2017 -> Българите през османската държава (ХV-ХVII век) Социално-икономическа система
2017 -> Антиосманска съпротива на българите през ХV-ХVII век
2017 -> Начало на българската царква, култура и книжнина борба за самостоятелна църква
2017 -> България през първите десетилетия на 14. век
2017 -> Векът на цар симеон велики (893~927) Кризата от 889~893 година: Владимир Расате
2017 -> Развитие и постижения на българската просвета и култура
2017 -> Балканския полуостров в навечерието на едно ново начало


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница