Възникване на правото в българия



Дата15.08.2018
Размер86.5 Kb.
#78749
ВЪЗНИКВАНЕ НА ПРАВОТО В БЪЛГАРИЯ
Възникването на правото в България е свързано със създаването на българската държава, както и с промените, настъпили в нея през VII-XIV в. При анализа на тези процеси се разглеждат предимно сведенията за развитието на правото в съседни на България държави. За целта се вземат предвид общите закономерности при развитието на правото, присъщи за всяка законодателна система от този период.

Още в додържавния период съществуват обичаи, с помощта на които се уреждат отношенията между индивидите в общността. Езическата религия утвърждава непосредствените житейски потребности под формата на различни обичаи. Така в рамките на рода те се приемат като даденост и необходимост.

Със създаването на българската държава през 681 г. започва изграждането не само на държавните структури, но и на правните норми, чрез които да се регулират взаимоотношенията на нейното население, както и тези между властта и управляваните. В тази първоначална фаза на изграждане на новата държава, съставена главно от две различни народности, се сблъскват обичайните правила на двата народа - прабългарския и славянския. Родовите или племенните структури начело със старейшините (като характерни техни органи), обичайноправните норми и процедурни правила са базата на започващото да се изгражда българско право.

Първата фаза в развитието на българското право се нарича дофеодална. Тя започва от образуването на българската държава и завършва с покръстването на българския народ (681 - 865 г.). Това е езическият (дохристиянският) период. През него укрепва не само българската държава, но и обичайното право, а частично и постепенно - и началното българско право, създадено от съответните държавни институции. Нуждата от последното е съчетана с нуждата от създаване на една единна държава и общество, изградени на базата на ред и сигурност, с добра организация и с нормално функциониране. Това общество създава и развива, макар и примитивно, гражданското право в отделни негови клонове.

Съюзният характер на държавата обуславя наличието на административен и правен дуализъм. Първото формирало се право в средновековната българска държава е обичайното право, което по своята същност е система от обичаи на прабългари, славяни и заварено население, които се санкционират от държавата. С нейното възникване някои обичаи на двете племена се запазват, предимно тези, които имат общо социално значение или от които е заинтересована имотната прослойка. Обичаите, които се запазват след създаването на държавата се скрепяват с държавна принуда. Тези от тях, които се санкционират от държавата, придобиват качеството на обичайно-правни норми.

През този първи период всяка от двете общности славяни и прабългари има свое обичайно право. С развитието на българската държава и задълбочаване на феодалните отношения протича процес на взаимно проникване на славянските и прабългарските обичаи. След създаването на самата държава различията между двата етноса постепенно започват да изчезват. В отделните райони възникват специфични правни системи, които се различават по своето съдържание. Днес могат да се видят в различните традиции, запазени в страната.

В зависимост от своя произход, форма, съдържание форми на приложение българското средновековно право се развива като обичайно и писано право, т.е. включва две основни форми. Източниците на феодалното право са оскъдни. До покръстването основното право е обичайното право и обичайната система е единствената действаща по българските земи.

Най-характерни черти на обичайното право са няколко: устна форма - обичайно-правните отношения не са фиксирани в писмени сборници; консерватизъм - характерът на обичайно-правните норми е религиозен, те се прилагат дълго време в непроменяема форма; конкретност и индивидуалност - всяка една от нормите се отнася за точно определен случай; казуистично - не съдържат общи правила. По отношение на съдебна система няма разделение на функциите между съдебните и административни органи. Всички държавни и военни лица могат да извършват правораздаване. Правораздаване извършват и народните събрания.

Обичайното право предхожда основаното от закона. За първи писани български закони се считат Крумовите от началото на IX в. Появата им е породена от феодализацията на българското общество, както и от политическите промени в държавата. Целта на законите е да се установи ред в страната. По този начин държавата взема в свои ръце защитата на интересите на членовете на самото общество, като регламентира престъпните състави, определя конкретните наказания и осигурява тяхното изпълнение.

След покръстването България навлиза в нов етап от своето развитие. Засилва се властта на българския владетел, укрепва българската държава, утвърждава се църквата като религиозен институт и едър собственик на земя. Покръстването има за резултат превръщането на България в модерна европейска християнска държава, а възприемането на славянската писменост превръща България в център на развитие на славянската култура. Българският народ запазва своята културна идентичност и става творец на европейската култура. Част от тази политика е и утвърждаването на писаното право.

Приемането на християнската религия оказва най-силно влияние върху развитието на средновековното право. Въвеждат се много юридически промени, а законодателството се развива. Налага се държавната юрисдикция при наказателни дела, развиват се и се обособяват отделни правни отрасли.

Писаното българско средновековно право е силно повлияно от Византия. Създава се предимно чрез рецепция на съществуващи византийски юридически сборници - с канонически и светски правни норми. Писаното право се прилага само в големите административни центрове в държавните и църковните съдилища, тъй като липсват съдебни органи, които да прилагат повсеместно писаното право. Отделните законодателни актове и сборници нямат действие върху цялата територия. Съществува и липса на унификация на писаното право - различните законодателни актове уреждат по различен начин едни и същи правни институти.



Първоначално се следва византийският модел, превеждат се Земеделският закон, Номоканонът, а на основата на Византийската Еклога, се създава Славянската. Постепенно обаче се появяват различия и отклонения, които са свързани с особеностите на българското общество. На основата на Византийската Еклога се създава оригинален български закон – „Закон за съдене на людете”, в който се забелязва влияние на обичайно-правни норми, предимно на славяните.

Византийската Еклога отразява и елементи на обичайното право, което се прилага в Източната империя през VI – VIII в., включително и обичайното право на славяните - обстоятелството, което я прави особено важен правен паметник и за българите. Значението на славянството и на славянските обичайни норми при създаването на Еклогата,както и обстоятелството че тя е била прилагана и по отношение на славяните,населяващи византийските провинции, са важни условия за внасянето ѝ в България и за влиянието ѝ върху българското средновековно право. Еклогата е позната на княз Борис и вероятно е прилагана в средновековната българска държава преди неговото управление. Поради близостта на Византия до България и необходимостта от създаване на норми в новата християнска държава след покръстването тя е внесена в България. Данни за това дават и „Отговорите на папа Николай по допитванията на българите”. От някои текстове при формулирането на въпросите до папата личи, че княз Борис I познава Еклогата.

Още в самото начало на Византийската Еклога се обясняват необходимостта и смисълът на създаването на този закон, а именно – от една страна, да улесни опознаването на законите от всички, до които те се отнасят, а от друга - да осигури решаването на делата съобразно с правните норми и справедливо да накаже онези, които нарушават закона. Тези съображения обясняват и изготвянето на старобългарския превод, навярно по времето на цар Симеон, известен под названието ,,Еклога на Лъва Исаврянина и Константина Копронима”. Преводът в старобългарска редакция е направен най-напред в България и по-късно пренесен в Русия.

Българският законодател, който познава добре Еклогата, я приспособява към местните условия и бит. Затова в някои от текстовете на Славянската Еклога има отклонения и различия в сравнение с византийския текст. Едни от тях се дължат на неразбиране на византийския текст или на грешки при преписването, а други са направени съвсем съзнателно. Разлики има между двете еклоги, но има и много буквално преведени текстове. Някои от промените в Славянската Еклога са извършени под влияние на по-неразвитите икономически отношения, които тя е предназначена да регулира. Славянската Еклога също така не прави разграничения на съдебния процес на граждански и наказателен,както и не познава престъплението ,,фалшифициране на монети”.

От друга страна, под влияние на славянските обичаи Славянската Еклога установява по-мек режим към робите, както и специално право на наследяване към бедните. След покръстването, редом с обичайните норми, материята за наследяването била уредена и в новото християнско законодателство в Еклогата. Тя възприема пълната и стройна система на римското право в областта на наследяването и установява два начина за наследяване - по закон и по завещание1.

Покръстването на българския народ променя не само неговите вярвания, но и обществено-държавния му бит. Християнството в България е предшествано от друго историческо събитие - създаване на славянската азбука през 855 г. от Кирил и Методий. За твърде кратко време се появява обширна писменост, в която влизат не само преведените от братята и съратниците им богослужебни книги, но и други законодателни сборници. В България се появяват преводите на византийски духовни и светски закони от Номоканона, който е наречен „Законоправило”, тъй като в най-ранните епохи на християнството “канон” означава правило на християнски живот. Твърде скоро се появява друго название, а именно „Кормчая книга”.

Номоканонът е византийски юридически сборник, който рецепира римско право и съдържа както Апостолски и Съборни правила относно строгия вътрешен ред на църквата, така и граждански (императорски) разпоредби, визиращи взаимоотношенията между църквата и държавата. По своята същност Кормчая книга представлява Номоканона, който е преведен от най-древния славянски език – старобългарския, и приспособен за местните нужди. Чрез Славянския Номоканон се консолидира славянската църква като свещена институция на идеологията и културата и се предопределя отговорната ѝ историческа мисия на Балканския полуостров. Стабилизира се нейната организаторска, възпитателна и съдебна дейност. Чрез славянски думи и фрази, с които се назовават юридически термини, се постига приобщаването на славянските маси към универсалната юридическа терминология, като се създават предпоставки за единство между нравственост и право. Появата на този кодекс е обусловена от практическата необходимост на духовните лица да притежават не само духовните правила, но и действащите светски закони.

„Закон за съдене на людете” е първият достигнал до нас текст на законодателен паметник на писаното право на България. Съставен е през втората половина на ІХ век или началото на Х век по времето на Княз Борис І (Михаил) или Цар Симеон І. В него са реципирани голяма част от текстовете на титул ХVІІ на Византийската Еклога, като са направени редица изменения. Съществуват и редица нови текстове без аналог във византийското право.

Съпоставката на Земеделския закон със съдържанието на по-късни извори доказва сходства, свидетелстващи за неизменчивостта на обичайните правни норми. В него място са намерили и славянските обичаи. Така например що се отнася до статута на жената в дофеодалния период, така и през целия период на феодализма, тя има ограничена дееспособност - не може да се разпорежда с имуществото си без съгласието на съпруга си. Християнското законодателство разширява дееспособността на жената - тя става равноправен член на семейството редом с мъжа, има инициативата за развод, собственик е на зестрата си, иска се съгласието ѝ при брак на децата, след смъртта на съпруга управлява семейното имущество и се признава за глава на семейството, при което децата са длъжни да я слушат и да ѝ се подчиняват2.

Значителна част от разпоредбите в първите български законодателни паметници имат наказателно-правен характер. В нито един обаче не се намира една завършена система на престъпленията и наказанията. Нито един закон не обхваща системно и изчерпателно наказателно-правните състави и съответните санкции. Отделните правни блага - живот, чест, собственост и т.н., са вземани под правна защита в различно време, по различен начин и в различна мярка. В зависимост от тежестта на престъплението се предвиждат и два вида наказания – светски и духовни. Светските са смъртно наказание, членовредително наказание, опозорителни наказания, заточение, конфискация, затваряне в тъмница и глоби. Освен светските наказания в средновековните правни паметници се срещат и духовни. Това са проклинянето, отлъчването от църквата и анатемата.

Българското обичайно право се запазва дълго време и не е заменено изцяло от писаното право поради няколко причини. Първата се отнася до традицията – обичайното право обхваща по – широка област на правни отношения и се прилага по лесно от населението. Писаното право има ограничено приложение от гледна точка на неговия обхват. То не обхваща напълно отношенията. Обичайното и писаното право се допълват в правната система. По своята форма обичайното право е устно. От уста на уста от поколение на поколение. Обичайното право е единно. Най – типични прояви на обичайното право са кръвната мъст, откупът и клеветата. Писаното право в средновековната българска държава изпитва взаимно влияние от обичайното право. Прилагането на писаното право е трудно и ограничено, почти непознато. Няма изграден апарат за неговото прилагане. Този правен език е непознат за голяма част от обществото. Законите не достигат до масата от обществото. Писаното право се сблъсква с консерватизма на обичайното право.

Благодарение на своя консерватизъм българското обичайно право се запазва и по времето на византийската власт. Византийските императори допускат прилагането му сред българското население. Следи от обичайното право се запазват и през XIII-XIV в., но от това време има още по-малко извори, с които да се определи полето на приложение.



Византийското робство заличава българската държавна традиция и натрупания политически опит, заличени са българските държавни учреждения, поради това възстановяването на българската държава се превръща в изграждането на една нова държава. При това трябва да стане бързо и при враждебност от страна на Византия. Българските управници нямат друг избор, освен да наследят останалото от византийското господство и да надграждат над него, възприемайки опита и образеца на Византия. Обичайното право запазва своето действие и в годините на Втората българска държава. Консерватизмът на обичайното право се обяснява преди всичко с характера на феодалното право.

През XIII – XIV век феодалните отношения в България достигат своя най- завършен вид. Феодалната класа благодарение на своята мощ, сила се оказва способна и осъществява пълно политическо господство над местното население. Българското селско население не е вътрешно еднородно по отношение на социалното положение.

През XIII – XIV век в развитието на търговията и феодалното израстване възникват голям брой градове. Градското население също не е еднородно. Неговият облик се дава от занаятчиите и търговците. През периода на развития феодализъм, при наличието на частна собственост и зависимо население, правоспособността се обуславя от статуса на дадено лице. Напълно правоспособни са феодалите и малкият брой свободни селяни, докато зависимите селяни имат ограничена правоспособност, различна за различната степен на крепостна зависимост3.

Държавно – административното устройство на Втората българска държава е изградено по модела на Византия. Начело стои цар, пълен господар на държавата. Властта на владетеля е юридически неограничена. Тази неограничена власт намира израз в знаците и уредбата на двореца, в ритуалите. Както в България, така и в Европа се налага разбирането за патримониалната теологична власт на царя. Утвърждава се и идеята за божествения му произход. Държавата се разглежда като имущество на владетеля. Израз на тази неограничената власт са царските грамоти, от които е видно, че царят разполага с всичко в държавата. Функциите на болярския съвет са: избира нов цар, участва при обсъждането на важни въпроси от вътрешен и външен характер, раздава право.

След падането на България под османско господство са ликвидирани българските държавни институции и българското средновековно право. Турската власт запазва отделни елементи на българската държавност, като селската община, църковната община и еснафа. Целта е да се смекчат тежестите от робството, да се създаде механизма за един по действителен контрол върху българското население, а също и за ефективно събиране на данъците. Османската администрация по този начин търси възможност за децентрализация, автономията на общините е ограничена и те могат да решават правни въпроси само от местен характер. Най – ограничено е самоуправлението в градовете.

Самоуправлението на общината се осъществява под контрола на османската администрация и негови непосредствени изпълнители са селските първенци, които се одобряват от османската власт. По този начин османската държава се освобождава от управлението на селските общини и на населението в тях. По същество тя упражнява своя контрол чрез селските първенци, чрез органите на местното самоуправление, при което изисква лоялност от тяхна страна. Запазване на общинското местно самоуправление дава възможност да се съхраняват възродят и развиват обичаите и традициите останали от средновековната българска държава.

Освен общинското самоуправление се запазва българска църковна община като институция, отделена от османската власт. Шериатът допуска съществуването на различни религиозни общности от исляма, тъй като той не може да се прилага по отношение на неверниците. Именно поради причина се запазва християнската църковна община. След 1453 година Константинополската патриаршия получава разрешение да представлява цялата общност пред Високата порта и да решава всички религиозни и правни спорове. Така църквата поема функциите и правораздавателен орган.

Запазването и съхраняването на тези три институции позволява се да съхранят българските обичаи и традиции, българското обичайно право и като цяло българският език и българската народност. Общините църквите и еснафите правораздават. Прилагането на обичайното право е разграничено в определени области и става на най – ниско равнище. Санкциониране на обичайното право става в съответствие с актовете на османската държава, държавната принуда е прилагана като мярка за изложение на взетите решения от общините или еснафите. В този смисъл може да се каже, че българското обичайно право намира място като особен елемент и се прилага като такъв в османското право. То урежда отношенията вътре в българския етнос. Запазването на българското обичайно право, самоуправлението на общините и еснафи изиграва историческа роля за съхраняване на българския народ и за създаването на необходимите икономически и идейни предпоставки за успеха на националноосвободителната борба.

БИБЛИОГРАФИЯ
Ангелов Д., Образуване на българската народност, София, 1971

Петрова, Г., История на българската държава и право (680-1878), С., 2009

Токушев, Д., История на българската средновековна държава и право, С. , 2010

Торбов, Ц., История и теория на правото, С., 1992



1 Петрова, Г., История на българската държава и право (680-1878), С., 2009


2 Петрова, Г., История на българската държава и право (680-1878), С., 2009



3 Петрова, Г., История на българската държава и право (680-1878), С., 2009





Каталог: files -> files
files -> Р е п у б л и к а б ъ л г а р и я
files -> Дебелината на армираната изравнителна циментова замазка /позиция 3/ е 4 см
files -> „Европейско законодателство и практики в помощ на добри управленски решения, която се състоя на 24 септември 2009 г в София
files -> В сила oт 16. 03. 2011 Разяснение на нап здравни Вноски при Неплатен Отпуск ззо
files -> В сила oт 23. 05. 2008 Указание нои прилагане на ксо и нпос ксо
files -> 1. По пътя към паметник „1300 години България
files -> Георги Димитров – Kreston BulMar
files -> В сила oт 13. 05. 2005 Писмо мтсп обезщетение Неизползван Отпуск кт


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница