Възникнали въпроси относно: Ползване водите на язовир „Тича за мвец



Дата28.10.2018
Размер41.5 Kb.
#103808
ВЪЗНИКНАЛИ ВЪПРОСИ

Относно: Ползване водите на язовир „Тича” за МВЕЦ


Съгласно писмото на МОСВ от 25.09.2008 г.годишния дебит на язовира е обвързан със разрешителните за водоползване, издадени от МОСВ, а именно:

  1. За напояване на „Напоителни системи” – 40,0 млн. м3/год.или 1268,39 л./сек.

  2. За питейни нужди на „ВиК” Търговище – 6,3 млн. м3/год.или 199,77 л./сек.

  3. За питейни нужди на „ВиК” Шумен - 20,0 млн.м3/год. или 634,20 л./сек.

  4. За МВЕЦ „Миланово” - ………………… 51,6 млн.м3/год. или 1636,22 л./сек.

  5. За МВЕЦ „Моста” - ………………………74,6 млн.м3/год или 2365,55 л./сек.

  6. За санитарен минимум за р. Г. Камчия - 9,5 млн.м3/год. или 301,24 л./сек.

Общо: 202,0 млн.м3/год. или 4038,82 л./сек.

При тези данни за питейни нужди ще се ползва 13.02 % от водата на язовира,

за напояване ще се ползва -…...19.80 % от водата на язовира,

за санитарен минимум - ……… 4.70 % от водата на язовира и

за МВЕЦ - ………………………62.48 % от водата на язовира.
От този баланс на водата всеки може да си направи извода кой е приоритета за МОСВ при даването на разрешителните за водоползване.

Кога е одобрен този баланс на водите на язовира и наистина ли това са истинските данни? И тези ли са данните, залегнали в Плана за управление на водите в речния басейн на река Г. Камчия, ако има такъв, съгласно Закона за водите?

Как е определен лимита на вода за питейни нужди от 199,77 л./сек. на гр. Търговище след като капацитета на тяхната Микрофилтърна озонаторна станция е с капацитет 400 л./сек.? Явно МОСВ е дала на града разрешително за водоползване и от други водоизточници, за да се спести вода от язовир „Тича”за МВЕЦ?

Същото може да се попита и за гр. Шумен и гр. Велики Преслав. В момента този лимит може и да задоволява нуждите на тези градове, но при едно бъдещо развитие на градовете и включването на водоснабдителната група „Драгоево” от 5 села на община В. Преслав и особено след включването и на Върбица е много вероятно този лимит да не стигне, а трудно ще се намали лимита от вода на МВЕЦ, където икономическия ефект е диктуващ и никой няма да си разреши да работи на загуба. След като държавата веднъж е разрешила построяването на МВЕЦ, тя ще бъде задължена да осигурява вода за печеливш бизнес, ако ще това да става и чрез решения на съда.

Във връзка с отчитането на водните количества, подавани към консуматорите, възникват много въпроси:

* С какви измервателни уреди разполага управата на язовира за измерване на подаваните количества на отделните консуматори и санитарния минимум, без тези за питейни нужди, където има поставен водомер?

* Как се отчитат и документират водните количества, подавани за МВЕЦ „Миланово” след „Яза” преди гр. Велики Преслав, като съоръженията на „Яза” са абсолютно негодни за употреба /Възниква въпроса каква собственост са тези съоръжения и кой трябва да ги стопанисва и ремонтира?/? По тази причина собствениците на МВЕЦ „Миланово” самоволно, без всякакво разрешение, преградиха „Яза” чрез засипване на съоръженията с пръст, като цялото водно количество от водата се отби за МВЕЦ „Миланово”. По този начин участък от р. Г. Камчия от „Яза” край гр. В. Преслав до вливането на водата след преминаването й през МВЕЦ „Миланово” остана без санитарния минимум вода, а това е участък от около 6-7 километра. И в този участък се заустват отпадъчните води на гр. В. Преслав, които превърнаха участъка от реката в зловонно блато. След намесата на граждани и общината беше извършена проверка от Басейнова дирекция съвместно с общината и след дълго търсене кой е собственик на МВЕЦ „Миланово”, беше съставено наказателно постановление от 1000 лв. и собственика беше принуден да пусне част от водата след „Яза” чрез отваряне на малък савак. Но никой не може да докаже, че през реката минава количество вода равно или по-голямо от определения от МОСВ санитарния минимум. По наше мнение количеството е много по-малко и затова все още край реката се разнасят неприятните миризми. Друг е и въпроса как е определен този санитарен минимум, спора за което се води от много години между Община В. Преслав и „Напоителни системи”. И този спор доведе до изграждането на савачното съоръжение след удароубивателя на напоителния канал под язовира, чрез което да се изпущат по-големи количества води по поречието на р. Г. Камчия. Но и при това положение считаме, че правилата за подаване на санитарния минимум не се спазват при различните режими на подаване на вода по напоителния канал.

* Интересен е и въпроса подават ли се води към МВЕЦ „Миланово” и от напоителния канал чрез отбиването на води от него по р. Драгоевска и от там по канал до централата? Ако „да”, предвидено ли е това в разрешителното за водоползване? Тази вода влиза ли в общото количество по разрешителното, или собственика на МВЕЦ „Миланово” плаща допълнително количество като вода за напояване, където вероятно „Напоителни системи има неусвоени /непродадени/ количества?

* Защо по напоителния канал се изпускат води и след напоителния сезон, след като водата в язовир „Тича” е много ниско от преливния ръб и трудно ще може да обезпечи през идващата 2009 г. водните количества, за които МОСВ е дало разрешителни за водоползване? Уверенията за спазване на приоритетите трудно бихме могли да приемем, при положение,че няма сигурна система за измерване, отчитане и документиране на подаваната вода към отделните консуматори.

* Как се измерват водните количества, постъпващи в язовира, след като не ни е известно преди язовира на реката да има хидрометрична станция?

* При издаване на строителното разрешение за МВЕЦ „Моста” имало ли е съгласувано трасе и съгласуван работен проект от „Е.он България” за свързване на МВЕЦ с ел. мрежата на страната?

* Няма ли да се наруши режима на работа на помпените станции на „ВиК” за подаване на питейна вода към Търговище, В. Преслав и Шумен във времето, когато се подава вода за МВЕЦ „Моста” при положение, че помпените станции работят, използвайки съществуващия преди построяването на МВЕЦ „Моста” преднапор?

* Има ли в работния проект на МВЕЦ „Моста” предвиден уред за измерване количеството на подаваната към централата вода и какъв е той, като се знае предвидената мощност на централата, диаметъра на напорните тръби и разрешителното за водоползване?

* Има ли влязла в сила Наредба за ползване на повърхностните води по чл.135, т.1”а” от Закона за водите?

* Има ли утвърдена от Министъра на МОСВ методика за определяне на минимално допустимия отток в реките по чл.135,т.1 от Закона за водите и по тази методика ли е определен минимално допустимия отток за р. Голяма Камчия?

* Има ли влязъл в сила План за управление на водите в речния басейн на р. Г. Камчия, каквото е изискването на чл.62, ал.1, т.1 от Закона за водите?

* Спазени ли са изискванията на чл.149 и чл.149”а” от Закона за водите, че „управлението на водите, водните обекти и съоръжения се осъществява на основата на План за управление на речния басейн”?

* Изпълнява ли задълженията си Басейновата дирекция по чл.188 от Закона за водите по отношение на правилната експлоатация на водовземните съоръжения и измерване на подаваните водни количества и поддържането на минимално допустимия отток по р. Г. Камчия?

Зам.кмет строителство

и евроинтеграция : ........................................



/ инж. Кр.Попов /


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница